Προς το περιεχόμενο

iOS 6.1.3: Αναφορές για γρήγορη εξάντληση της μπαταρίας


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

<p><strong>galaxy y pro duos</strong>, 2 κάρτες πάνω με <strong>πολύ </strong>ομιλία, λιγο/καθόλου wifi, 2g only, Πόσο λετε πάει? <strong>4-5 μέρες στο χαλαρό</strong>.</p>

<p>Bεβαια πρέπει να ξέρεις να κλείνεις ότι δεν χρειάζεται (πχ phone data).</p>

<p> </p>

<p>στο θέμα μας..</p>

<p> </p>

<p><u>Μπορείς στα iphone να γυρίσεις πίσω?? </u>Να κάνεις <strong>downgrade </strong>δηλαδή. Υπάρχει κάπου (πχ επίσημα) η παλιά rom να την περάσεις? Πχ να πας από την 6 στην 5 ή από την 6.1.3 στην 6.1.0</p>

<p> </p>

<p>Με έναν κάτοχο που το συζητούσα μου είχα πεί όχι αλλα δεν το πολυκαταλαβαίνω αυτό.</p>

 

Δε γινεται γιατί μόλις βγει μια νέα έκδοση iOS η Apple σταματάει να υπογράφει την προηγούμενη. Γίνεται μόνο σε παλιότερες συσκευές και μόνο υπο προυποθέσεις σε κάποιες νεότερες (πχ iphone 4 ios 5.1.1 με κρατημένα SHSH και stitching). Στα καινούρια ακόμη κι αν έχεις κρατήσει SHSH ακόμη δεν είναι χρηστικά μέχρι να βγει ένας τρόπος downgrade.

 

Σταλμένο από το iΤσίου, το ταχυδρομικό περιστέρι της apple

 

 

 

από τα λίγα θετικά του iOS είναι το γεγονός ότι κρατάει περισσότερο η αυτονομία του στο web surfing

 

εκεί θέλω να δω αναφορές. αν με την 6.1.3 παρουσιάζεται θέμα και στην κατανάλωση μπαταρίας κατά την διάρκεια surfing τότε μιλάμε για fail update

Fail θα ήταν αν είχαν όλοι πρόβλημα! Προφανώς για σένα μερικές αναφορές ανάμεσα σε εκατομμύρια χρήστες είναι fail! Να ξεσηκώσω αντίστοιχες αναφορές και για άλλα λειτουργικά??? :P

 

Αυτό είναι σαν να ρωτάς γιατί οι γυναίκες φοράνε γόβες και οι άντρες σκαρπίνια, όταν τα αθλητικά είναι τόσο πιο άνετα.

Δηλαδή μου λες πως επιλέγει κάποιος ένα "κινητό" 6" σχεδόν για να κάνει μόνο κλήσεις? Για να βλέπει τον dialer με μεγαλύτερα κουμπιά? ;)

Έτσι ακριβώς ειναι, οσο βλέπω κάτι χρήστες iphone με όλα κλειστά και να αλλοιθωρίζουν να κοιτάνε το ποσοστό μπαταρίας τρελλαίνομαι.Σταλμένο από το iΤσίου, το ταχυδρομικό περιστέρι της apple
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αφού το μεγαλύτερο ποσοστό κατανάλωσης είναι στην οθόνη. παπάδες να κάνουν στο software τεράστια διαφορά δεν θα δείς στο κινητό το σου. 

απο την στιγμή που είναι 4-5-6 ιντσες ξέρεις οτι όταν την ανάβεις καίει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iPhone 4 με 6.1.3 σε σύγκριση με Samsung sii ελληνικό με τελευταίο official update 4.0.3 το iPhone 4 ειναι με διάφορα πολύ καλύτερο απο θέμα αυτονομίας.

 

 

Προφανώς το πρόβλημα δεν επιρεάζει όλες τις συσκευές.

 

Ευτυχώς η apple βγάζει updates .

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω δει καμια διαφορα στο ποσο αντεχει η μπαταρια.

