Προς το περιεχόμενο

HBO: Η πειρατεία είναι κολακευτική για το Game of Thrones, καθώς ενισχύει αντί να μειώνει τις πωλήσεις!


Spyros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Άντε πάμε πάλι..
 
piracy-handy-guide_thumb.jpeg
 
Αν και σίγουρα χαμένος κόπος, κάποιοι δε θέλετε να καταλάβετε το προφανές.

 

Το προφανες ειναι αλλο.

Παρανομη δεν ειναι μονο η κλοπη, ειναι και δεκαδες αλλα πραγματα.

Παψτε να συνδεετε την πειρατια με την κλοπη. Για αλλο λογο ειναι παρανομη.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με επεισες! Θα εφαρμοσω την πειρατεία παντού! Πες μου αν έχεις κανα μαγαζί εσύ ή κάποιος συγγενής σου για περάσω με το πειρατικο να φορτωσω μερικά πραγματάκια! :)

 

Και αν δεν με κατάλαβες, τη γενίκευση και την ισοπέδωση φοβάμαι κυρίως...

 

Εχμ... Τελείως άκυρο παράδειγμα όμως...

 

Μη συγκρίνεις μεγάλες εταιρίες με μικρές. Είναι άτοπο.

Άλλο ο απλός άνθρωπος που έχει μια εταιρία και κουτσά στραβά τα βγάζει πέρα, κι άλλο οι γίγαντες (disney, warner, sony κλπ) που ακόμα και με την πειρατία τρώνε με χρυσά κουτάλια. Και να σου θυμίσω, αυτοί πήγαν να φιμώσουν το internet με τα γελοία νομοσχέδια που πηγαν να περάσουν. Και αυτό έγινε λόγω πειρατίας; Φυσικά και όχι. Εδώ έπιασαν μεγάλα studio να κάνουν πειρατία μόνα τους (γιατί αν μια ταινία π.χ. θα τη δει πολύς κόσμος η εταιρία θα έχει κέρδος στο απώτερο μέλλον). Όλο αυτό με τα νομοσχέδια τα έκαναν για να ελέγξουν το internet. As simple as that. Οπότε, ύστερα από την πράξη αυτή, ΟΛΑ τα δίκια του κόσμου να είχανε τα έχασαν. Αν είχαν περάσει τα νομοσχέδια που ανέφερα πιο πάνω, ίσως να μην "μπορούσα" να γράψω τις παραπάνω γραμμές, γιατί θα είχα κάποιον πάνω από το κεφάλι μου.

 

Και όπως ανέφερε ένας φίλος πιο πάνω, ναι, με την πειρατία η microsoft έκλεισε... Που πληρώνει η ίδια για να φτιαχτούν τα διάφορα σπαστήρια, που αφήνει να κυκλοφορούν ISO μηνες πριν την κυκλοφορία τους (βλέπε windows blue) κλπ Ένας γίγαντας σαν την MS είναι χαζή νομίζετε... Χωρίς την πειρατία θα κλείσει ή θα μειωθούν τα ποσοστά της. Κακά τα ψέματα, η πειρατία έχει σώσει τη Microsoft.(και όχι μόνο)

 

Και ειδικά για τις ταινίες: Ποιος τους διαβεβαιώνει ότι χωρίς πειρατία θα ανέβαιναν οι πωλήσεις. Θα πάει ο άλλος να σκάσει 35 ευρώ για μια ταινία/σειρά που ΔΕΝ ξέρει. Δεν νομίζω. Τουλάχιστον από την πειρατία, θα τη μάθει, θα δει αν είναι καλή και στην τελική, ναι, θα πάει και θα την αγοράσει. Αλλά εγώ σου λέω, και λίγες πωλήσεις να έχουν από τα DVD/BLU-RAY. Αν μια ταινία/σειρά πάει καλά τα κέρδη θα έρθουν από τις διαφημίσεις και από τα προιόντα που θα βγουν από την εκάστοτε ταινία/σειρά.

 

Όσο για τη γενίκευση και ισοπέδωση, δεν υφίσταται. "Πρόβλημα" (ποιο πρόβλημα θα μου πείτε από τη στιγμή που βγάζουν πιο πολλά λόγω πειρατίας) υπάρχει μόνο στις εταιρίες που πουλάνε "ψηφιακό" περιεχόμενο, so...

