Προς το περιεχόμενο

HBO: Η πειρατεία είναι κολακευτική για το Game of Thrones, καθώς ενισχύει αντί να μειώνει τις πωλήσεις!


Spyros7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και ο Ρομπεν των Δασων κλεφτης ηταν για καποιους ... και ναι σιγουρα εκλεβε ...

 

 

μην μπερδευετε το να κλεψεις ενα πακετο τσιγαρα απο το περιπτερο ειναι το ιδιο με το να κλεψεις την paramount pictures,την sony music ή την microsoft ....

 

 

 

χαβαλες να γινεται ... εαν δεν υπηρχε η πειρατεια σιγουρα καποια πραγματα δεν θα ηταν τοσο γνωστα ... οπως ακομη και τα windows ... η to itunes πολλα πραγματα θα ηταν αλλιως και οι δισκοι 10 GB προφανως ...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 96
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταλαβαινεις πιστευω, οτι αυτο που λες, δεν ειναι πειρατια, και οχι μονο αυτο, το βαφτιζεις καλη πειρατια.

Μια νομιμη λοιπον συναλλαγη ενος δημιουργου, που λεει "δωσε οτι εχεις, ή οσα θεωρεις εσυ σωστα", την ονομαζουμε καλη πειρατια.

 

Ενταξει, τι να πω. Φταιει ισως οτι χανω τον ειρμο μου, που λεει κι ο Σπτυρος.

Αρχικά συνέδεσες τις δύο παραθέσεις σε μια. "Καλή" πειρατεία βαπτίζω την πράξη του να κατεβάζεις κάτι παράνομα και μετά να πληρώνεις αν σου αρέσει και μπορείς οικονομικά. "Κακή" πειρατεία την πράξη του να κατεβάζεις παράνομα χωρίς ποτέ να πληρώνεις ακόμη και αν σου αρέσει το προϊόν και αντέχεις οικονομικά.

 

Το Kickstarter και το Humble Bundle(παραδέχομαι ότι δεν ήμουν σαφής, τουλάχιστον έπρεπε να είχα βάλει άνω τελεία στην πρόταση) τα έφερα ως παραδείγμα του ότι υπάχουν άνθρωποι που είναι φιλότιμοι και πρόθυμοι να πληρώσουν για κάτι που είναι πολύ εύκολο να αποκτήσουν πειρατικά, χωρίς να χρειάζεται να ψάξουν για κρακ, παράνομους κωδικούς κτλ, καθώς είναι DRM-free. Και συνήθως οι άνθρωποι πληρώνουν απο φιλότιμο όταν δεν νιώθουν ότι πάνε να τους πιάσουν κορόιδο (15-20 € το cd μουσικής, 50 € το παιχνίδι, ξεπουλημένα reviews, ψευδείς διαφημίσεις). Όταν οι τιμές είναι λογικές, ο κόσμος που αγοράζει νόμιμα αυξάνεται. Δες την τρομερή επιτυχία που κάνει το Steam για παράδειγμα.

 

Αυτό που λέω είναι ότι η πειρατεία είναι περισσότερο αντίδραση προς την απληστία και την κοροϊδεία παρά κάτι άλλο. Αυτό που χρειάζεται ο κόσμος δεν είναι περισσότερη απληστία απο τους δημιουργούς και ένα κράτος να τους προστατεύει, αλλά ένα νεο σύστημα που προωθεί τον σεβασμό προς τον καταναλωτή και τον δημιουργό, που κρατά μια ισορροπία. Ισορροπία η οποία έχει χαθεί εδώ και κάποιες δεκαετίες. Γι'αυτό και οι εταιρίες θα πρέπει να σταματήσουν να κατηγορούν τους πειρατές για λάθος λόγους και να επικεντρωθουν στο πως θα βρούν μια καλύτερη λύση για όλους. Αντ'αυτού, δυστυχώς κοιτάνε μόνο πως θα γεμίσουν τις τσέπες τους. Κάθε δράση έχει και μια αντίδραση.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαφως και η πειρατια βοηθαει τις πωλησεις αφου καθε 1000 πειρατες, ο ενας παιζει και να αγορασει αυτο που κατεβασε (ενα απο τα δεκαδες πραγματα που κατεβασε μεσα στο μηνα βεβαια, οχι ολα, μην παιρνουμε και θαρρος). είναι ηλιου φαεινότερο νομίζω πως αν δεν υπηρχε πειρατια, περισσοτεροι απο αυτους τους 1000 θα ειχαν προβει σε αγορα με τεράστια διαφορά.

 

τραγικο που το συζηταμε κιόλας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σαφως και η πειρατια βοηθαει τις πωλησεις αφου καθε 1000 πειρατες, ο ενας παιζει και να αγορασει αυτο που κατεβασε (ενα απο τα δεκαδες πραγματα που κατεβασε μεσα στο μηνα βεβαια, οχι ολα, μην παιρνουμε και θαρρος). είναι ηλιου φαεινότερο νομίζω πως αν δεν υπηρχε πειρατια, περισσοτεροι απο αυτους τους 1000 θα ειχαν προβει σε αγορα με τεράστια διαφορά.

 

τραγικο που το συζηταμε κιόλας.

