Προς το περιεχόμενο

Ενοικιασεις και μεσιτες


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια πρωτη φορα θα νοικιασω σε αλλον  ενα σπιτι στον Ν.Κοσμο διπλα στο Metro και εχω βαλει αγγελια στην Χρυση ευκαιρια χωρις να εχω αποκλεισει μεσιτες...Βλεπω σε αλλες αγγελιες και λενε "οχι μεσιτες"

 

Παιζει κατι με αυτους που πρεπει να προσεξω  εκτος την μεσιτεια του ενος ενοικιου ?

Φυσικα αποκλειστικοτητα δεν προκειται να δωσω σε κανενα και θα διατηρησω το δικαιωμα να το νοικιασω και μονος μου.

 

 

Εχω νοικιασει κι αλλα σπιτια σε αλλη περιοχη αλλα χωρις μεσιτες .

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 543
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προχθές το διάβαζα κάπου εδώ στο μπλα-μπλα... Βλέπουν οι μεσίτες την αγγελία σου και σε πρήζουν στα τηλέφωνα για να σε ρωτήσουν αν θες να το νοικιάσουν αυτοί για σένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθές το διάβαζα κάπου εδώ στο μπλα-μπλα... Βλέπουν οι μεσίτες την αγγελία σου και σε πρήζουν στα τηλέφωνα για να σε ρωτήσουν αν θες να το νοικιάσουν αυτοί για σένα

 

Αυτο το θεωρω φυσιολογικο...Κατι αλλο που δεν ξερω φοβαμαι αν παιζει..Δεχτηκα και sms για ενεργειακα πιστοποιητικα και για βαψιματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχει συγκεκριμενη αμοιβη οτι κανονισετε δινεις...π.χ. μισο ή χ ευρω κτλ

 

Παιζει κατι με αυτους που πρεπει να προσεξω  εκτος την μεσιτεια του ενος ενοικιου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ που είμαι από την απένταντι πλευρά και ψάχνω για σπίτι, όπου βλέπω αγγελία από μεσίτη το προσπερνάω, ακόμα και αν (φαίνεται να) είναι το σπίτι των ονείρων μου. Θέλουν προμήθεια ένα ενοίκιο και από τον ενοικιαστή. Αυτό δεν το καταλαβαίνω, εγώ έχω φάει τα μάτια μου να βρω την αγγελία που βάλανε, εγώ σπαταλάω χρόνο να βρω σπίτι, γιατί να του δώσω προμήθια, ας την πάρει από τον ιδιοκτήτη αφού σε αυτόν προσφέρει υπηρεσία απαλάσσοντάς τον από το τρέξιμό.

 

Να πω ότι πήγαινα στο γραφείο του και του έλεγα "βρες μου σπίτι" και να ψάξει να βρει και να μου δείξει καμιά δεκαπενταριά να την καταλάβω την αμοιβή, αλλά έτσι νομίζω ότι με κοροΪδεύουν.

 

Οπότε έχε υπόψιν ότι το κόστος του μεσίτη ίσως αποτρέψει κάποιους (λίγους;) ενοικιαστές.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πρωτη φορα θα νοικιασω σε αλλον  ενα σπιτι στον Ν.Κοσμο διπλα στο Metro και εχω βαλει αγγελια στην Χρυση ευκαιρια χωρις να εχω αποκλεισει μεσιτες...Βλεπω σε αλλες αγγελιες και λενε "οχι μεσιτες"

 

Παιζει κατι με αυτους που πρεπει να προσεξω  εκτος την μεσιτεια του ενος ενοικιου ?

Φυσικα αποκλειστικοτητα δεν προκειται να δωσω σε κανενα και θα διατηρησω το δικαιωμα να το νοικιασω και μονος μου.

 

 

Εχω νοικιασει κι αλλα σπιτια σε αλλη περιοχη αλλα χωρις μεσιτες .

 

Ευχαριστω.

