Προς το περιεχόμενο

Ερευνητές κατασκεύασαν υπολογιστή μέσα σε ένα "ζωνταντό" κύτταρο


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ερευνητές του Πανεπιστημίου του Στάνφορντ κατασκεύασαν για πρώτη φορά ένα τρανζίστορ το οποίο αποτελείται από ανθρώπινο γενετικό υλικό (DNA και RNA).“Οι βιολογικοί υπολογιστές μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να ερευνηθούν και να επαναπρογραμματιστούν τα φυσικά συστήματα, για την παρακολούθηση του περιβάλλοντος αλλά και για τη βελτίωση της κυτταρικής θεραπευτικής” αναφέρει ο Drew Endy, επίκουρος καθηγητής βιολογίας στο πανεπιστήμιο.

 

Αναφέρεται επίσης ότι θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί για την ανίχνευση και άλλων πραγμάτων όπως οι ασθένειες και οι τοξίνες αλλά και για την καταστροφή κυτάρρων τα οποία πολλαπλασιάζονται με ρυθμό που δε μπορεί να ελεγχθεί.

 

Καθώς στα ηλεκτρονικά ένα τρανζίστορ μπορεί να ελέγχει τα ηλεκτρόνια, το “transcriptor” που κατασκευάστηκε έχει τη δυνατότητα να ελέγχει την RNA πολυμεράση κατά μήκος ενός σκέλους DNA. Ουσιαστικά οι ερευνητές επαναχρησιμοποιούν ορισμένες πρωτεϊνες οι οποίες μπορούν να ελέγξουν την ροή της RNA πολυμεράσης καθώς κινείται στο σκέλος του DNA. Με αυτό τον τρόπο δόθηκε η δυνατότητα στην ομάδα να δημιουργήσει την “πολλαπλασιαστική γενετική λογική”.

 

Link.png Site: theblaze.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν πολυκαταλαβαίνω τι είναι, νιώθω πως κάποτε έτσι θα αντιμετωπίζονται πολλές ασθένειες όπως ο καρκίνος.

Μάλλον το χάσμα μεταξύ της σημερινής ιατρικής και των επόμενων 100 χρόνων θα είναι τεράστιο.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, καθώς διαβαζα τις θετικες χρήσεις του προϊοντος σκεφτηκα γενικα οτι σε ολες τις παρουσιασεις κανενας δεν αναφερει για τις αρνητικες παρολο που γνωριζουμε πως θα υπαρχουν κακες προθεσεις της χρήσης του προϊόντος.

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μένετε στην επιφάνεια. Ο φίλος έχει δίκιο. Πάντα υπάρχει και η αρνητική πλευρά και η κακη εκμετάλλευση του προϊόντος.

Φυσικά και είναι ευχάριστο να βλέπεις την επιστήμη να προχώρα αλλά και λίγο τρομακτικό να βλέπεις το πόσο μπορούν να επέμβουν μερικοί άνθρωποι σε ζωτικές λειτουργίες κ στη σκέψη.

 

Πραγματικά τεχνολογίες που θα μπορούσαν να κάνουν μεγάλα καλά αλλά και μεγάλες καταστροφές.

Και δυστυχώς - μην εξαπατάστε - ο άνθρωπος δεν είναι και πολύ αλτρουιστης.

 

Οπότε για κάτι τέτοια κρατάμε και μια επιφυλακή πέρα από τον ενθουσιασμό πωσ θα λύσει τα πάντα

 

Αποστολή από το GT-S6500 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι φταίει ... αλλά όλα αυτά με αφήνουν αδιάφορο.

Λίγο ότι όλοι μας πάμε προς τα πίσω και κοντεύουμε να γυρίσουμε στης σπηλιές που ξεκινήσαμε ..... λίγο ότι τα συμφέροντα τα καταπίνουν όλα .... λίγο ότι τα παραλένε για να ακουστεί το όνομα τους.

Όπως και το αυτοκίνητο που εδώ και 150 χρόνια δουλεύει με την κολοβενζίνη και τα πιστόνια .... ή ότι ακόμα δεν μπορώ να κάνω ένα σφράγισμα της προκοπής χωρίς να έχω προβλήματα ή να δώσω ένα σκασμό λεφτά.

Στην Αφρική τρώνε ανθρώπους τα λιοντάρια ή πεθαίνουν από μαγουλάδες και είναι πλούσιος όποιος έχει ποδήλατο .... στο Ιράν - Ιράκ - Αλγερία - Μεξικό ... σφάζουν τον κόσμο σαν πρόβατα.

Το τρανζίστορ στο DNA μας μάρανε.

