Προς το περιεχόμενο

Τι σκληρό να διαλέξω?


SakafliaC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Έχω ένα Sony Vaio vgncs11s και ο δίσκος τα φτυσε. Δε μπουτάρει καν και δε μ αφήνει και να περάσω τα win 8 από πάνω που δοκίμασα.

Έσωσα τα αρχεία μου μ ένα αγαπημένο δισκάκι ubuntu :P, οπότε δε μ ενδιαφέρει τίποτα άλλο, μόλις πάρω άλλον θα τον βάλω στο ανάλογο thread εδώ "βάφτε τον μπλε και χαρίστε τον" :)

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τι σκληρό πρέπει να κοιτάξω.

Κατ αρχήν πρέπει να ναι 2.5 μιας και είναι laptop σωστά?

Και όσον αφορά το sata ποια η διαφορά μεταξύ sata, sata 2 και sata 3? Εγώ πρέπει να ξαναπάρω sata σκέτο όπως υποθέτω ήταν αυτός ή μπορώ να πάρω και sata 2 ή 3 και σε τι είναι καλύτεροι αυτοί?

 

Ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2,5" θα πάρεις

όσο μεγαλύτερο sata ,τόσο μεγαλύτερες και οι ταχύτητες μεταφοράς δεδομένων.

αν η μητρική σου υποστηρίζει sata για παράδειγμα ,και sata 2 να βάλεις ,οι ταχύτητες σου θα είναι sata ,αλλά δεν υπάρχει θέμα ασυμβατότητας.

αν σε παίρνει οικονομικά πήγαινε για ssd ,όπου θα δεις τρελές διαφορές στην ταχύτητα.

 

αυτά...αν κάνω κανένα λάθος διορθώστε με

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πώς μπορώ να δω τι sata υποστηρίζει η μητρική μου? Νομίζω είναι sata απλό απλά να το επιβεβαιώσω κάπως.

Επίσης η ταχύτητα δεν κρίνεται απ το rpm?

Ευχαριστώ πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες από το manual αν γράφει κάτι ,αλλά με μια πρόχειρη ματιά στο google βλέπω πως φοράει sata ,επομένως μάλλον αυτούς θα υποστηρίζει.

Εννοείτε πως παίζουν πολύ μεγάλη σημασία οι στροφές ,άλλο 5.400 άλλο 7.200 κλπ όσο μεγαλύτερο τόσο καλύτερα.

 

Δες Link.png Site: http://en.wikipedia.org/wiki/Serial_ATA">εδώ τις διαφορές μεταξύ sata

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...