Προς το περιεχόμενο

αξία παλιών ελληνικών και ξένων νομισμάτων


mouti

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ρε παιδια επειδη θα χαζεψω...

αυτο δεν ειναι αρχαιοκαπηλεια?

 

http://www.ebay.com/itm/Lot-of-6-Ancient-Macedonian-Greek-Coins-Thick-Bronze-Dates-Approx-350-300-BC-/350927572375?pt=LH_DefaultDomain_2&hash=item51b4e9cd97

Ανάλογα σε ποιανής χώρα νόμους υπόκεισαι...

 

 

 

Χρόνια τώρα πουλάνε αρχαία στο ebay. Παίζει βέβαια και πολύ fake - προφανώς.

 

Μου κάνει εντύπωση πάντως, βρήκα (κατά ισχυρισμό) πχ επιχρυσωμένο αρχαίο νόμισμα να πωλείται από τοποθεσία πωλητή την Ελλάδδα: http://www.ebay.com/itm/Gold-Stater-of-Macedonia-Apollo-Lyre-379-348-B-C-/251380388865?pt=UK_Coins_Ancient_RL&hash=item3a87705401

 

Είναι δύσκολο να σχολιάσεις την όλη κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ανάλογα σε ποιανής χώρα νόμους υπόκεισαι...

 

 

 

Χρόνια τώρα πουλάνε αρχαία στο ebay. Παίζει βέβαια και πολύ fake - προφανώς.

 

Μου κάνει εντύπωση πάντως, βρήκα (κατά ισχυρισμό) πχ επιχρυσωμένο αρχαίο νόμισμα να πωλείται από τοποθεσία πωλητή την Ελλάδδα: http://www.ebay.com/itm/Gold-Stater-of-Macedonia-Apollo-Lyre-379-348-B-C-/251380388865?pt=UK_Coins_Ancient_RL&hash=item3a87705401

 

Είναι δύσκολο να σχολιάσεις την όλη κατάσταση.

 

Replica item :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Παιδια ξαναρχισα συλλογη μονο με ελληνικα νομισματα,την ειχα παρατημενη εδω και καιρο,αλλα...εχει ο καιρος γυρισματα..Εχω ολα τα νεοτερα ελληνικα ακυκλοφορητα και μετα κομματια απο Γεωργιο Α,Οθωνα,Καποδιστρια...Οποιος θελει να ανταλλαξουμε μπορει να μου στειλει προσωπικο μηνυμα.Βορεια Ελλαδα καλυτερα,αλλα και Αθηνα κατεβαινω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάμαι καλά το νόμο, όταν πάμε πριν την ίδρυση του Ελληνικού κράτους, δηλαδή προγενέστερα του 1829 έχουμε να κάνουμε με αντικείμενα που υπόκεινται στο νόμο περί αρχαιοτήτων.

 

Αυτό στα υπόψην.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουτέστιν και να το εκτιμήσεις δεν μπορείς να το πουλήσεις παρά να το δανείσεις σε συλλογή πχ μουσείου και να αναγραφεσαι ως ιδιοκτήτης. Αν κανεις την μλκια να πας να το πουλήσεις και σε πιάσουν θα υποστεις τις συνέπειες. Τώρα αν το βγαλεις κάπως από τη χώρα, με τρόπο παράνομο προφανώς, αλλάζει το πράγμα. Αλλά αξίζει; Να πας φυλακή για ένα νόμισμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Newell_068_6.jpg

 

Κάποια στιγμή θα πρέπει να ψαχτώ για εκτίμηση...

