Προς το περιεχόμενο

site για υπολογισμο κοστους εκτελωνισμου


panospap1993

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, Nikosssss1 είπε

Συγνώμη παιδιά εγώ που θέλω να αγοράσω έναν υπολογιστή από Κίνα 323 ευρώ πόσο θα πληρώσω εδώ πέρα. Αν μπορούσατε να μου απαντήσετε σας ήμουν ευγνώμων

Εάν το ποσό που αναφέρεις περιλαμβάνει και τα μεταφορικά και τυχόν ασφάλεια, και το δέμα ταξιδέψει με το ταχυδρομείο, τα έξοδα εκτελωνισμού θα είναι ΦΠΑ 24% + τέλος ΕΛΤΑ  20€ + δασμός 2% περίπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 34
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν θελεις να το φέρεις με courier για να έχεις tracking κλπ κλπ, υπολόγισε περίπου 70-90 Euro έξοδα διαχειρισης και εκτελωνισμου.

Κάτι σημαντικό που μου έχουν ζητήσει πρόσφατα ειναι CE πιστοποιητικό αν η συσκευη μπαινει σε ρεύμα. Λογικά θα στο ζητήσουν και αν δεν το εχεις δεν θα παραλάβεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
48 λεπτά πριν, camel555 είπε

Καλησπέρα, αγορά ρολογιού 600 ευρώ από Hong Kong και 50 ευρώ ταχυδρομικά, τι να περιμένω από θέμα κόστους εκτελωνισμού; 

https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, isay είπε

Το ΦΠΑ 24% το γνωρίζω. Παίζει ρόλο η εταιρία courier για το κόστος; Τα ΕΛΤΑ κάνουν τον εκτελωνισμό; οπότε έχω το ΦΠΑ και τα τέλη που περιγράφονται στα "νέα ειδικά τέλη εκτελωνισμού"? Σημείωση: η αγορά θα γίνει από site εταιρίας, όχι banggood κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, camel555 είπε

Το ΦΠΑ 24% το γνωρίζω. Παίζει ρόλο η εταιρία courier για το κόστος; Τα ΕΛΤΑ κάνουν τον εκτελωνισμό; οπότε έχω το ΦΠΑ και τα τέλη που περιγράφονται στα "νέα ειδικά τέλη εκτελωνισμού"? Σημείωση: η αγορά θα γίνει από site εταιρίας, όχι banggood κλπ

Στα χρηματα αυτα αν ερθει με ΕΛΤΑ κοιτας κοστος εκτελωνισμου αν θυμαμαι καλα γυρω στο 30αρι αν ερθει με ΕΛΤΑ (EMS πχ απο Κινα) απλα ενω με κουριερ αρχιζει απο γυρω στα 90-100ε (τωρα ποσο χρεωνουν στα 600ε δεν ξερω, αυτο καλυτερα να παρεις να ρωτησεις την εταιρεια κουριερ αν ερθει με κουριερ).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, camel555 είπε

Καλησπέρα, αγορά ρολογιού 600 ευρώ από Hong Kong και 50 ευρώ ταχυδρομικά, τι να περιμένω από θέμα κόστους εκτελωνισμού; 

Είχα απαντήσει πριν από τον isay, του οποίου ξαναδιαβάζω  με χαρά  post  σ' αυτά τα θέματα, αλλά δεν  βλέπω την απάντησή μου σήμερα,

Είχα γράψει

Δεν γράφεις τη μέθοδο αποστολής, αλλά, αν το δέμα ταξιδεύει με ταχυδρομείο, θα χρεωθείς με 650Χ24%+25€+ δασμό γύρω στο 2% περίπου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, makfil είπε

Είχα απαντήσει πριν από τον isay, του οποίου ξαναδιαβάζω  με χαρά  post  σ' αυτά τα θέματα, αλλά δεν  βλέπω την απάντησή μου σήμερα,

Είχα γράψει

Δεν γράφεις τη μέθοδο αποστολής, αλλά, αν το δέμα ταξιδεύει με ταχυδρομείο, θα χρεωθείς με 650Χ24%+25€+ δασμό γύρω στο 2% περίπου 

Λυσε μου σε παρακαλω μια απορια.Σε μια εισαγωγη απο τουρκια ή κινα ,με κοστος 50-500€(διαφορα ανταλλακτικα) ,μου δινουν τιμη για παραλαβη στην εταιρια τους,πως ακριβως υπολογιζω τα εξοδα?

Κοστος αγορας+μεταφορικα*Φπα και σε αυτη την τιμη υπολογιζω δασμο 2%?Εχει διαφορα αν αγοραζω σαν ιδιωτης ή σαν επαγγελματιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι σημαίνει παραλαβή στην αποθήκη τους? Δεν θα σου στείλουν την παραγγελία σου με κάποια μεταφορική?