Απλά πες τους όχι όταν σε πάρουν και βάλε στην επόμενη αγγελία "όχι μεσίτες", άλλη όρεξη έχουν και αυτοί να χάνουν χρόνο και χρήμα. Στην αποκλειστικότητα εξακολουθείς να μπορείς να το νοικιάσεις και εσύ, απλά δίνεις και ένα ποσοστό στο μεσίτη, σα να το νοίκιασε αυτός για σένα. Φυσικά, αν έχεις χρόνο και όρεξη να ασχοληθείς μόνος σου, δεν το δίνεις πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ισχυει αυτο!δεν δινεις κανενα ενοικιο.

δεν πηγες εσυ σε αυτον να σου βρει σπιτι,την αγγελια βρηκες.δεν υπογραψες τιποτα.

Πάντως εγώ που είμαι από την απένταντι πλευρά και ψάχνω για σπίτι, όπου βλέπω αγγελία από μεσίτη το προσπερνάω, ακόμα και αν (φαίνεται να) είναι το σπίτι των ονείρων μου. Θέλουν προμήθεια ένα ενοίκιο και από τον ενοικιαστή. Αυτό δεν το καταλαβαίνω, εγώ έχω φάει τα μάτια μου να βρω την αγγελία που βάλανε, εγώ σπαταλάω χρόνο να βρω σπίτι, γιατί να του δώσω προμήθια, ας την πάρει από τον ιδιοκτήτη αφού σε αυτόν προσφέρει υπηρεσία απαλάσσοντάς τον από το τρέξιμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια πρωτη φορα θα νοικιασω σε αλλον  ενα σπιτι στον Ν.Κοσμο διπλα στο Metro και εχω βαλει αγγελια στην Χρυση ευκαιρια χωρις να εχω αποκλεισει μεσιτες...Βλεπω σε αλλες αγγελιες και λενε "οχι μεσιτες"

 

Παιζει κατι με αυτους που πρεπει να προσεξω  εκτος την μεσιτεια του ενος ενοικιου ?

Φυσικα αποκλειστικοτητα δεν προκειται να δωσω σε κανενα και θα διατηρησω το δικαιωμα να το νοικιασω και μονος μου.

 

 

Εχω νοικιασει κι αλλα σπιτια σε αλλη περιοχη αλλα χωρις μεσιτες .

 

Ευχαριστω.

 

Τιποτε δεν πρεπει να προσεξεις. Απο τη στιγμη που δεν υπογραφεις τιποτε, ας τους να τρεχουν αυτοι για σενα. Οποιος παρει τηλ. απλα πες του οτι δεν το δινεις αποκλειστικοτητα και οτι ειτε αν θελει ας τα παρει απο τον ενοικιαστη (αν τον βρει), ειτε πες του αν σου βρει σε μικρο χρονικο διαστημα (μια βδομαδα ας πουμε), θα του δωσεις ενα μπονους κανα κατοσταρικο.Ετσι κι αλλιως στο μιλητο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>δεν ισχυει αυτο!δεν δινεις κανενα ενοικιο.</p>

<p>δεν πηγες εσυ σε αυτον να σου βρει σπιτι,την αγγελια βρηκες.δεν υπογραψες τιποτα.</p>

 

Με 2 διαφορετικούς μου έτυχε. Πριν μου δείξουν το σπίτι με βαλαν να υπογράψω οτι μου το έδειξαν και ότι αν το πάρω δικαιούνται από μένα μια αμοιβή. Και σε άλλους 3 που πήρα από το τηλ μου είπαν το ίδιο οπότε τώρα άπλα δεν ξαναπαιρνω σε μεσίτες.

