Προς το περιεχόμενο

προβλημα με θερμοκρασια cpu


thanos77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια ,εχω ενα προβλημα με την θερμοκρασια του επεξεργαστη  ,προχτες εκανε ενα θορυβο καποιο ανεμιστηρακι ηταν του τροφοδοτικου ,το ανοιξα το καθαρισα  αλλα απο κει και μετα  μου παρουσιαζεται προβλημα στην θερμοκρασια cpu  οταν ανοιγω ενα φακελο  ανεβαινει  αποτομα η θερμοκρασια στους 70  ακομα και στους 80% δεν παραμενεις βεβαια εκει ξαναπεφτει ,αλλα νομιζω οτι δεν μου ανεβαζε τοση θερμοκρασια πριν ,μπορει να κανω και λαθος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>καλησπερα παιδια ,εχω ενα προβλημα με την θερμοκρασια του επεξεργαστη  ,προχτες εκανε ενα θορυβο καποιο ανεμιστηρακι ηταν του τροφοδοτικου ,το ανοιξα το καθαρισα  αλλα απο κει και μετα  μου παρουσιαζεται προβλημα στην θερμοκρασια cpu  οταν ανοιγω ενα φακελο  ανεβαινει  αποτομα η θερμοκρασια στους 70  ακομα και στους 80% δεν παραμενεις βεβαια εκει ξαναπεφτει ,αλλα νομιζω οτι δεν μου ανεβαζε τοση θερμοκρασια πριν ,μπορει να κανω και λαθος</p>

 

την χρηση του επεξεργαστη βλεπεις.

καπου μαλλον μπερδεβεσαι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Gia sas exo ena thema mou sikoni poli thermokrasia h cpu kai klini to pc pano apo 110 vathmous alaksa psixtra evala artic frezze a11 kai pali to idio evala cooler master 212 evo kai pali ta idia kai pasta alaksa ala tipota ti boro na kano kseri kanis? Ama paw se idropsiksi lete na exo ta idia?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρωτον καλως ηρθες και δευτερων να γραφεις ελληνικα φιλτατε... Οχι δεν θα κανει κατι η υδροψυξη ετσι οπως τα λες... Κατι αλλο φταιει,η΄ κατι δεν κανεις καλα η΄ κατι άλλο παιζει..Εχεις πιασει με το χερι την ψυκτρα και ζεματαει οταν σου συμβαινει αυτο?

Πες και απο τι αποτελειται το συστημα σου..

Επεξ/σία από ZELOMOTH
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πας σε βενζιναδικο, το ανοιγεις στα πλαινα και καθαριζεις ολο το εσωτερικο μεσα πρωτα απο ολα. Μετα οπως ειπαν και παραπανω βγαζεις την ψυχτρα,καθαριζεις την παλια παστα με λιγο οινοπνευμα, αλλαζεις παστα (προσοχη στη σκονη οταν βαζεις την παστα), βαλε μια καλης μαρκας παστα και μετα ξανα κουμπωσε την, προσεχτικα ομως. Κοιτα την ταση που παει σε ανεμιστηρα και στροφες/λεπτο απο BIOS για να δεις πως λειτουργει. 

Αν εχεις κανει install ενημερωσεις, επειτα απο επανεκκινηση υπολογιστη ο επεξεργαστης δουλευει στο φουλ, να ξερες, ενημερωτικα. Κοιτα και στο Task Manager την καθε εφαρμογη τι ποσοστο καταναλωνει στον CPU..ισως καταλαβεις ετσι τι φταιει.

Πιστευω οτι καποια εφαρμογη στην κανει τη ζημια. Δεν νομιζω να χρειαζεσαι υδροψυξη εαν δεν ειναι μεγαλων απαιτησεων ο επεξεργαστης. Δεν νομιζω να τρεχεις ολα τα προγραμματα που εχει ο υπολογιστης σου ταυτοχρονα...;;;;;

Επεξ/σία από Archilleo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/3/2013 στις 6:37 ΜΜ, thanos77 είπε

καλησπερα παιδια ,εχω ενα προβλημα με την θερμοκρασια του επεξεργαστη  ,προχτες εκανε ενα θορυβο καποιο ανεμιστηρακι ηταν του τροφοδοτικου ,το ανοιξα το καθαρισα  αλλα απο κει και μετα  μου παρουσιαζεται προβλημα στην θερμοκρασια cpu  οταν ανοιγω ενα φακελο  ανεβαινει  αποτομα η θερμοκρασια στους 70  ακομα και στους 80% δεν παραμενεις βεβαια εκει ξαναπεφτει ,αλλα νομιζω οτι δεν μου ανεβαζε τοση θερμοκρασια πριν ,μπορει να κανω και λαθος

Ανοιξες και καθάρισες το ανεμιστηράκι του τροφοδοτικού, και ύστερα ανέβαζε θερμοκρασία το CPU? Κάτι δεν  μου κολλάει.

Αυτό που σου είπαν απο πάνω, δοκίμασε άλλο πρόγραμμα για να διαβάζεις τις θερμοκρασίες, αν βλέπεις πάλι τόσο υψηλά επίπεδα άλλαξε πάστα στον επεξεργαστή, ρίξε ενα καλό φύσημα να φύγουν οι σκόνες εσωτερικά , και πρόσεξε την καλωδίωση να μην μπλοκάρει το air flow.

Αν είναι εφικτό φόρεσε ενα 120άρι φανάκι επιπλέον.

Λογικά αν τσεκάρεις αυτά θα είσαι κομπλέ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...