Σχεδόν όλοι όσοι "πειρατές" γνωρίζω, δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν αυθεντικό ότι κατεβάζουν και δεν είναι απλά τσιγκούνηδες. Και άντε να μπορούσαν να αγοράσουν μια σειρά το χρόνο στην καλύτερη. Το μόνο που αλλάζει τώρα, είναι ότι παρακολουοθούν κάτι που αλλιώς δεν θα παρακολουθούσαν ποτέ και δημιουργούν γύρω από αυτό μια φήμη. Στην ουσία το διαφημίζουν. Και ύστερα αυτός που έχει λεφτά και βλέπει ότι η ταινία/σειρά/κτλ είναι της μόδας, θα την αγοράσει αυθεντική θα αγοράσει και συλλεκτικά προϊόντα, προϊόντα σχετικά με την ταινία/σειρά (πχ κάποιος game. επιτραπέζιο...) κτλ.

Κι ακόμη και οι ίδιοι οι οικονομικά ασθενείς πειρατές, μπορεί να μαζέψουν κάποια λεφτά και να τα δώσουν σε κάποιο από τα παραπάνω προϊόντα, ενώ χωρίς την πειρατεία δεν θα τους περνούσε καν από το μυαλό.

 

Πράγματι τεράστια η διαφορά, αλλά προς την αντίθετη κατεύθυνση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι όσοι ή τουλάχιστον οι περισσότεροι απο αυτούς που έχουν τα φράγκα να αγοράζουν ταινίες και σειρές κάθε μέρα δεν ξέρουν τι θα πει πειρατεία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω και την αποψη μου στο θεμα πειρατειας οτι μερικες φορες και να θες να αγιασεις δεν σε αφηνουν,προσωπικο παραδειγμα το blu ray set της εξαλογιας του Star Wars που στην ελλαδα κυκλοφορησε με dts αγγλικο ηχο ενω στο εξωτερικο με dts master αγγλικο ηχο.

Αρα ο μονος δρομος να εχεις ελληνικους υποτιτλους και αψογο ηχο ηταν το κατεβασμα.Ειμουν ετοιμος να πληρωσω τα 100-120 euro που κοστιζε μεχρι που εμαθα τη πατατα της ελληνικης εταιριας διανομης με τον ηχο!!!

Γενικα οσο μεγαλωνω και προφανως η οικονομικη μου ανεση δεν συγκρινεται με αυτην της εφηβειας μου η των φοιτιτηκων μου χρονων αγοραζω ολο και περισσοτερο γνησιο υλικο, πχ windows 8 με τη προσφορα των 15 euro (για να ειμαι ειλικρινης δεν θα εδινα παραπανω),εφαρμογες για ipad και android που ενω βρισκω και "δωρεαν" θελω να ανταμειψω το δημιουργο για την ποιοτητα τους.

Μη ξεχναμε οτι στη χωρα μας δεν εχουμε και πολλες επιλογες οσον αφορα ξενες σειρες η ταινιες εκτος της πειρατειας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, τα λεφτά από τις ταινίες και τις σειρές τα βγάζουν απο τις διαφημίσεις, για αυτό και στο σινεμά, σου δείχνει ένα 20λεπτο μέσα στο νερό διαφημίσεις.

 

Και ειδικά στις σειρές, αν αποκτήσει κάποια σειρά καλή φήμη, όλες οι εταιρίες θα τρέξουν να διαφημιστούν στα διαλείμματα αυτής της σειράς. Φανταστείτε να είχατε μια εταιρία και να διαφημίζατε το προιον σας στα διαλείμματα του walking dead ή του game of thrones. Θα πληρώνατε πολλά.

 

Μην την ψάχνετε, τα κέρδη βγαίνουν και με το παραπάνω όπως έχει αποδειχτεί πολλές φορές και με πολλούς τρόπους.

 

Απλά η εξουσιομανία, δεν μας αφήνει να χαρούμε το internet με τα τόσα νομοσχέδια που βγάζουν. Για τον "περιορισμό" του internet γίνεται όλο αυτό. Οι εταιρίες από την πειρατία έχουν κέρδος.

 

Ο Gates δηλαδή ήταν χαζός που είχε πει: "Αν είναι να υπάρχει πειρατία, ας υπάρχει στα δικά μου προγράμματα.";;; Δε νομίζω... Αν δεν είχε όφελος από την πειρατία, θα είχε πει: "Να υπάρχει πειρατία, αλλά μακάρι να μην ακουμπάει τα δικά μου προγράμματα."

 

Χωρίς την πειρατία, δε θα είχαν αναπτυχθεί πολλά πράγματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα λεγόμενα του είναι γνωστά εδώ και χρόνια.

Ο μεγαλοεταιρίες όχι μόνο επωφελούνται,αλλά κάνουν τρελά κέρδη χάρη στην πειρατεία.

Τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο η διαφήμιση που έγινε για το ρεκόρ στα downloads είναι προς όφελος της σειράς

 

Μέχρι τώρα το έχω διαβάσει σε καμιά 10ρια ελληνικά site.

 

Φανταστείτε πόσο θα τους στοίχιζε μια τέτοιου μεγέθους διαφήμιση

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...