 

Και όταν βγαίνει και λέει ο διευθυντής προγράμματος ενός μεγάλου καναλιού κάτι τέτοιο, καταλαβαίνετε ότι δεν είναι λόγια του αέρα.

 

Κλείνοντας, η πειρατία κάνει καλό. Είτε αρέσει σε μερικούς, είτε όχι. Περισσότεροι άνθρωποι έχουν την ευκαρία να χαίρονται αγαθά, να ανοίγουν οι πνευματικοί τους ορίζοντες (μιας και μιλάμε για ταινίες, σειρές κλπ που είναι πολιτισμός), περισσότεροι άνθρωποι να κάνουν καλύτερα τη δουλειά τους (αν μιλάμε για λογισμικό γραφείου) και οι εταιρίες βγαίνουν κερδισμένες.

 

Είναι κρίμα να πηγαίνουμε πίσω σε έναν internetικό και κοινωνικό μεσαίωνα, και όχι μπροστά. ;)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το προφανες ειναι αλλο.

Παρανομη δεν ειναι μονο η κλοπη, ειναι και δεκαδες αλλα πραγματα.

Παψτε να συνδεετε την πειρατια με την κλοπη. Για αλλο λογο ειναι παρανομη.

 

Τη σύνδεσε ο billdanos πριν, όχι εγώ.

 

Συγκεντρώσου pournaras, χάνεις τον ειρμό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τη σύνδεσε ο billdanos πριν, όχι εγώ.

 

Συγκεντρώσου pournaras, χάνεις τον ειρμό.

 

Ειπα εγω οχι; ειπα εγω οτι τη συνδεσες ΜΟΝΟ εσυ; Τη συνδεσες ομως ΚΑΙ εσυ, βαζοντας αυτη την εικονα. Η δικη σου εικονα ειναι που λεει Piracy is not theft, χαιρω πολυ, αυτο ειναι λογικο, η πειρατια δεν ειναι κλοπη, ειναι πειρατια.

 

Και τελος, παψε πια να μου τη λες, ως προς τον τροπο σκεψης μου, κατανταει αστειο και κουραστικο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχει γίνει μεγάλη (επιπλέον) διαφήμιση στην σειρά μ' αυτόν τον τρόπο. 

http://www.toxrima.gr/espase-ola-ta-rekor-to-game-of-thrones/

 

Μα ήταν και θέμα τιμής! ποιό Heroes τώρα....

 

χαχαχαχα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπα εγω οχι; ειπα εγω οτι τη συνδεσες ΜΟΝΟ εσυ; Τη συνδεσες ομως ΚΑΙ εσυ, βαζοντας αυτη την εικονα. Η δικη σου εικονα ειναι που λεει Piracy is not theft, χαιρω πολυ, αυτο ειναι λογικο, η πειρατια δεν ειναι κλοπη, ειναι πειρατια.

 

Και τελος, παψε πια να μου τη λες, ως προς τον τροπο σκεψης μου, κατανταει αστειο και κουραστικο.

 

Α, οκ. Αναφερόσουνα και σε αυτούς δηλαδή.

 

 

Μαζί σου τότε :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α, οκ. Αναφερόσουνα και σε αυτούς δηλαδή.

 

 

Μαζί σου τότε :-)

 

Σε αυτους περισσοτερο απο ολους, γιατι προσπαθησαν με λαθος τροπο να δωσουν στον κοσμο να καταλαβει οτι η πειρατια ειναι παρανομη. Οποιος σκεφτηκε αυτο το βιντεακι, ειναι πανιβλακας (μαζι κι αυτος που το ενεκρινε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο σπαστικό με το εν λόγω βιντεο (περαν της λάθους προσεγγίσεως) ήταν ότι δεν μπορούσες να το παρακάμψεις!

Εκεί, να το δεις με το ζόρι. :mad:

Στο βιντεο που παράθεσε ο Σπύρος αναφέρομαι, γιατί μέχρι να γράψω το μήνυμα μπήκε στην μέση 2ο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οιοι ακριβως, και που το κανουν;

 

Το να γινει και αυτο, δε σημαινει οτι δε θα παψω να γελαω με τα μυαλα καποιων ανθρωπων.