 

εχω δει μεγαλη διαφορα στο ποσο δεν αντεχουν τα android fanboys να τρολλαρουν σε θεματα της apple

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κολλητος μου με iphone 4s μολις περασε την 6.1.3 η μπαταρια επεφτε πραγματικα σαν κλεψηδρα... του εσβησα καποια προγραμματα για τον καιρο και καποιες αλλες εφαρμογες που εδειχναν να δουλευουν συνεχως αλλα το θεμα παραμενει. του εκανα και hard reset μπας και στρωσει, τρωει λιγοτερη μπαταρια απο πριν αλλα υπαρχει ακομα προβλημα. για καποιον λογο δεν το εχουν ολες οι συσκευες το προβλημα απο οτι φαινεται. τωρα τον γυρισα σε 6.1.2 και ολα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>είτε ios ελιτε android ,το να σκάς καμιά 700άρα και να έχεις τέτοια προβλήματα είναι γελοίο</p>

 

Εάν σκας τόσα εννοείται . Προσωπικά δεν θα έδινα ποτέ τόσα χρήματα, δεν τα αξίζει κανένα smartphone.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ελεος πια, μπαινουμε σε ενα θεμα να ενημερωθουμε και οπως παντα πλακωνεστε για μ@λ@κιες. 

 

Δεν με ενδιαφερει να μαθω αν το Android ειναι καλυτερο, εχει μεγαλυτερη μπαταρια, κανει φραπε.. και κλπ κλπ. Οταν μπαινω να ενημερωθω για το λογισμικο που εμενα εξυπηρετει. Βεβαια το ιδιο υσχιει και αντιστροφως. 

 

Πρεπει να μαθεται να σεβεστε τον χωρο οπου φιλοξενειστε και να μην το κανετε μπαχαλο. Δεν ειναι ολα ΜΑΥΡΟ Ή ΑΣΠΡΟ στην ζωη. Αν ερχεστε εδω για να βγαζετε το αχτι σας ή το κομπλεξ σας τοτε ειστε σε λαθος μερος. 

 

Στο θεμα μας τωρα, σε Iphone 5 και ipad mini το 6.1.3 μια χαρα παει. 

Επεξ/σία από mourlos
  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κολλητος μου με iphone 4s μολις περασε την 6.1.3 η μπαταρια επεφτε πραγματικα σαν κλεψηδρα... του εσβησα καποια προγραμματα για τον καιρο και καποιες αλλες εφαρμογες που εδειχναν να δουλευουν συνεχως αλλα το θεμα παραμενει. του εκανα και hard reset μπας και στρωσει, τρωει λιγοτερη μπαταρια απο πριν αλλα υπαρχει ακομα προβλημα. για καποιον λογο δεν το εχουν ολες οι συσκευες το προβλημα απο οτι φαινεται. τωρα τον γυρισα σε 6.1.2 και ολα καλα.

Πήγαινε και στις Ρυθμίσεις - Υπηρεσίες Τοποθεσίας και κάτω κάτω που λέει Υπηρεσίες συστήματος και κλείστε τα όλα εκτός από την πυξίδα και τη ζώνη ώρας. 

 

Επίσης να ξέρεις ότι έχει διαφορά να κάνεις αναβάθμιση ΟΤΑ (μέσω του κινητού) και να κάνεις ένα restore/setup as new από το itunes. Συνήθως όταν έχουμε θέμα μπαταρίας ή οτιδήποτε άλλο, δεν φτιάχνει με μια απλή αναβάθμιση, θέλει restore και στήσιμο από την αρχή καθαρό. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κολλητος μου με iphone 4s μολις περασε την 6.1.3 η μπαταρια επεφτε πραγματικα σαν κλεψηδρα... του εσβησα καποια προγραμματα για τον καιρο και καποιες αλλες εφαρμογες που εδειχναν να δουλευουν συνεχως αλλα το θεμα παραμενει. του εκανα και hard reset μπας και στρωσει, τρωει λιγοτερη μπαταρια απο πριν αλλα υπαρχει ακομα προβλημα. για καποιον λογο δεν το εχουν ολες οι συσκευες το προβλημα απο οτι φαινεται. τωρα τον γυρισα σε 6.1.2 και ολα καλα.

 

Πως τον γύρισες σε 6.1.2 από 6.1.3?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κριμα να δωσεις τοσα λεφτα και να μην έχει αυτονομια . Παιδια την 1 μερα την θεωρω περα για περα απαράδεκτη . Τα κινητά για εμένα ,οταν τα έχουμε μόνο για κλήσεις και μυνήματα πρέπει να βγάζουν μια βδομάδα . Τωρα αμα παίζεις unreal στο κινητό , ο θεός μαζί σου . 

 

/offtopic Απόσο ξέρω το android , δεν είναι τοσο φαγανό και αντέχει περισότερ. Just saying . /offtopic

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...