Προς το περιεχόμενο

Οθονη 23΄΄ η 27΄΄?


vegeth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συναρμολογω καινουργιο  pc για γενικη χρηση ,gaming internet movies,και εχω κολλησει στην οθονη μεταξυ 23΄΄ και 27΄΄.Φοβαμαι μηπως η 27 ειναι πολυ μεγαλη και δεν θα βολευει απο την αλλη η 23 μικρη.Τι με συμβουλεύεται?ευχαριστω

 και οι δυο οθονες ειναι 1920x1080

Επεξ/σία από vegeth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μάλλον έχεις κάποιες συγκεκριμένες στο μυαλό σου, αν κατάλαβα καλά. Δε μας τις παραθέτεις, για να σε βοηθήσουμε καταλλήλως?

 

2. Μέχρι πόσα χρήματα θες να δώσεις?

 

3. Υπάρχουν και οι 24'' στο ενδιάμεσο. ;)

 

Εγώ ενδεικτικά θα σου παραθέσω κάποιες επιλογές σε λογικές τιμές κι εσύ κρίνεις:

 

23''

https://www.skroutz.gr/s/2096733/LG-IPS234V.html

https://www.skroutz.gr/s/381216/Dell-UltraSharp-U2312HM.html

 

24''

https://www.skroutz.gr/s/2146163/LG-M2452D.html

https://www.skroutz.gr/s/360622/Dell-UltraSharp-U2412M.html

 

27''

https://www.skroutz.gr/s/2258597/LG-M2732D.html

https://www.skroutz.gr/s/3075673/LG-27EA53VQ.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να πάρει κάποιος 27" οθόνη με 1920×1080 ή άντε 1920×1200 ανάλυση; Σε τέτοιο μέγεθος έφυγες για 2560×1440. ;) Αλλιώς βολεύεσαι και με 23"/ 24".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να πάρει κάποιος 27" οθόνη με 1920×1080 ή άντε 1920×1200 ανάλυση; Σε τέτοιο μέγεθος έφυγες για 2560×1440. ;) Αλλιώς βολεύεσαι και με 23"/ 24".

 

Ποτέ δε συμφωνώ με τέτοιες απόψεις και είναι απλό το γιατί.

 

1. Τον ρωτάς αν έχει τα επιπλέον χρήματα??? Δηλ 200€+ ...

 

2. Χρειάζεται πραγματικά 2560x1440p ανάλυση???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι απαντήσεις είναι εξίσου απλές.

 

1. Όχι. Έθεσε budget; Όχι. Άρα, προτείνω αυτό που θεωρώ εγώ καλύτερο, ανεξαρτήτως χρημάτων.

 

2. Δε ξέρω. Είπε τι ανάγκες έχει; Όχι. Άρα, προτείνω αυτό που θεωρώ καλύτερο με το δικό μου σκεπτικό (= ανάγκες).

 

Και λίγο πιο σοβαρά τώρα... οι αναλύσεις στις οθόνες έχουν ‘κάτσει’ έτσι για συγκεκριμένο λόγο. Δεν είναι τυχαίο το ότι οι περισσότερες οθόνες στις 24" είναι 1920×1200 και όχι για παράδειγμα 1366×768. Το να ανέβεις μόνο σε μέγεθος θα υποβαθμίσει την ποιότητα αυτού που βλέπεις (εφόσον η απόσταση θέασης παραμένει ίδια). Οπότε λοιπόν, είτε ανεβαίνεις στις 27" με μεγαλύτερη ανάλυση όμως, ή επιλέγεις 23"- 24" με την κλασική ανάλυση αυτής της κατηγορίας. Ο συνδυασμός δεν είναι καλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι απαντήσεις είναι εξίσου απλές.

 

1. Όχι. Έθεσε budget; Όχι. Άρα, προτείνω αυτό που θεωρώ εγώ καλύτερο, ανεξαρτήτως χρημάτων.

 

2. Δε ξέρω. Είπε τι ανάγκες έχει; Όχι. Άρα, προτείνω αυτό που θεωρώ καλύτερο με το δικό μου σκεπτικό (= ανάγκες).