αι τελος, παψε πια να μου τη λες, ως προς τον τροπο σκεψης μου, κατανταει αστειο και κουραστικο.

Ό,τι έδωσες παίρνεις pournaras.

 

Αυτοί οι οποίοι αγοράζουν το Games of Thrones ή μια αντίστοιχη σειρά σε ηλεκτρονική μορφή / DVD-Bluray πιστεύετε ότι θα δώσουν χρήματα μόνο από παρόρμηση ή από trailers ή επειδή διάβασαν/άκουσαν ότι είναι αξιόλογο; 

Προφανώς κάποιοι που κατεβάζουν πειρατικά θα αγοράσουν και κάποιοι όχι, όπως κάποιοι βλέπουν συνδρομητική τηλεόραση και κάποιοι όχι. 

 

Να θυμήσω πως κλαίγονταν οι δισκογραφικές 10-15 χρόνια πριν για την πηγή του κακού το internet και τώρα επενδύουν εκατομμύρια για έκθεση σε αυτό (μια επίσκεψη στο www.youtube.com/music αρκεί νομίζω). Έτσι είναι η αγορά αυτή τη στιγμή. Στην HBO ήταν έξυπνοι και την εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με κατάλαβες. Θα φορτωσω ο,τι θέλω και θα σηκωθω να φύγω. Ενας καλός πειρατης δεν αφήνει τον οβολόν του! ;)

Ένας κακός πειρατής δεν αφήνει τον οβολό του. Αν θες να είσαι κακός πειρατής, αυτό είναι επιλογή σου. Το θέμα είναι πως δεν είναι όλοι οι άνθρωποι έτσι και αυτό αποδεικνύεται απο τις τελευταίες μελέτες που στηρίζουν ότι η πειρατεία δεν μειώνει τα κέρδη.

Ποιοι ακριβως, και που το κανουν;

 

Το να γινει και αυτο, δε σημαινει οτι δε θα παψω να γελαω με τα μυαλα καποιων ανθρωπων.

Θες να σου δώσω ονόματα δηλαδή; Εγώ το κάνω, πολλοί φίλοι και γνωστοί μου το κάνουν, ο χρήστης zarzonis μόλις είπε ότι το κάνει, χιλιάδες άνθρωποι ρίχνουν λεφτά στο Humble Bundle και στο Kickstarter για παιχνίδια που ειναι DRM-free. Δεν μπορώ να σου πω για όλο τον κόσμο αλλά φαντάζομαι πως υπάρχει ένα αντίστοιχο μοτίβο, σίγουρα δεν είμαστε οι φωτεινές εξαιρέσεις ηθικής. Σίγουρα δεν το κάνουν όλοι αλλά απ'ότι φαίνεται αρκεί. Όπως αρκούσε και τόσα χρόνια με τα βιβλία που αντάλλαζαμε και δεν αγοράζαμε ο καθένας ξεχωριστά.

 

Κατά τ'άλλα γέλα όσο θές, υγεία είναι. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω να καταλάβεις. Το επιχείρημα ήταν πάντα ότι η πειρατεία κόβει απο τα κέρδη και οι τελευταίες μελέτες δείχνουν ότι αυτό δεν ισχύει τελικά. Το στηρίζουν και άτομα που είναι μέσα στα κόλπα, όπως ο κύριος του συγκεκριμένου άρθρου (ο οποίος λέει κιόλας “Πιθανότατα δε θα έπρεπε να το λέω αυτό...").

