Προς το περιεχόμενο

Format σε iMac


Scaner

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια
εχω αυτο το imac http://support.apple.com/kb/sp507 των 20 ιντσων.
εχει το Mac osx 10.5.8, και θελω να του κανω φορματ, clear.
ποιο λειτουργικο μπορω να βαλω, και βασικα ποιο προτεινετε εσεις. Μπορω να βαλω SnowLeopard ή οχι ? ή στην τελικη απλα να κανω μια ενημερωση σε αυτο γιατι δεν δεχεται πλεον τις νεες ενημερωσεις απο αρκετα προγραμματα... Πως τα κανω ολα αυτα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ραμ έχει? επίσης έχεις sSd? και mountain lion θα μπορούσες να του βάλεις αν κάνεις μια αναβάθμιση ραμ και βάλεις και έναν SSD

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ραμ εχω, και δεν εχω ssd, ουτε και μπορω να βαλω...
ολα τα στοιχεια τα γραφει στο λινκ που εχω βαλει λιγο πιο κατω απο την μεση της σελιδας, το πρωτο με τις 20" ιντσες ειναι το δικο μου, εχει ενα πινακα 

Configurations.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλυτερα αγορασε τα αυθεντικά 10-15€,  δεν αξιζει να κατεβασεις σπασμενα..

Βεβαια εχεις καλο μηχανημα οποτε εαν του βαλεις και ram βαζεις ανετα Mountain lion..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

2 ραμ εχω, και δεν εχω ssd, ουτε και μπορω να βαλω...

ολα τα στοιχεια τα γραφει στο λινκ που εχω βαλει λιγο πιο κατω απο την μεση της σελιδας, το πρωτο με τις 20" ιντσες ειναι το δικο μου, εχει ενα πινακα 

Configurations.

βαλε ραμ συμφωνώ και γω και πήγαινε σε Mountain Lion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις πολύ καλό υπολογιστή για να μείνεις σε snow leopard!

Οπότε:

 

1ον βάζεις ram!!! Όση  παίρνει το imac να τελειώνεις..(8gb μου φαίνεται)

 

2ον βάζεις snow leopard από το θειο (torrent)

 

3ον αγοράζεις τα mountain lion και τα βάζεις από app store ενώ είσαι  σε snow διότι η διαφορά με τα snow είναι χαοτική..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΑΙΔΙΑ..
με βοηθησατε πολυ, οσο βεβαια για τις ραμ, οταν πιασω δουλεια παλι, τοτε , ναι, και ssd ακομα. προς το παρον μενω οπως ειμαι ολο αυτον τον καιρο, και δεν θα παραπονεθω... θα κανω τον κινεζο ή σουηδό... ή κ τους δυο..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εάν δεν έχεις ανάγκη τα χαρακτηριστικά του ML δεν είναι άσχημη ιδέα να μείνεις εκεί που είσαι (στο SL δηλαδή). Εγώ με 4GB RAM + SSD τρώω κάτι σκαλωματάκια ώρες-ώρες που με το SL δε τα είχα, αν και κατά γενική ομολογία πάει πολύ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν παω να βαλω τα Mac os x mountain lion 10.8, πρωτον αργει παρα πολυ μεχρι να μπει στην οθονη εγκαταστασης. Αφου επιτελους φτασει εκει, και μετα την επιλογη γλωσσας, εχει την επιλογη του αποθηκευτικου μεσου, δεν με αφηνει να εγκαταστησω στον σκληρο και λεει οτι δεν μπορω να κανω αναβαθμηση της υπαρχουσας εκδοσης. εγω δεν θελω να κανω upgrade, θελω clean install. πως το κανω αυτο ρε παιδια, εχω φαει κολλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν παω να βαλω τα Mac os x mountain lion 10.8, πρωτον αργει παρα πολυ μεχρι να μπει στην οθονη εγκαταστασης. Αφου επιτελους φτασει εκει, και μετα την επιλογη γλωσσας, εχει την επιλογη του αποθηκευτικου μεσου, δεν με αφηνει να εγκαταστησω στον σκληρο και λεει οτι δεν μπορω να κανω αναβαθμηση της υπαρχουσας εκδοσης. εγω δεν θελω να κανω upgrade, θελω clean install. πως το κανω αυτο ρε παιδια, εχω φαει κολλημα...

Εχει κανένα εικονίδιο με το disk utility πριν την εγκατάσταση? Αν ναι κανε partition ή erase το τμήμα του δίσκου που θα εγκατασταθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εχει, ποιο απο το δυο ειναι καλυτερο για αυτο που θελω να κανω? με το erase σβηνω οτι εχει μεσα και αρχιζει απο την αρχη ετσι δεν ειναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι εχει, ποιο απο το δυο ειναι καλυτερο για αυτο που θελω να κανω? με το erase σβηνω οτι εχει μεσα και αρχιζει απο την αρχη ετσι δεν ειναι ?

Ναι στην ουσία το erase ειναι  φορματ. Το mountain lion το έχεις στο base ή σε εξωτερικό δισκο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...