Εάν ΝΑΙ, θα προσθέσεις στην αξία και τα μεταφορικά. Στην περίπτωση που η μεταφορική είναι το ταχυδρομείο, τα έξοδα εκτελωνισμού  υπολογίζονται στο σύνολο της αξίας CIF, δηλαδή κόστος+μεταφορικά+ασφάλεια (αν βάλεις),  και συγκεκριμένα  ΦΠΑ 24% και δασμός 2% περίπου, όταν η αξία CIF είναι πάνω από 150€. Σ΄αυτό το ποσό θα προσθέσεις και το τέλος ΕΛΤΑ που είναι 15€ για αξία CIF μέχρι 150€ και 20€ για αξία από 150 έως 500€.

Εάν το δέμα ταξιδέψει με courier, τότε αυξάνονται αρκετά τα έξοδα λόγω της αυξημένης αμοιβής του εκτελωνιστή και άλλων μικροεξόδων.

Επεξ/σία από makfil
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2019 στις 6:47 ΠΜ, makfil είπε

Είχα απαντήσει πριν από τον isay, του οποίου ξαναδιαβάζω  με χαρά  post  σ' αυτά τα θέματα, αλλά δεν  βλέπω την απάντησή μου σήμερα,

Είχα γράψει

Δεν γράφεις τη μέθοδο αποστολής, αλλά, αν το δέμα ταξιδεύει με ταχυδρομείο, θα χρεωθείς με 650Χ24%+25€+ δασμό γύρω στο 2% περίπου 

Η αποστολή θα γίνει με DHL, σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου. Θεωρείς ότι πρέπει να επικοινωνήσω με την DHL για να μου πουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την DHL θα έχεις υψηλές χρεώσεις.

Δεν χρειάζεται να επικοινωνήσεις μαζί τους. Ο τιμοκατάλογος για το 2019 είναι αναρτημένος στον επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου. Για να τον διαβάσεις, πρέπει πρώτα να καθήσεις σε καρέκλα ή πολυθρόνα ή οπουδήποτε αλλού νομίζεις ότι θα είναι .... ασφαλέστερα για σένα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, makfil είπε

Με την DHL θα έχεις υψηλές χρεώσεις.

Δεν χρειάζεται να επικοινωνήσεις μαζί τους. Ο τιμοκατάλογος για το 2019 είναι αναρτημένος στον επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου. Για να τον διαβάσεις, πρέπει πρώτα να καθήσεις σε καρέκλα ή πολυθρόνα ή οπουδήποτε αλλού νομίζεις ότι θα είναι .... ασφαλέστερα για σένα.

Σοκ και δέος....😲

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά.  Είμαι στην διαδικασία έναρξης eshop και θα εισάγω από Τουρκία κάποια εμπορεύματα.. (ένδυση)

Θέλω να μάθω σας παρακαλώ τον τρόπο που κοστολογούνται τα εμπορεύματα. Φαντάζομαι ότι ο εκτελωνιστης θα μου τα κανονίσει όλα αλλά θέλω να δω πόσο περίπου θα μου κοστίσει το εμπόρευμα που θέλω να εισάγω για να το διευθετήσω έτσι ώστε μη μου έρθει ουρανοκατεβατα και για να μην ξεφύγω από το μπάτζετ..

 

Επίσης δεν ξέρω αν κάποιος εδώ έχει καμία ιδέα η τρόπο να μου πει για να εισάγω από Μπαγκλαντές και Ταϊβάν και αν συμφέρει 

 

Ευχαριστώ πολύ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Μια ερώτηση πληρώνουμε δασμούς εκτελωνισμό από Ελβετία, ρωτάω γιατί είναι στην συνθήκη Σενγκεν αλλά όχι στην Ευρωπαϊκή Ένωση αν και είναι Ευρωπαϊκή Χώρα. Παράγγειλα ένα μηχάνημα που ήθελα στα 172 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά με DHL και ψάχνω να δω αν πληρώνω και πόσο θα μου πάει.

Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από eleni.electronics
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, eleni.electronics είπε

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Μια ερώτηση πληρώνουμε δασμούς εκτελωνισμό από Ελβετία, ρωτάω γιατί είναι στην συνθήκη Σενγκεν αλλά όχι στην Ευρωπαϊκή Ένωση αν και είναι Ευρωπαϊκή Χώρα. Παράγγειλα ένα μηχάνημα που ήθελα στα 172 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά με DHL και ψάχνω να δω αν πληρώνω και πόσο θα μου πάει.

Ευχαριστώ!

απο ελβετια δεν εχω πληρωσει ποτε δασμους για πραγματα αξιας 100-200 ευρω που εχω παρει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...