Προς το περιεχόμενο

Θέλω να κάνω backup όλο το σύστημα μου τώρα που....


IOSTEFO

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να κάνω backup όλο το σύστημα μου τώρα που όλα τρέχουν απροβλημάτιστα.

1= Δεν έχω εξωτερικό δίσκο για να το αποθηκεύσω.

2= Έχω usb 16GB όμως είναι μικρο για όλο το σύστημα.

 

3= Μπορ να κάνω ένα partition στον ίδιο δίσκο και να το αποθηκεύσω σ'αυτό;;;

 

Σας ευχαριστώ. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οποίο είναι σαν να μην έχεις κάνει, αλλά ναι, μπορείς. Για να στο πω απλά απλά, καλύτερα να βάλεις το σύστημά σου σε DVD δισκάκια παρά στον ίδιο δίσκο :) 

 

Και τα προσωπικά σου αρχεία πέτα τα στο στικάκι. 

 

 

 

Name it: Κουρτίνα 4 :P

 

 

 

Για να την πω στον από πάνω που είναι χαμένο κορμί :P :D

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φτιάχνοντας partition μπορεί να το γαμ.... το σύστημα σου,από λάθος δικό σου αλλά μπορεί και κάτι να τύχει, οπότε μην το κάνεις αν δεν ξέρεις πως να το επαναφέρεις στην περίπτωση.

 

Το οποίο είναι σαν να μην έχεις κάνει, αλλά ναι, μπορείς

Ε,μην το λες,πάρα πολύ ποιο συχνά έχεις απλά πρόβλημα με τα windows παρά να σου μείνει ο δίσκος στο χέρι που είναι σχετικά σπάνιο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

True, αλλά αν η τύχη του TS είναι «γαμώ την τύχη μου», θες να τον πάρεις στο λαιμό σου; Γιατί να μην του λέμε το σωστό, από τη στιγμή που δεν κοστίζει τίποτα σε εμάς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πρώτον σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας.

 

Καλή ιδέα τα DVD,έχω καμιά 15αρια DVD+RW και όλα είναι φουλ άρα πάω για partition.

 

@TheELF, έχω μια μικρή πήρα από τον παλιό μου υπολογιστή στα partitions με το acronis, στον οποίο είχα τα w7 και το backup το αποθήκευα σε usb.

 

Πάντως σας ευχαριστώ για άλλη μια φορώ τώρα πάω να βάλω μπρος τη μηχανή. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω με lexmark...!

 

ΠΟΤΕ να μην κανετε back up στον ιδιο δισκο που βρισκετε και το λειτουργικο. διοτι πολυ απλα, αν χτυπησει ο δισκος, θα χασετε και τα 2.

 

παντα σε αλλο δισκο ή σε δισκακια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε αυτός όμως το είπε απλά για να μου τη πει, κατάλαβες; :P

Πάντως καλύτερα να κάνει ένα partition αφού δεν έχει άλλο αποθηκευτικό μέσο προς το παρόν και να πάρει το image του, παρά να μη κάνει τίποτα.

Οκ θέλει προσοχή, αλλά στην περίπτωσή του είναι μονόδρομος.

 

Και φουσουκα, καλό είναι να αγοράσει και ένα δίσκο -όχι μόνο για να βάλει το image- αλλά και για να κρατάει ευαίσθητα αρχεία που θέλουν στοργή, τρυφερότητα, χάδια και προδέρμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σύστημα μου τώρα είναι 42GB πόσα GB partition να φτιάξω;

Μια ερώτηση ακόμα σκέφτομαι να αγοράσω ένα SSD το backup που θα φτιάξω θα μπορέσω να το μεταφέρω στο SSD;;από τον μηχανικό WD που έχω τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου θα σου προτείνω ένα ολοκληρωμένο σύστημα για backup.

 

Αρχικα χωρίζεις τον μηχανικό σκληρό σε 2 παρτισιον, ενα για το σύστημα και ενα για τα προσωπικά σου αρχεία. Δώσε χώρο στο παρτίσιον του συστήματος τουλάχιστον 100GB ανάλογα και τα προγράμματα που έχεις. Όποτε θέλεις να κάνεις φορματ απλά σβήνεις το παρτισιον του συστήματος χωρίς να πειραχτούν τα προσωπικά σου αρχεία.

 

Μετά βάζεις το CrashPlan για να κάνεις backup τα προσωπικά αρχεία σου σε άλλα 2 μέρη για να έχεις μέγιστη ασφάλεια. Μπορείς να κάνεις το backup σου στον υπολογιστή του φίλου σου (καλό γιατί θα έχεις τα αρχεία σου σε άλλο μέρος -κρυπτογραφημένα- ) και σε έναν αλλον σκληρό δίσκο στον ίδιο υπολογιστή ή καλύτερα στον δεύτερό σου στην περίπτωση που έχεις.

 

ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ: αρχεία που δεν μπορείς να ξαναβρείς να κάνεις backup σε 3 μέρη!!! Ειμαι παθών γιαυτό στο λέω..

 

Τον SSD κράτα τον για το σύστημά σου να πηγαίνει σφαίρα. Στον μηχανικό βάλε τα αρχεία σου. Καλύτερα είναι να κάνεις εγκατάσταση τα win εξ αρχής στον ssd που θα πάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα partitions και το backup έγιναν με μεγάλη επιτυχία.

Έχω μια ερώτηση όταν θα αγοράσω το SSD και τον συνδέσω στο P/C θα μπορέσω αυτό το backup που έφτιαξα τώρα να το κάνω recovery στον SSD;

Σας ευχαριστώ και πάλι. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι,μιας και είναι και οι δύο δίσκοι sata δεν υπάρχει καμία διαφορά και θα δουλέψει κανονικά.

Αρκεί να τον βάλεις στον ίδιο controller,μιας και πολλές μητρικές έχουν δεύτερο controller και ίσως μετά την διαδικασία αν δεν τον βάλεις στην ίδια θύρα που είναι τώρα ο hdd να πρέπει να αλλάξεις το boot order μέσα από το bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπερα επειδη εχω τρεις σκληρους δισκους (w7, xp, στο 1 και αρχεια στους αλλους 2  ), αλλα δεν ξερω να κανω backup μπορει να μου εξηγησει καποιος πως γινεται???

να υποθεσω οτι μπαινω με linux και δημιουργο φακελο και εκει μεσα πεταω το 1 που εχω τα λειτουργικα σε ενα part στο 3 ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...