Προς το περιεχόμενο

Gaming PC .


stelol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το θέμα είναι να μην χρειαστεί να αλλάξει επεξεργαστή σε 2,3 χρόνια. Αν είναι να αλλάξει, ζήτω που καήκαμε. Αν χρειαστεί να αλλάξει κάτι, αυτό θα (πρεπει) να είναι η κάρτα.

σε 2-3 χρονια οι 4πυρηνοι μπορει να ειναι λιγοι , εισαι βεβαιος οτι ο i5 θα ειναι αρκετος τοτε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Φιλε αστο,δεν βγαζω ακρη μαζι σου.Ειπα την γνωμη μου για τον επεξεργαστη και τελος.Τωρα εχουμε φαει 10 σελιδες για το τιποτα.Εχω αυτη την γνωμη και την λεω.Τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  και από την άλλη τα διάφορα fanboys που θυμούνται περασμένα μεγαλεία και athlon+.  

εγω αλλον βλεπω να ειναι fanboy και να μη το συζηταει καθολου το πραγμα..

 

athlon 64 δεν ειχα για να ζησω τα περασμενα μεγαλεια, μαλιστα δεν ειχα καν phenom II που πουλουσαν αρκετα στην εποχη του επεξεργαστη μου , παρολα αυτα δε μπορω να μη προβληματιστω για το κατα ποσο ειναι σοφη κινηση αυτη τη στιγμη να παρεις ενα 4πυρηνο και να σκοπευεις να το κρατησεις για πανω απο 2 χρονια.. 

 

 

 

 

edit ,χαζεψα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια δεν λεω αυτο.Αυτο που λεω ειναι ΟΤΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ αν καποιος θελει να παρει ενα pc νεο θα ηταν καλυτερο να παει σε amd σε σχεση με το 1155 λογω οτι το 1155 πεθανε,δεν θα βγουν αλλοι νεοι επεξεργαστες για αυτο το socket.Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ειναι καλοι αυτοι οι επεξεργαστες ουτε οτι δεν θα τον καλυψει καποιος επεξεργαστης 1155..Aπλα ειπα κατα την αποψη μου οτι ειναι καλυτερα να παει σε am3 λογω οτι θα υποστηριζεται απο νεους επεξεργαστες της amd οταν και αν θελει να κανει καποια αναβαθμιση να μην χρειαστει να αλλαξει παλι πλατφορμα cpu + m/b

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι πιστευετε οτι το soc πεθανε η θα χρειαστει να κανω παλι αναβαθμιση σε 2χρονια? δηλαδη τι παιχνιδια θα μπορει να βρουν σε 2χρονια που να χρειαζονται επεξεργαστη καλυτερο απο i5 3570k? Εγω νομιζω στο μελλον εαν καπου υστερει ο υπολογιστης θα ειναι η GPU και εκει ισως μεινει πισω οσο αφορα τα παιχνιδια. Απο εκει και περα δεν νομιζω οτι στα προσεχη 4χρονια θα βγει παιχνιδι που να εχει απαιτησεις μεγαλυτερες απο αυτες που μπορει να προσφερει ενας 3570 . Γνωμη μου . εαν αγορασα amd θα πηγαινα σε 8320 η 6300 και θα εκανα ενα budget pc με σκοπο σε 2-3χρονια να τον αλλαξω. Επισης οσο αφορα για τους νεους επεξεργαστες της ιντελ , νταξει δεν ειμαι διατεθημενος ουτε να τους χρυσοπληρωσω ουτε να γινω το πειραματοζωο τους και να δοκιμασω κατι νεο. Αυτη τη χρονικη στιγμη ο i5 3570k για 1000e budget ειναι η καλυτερη λυση οσο αφορα καθαρα gaming. 

 

Υ.Γ: σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας και εκτιμω το χρονο σας απλα επειδη οσο αφορα την τεχνολογια ειμαι της αποψης να αγοραζεις αυτο που ειναι καλο εκεινη τη χρονικη στιγμη που θες να κανεις την αγορα, αλλιως ποτε δεν θα αγορασεις τιποτε γιατι καθε 6μηνες κατι καινουργιο και καλυτερο βγαινει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ: σας ευχαριστω ολους για τις προτασεις σας και εκτιμω το χρονο σας απλα επειδη οσο αφορα την τεχνολογια ειμαι της αποψης να αγοραζεις αυτο που ειναι καλο εκεινη τη χρονικη στιγμη που θες να κανεις την αγορα, αλλιως ποτε δεν θα αγορασεις τιποτε γιατι καθε 6μηνες κατι καινουργιο και καλυτερο βγαινει.

