Προς το περιεχόμενο

router με traffic control


joker99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λετε να εχω θεμα με τα connections και ας του εχω βαλει κοφτη στο ντραιτεκ στα 4Mbps?λογικα αυριο θα το εχω και θα αναφερω αποτελεσματα.

 

edit: το session limits τι ειναι?

γενικως με τα τορρεντς προσπαθησε να κοψεις οχι μονο με bandwidth αλλα και connectios κτλ κτλ.για αυτο και σου ειπα αν μπορεις πες του bro η αλλαξε του τις ρυθμισεις.με το να εχει απειρα connections ουτε αυτος θα κερδισει κατι μεγαλο αλλα αντιθετα θα σας σκιζει ολους.κατι 500 connections κτλ ειναι ηδη υπερβολη για adsl 24ares που λεει το mtorrent απο μονο του.

 

Κοφτη στα connections πρεπει να βαλεις και οχι στο DL

ας βαλει και στα 2 αν μπορει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

απο εχθες εκανα διαφορες δοκιμες και τα αποτελεσματα ηταν:

- το Bandwidth Limit αν πχ το βαλω στα 2000Kbps,δοκιμαζω να κατεβασω και το ξεπερναει γυρω στα 500Kbps.δεν το βρισκω κατι τραγικο απλα ειδα που παει το φουλ και το ρυθμισα αναλογα.πχ αν θελω max να κατεβαζει με  2000Kbps το ρυθμιζω στα 1500Kbps.

- το Sessions Limit δουλευει αψογα και εχει να κανει με της συνδεσεις,πιστευω ειναι ολο το ζουμι της υποθεσης.στην αρχη το εβαλα για δοκιμη στο 2 και δεν ανοιγαν η καρτελες.τωρα το εχω στα 150 και το βλεπω μια χαρα.

- ενα θεμα βλεπω και εχει με αποσυνδεσης,ανεβαζω μια φωτο μηπως εχω κανει καποια λαθος ρυθμιση.

μηπως να κοιταξω για διαφορετικο firmware?

post-111137-0-87520900-1365165597_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

150 ειναι αρκετες προς το πολλες. Και με 100 θα κατεβαζει τελεια ο αδερφος σου. Τα xp ειχαν 10 ταυτοχρονες να φανταστεις.

 

Αποσυνδεσεις εχεις γενικως ή οταν εχεις ανοιχτο τορρεντ? Βαλε και το modulation adsl2+. Line att. ποσο εχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αποσυνδεσεις μου εκανε 1-2 στα καλα καθουμενα χωρις να κατεβαζω αλλα επιδει δεν ειχα ποτε στο παρελθον μου φανηκε παραξενο,του εριξα ενα firmware να δω τι γινεται αν και αποτι διαβασα το firmware της altec ηταν αθλιο.του περασα το  2.8.3_142201 διχνει πολυ καλο.

αν δω οτι κολλαει η κατασταση θα της κατεβασω στα 100 και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο εχθες εκανα διαφορες δοκιμες και τα αποτελεσματα ηταν:

- το Bandwidth Limit αν πχ το βαλω στα 2000Kbps,δοκιμαζω να κατεβασω και το ξεπερναει γυρω στα 500Kbps.δεν το βρισκω κατι τραγικο απλα ειδα που παει το φουλ και το ρυθμισα αναλογα.πχ αν θελω max να κατεβαζει με  2000Kbps το ρυθμιζω στα 1500Kbps.

- το Sessions Limit δουλευει αψογα και εχει να κανει με της συνδεσεις,πιστευω ειναι ολο το ζουμι της υποθεσης.στην αρχη το εβαλα για δοκιμη στο 2 και δεν ανοιγαν η καρτελες.τωρα το εχω στα 150 και το βλεπω μια χαρα.

- ενα θεμα βλεπω και εχει με αποσυνδεσης,ανεβαζω μια φωτο μηπως εχω κανει καποια λαθος ρυθμιση.

μηπως να κοιταξω για διαφορετικο firmware?

