Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για τροφοδοτικό 600-650W.Ποιο έχει τα περισσότερα Amp στο 12V Rail...he.lp me choose with a budget of 80 Euros max.


Bimmermeister

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκέφτομαι να αγοράσω το Corsair CX600M.

Είναι καινούρια σειρά της Corsair,Modular και 80 Plus Bronze και έχει 46ampere στην γραμμή των 12V.


Θα τροφοδοτεί έναν 2500K ή 3570K με μια 7950...2 κάρτες ήχου,έναν σκληρό και έναν SSD,και 4 ανεμιστήρες με led 120mm.

Επαρκεί και σε περίπτωση που θελήσω να κάνω OC σε Gpu και CPU?

Το Budget σε τροφοδοτικό δεν θέλω να ξεπεράσει τα 80 ευρώ....Αν βρείτε και με λιγότερα από 75 ευρώ που κάνει το Corsair CX600M...και θα καλύψει όλες τις παραπάνω απαιτήσεις μου....τότε να το πάρω...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω το συγκεκριμένο...όλοι αυτό προτείνουν...αν πάρω το ίδιο XFX αλλά στην έκδοση των 550Watt θα με καλύψει όπως ακριβώς αυτό που πρότεινες ή έστω θα ειναι καλύτερο από το Corsair CX600M που έχει 46 A στην 12V?Είναι και αρκετά φθηνότερο....

 

Τα Specs του XFX Pro 550Wat :

 

Tight voltage regulation (±5%) 

High efficiency operation up to 85% (80 Plus Bronze) 

Single, high power +12V rail (up to 53A/636W) 

High quality Japanese brand capacitor (105°C) 

Quiet 135mm ball bearing fan provides superior cooling 

Supports the latest ATX12V and EPS12V standards 

Energy Star 4.0 and RoHS compliant

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτό που ανέφερα και πάνω.

2500K ή 3570K
7950
2 κάρτες ήχου( Creative X-Fi Elite Pro +  M-Audio Profire 610) - Ενεργοποιώ/Απενεργοποιώ όποια θέλω
1 HDD + 1 SSD
4 LED FANS 120MM

Πιθανό ελαφρύ Overclock στην 7950 και OC στον 2500K/3570K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνώμη μου είναι ότι δεν είναι δυνατόν να κολλάς στο εικοσάρικο του psu

οταν πρόκειται να τροφοδοτήσεις τέτοιο σύστημα. Ναι, το xfx 550 είναι καλυτερο

από το cx600, αλλά πάρε το 650αρι. Και το cx600 πάντως θα κρατούσε χωρίς πρόβλημα

το σύστημα, ακόμα και κλοκαρισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το xfx 550 μιλάω.44Α έχει και σου φτάνουν και για αρκετό oc.

 

Με το CX600M θα ήμουν πιο άνετος όμως ή δεν υπάρχει καμιά διαφορά με το XFX και το ρωτάω αυτό γιατί λες ότι το XFX θα επαρκεί για αρκετό OC...μήπως με το CX600M θα επαρκεί για ακόμη περισσότερο OC??Έχει 46A στην 12 και είναι 600W έναντι 550W που είναι το XFX.

Παρόλα αυτά έψαξα πληροφορίες για το XFX Pro και λένε ότι είναι Seasonic τα σωθικά του....

 

Τελευταίο Post και κλείνω ένα από τα 2 τροφοδοτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι και το corsair ,είναι και modular απλά το xfx συνολικά είναι καλύτερο και σε αυτή τη τιμή...Eίναι seasonic,5χρ εγγύηση με register στη σελίδα έχει.Αν μπορείς πάρε το 650 αφού βλέπω έφτασες σε αυτά τα χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Με το CX600M θα ήμουν πιο άνετος όμως ή δεν υπάρχει καμιά διαφορά με το XFX και το ρωτάω αυτό γιατί λες ότι το XFX θα επαρκεί για αρκετό OC...μήπως με το CX600M θα επαρκεί για ακόμη περισσότερο OC??Έχει 46A στην 12 και είναι 600W έναντι 550W που είναι το XFX.

Παρόλα αυτά έψαξα πληροφορίες για το XFX Pro και λένε ότι είναι Seasonic τα σωθικά του....

 

Τελευταίο Post και κλείνω ένα από τα 2 τροφοδοτικά

Το συστημα σου θα θελει περιπου 500 watt.  Με το xfx δεν εχεις πολλα περιθωρια για αναβαθμισεις και θα τρεχει σε ζορια στα παιχνιδια... Με το 600 corsair δινεις λιγο αερα για καμια προσθηκη.... Το τοπ ομως ειναι το 650αρι της xfx εκει εισαι καλυμενος απο παντου... Οσο εχει να κανει με το oc κανεις και με το corsair και με το xfx. Αν ημουν στη θεση σου θα επαιρνα το corsair.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...