Αυτό. +1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ξαναπα λοιπον οτι ηταν γνωμη μου αφου πας σε κατι καινουριο να μην πας σε καποιο socket το οποιο αποσυρεται.Αν ειναι ετσι μπορεις να πας και σε 1366 socket με ιδιες επιδοσεις στα games.Δεν λεει κατι αυτο.Ειπα πολυ απλα οτι για μενα η γνωμη μου και η προταση μου θα ηταν αφου πας για νεο συστημα να πας σε am3 αν ειναι να αγορασεις τωρα. Δεν ειπα κατι διαφορετικο.Οπως και ειπα οτι αν μπορεις να περιμενεις 2 μηνες να βγουν οι νεοι επεξεργαστες της intel θα σου προτεινα να πας σε intel και στους νεους επεξεργαστες.Συμφωνω με το οτι ποτε δεν θα αγορασεις τιποτα γιατι καθε 6 μηνες βγαινει κατι καινουριο,απλα ειπα οτι στο am3 θα μπορουσες να βαλεις καποιον επεξεργαστη για παραδειγμα που θα βγει του χρονου χωρις να χρειαστεις να αλλαξεις ολοκληρη πλατφορμα και παραπανω εξοδα.Δεν ειπα ουτε οτι θα χρειαστει να αλλαξεις επεξεργαστη επειδη θα βγουν παιχνιδια που δεν θα ειναι αρκετος ο 3570k ουτε οτι πρεπει ετσι και αλλιως να αλλαξεις κατι οπωσδηποτε σε ενα-δυο χρονια.Ειπα απλως οτι αν εσυ θελησεις,ΑΝ λεω,βγει ενας cpu σε δυο χρονια που ειναι ο τοπ ας πουμε,παραδειγμα φερνω,ή αν εσυ ασχοληθεις με την επεξεργασια βιντεο σε ενα χρονο,αν τυχει λεω και θελησεις να αλλαξεις επεξεργαστη απλα δεν θα μπορεις με το 1155 γιατι δεν θα υπαρχουν επεξεργαστες.Ενω στο am3 θα μπορει να υποστηριξει επεξεργαστες για τα επομενα 2-2,5 χρονια περιπου.Αυτο ειπα.Οπως βλεπεις και εγω 2500k και με καλυπτει σε ολα οσα κανω,και οπως εχω αναφερει δεν ειχα ποτε μου amd και δεν ειμαι fanboy καμιας εταιριας.Απλα και εγω το 2500k τον πηρα οταν ειχε βγει σχεδον το 1155 και μαλιστα το εκανα γιατι τα βρηκα σε  παρα πολυ καλη τιμη αλλιως δεν θα αλλαζα,θα εμενα με τον i7 950 που ειχα.Γιαυτο και ειπα οτι γνωμη μου να παει σε am3.Τωρα ειναι δικια του επιλογη,και να ειναι καλοδουλευτο ακομα και s775 να παρει που λεει ο λογος,Δεν ειπα ποτε οτι ο fx ειναι καλυτερος επεξεργαστης απο αλλους ουτε τιποτα τετοιο,μικρες διαφορες εχουν στα games και υπερτερει ο intel σε καποια απο αυτα και σε καποια αλλα ο fx.Ετσι ειναι ολο το hardware.Απλα θα ελεγα να περιμενει αφου παει σε τετοιο χρηματικο ποσο για να παρει κατι σε intel για να μην παρει νεκρο socket,αν τωρα το θελει αμεσα την αγορα ας παει στον 3570k δεν θα εχει κανενα προβλημα και θα ειναι υπεραρκετος ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

