Προς το περιεχόμενο

apple tv connection


cem

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδια,ελπιζω να ποσταρω στο σωστα εδω..

 

Εχω ενα apple tv και με το υπάρχον modem-router(huawei - forthnet default),δεν μπορώ να κάνω stream ούτε audio ούτε video.Με το προηγούμενο modem (thomson ΟΤΕ default) εκανα stream μόνο audio.Τι πρέπει να κάνω για να μπορέσω να κάνω την δουλειά μου ρε παιδια??Μέχρι στιγμής τεχνικοί των εταιριών( isquare kai forthnet) δεν μπορούν να με βοηθήσουν...

Φαντάζομαι κάτι με ρυθμίσεις modem αλλα....

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη για το μπέρδεμα..

Ειναι τριτης γενιάς και δεν γινεται jailbreak.Συνδεσμολογιες ειναι σαφώς σωστές.

Παλιότερα λειτουργούσε μια χαρά.Τα Χριστούγεννα πήγα στην Forthnet και χρησιμοποιησα το ρουτερ της το Huawei.

Με το παλιοτερο του Οτε το thomson stream-αρε μια χαρά τα audio όμως οχι το video.εκανε διαλειματα λόγω μικρής Transfer rate.

Το προβλημα όμως πραγματικά δεν ξέρω που ειναι γιατι παραλληλα το χριστούγεννα,μαζι με την αλλάγη του ρουτερ εκανα και update sto apple tv με αποτέλεσμα να μην μπορώ με βεβαιοτητα να ξέρω τι φταει....Πιστευω το ρούτερ γιατι με λίγο ψάξιμο στο google βρηκα και αλλους με παρομοιο πρόβλημα,όμως πήγα και πήρα ενα TP-link και πάλι τα ίδια(καποιες φορές τυχαινει οπως και με το Huawei kai λειτουργει αψογα...........για λίγο   :-(  ).

Το παλιο ρουτερ δεν το βάζω γιατι έιναι πολύ παλιο και δεν συγχορνιζει πλεον γρηγορα και κάνει και αποσυνδέσεις...

Ευχαριστω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε αρχικά να συνδέσεις το AppleTV με το ρούτερ σου μέσω καλωδίου, εάν αυτό είναι εφικτό βέβαια για να δεις ότι όντως λειτουργεί σωστά.

Επόμενο βήμα, μπες στις επιλογές του ρούτερ για το ασύρματο δίκτυο και άλλαξε κανάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα καναλια τα έχω αλλάξει ολα...τιποτα...

με καλωδιο δοκιμασα...αλλά και πάλι τζιφος.....

εδινε διπλή ip (ασυρματα-ενσυρματα) αλλά και πάλι δεν αναγνωριζεται τo apple tv...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω δεν κατάλαβα....ειναι jailbroken καταρχας;

Δεύτερον, εχεις σετάρει ολα σωστά; (homesharing κλπ);

Τι σχεση εχει το homesharing με οτι δεν κανει stream??επισης τι σχεση εχει το jb??

 

Φιλε μου το router φταιει.το atv για να κανει ασυρματα stream θελει δυνατο router στο ασυρματο δικτυο.εχω εχω το ενα cisco και κανω stream στα 5ghz.με ολα τα υπολοιπα δεν επαιζε σχεδον τιποτα σωστα.παιξε λιγο με το καναλι του ασυρματου οπως λεει ο tyr.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Συγνώμη για το μπέρδεμα..

 

Ειναι τριτης γενιάς και δεν γινεται jailbreak.Συνδεσμολογιες ειναι σαφώς σωστές.

 

Παλιότερα λειτουργούσε μια χαρά.Τα Χριστούγεννα πήγα στην Forthnet και χρησιμοποιησα το ρουτερ της το Huawei.

 

Με το παλιοτερο του Οτε το thomson stream-αρε μια χαρά τα audio όμως οχι το video.εκανε διαλειματα λόγω μικρής Transfer rate.

 

Το προβλημα όμως πραγματικά δεν ξέρω που ειναι γιατι παραλληλα το χριστούγεννα,μαζι με την αλλάγη του ρουτερ εκανα και update sto apple tv με αποτέλεσμα να μην μπορώ με βεβαιοτητα να ξέρω τι φταει....Πιστευω το ρούτερ γιατι με λίγο ψάξιμο στο google βρηκα και αλλους με παρομοιο πρόβλημα,όμως πήγα και πήρα ενα TP-link και πάλι τα ίδια(καποιες φορές τυχαινει οπως και με το Huawei kai λειτουργει αψογα...........για λίγο :-( ).

 

Το παλιο ρουτερ δεν το βάζω γιατι έιναι πολύ παλιο και δεν συγχορνιζει πλεον γρηγορα και κάνει και αποσυνδέσεις...

 

Ευχαριστω....