 

Και λίγο πιο σοβαρά τώρα... οι αναλύσεις στις οθόνες έχουν ‘κάτσει’ έτσι για συγκεκριμένο λόγο. Δεν είναι τυχαίο το ότι οι περισσότερες οθόνες στις 24" είναι 1920×1200 και όχι για παράδειγμα 1366×768. Το να ανέβεις μόνο σε μέγεθος θα υποβαθμίσει την ποιότητα αυτού που βλέπεις (εφόσον η απόσταση θέασης παραμένει ίδια). Οπότε λοιπόν, είτε ανεβαίνεις στις 27" με μεγαλύτερη ανάλυση όμως, ή επιλέγεις 23"- 24" με την κλασική ανάλυση αυτής της κατηγορίας. Ο συνδυασμός δεν είναι καλός.

 

 

Θα διαφωνήσω πολύ άνετα και πάλι, διότι επιλέγεις να αγνοείς αυτά που γράφονται απ' τους ενδιαφερόμενους.

 

1. Ναι έθεσε! 

 

Ειμαι μεταξυ Lg 27EA63V και Lg 23EA63V :)

 

Άρα μεταξύ 180-300€. Τα 500, 600, 700 φεύγα κάτι € που κοστίζουν οθόνες με την ανάλυση που αναφέρεις, δε πιστεύω να είναι διατεθειμένος να τα δώσει.

 

 

2. Ναι είπε!

 

Συναρμολογω καινουργιο  pc για γενικη χρηση ,gaming internet movies,και εχω κολλησει στην οθονη μεταξυ 23΄΄ και 27΄΄.Φοβαμαι μηπως η 27 ειναι πολυ μεγαλη και δεν θα βολευει απο την αλλη η 23 μικρη.Τι με συμβουλεύεται?ευχαριστω

 και οι δυο οθονες ειναι 1920x1080

 

Σε παρακαλώ λοιπόν, πρώτα να διαβάζεις προσεκτικά και μετά να προτείνεις. Χωρίς παρεξήγηση.

 

* Ένα επιπλέον απλό επιχείρημα, απλούστατο αλλά και πάλι δε βλέπω να σε καλύπτει:

 

Ξέρεις πόσος κόσμος έχει 32'' LCD μεν αλλά όχι με LED backlight τηλεοράσεις στα σπίτια τους και τις χρησιμοποιούν για την γενική χρήση που αναφέρει κι ο φίλος???

 

Δεν είμεθα όλοι προύχοντες, ούτε έχουμε τις ίδιες ανάγκες._

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρησιμοποιείς το monitor με την κλασικό τρόπο, δηλαδή ~30-50cm μακριά από τα μάτια σου το pixel density(Pixels per inch ) δεν είναι αρκετό σε ένα 27αρι monitor για να αποκομίσεις την ίδια εμπειρία θέασης με ενα 23-24άρι στην ίδια ανάλυση.Η διαφορά της συμπαγoύς εικόνας και του sharpness αυτού είναι κραυγαλέα υπέρ του δεύτερου.

Στην μόνη περίπτωση που θα προτιμούσα προσωπικα ένα 27αρι 1080p ειναι αν το χρησιμοποιούσα αναγκαστικά και σαν τηλεόραση η για να βλέπω ταινίες από κάποια απόσταση

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ με το 27 μονιτορ 1920*1080 είμαι υπερευχαριστημένος οχι μονο σε ταινιες που λετε αλλα και σε games απο κοντά ! τέλεια τα δείχνει και ας λετε οτι θα βλέπουμε τα pixel και τετοια ! δεν ισχύει φυσικά σε καμμία περίπτωση !

εγώ σου προτείνω 27 αρα πάντως και δε θα καταλάβεις διαφορά απο τη σκοπιά της ανάλυσης τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει πολυ μεγαλη κουκιδα 27αρι 1080 , κατα την αποψη μου δε λεει 



  τέλεια τα δείχνει και ας λετε οτι θα βλέπουμε τα pixel και τετοια ! δεν ισχύει φυσικά σε καμμία περίπτωση ! 

εδω βλεπουμε τα πιξελ στις 23αρες, σε 27αρα φαινονται χαλικια αν ειναι μες στη μουρη σου 



το 27αρι 1920Χ1080 έχει μεγαλύτερο DPI από το 19αρι 1280Χ1024 :P

αμα εχεις μαθει στα 300+ ολα σου φαινονται να πιξελιαζουν :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...