 

Τι να πω, κι εγώ ήξερα πως ο πωλητής/ιδιοκτήτης πληρώνει το μεσίτη.. Ίσως να έχουν αλλάξει τα πραμματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειπαν ξεκαθαρα οτι αν το νοικιασουν αυτοι θελουν αμοιβη ενα ενοικιο και θα υπογραψω εντολη για αυτο

 

Απο τυχον ενοικιαστη δεν ξερω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειπαν ξεκαθαρα οτι αν το νοικιασουν αυτοι θελουν αμοιβη ενα ενοικιο και θα υπογραψω εντολη για αυτο

 

Απο τυχον ενοικιαστη δεν ξερω

 

Αν ηρθαν και σε βρηκαν αυτοι (ή σε βρηκαν τηλεφωνικα), πες τους τα παραπανω, και στο τελος "εγω τοσα δινω, αν ενδιαφερεστε καλως, αν οχι, καλη σας μερα"¨. Εμ σε κυνηγανε, εμ εχουν κι απαιτησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις ότι έχει καταργηθεί η υποχρεωτική αμοιβή του ενός ενοικίου και η αμοιβή καθορίζεται κατόπιν συμφωνίας.

Ο μεσίτης πληρώνεται για το χρόνο που αφιερώνει να βάλει τις αγγελίες και να δείχνει τα σπίτια, αυτή η δουλεία είναι ανεξάρτητη από το ύψος του ενοικιου.

 

Μπορείς όπως είπαν και καποιοι άλλλοι να συμφωνησετε ότι αν στο νοικιάσει άμεσα και στην αρχική τιμή τότε να τον πληρώσεις κάτι καλό, αν όμως καθυστερεί και εμπλακείς κι εσύ τότε η αμοιβή να πέσει και αν τον βρεις εσύ τον ενοικιαστή να μην του δώσεις τίποτα εκτός αν κατα τη γνώμη σου έχει ασχοληθεί πολύ κι αυτός, οπότε του δώσεις κατί για τον κόπο του.

 

Αυτό που λες για τα sms γινεται σε ολους όσους βάζουν αγγελία, ρίχνουν δίχτυα μπας και βρουν πελάτη. Πάντως νομίζω ενεργειακό πιστοποιητικό χρειάζεται οπότε δεσ' το λίγο αυτό. Να θυμάσαι κι αυτό παλιά κόστιζε ανάλογα τα τετραγωνικά τώρα όμως καθορίζεται ελεύθερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξέρεις ότι έχει καταργηθεί η υποχρεωτική αμοιβή του ενός ενοικίου και η αμοιβή καθορίζεται κατόπιν συμφωνίας.

Ο μεσίτης πληρώνεται για το χρόνο που αφιερώνει να βάλει τις αγγελίες και να δείχνει τα σπίτια, αυτή η δουλεία είναι ανεξάρτητη από το ύψος του ενοικιου.

 

Μπορείς όπως είπαν και καποιοι άλλλοι να συμφωνησετε ότι αν στο νοικιάσει άμεσα και στην αρχική τιμή τότε να τον πληρώσεις κάτι καλό, αν όμως καθυστερεί και εμπλακείς κι εσύ τότε η αμοιβή να πέσει και αν τον βρεις εσύ τον ενοικιαστή να μην του δώσεις τίποτα εκτός αν κατα τη γνώμη σου έχει ασχοληθεί πολύ κι αυτός, οπότε του δώσεις κατί για τον κόπο του.

 

Αυτό που λες για τα sms γινεται σε ολους όσους βάζουν αγγελία, ρίχνουν δίχτυα μπας και βρουν πελάτη. Πάντως νομίζω ενεργειακό πιστοποιητικό χρειάζεται οπότε δεσ' το λίγο αυτό. Να θυμάσαι κι αυτό παλιά κόστιζε ανάλογα τα τετραγωνικά τώρα όμως καθορίζεται ελεύθερα.

 

 

Ευχαριστω...Θα ξεκαθαρισω οτι το ενα ενοικιο ισχυει για 10-15 μερες και οχι παραπανω και αν το νοκιασω μονος δεν θα παρει μια εστω και την επομενη μερα αν γινει αυτο.