Εγώ συγνώμη δεν είδα καλά το πρώτο ποστ. Επειδή το ΑΤV3 όντως θέλει πολύ δυνατό στρημάρισμα,προφανώς φταίει αυτό όπως είπαν τα παιδια.Πήγαινε πάρε ένα καλό ρούτερ και άσε τις default αηδίες που δινουν οι πάροχοι. Εμείς με Belkin εδώ ειμαστε μια χαρά με το apple tv.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το atv για να κανει ασυρματα stream θελει δυνατο router στο ασυρματο δικτυο.εχω εχω το ενα cisco και κανω stream στα 5ghz.με ολα τα υπολοιπα δεν επαιζε σχεδον τιποτα σωστα.παιξε λιγο με το καναλι του ασυρματου οπως λεει ο tyr.

 

Εγώ συγνώμη δεν είδα καλά το πρώτο ποστ. Επειδή το ΑΤV3 όντως θέλει πολύ δυνατό στρημάρισμα,προφανώς φταίει αυτό...

.......

 

 

 

 

 

 

 

..............

 

με καλωδιο δοκιμασα...αλλά και πάλι τζιφος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πήρα ενα TP link γύρω στο 50αρικο και πάλι...το θέμα μου δεν ειναι η ποιοτητα του stream αλλά το ιδιο το stream...Υπολογιστής και κινητο δεν αναγνωρίζουν το ATV για mirroring......  :(  :(  :(  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πήρα ενα TP link γύρω στο 50αρικο και πάλι...το θέμα μου δεν ειναι η ποιοτητα του stream αλλά το ιδιο το stream...Υπολογιστής και κινητο δεν αναγνωρίζουν το ATV για mirroring......  :(  :(  :(  :(

μπας και παίζει κανα firewall και μπλοκάρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πήρα ενα TP link γύρω στο 50αρικο και πάλι...το θέμα μου δεν ειναι η ποιοτητα του stream αλλά το ιδιο το stream...Υπολογιστής και κινητο δεν αναγνωρίζουν το ATV για mirroring......  :(  :(  :(  :(

Το βασικό σου θέμα είναι η λάθος περιγραφή του προβλήματος σου. :) Δεν έδωσες να καταλάβουμε πως αυτό που δεν σου δουλεύει είναι το airplay και όχι το streaming μέσω internet, γι 'αυτό και σου λένε όλοι για routers, firewalls κλπ.

 

Έχεις ενεργοποιήσει το Airplay στο Apple TV? (settings > airplay)

 

Apple KB: Troubleshooting AirPlay and AirPlay Mirroring

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sυγνωμη για την παρεξηγηση...

Λοιπον...

1)airplay ενεργο...

2)home sharing on(προφανως με το ιδιο account)

3)firewall off

 

απο πλευρας χρηστη ειναι ολα οκ....

κατα καιρους συνδεεται και μετα αποσυνδεεται μόνο του...

καποιες ρυθμισεις στο royter φανταζομαι θέλει για να λειτουργησει..

παλιοτερα με το Huawei οταν το εκανα restart ξαναδούλευε(το παρα πολυ για μια ωρα συνεχομενα....),ενω με το TP-link αυτό το κολπάκι δεν πίανει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Sυγνωμη για την παρεξηγηση...</p>

<p>Λοιπον...</p>

<p>1)airplay ενεργο...</p>

<p>2)home sharing on(προφανως με το ιδιο account)</p>

<p>3)firewall off</p>

<p> </p>

<p>απο πλευρας χρηστη ειναι ολα οκ....</p>

<p>κατα καιρους συνδεεται και μετα αποσυνδεεται μόνο του...</p>

<p>καποιες ρυθμισεις στο royter φανταζομαι θέλει για να λειτουργησει..</p>

<p>παλιοτερα με το Huawei οταν το εκανα restart ξαναδούλευε(το παρα πολυ για μια ωρα συνεχομενα....),ενω με το TP-link αυτό το κολπάκι δεν πίανει...</p>

Για δες αν το ρούτερ μεσα στις ρυθμίσεις του έχει firewall ενεργοποιημένο (συνήθως έχουν) και δοκίμασε να το απενεργοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iMarilina, κατ' αρχήν, όπως λέει ο cem έχει απενεργοποιήσει το firewall του router. Έτσι κι αλλιώς, το firewall ελέγχει την κίνηση από και πρός το internet και όχι μεταξύ του εσωτερικού δικτύου (wifi & ethernet) του router.

 

cam, το μόνο στο οποίο πάει το μυαλό μου είναι κάποιο πρόβλημα δικτύωσης.

 

Κατ' αρχήν κάνε ένα reset σε εργοστασιακές ρυθμίσεις στο AppleTV, μήπως και έχει μπλοκάρει κάτι.

Μετά το reset, μην του σετάρεις το WiFi αλλά συνέδεσε το με το Router με ethernet.

Μετά, αν έχεις Mac (συνδεδεμένο κι αυτό μέσω ethernet) δοκίμασε να στείλεις κάτι με Airplay από αυτό στο AppleTV.

Μετά, δοκίμασε κι από το iPhone σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...