Λολ,το πέτυχα τις προάλλες σε ένα βιβλίο για τον Δημήτριο τον Πολιορκητή,και έλεγα αυτό το πλοίο με την θεά πάνω κάτι μου θυμίζει... :P

Είναι Ελληνιστικό νόμισμα,τώρα το πόσο αξίζει δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουτέστιν και να το εκτιμήσεις δεν μπορείς να το πουλήσεις παρά να το δανείσεις σε συλλογή πχ μουσείου και να αναγραφεσαι ως ιδιοκτήτης. Αν κανεις την μλκια να πας να το πουλήσεις και σε πιάσουν θα υποστεις τις συνέπειες. Τώρα αν το βγαλεις κάπως από τη χώρα, με τρόπο παράνομο προφανώς, αλλάζει το πράγμα. Αλλά αξίζει; Να πας φυλακή για ένα νόμισμα;

Ναι γιατί ως γνωστόν όταν πας εξωτερικό το πρώτο που θα κάνουν να ψάξουν το πορτοφόλι σου να δουν τι νομίσματα έχεις.

Μόνο με καρφωτή θα σε πιάσουν αν έχεις 2-3 νομίσματα μαζί σου. Τουλαχιστον για Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τουτέστιν και να το εκτιμήσεις δεν μπορείς να το πουλήσεις παρά να το δανείσεις σε συλλογή πχ μουσείου και να αναγραφεσαι ως ιδιοκτήτης. Αν κανεις την μλκια να πας να το πουλήσεις και σε πιάσουν θα υποστεις τις συνέπειες. Τώρα αν το βγαλεις κάπως από τη χώρα, με τρόπο παράνομο προφανώς, αλλάζει το πράγμα. Αλλά αξίζει; Να πας φυλακή για ένα νόμισμα;

Ναι γιατί ως γνωστόν όταν πας εξωτερικό το πρώτο που θα κάνουν να ψάξουν το πορτοφόλι σου να δουν τι νομίσματα έχεις.

Μόνο με καρφωτή θα σε πιάσουν αν έχεις 2-3 νομίσματα μαζί σου. Τουλαχιστον για Ευρώπη.

Δε θα το σκαναρουν; Εκτός βέβαια αν το πας οδικά. Αλλά κι έτσι ακόμα, που θα το πουλησεις; Θα το δεχτεί οίκος δημοπρασιών έτσι απλά;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ωραία θα σκανάρουν και θα δουν ότι έχεις νομίσματα στο πορτοφόλι. Το σκανάρισμα δεν είναι χρονολόγηση με άνθρακα. Όσον αφορά τι θα τα κάνει στο εξωτερικό, αν ποτέ γίνω αρχαιοκάπηλος θα ρίξω 2-3 tips να υπάρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ωραία θα σκανάρουν και θα δουν ότι έχεις νομίσματα στο πορτοφόλι. Το σκανάρισμα δεν είναι χρονολόγηση με άνθρακα. Όσον αφορά τι θα τα κάνει στο εξωτερικό, αν ποτέ γίνω αρχαιοκάπηλος θα ρίξω 2-3 tips να υπάρχουν.

Μα και να το βγαλεις εξω και παλι δεν μπορείς να το κανεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά εχω κέρματα από την κρητική πολιτεια κυκλοφόρησαν μέχρι το 1912 που εφυγαν οι Τουρκοι.

Και εχω 4.

Ποσο πανε αυτα?

 

Εdit: Τα αντερα μου εχω:

 

Τα αλλα νομισματα που εχω απο το 1940 και μετα εννοείται πως δεν τα εβαλα.

post-156069-0-64916900-1393357769_thumb.jpg

post-156069-0-99956600-1393357773_thumb.jpg

post-156069-0-78407600-1393357899_thumb.jpg

post-156069-0-67050700-1393357905_thumb.jpg

post-156069-0-73546100-1393357912_thumb.jpg

post-156069-0-79475100-1393357920_thumb.jpg

Επεξ/σία από aris1986
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε η δραχμη του 1874 αξιζει κατι ψιλα οπως και το δεκαδραχμο της Δημητρας... Τα αλλα ειναι συνηθισμενα κομματια...Για τα ξενα σου δεν ξερω να σου πω

 


Επεξ/σία από thanos-buzzzzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...