Αν θες να πας κόντρα στα δεδομένα, αυτό είναι δικό σου πρόβλημα. Σημασία έχει πως τώρα πια υπάρχει ένας αντίλογος ο οποίος προκαλεί τριβές. Αν θέλουν οι μεγαλοεπιχειρήσεις να δικαιολογήσουν τις πατέντες και τα πνευματικά δικαιώματα, θα πρέπει να βρούν άλλο επιχείρημα αντί για το υποτιθέμενο ενδιαφέρον τους για τα κέρδη του δημιουργού. Και ο δημιουργός προφανώς και πρέπει να ανταμοίβεται, αλλά όχι σε βάρος όλης της ανθρωπότητας. Το σύστημα πρέπει να αλλάξει και για να γίνει αυτό θα πρέπει να εξετάσουμε σοβαρά και το τι λένε κάποιοι "τρελοί".

http://www.fee.org/the_freeman/detail/do-patents-encourage-or-hinder-innovation-the-case-of-the-steam-engine

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι το ζοριζουμε συνεχεια το θεμα, η πειρατεια ηρθε για να μεινει, κατι σαν τα μνημονια δηλαδη, καλη η κακη, αυτη ειναι, χωνεψτε το.

 

If you can't fight them, join them.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας κακός πειρατής δεν αφήνει τον οβολό του. Αν θες να είσαι κακός πειρατής, αυτό είναι επιλογή σου. Το θέμα είναι πως δεν είναι όλοι οι άνθρωποι έτσι και αυτό αποδεικνύεται απο τις τελευταίες μελέτες που στηρίζουν ότι η πειρατεία δεν μειώνει τα κέρδη.

Θες να σου δώσω ονόματα δηλαδή; Εγώ το κάνω, πολλοί φίλοι και γνωστοί μου το κάνουν, ο χρήστης zarzonis μόλις είπε ότι το κάνει, χιλιάδες άνθρωποι ρίχνουν λεφτά στο Humble Bundle και στο Kickstarter για παιχνίδια που ειναι DRM-free. Δεν μπορώ να σου πω για όλο τον κόσμο αλλά φαντάζομαι πως υπάρχει ένα αντίστοιχο μοτίβο, σίγουρα δεν είμαστε οι φωτεινές εξαιρέσεις ηθικής. Σίγουρα δεν το κάνουν όλοι αλλά απ'ότι φαίνεται αρκεί. Όπως αρκούσε και τόσα χρόνια με τα βιβλία που αντάλλαζαμε και δεν αγοράζαμε ο καθένας ξεχωριστά.

 

Κατά τ'άλλα γέλα όσο θές, υγεία είναι. Δεν μπορώ να σε βοηθήσω να καταλάβεις. Το επιχείρημα ήταν πάντα ότι η πειρατεία κόβει απο τα κέρδη και οι τελευταίες μελέτες δείχνουν ότι αυτό δεν ισχύει τελικά. Το στηρίζουν και άτομα που είναι μέσα στα κόλπα, όπως ο κύριος του συγκεκριμένου άρθρου (ο οποίος λέει κιόλας “Πιθανότατα δε θα έπρεπε να το λέω αυτό...").

Αν θες να πας κόντρα στα δεδομένα, αυτό είναι δικό σου πρόβλημα. Σημασία έχει πως τώρα πια υπάρχει ένας αντίλογος ο οποίος προκαλεί τριβές. Αν θέλουν οι μεγαλοεπιχειρήσεις να δικαιολογήσουν τις πατέντες και τα πνευματικά δικαιώματα, θα πρέπει να βρούν άλλο επιχείρημα αντί για το υποτιθέμενο ενδιαφέρον τους για τα κέρδη του δημιουργού. Και ο δημιουργός προφανώς και πρέπει να ανταμοίβεται, αλλά όχι σε βάρος όλης της ανθρωπότητας. Το σύστημα πρέπει να αλλάξει και για να γίνει αυτό θα πρέπει να εξετάσουμε σοβαρά και το τι λένε κάποιοι "τρελοί".

http://www.fee.org/the_freeman/detail/do-patents-encourage-or-hinder-innovation-the-case-of-the-steam-engine

 

Καταλαβαινεις πιστευω, οτι αυτο που λες, δεν ειναι πειρατια, και οχι μονο αυτο, το βαφτιζεις καλη πειρατια.

Μια νομιμη λοιπον συναλλαγη ενος δημιουργου, που λεει "δωσε οτι εχεις, ή οσα θεωρεις εσυ σωστα", την ονομαζουμε καλη πειρατια.

 

Ενταξει, τι να πω. Φταιει ισως οτι χανω τον ειρμο μου, που λεει κι ο Σπυρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...