superpie καταλαβαινω τι λες και ευχαριστω πολυ που μοιραζεσαι τις γνωσεις σου μαζι μας. Δηλαδη πιστευεις οτι ο 3570κ δεν θα ειναι αρκετος για games σε 3-4χρονια? Εαν δεν θα ειναι τοτε μαζι σου να παω κ εγω σε amd αλλα κρινοντας απο την ιστορια εδω και 10χρονια τα μμο δεν ειχαν τρελες απαιτησεις , δεν ξερω εαν απο εδω και περα αυτο αλλαξει. Οσο αφορα games san bf3 klpklp με αφηνουν αδιαφορο. Το gaming που θελω ειναι απλα και μονο mmorpg, για αυτο και θεωρω οτι ο 3570κ ειναι υπερ αρκετος για επομενα 4χρονια. Αλλιως εαν μου πειτε οτι δεν υπαρχει περιπτωση τοτε θα το ξανασκεφτω για amd



και εδω μια λυση με amd (μαλλον κορονα γραμματα με βλεπω να ριχνω γτ δεν μπορω να αποφασησω σε τι να παω)

 

fd8a98fe14ef448b8447dd6.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανώτερος ξεκάθαρα είναι ο 3570Κ, δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα. Και γενικά στα παιχνίδια και ειδικότερα στα παιχνίδια που σε ενδιαφέρουν περισσότερο.

 

Στο WoW για παράδειγμα, ο 8350 είναι κατώτερος από i3 προηγούμενης γενιάς.

 

Μαζί θα παλιώσει με τον 8320. Αν δεν θα είναι ικανός ο ένας σε 3 χρόνια, δεν θα είναι και ο άλλος.

Μείνε στην αρχική σου επιλογή, είναι το καλύτερο που μπορείς να πάρεις αυτή τη στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τη λογικη οτι δεν εχεις τρελες απαιτησεις λογω των mmo  ή δεν κυνηγας τις απολυτες επιδοσεις , τσιμπας εναν fx που θα σου βγει φθηνοτερος και αααν στο μελλον χρειαστει τον αλλαζεις πιο ευκολα κρατωντας τη μητρικη σου 

 

επισης γιατι σκεφτεσαι μοντελο K , θες να πας για overclocking ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τη λογικη οτι δεν εχεις τρελες απαιτησεις λογω των mmo  ή δεν κυνηγας τις απολυτες επιδοσεις , τσιμπας εναν fx που θα σου βγει φθηνοτερος και αααν στο μελλον χρειαστει τον αλλαζεις πιο ευκολα κρατωντας τη μητρικη σου 

 

επισης γιατι σκεφτεσαι μοντελο K , θες να πας για overclocking ; 

 

ναι θελω να εχω την δυνατοτητα στο μελλον για o/c 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα αυτο το κανεις στην αρχη, γιατι ¨στο μελλον" μπορει να σημαινει οτι δε θα το κανεις και ποτε 

 

σε ρωταω γιατι ενας μη K μπορει να βγει αισθητα φθηνοτερος οποτε να χασει το οποιο πλεονεκτημα τιμης εχει η πλατφορμα amd 

 

αν δηλαδη ειναι να μην κανεις μην παρεις Κ

 

στο o/c παντως οι ιντελ συνηθως ανεβαινουν το κωλο τους συγκριτικα με τους amd (και δε μιλαω για νουμερα τελικης συχνοτητας , αλλα για το επι τοις % σε σχεση με την αρχικη και αυτο μετραει περισσοτερο )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στο WoW για παράδειγμα, ο 8350 είναι κατώτερος από i3 προηγούμενης γενιάς.

 

Αμα ειναι να εχουμε το WoW για benchmark,κλαφτα δεινοσ Σουλειμαν.

Στο θεμα μας.

Οπως ειπα σε αλλο τοπικ,ο 3570Κ ειναι καλυτερος απο τον 8350 στα games,αλλα για 2-3 fps μονο.Και ερωτω:

Αξιζει να πας σε ψοφιο σοκετ για 2-3 fps,oταν στο ανταγωνιστικο socket η επομενη γενια θα εχει +30% καλυτερες επιδοσεις απο την προηγουμενη γενια?

Ισαξια ειναι τα 2 cpu στην ουσια φιλε,οποιο και να παρεις το ιδιο ευχαριστημενος θα μεινεις.Απλα αυτην την περιοδο ο 8350 συμφερει περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...