Προς το περιεχόμενο

γαλλικο amazon


lostresam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια αν αγορασω κατι απτο γαλλικο amazon παιζει το προιον μου να ''κολλησει'' στο τελωνειο και να κανει μηνες να μου ρθει?? ρωταω επειδη εχω διαβασει οτι γινεται συχνα αυτο στο ελλαντα! και επισης τα εξοδα αποστολης θα ειναι τα ιδια σαν να αγοραζα απο ελλαδα επειδη ειναι στην ε.ε. η γαλλια? ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αν αγορασω κατι απτο γαλλικο amazon παιζει το προιον μου να ''κολλησει'' στο τελωνειο και να κανει μηνες να μου ρθει?? ρωταω επειδη εχω διαβασει οτι γινεται συχνα αυτο στο ελλαντα! και επισης τα εξοδα αποστολης θα ειναι τα ιδια σαν να αγοραζα απο ελλαδα επειδη ειναι στην ε.ε. η γαλλια? ευχαριστω!

 

Η γαλια ειναι στην ΕΕ, οπότε δεν παιζει τελωνειο

Τα εξοδα αποστολής στα λεει το amazon οταν πας να πληρώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρεωστικήσυνδέεται με λογαριασμό τράπεζας ενώ η πιστωτική έχει τον κίνδυνο της χρησιμοποίησής της, σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής

 

Γιατι η χρεωστική δεν εχει κίνδυνο να σου αδειάσουν τον λογαριασμό και μάλιστα χωρίς όριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρεωστικήσυνδέεται με λογαριασμό τράπεζας ενώ η πιστωτική έχει τον κίνδυνο της χρησιμοποίησής της, σε περίπτωση απώλειας ή κλοπής

Αφού διευκρινίσω ότι μιλάμε για πιθανή online υποκλοπή στοιχείων (μιας και το θέμα αναφέρεται στο amazon) και όχι σε φυσική κλοπή/απώλεια,θέλω να ρωτήσω κάτι.Γιατί είναι πιο ασφαλής η χρεωστική κάρτα αν υποκλαπούν ηλεκτρονικά τα στοιχεία?Σε τι διαφέρει από το να μου υποκλέψουν της πιστωτικής?Δεν έχουν τις ίδιες δικλίδες ασφαλείας και οι δύο?Η χρεωστική δηλαδή δεν έχει τον κίνδυνο χρησιμοποίησής της σε περίπτωση υποκλοπής?

 

 

Η διαφορά είναι ότι για "να σου αδειάσουν το λογαριασμό", πρέπει να γνωρίζουν το pin.

Τί εννοείς?Η πιστωτική δεν έχει pin?

 

Υ.Γ Να πώ ότι δεν έχω πιστωτική.Χρησιμοποιώ χρεωστική αλλά θα ήθελα να μάθω τί διαφορά ασφάλειας έχουν στις online αγορές.Εγώ είμαι της άποψης οτι κυρίως μετράει η διαχείρισή τους,Για παράδειγμα,δηλαδή αν έχουμε μια χρεωστική που είναι συνδεμένη με λογαριασμό που έχει μέσα πολλά λεφτά είναι ασφαλέστερο να την χρησιμοποιούμε online από μια πιστωτική με όριο 300€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού διευκρινίσω ότι μιλάμε για πιθανή online υποκλοπή στοιχείων (μιας και το θέμα αναφέρεται στο amazon) και όχι σε φυσική κλοπή/απώλεια,θέλω να ρωτήσω κάτι.Γιατί είναι πιο ασφαλής η χρεωστική κάρτα αν υποκλαπούν ηλεκτρονικά τα στοιχεία?Σε τι διαφέρει από το να μου υποκλέψουν της πιστωτικής?Δεν έχουν τις ίδιες δικλίδες ασφαλείας και οι δύο?Η χρεωστική δηλαδή δεν έχει τον κίνδυνο χρησιμοποίησής της σε περίπτωση υποκλοπής?

 

 

Τί εννοείς?Η πιστωτική δεν έχει pin?

 

Υ.Γ Να πώ ότι δεν έχω πιστωτική.Χρησιμοποιώ χρεωστική αλλά θα ήθελα να μάθω τί διαφορά ασφάλειας έχουν στις online αγορές.Εγώ είμαι της άποψης οτι κυρίως μετράει η διαχείρισή τους,Για παράδειγμα,δηλαδή αν έχουμε μια χρεωστική που είναι συνδεμένη με λογαριασμό που έχει μέσα πολλά λεφτά είναι ασφαλέστερο να την χρησιμοποιούμε online από μια πιστωτική με όριο 300€?

Απλά ο λογαριασμός που συνδέεται η χρεωστική σου , δε θα έχει χρήματα μέσα. Θα έχεις έναν δεύτερο και απο εκεί θα μεταφέρεις κάθε φορα τα χρήματα που χρειάζεσαι. Με αυτή τη λογική η χρεωστική είναι πιο ασφαλής! Υπάρχει πάντως πιστωτική από pro bank, που έχει μηδενικό όριο και κάθε φορά τη γεμίζεις εσύ με χρήματα από το λογαριασμό σου χωρίς χρεώσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά ο λογαριασμός που συνδέεται η χρεωστική σου , δε θα έχει χρήματα μέσα. Θα έχεις έναν δεύτερο και απο εκεί θα μεταφέρεις κάθε φορα τα χρήματα που χρειάζεσαι. Με αυτή τη λογική η χρεωστική είναι πιο ασφαλής!

Το γνωρίζω αυτό φίλε μου,μάλιστα το πρότεινα σε φίλο πριν λίγες μέρες σε άλλο θέμα σε αυτή την ενότητα.Άρα συμφωνείς με αυτό που έγραψα στο παραπάνω ποστ,ότι κυρίως εξαρτάται από την διαχείριση που θα κάνεις εσύ και όχι από τον τύπο της κάρτας.Ο makfil υποστηρίζει ότι η χρεωστική είναι πιο ασφαλής από την πιστωτική απλά και μόνο επειδή συνδέεται με λογαριασμό τράπεζας που από μόνο του δεν εξασφαλίζει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...