 

Για τα ενεργειακα πιστοποιητικα ξερω οτι δεν υπαρχει νομοθεσια απο ΤΕΕ για την αμοιβη και βρηκα με 85 ευρω,Νομιζω καλα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Να ξέρεις ότι έχει καταργηθεί η υποχρεωτική αμοιβή του ενός ενοικίου και η αμοιβή καθορίζεται κατόπιν συμφωνίας.

Ο μεσίτης πληρώνεται για το χρόνο που αφιερώνει να βάλει τις αγγελίες και να δείχνει τα σπίτια, αυτή η δουλεία είναι ανεξάρτητη από το ύψος του ενοικιου.

 

Μπορείς όπως είπαν και καποιοι άλλλοι να συμφωνησετε ότι αν στο νοικιάσει άμεσα και στην αρχική τιμή τότε να τον πληρώσεις κάτι καλό, αν όμως καθυστερεί και εμπλακείς κι εσύ τότε η αμοιβή να πέσει και αν τον βρεις εσύ τον ενοικιαστή να μην του δώσεις τίποτα εκτός αν κατα τη γνώμη σου έχει ασχοληθεί πολύ κι αυτός, οπότε του δώσεις κατί για τον κόπο του.

 

Αυτό που λες για τα sms γινεται σε ολους όσους βάζουν αγγελία, ρίχνουν δίχτυα μπας και βρουν πελάτη. Πάντως νομίζω ενεργειακό πιστοποιητικό χρειάζεται οπότε δεσ' το λίγο αυτό. Να θυμάσαι κι αυτό παλιά κόστιζε ανάλογα τα τετραγωνικά τώρα όμως καθορίζεται ελεύθερα.

 

 

Ευχαριστω...Θα ξεκαθαρισω οτι το ενα ενοικιο ισχυει για 10-15 μερες και οχι παραπανω και αν το νοκιασω μονος δεν θα παρει μια εστω και την επομενη μερα αν γινει αυτο.

 

Για τα ενεργειακα πιστοποιητικα ξερω οτι δεν υπαρχει νομοθεσια απο ΤΕΕ για την αμοιβη και βρηκα με 85 ευρω,Νομιζω καλα ειναι.

Απλή εντολή ορισμένου χρόνου, δηλαδή. Οπότε οι περισσότεροι -αν όχι όλοι- θα σου ξεκαθαρίσουν ότι δε θα ασχοληθούν καν. Πάντως, αυτό το "θέλω και δε θέλω μεσίτη" δεν το καταλαβαίνω εδώ στο Ελλάντα. Η είσαι ανοιχτός στη συνεργασία μαζί τους και θα τους πληρώσεις τα συμφωνηθέντα σε περίπτωση που στο νοικιάσουν (μιλάμε για τρελά λεφτά), ή όχι και το τρέχεις μόνος σου. Απλά πράγματα.Αποστολή από το GT-N7100 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλή εντολή ορισμένου χρόνου, δηλαδή. Οπότε οι περισσότεροι -αν όχι όλοι- θα σου ξεκαθαρίσουν ότι δε θα ασχοληθούν καν. Πάντως, αυτό το "θέλω και δε θέλω μεσίτη" δεν το καταλαβαίνω εδώ στο Ελλάντα. Η είσαι ανοιχτός στη συνεργασία μαζί τους και θα τους πληρώσεις τα συμφωνηθέντα σε περίπτωση που στο νοικιάσουν (μιλάμε για τρελά λεφτά), ή όχι και το τρέχεις μόνος σου. Απλά πράγματα.Αποστολή από το GT-N7100 με τη χρήση Insomnia App

 

Δεν ειπα οτι δεν θελω μεσιτη αλλα αλλο να μου το νοικιασει σε 10 μερες καιαλλο σε 2 μηνες.Ιδια πρεπει να ειναι η αμοιβη του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...