Έχουμε ακόμα να ξεπεράσουμε αρχέγονα και θεμελιώδη προβλήματα επιβίωσης.
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω τι φταίει ... αλλά όλα αυτά με αφήνουν αδιάφορο.
Λίγο ότι όλοι μας πάμε προς τα πίσω και κοντεύουμε να γυρίσουμε στης σπηλιές που ξεκινήσαμε ..... λίγο ότι τα συμφέροντα τα καταπίνουν όλα .... λίγο ότι τα παραλένε για να ακουστεί το όνομα τους.
Όπως και το αυτοκίνητο που εδώ και 150 χρόνια δουλεύει με την κολοβενζίνη και τα πιστόνια .... ή ότι ακόμα δεν μπορώ να κάνω ένα σφράγισμα της προκοπής χωρίς να έχω προβλήματα ή να δώσω ένα σκασμό λεφτά.
Στην Αφρική τρώνε ανθρώπους τα λιοντάρια ή πεθαίνουν από μαγουλάδες και είναι πλούσιος όποιος έχει ποδήλατο .... στο Ιράν - Ιράκ - Αλγερία - Μεξικό ... σφάζουν τον κόσμο σαν πρόβατα.
Το τρανζίστορ στο DNA μας μάρανε.
Έχουμε ακόμα να ξεπεράσουμε αρχέγονα και θεμελιώδη προβλήματα επιβίωσης.

 

Συγνώμη για το offtopic, προς τους υπόλοιπους.

 

Φίλε μου το οτι είναι απατεώνας ένας συγκεκριμένος γιατρός [τεχνίτης της Βιολογίας (aka Ιατρική), ούτε μηχανικός ούτε επιστήμονας] και διαφθείρει την έτοιμη απο τη φαρμακευτική εταιρεία εφαρμογή (η οποία πάλι με τη σειρά της μπορεί να είναι διεφθαρμένη λόγο λαμογιάς απο τους μανατζερ της εταιρείας) παίζοντας με τον πόνο σου για να κάνει λεφτά που θα τα πετάξει σε μόστρα και λούσα, ΤΙ σχέση έχει με την πρόοδο του είδους μας;

 

Δώσε στην αστυνομία τον κομπογιαννήτη, κάνε μποϋκοτάζ στην εταιρεία παρασκευής του νοθευμένου φαρμάκου, ψήφισε τεχνοκράτες και όχι μπαγλαμάδες πολιτικούς και όταν τα φτιάξεις αυτά (στο μέτρο του δυνατού για έναν άνθρωπο), τότε ΜΕΛΕΤΗΣΕ το background της είδησης, κάνε τις ερωτήσεις (που σίγουρα πρέπει να υπάρχουν) και όταν επιβεβαιώσεις τις απαντήσεις, τότε με Βασιλικό σνομπ ύφος ανακοίνωσε δημόσια πως απαξιώνεις το έργο ανθρώπων με 10 φορές μεγαλύτερο IQ απο αυτό του μέσου ατόμου...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δώσε στην αστυνομία τον κομπογιαννήτη, κάνε μποϋκοτάζ στην εταιρεία παρασκευής του νοθευμένου φαρμάκου ......

 

Ναι .... και θα τους κάνουν την μούρη κρέας ..... 

..... όπως την έκαναν και σε αυτούς με τα σπορέλαια πρόπερσι .... και στην ΙΚΕΑ πριν από λίγο καιρό.
 
Την γνώμη μου είπα .... δεν μίλησα για λογαριασμό όλον εδώ μέσα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω τι φταίει ... αλλά όλα αυτά με αφήνουν αδιάφορο.
Λίγο ότι όλοι μας πάμε προς τα πίσω και κοντεύουμε να γυρίσουμε στης σπηλιές που ξεκινήσαμε ..... λίγο ότι τα συμφέροντα τα καταπίνουν όλα .... λίγο ότι τα παραλένε για να ακουστεί το όνομα τους.
Όπως και το αυτοκίνητο που εδώ και 150 χρόνια δουλεύει με την κολοβενζίνη και τα πιστόνια .... ή ότι ακόμα δεν μπορώ να κάνω ένα σφράγισμα της προκοπής χωρίς να έχω προβλήματα ή να δώσω ένα σκασμό λεφτά.
Στην Αφρική τρώνε ανθρώπους τα λιοντάρια ή πεθαίνουν από μαγουλάδες και είναι πλούσιος όποιος έχει ποδήλατο .... στο Ιράν - Ιράκ - Αλγερία - Μεξικό ... σφάζουν τον κόσμο σαν πρόβατα.
Το τρανζίστορ στο DNA μας μάρανε.
Έχουμε ακόμα να ξεπεράσουμε αρχέγονα και θεμελιώδη προβλήματα επιβίωσης.

Έχεις απόλυτο δίκιο φίλε μου!

 

Άντε αντε εξελίχτε όσο μπορείτε τους βιολογικούς υπολογιστές να έρθει σιγα-σιγά η μέρα της κρίσης!

Α ρε Terminator, έτη φωτός μπροστά! Respect!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω ειναι ή λυση για τα αυτοάνοσα, τα οποία παραλύουν ανθρωπους και ολοκληρες οικογενειες.