500kbps δεν ειναι θεμα.οπως ειπε οrfc να εχεις 150connections ανοιχτα ταυτοχρονα ειναι πολλα και απο μονα τους ειναι εna χ bandwidth.

firmwareθα βρεις πολλα.ολα ειναι το ιδιο νουμερο πχ 7.2 λεμε τωρα αλλα αλλαζει το Modem code υποτιθεται για καλυτερη συμβατοτητα με μερικα dslam>αλλα θα πρεπει να τα δοκιμασεις ενα ενα για να δεις ποιο θα ειναι το καλυτερο.δεν εχεις κανει κατι λαθος στις ρυθμισεις.

 

αποσυνδεσεις μου εκανε 1-2 στα καλα καθουμενα χωρις να κατεβαζω αλλα επιδει δεν ειχα ποτε στο παρελθον μου φανηκε παραξενο,του εριξα ενα firmware να δω τι γινεται αν και αποτι διαβασα το firmware της altec ηταν αθλιο.του περασα το  2.8.3_142201 διχνει πολυ καλο.

αν δω οτι κολλαει η κατασταση θα της κατεβασω στα 100 και βλεπουμε.

thw altec ειναι και παλιο ειναι και custom αρα δυο φορες αθλιο.εννοειται οτι περνας το τελευταιο firmware για ποιο μεγαλη σταθεροτητα κτλ.στις αποσυνδεσεις χανει και το sync η σβηνει μονο το λαμπακι το adsl?επισης δεν πιστευω να εχεις κανα συναγερμο χωρις φιλτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στης αποσυνδεσεις δεν κοιταξα καθολου το ρουτερ απλα μπηκα στο μενου και ειδα οτι ειχε πεσει η γραμμη.συχρονος ειχα και παραπονα απο τα αλλα pc οτι ενω βλεπουν το ρουτερ με 3 γραμμες δεν μπορουν να συνδεθουν.κατι σαν κοκομπλοκο ειχε παθει.

βεβαια σκαλιζα συνεχεια και τα Sessions και Bandwidth Limit,μπορει να το ειχα φρικαρει λιγο.

την επομενη το πρωι κιολας που ανοιξα το pc να δω κατι και να φυγω για δουλεια δεν μπορουσα να συνδεθω ενω εβλεπα το ρουτερ ασυρματα κανονικα.το ρουτερ ειναι στα 3 μετρα απο το pc χωρις κανενα εμποδιο.το εσβησα/αναψα και συνδεθηκε κανονικα.

φιλτρο εχω οκ

εχει και μια ωραια επιλογη να βλεπουμε τι Bandwidth και Sessions τρωνε οι αλλοι,παραθετω φωτο.

 

post-111137-0-51898200-1365177792_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα το λεω μηπως ειναι κολλημα του wireless και οχι κολλημα του ιντερνετ.αλλα αν εβλεπες το ρουτερ τοτε δεν ειναι το wireless.επισης το ειπα μηπως πεφτει το Ppp μονο και οχι το adsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν εχει θεμα ας δοκιμασει και τα αλλα modem codes να δει ποιο θα του κατσει καλυτερα.αλλα νομιζα οτι το ειχε βγαλει το firmware της altec.κλειδωμενο και παρα πολυ παλιο δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικως παντως αυτα τα συγκεκριμενα vigor ειχαν κατι θεματακια με το ασυρματο, σε πολλους με φιρμ διορθωνοταν σε αλλους παλι οχι. Δε μιλαω για την εμβελεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεχρι στιγμης ολα ειναι οκ απο dsl και wireless,θα παεριμενω βεβαια 1-2 μερες να δω.

με το wireless ειχα προβλημα στο προηγουμενο ρουτερ το TG703,μερικες φορες που ανοιγα το pc δεν μπορουσα να συνδεθω και επρεπε να του κανω ρεμπουτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να πω οτι οσα thomson εχουν περασει απο τα χερια μου δεν ειχα θεμα ποτε με τον dhcp.σε ολα βεβαια generic firmware  παντα.585 v7,v8, 780,784,787.μονο τα τελευταια δυο τρια δεν εχω δοκιμασει 788vn,582

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...