 

Δεν ξέρω τι φταίει ... αλλά όλα αυτά με αφήνουν αδιάφορο.
Λίγο ότι όλοι μας πάμε προς τα πίσω και κοντεύουμε να γυρίσουμε στης σπηλιές που ξεκινήσαμε ..... λίγο ότι τα συμφέροντα τα καταπίνουν όλα .... λίγο ότι τα παραλένε για να ακουστεί το όνομα τους.
Όπως και το αυτοκίνητο που εδώ και 150 χρόνια δουλεύει με την κολοβενζίνη και τα πιστόνια .... ή ότι ακόμα δεν μπορώ να κάνω ένα σφράγισμα της προκοπής χωρίς να έχω προβλήματα ή να δώσω ένα σκασμό λεφτά.
Στην Αφρική τρώνε ανθρώπους τα λιοντάρια ή πεθαίνουν από μαγουλάδες και είναι πλούσιος όποιος έχει ποδήλατο .... στο Ιράν - Ιράκ - Αλγερία - Μεξικό ... σφάζουν τον κόσμο σαν πρόβατα.
Το τρανζίστορ στο DNA μας μάρανε.
Έχουμε ακόμα να ξεπεράσουμε αρχέγονα και θεμελιώδη προβλήματα επιβίωσης.

Ειλικρινά δεν βρισκω λογικη σε αυτά που γραφεις :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεν ξέρω τι φταίει ... αλλά όλα αυτά με αφήνουν αδιάφορο.
Λίγο ότι όλοι μας πάμε προς τα πίσω και κοντεύουμε να γυρίσουμε στης σπηλιές που ξεκινήσαμε ..... λίγο ότι τα συμφέροντα τα καταπίνουν όλα .... λίγο ότι τα παραλένε για να ακουστεί το όνομα τους.
Όπως και το αυτοκίνητο που εδώ και 150 χρόνια δουλεύει με την κολοβενζίνη και τα πιστόνια .... ή ότι ακόμα δεν μπορώ να κάνω ένα σφράγισμα της προκοπής χωρίς να έχω προβλήματα ή να δώσω ένα σκασμό λεφτά.
Στην Αφρική τρώνε ανθρώπους τα λιοντάρια ή πεθαίνουν από μαγουλάδες και είναι πλούσιος όποιος έχει ποδήλατο .... στο Ιράν - Ιράκ - Αλγερία - Μεξικό ... σφάζουν τον κόσμο σαν πρόβατα.
Το τρανζίστορ στο DNA μας μάρανε.
Έχουμε ακόμα να ξεπεράσουμε αρχέγονα και θεμελιώδη προβλήματα επιβίωσης.

 

 

Όλα αυτά συνοψίζονται στο ότι ναι μεν η τεχνολογική πρόοδος μπορεί σε κάποιους τομείς να κινείται με τον νόμο του moore (για την ώρα) , το ανθρώπινο DNA όμως και οι νοητικές και κοινωνικές μας ικανότητες προχωράνε με την Δαρβίνεια ταχύτητα της εξέλιξης των ειδών ...

 

   Το ίδιο διλημα διατυπώθηκε με την μεγαλύτερη δυνατή αγωνία  κατά την περίοδο του ψυχρού πολέμου όταν βιολογικά όντα και οι πολιτικές τους δημιουργίες  απέκτησαν στα χέρια τους την δύναμη του πυρήνα των ατόμων και για πρώτη φορά στην ιστορία του πλανήτη, ένα είδος μπορεί να θέσει σε κίνδυνο ολόκληρη την αλυσίδα της ζωής μέχρι την βάση της (η τουλάχιστον να φέρει την εξελικτική της πορεία μερικά δισεκατομμύρια χρόνια πίσω)

 

Παρόλα αυτά ο άνθρωπος ΕΙΝΑΙ μέρος της φύσης και δημιούργημα αυτής και οι κοινωνίες που έχουμε χτίσει αντικατοπτρίζουν σε μεγάλο βαθμό το ποιοι είμαστε αλλά και πού μπορούμε να φτάσουμε όπως και το από που προερχόμαστε.

 

 Η έννοια κλειδί του δυτικού πολιτισμού και κινητήριος δύναμη του είναι η πρόοδος. Τεχνολογική και οικονομική κατά κύριο λόγο, αλλά έστω και ένα μικρό μέρος αυτής της προόδου έχει περάσει και στον πολιτισμό και στην κουλτούρα.

  Ίσως αν δεν καταφέρουμε να αλληλοεξοντωθούμε να προλάβει το είδος μας να φτάσει κάποτε στο σημείο οπού τα άτομα θα χειρίζονται την μοίρα αντί αυτή να χειρίζεται τους ανθρώπους, και όπου μοίρα βάλτε την μηχανή....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν βρισκω λογικη σε αυτά που γραφεις :)

 

Ερευνητές κατασκεύασαν υπολογιστή μέσα σε ένα "ζωνταντό" κύτταρο

.... κατασκεύασαν για πρώτη φορά ένα τρανζίστορ το οποίο αποτελείται από ανθρώπινο γενετικό υλικό (DNA και RNA).

 

 

Ενώ το γεγονός ότι έκαναν ένα κύτταρο ή δεν ξέρω εγώ τί ... να βρίσκετε σε δύο καταστάσεις (0 και 1) ....

.... και αυτό λέγεται "Υπολογιστής" ..... είναι λογικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...