Προς το περιεχόμενο

Φραπέδες, μακρυά !!


BLuE_PaNtHeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι ο καφές οδήγησε στο έλκος. όχι ο συνδυασμός των καφέδων,πιτόγυρων,πίτσας,μπύρας,τηγανιτών,παγωτών κλπ + καναπεδάρα και ολυμπιακάρα.....

 

Λεει καποιος οτι επινε 2 καφεδες "ΦΡΑΠΕ" καθε μερα και επαθε ελκος και ενας αλλος οτι επινε 1 και παραλιγο να παθει και εσυ λες οτι δεν εφταιγαν οι καφεδες "ΦΡΑΠΕ" αλλά το οτι ετρωγαν ΚΑΙ τηγανητα, παγωτα, πιτσες, πιτογυρα, κανανε καθιστικη ζωη, κλπ??????

Εισαι καλα?? :-(

Εισαι η Πυθια???? :-(

 

(στο παρον μηνυμα αναφερομαι στο οτι προσδιδεις ιδιοτητες, πραξεις και συνηθειες σε καποια ατομα(2 τον αριθμο) που δεν μπορεις σε καμια περιπτωση να ξερεις περι αυτων! Και ΔΕΝ αναφερομαι στην επικινδυνοτητα ή οχι του "ΦΡΑΠΕ" ως προς το εαν προκαλει ελκος ή οχι)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τι μπουρδολογια κυκλοφορει στο ιντερνετ πρεπει να την δεχομαστε ακριτα και να ανοιγουμε και θεμα??Δεν το καταλαβαινω αυτο...
Το αρθρο ειναι γεματο ανακριβειες με αποκορυφωμα την "ολλανδικη Νεστλε".....Η εταιρεια εδρευει στην Ελβετια χρονια τωρα. 

Ελεος με τον καθε ασχετο που φτιαχνει πιασαρικες κινδυνολογιες για να μαζευουν κλικ τα χαζομπλογκ και οι αχρηστες σελιδες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ιδιαίτερη βιοχημία είναι αυτή που περνάει ο καφές κι επικάθεται πάνω στα οστά... Ρε ότι θέλετε λέτε. Διουρητικός είναι, αλλά καμια σχέση. Κ γιατί να τον πιείς με γάλα; Δυναμίτης γίνεται για το στομάχι πρώτα απ'ολα. Διουρητικός γίνεται λόγω της καφεΐνης. Κ πέρα από την πλάκα το ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ γάλα την κάνει την απασβεστίωση από μόνο του δε χρειάζεται τον κάφε(για ενήλικες πάντα). Ο ενήλικας δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ανάγκη το αγελάδινο ΓΑΛΑ, καλύτερα να προτιμήσει τα τυριά, γίδινο/πρόβειο γάλα, αμύγδαλα κι ένα σωρό τροφές που μπορεί να επεξεργαστεί ο οργανισμός του. Το ότι το πίνουμε δε σημαίνει ότι το χρειαζόμαστε κιόλας. Εγώ πχ το πίνω σπανίως σε κανα ρόφημα. Δεν είναι τυχαίο που το μεγαλύτερο ποσοστό θηλαστικών στο ζωϊκό βασίλειο έχουν δυσανεξία στη λακτόζη μετά την βρεφική ηλικία (κλασικο παράδειγμα οι γάτες, όποιος έχει μεγάλη γάτα που χέζει σε καλάθι με άμμο ας κάνει πείραμα να την ταϊσει μόνο γάλα όπως η ηλίθια ποπ κουλτούρα μας θέλει να πιστεύουμε). Εμείς όχι απλά πίνουμε γάλα, άλλα πίνουμε το γάλα ΑΛΛΟΥ θηλαστικού, κι έπειτα αναρωτιόμαστε, γιατί γίνεται σκατά το στομάχι κάθε φορά που το πίνουμε, γιατί το πρωί που το τρώμε με τα δημητριακά πρηζόμαστε, γιατί τα κόκκαλά μας αδυνατίζουν κι άλλα πολλά. Το να πίνεις γάλα κ μάλιστα αγελαδινό για να πάρεις ασβέστιο, είναι σαν να πίνεις αποσταγμένο νερό επειδή έχεις αφυδάτωση. Υπάρχουν μελέτες που τα αποδεικνύουν αυτά που λέω , δε τα βγάζω από το κεφάλι μου άλλα δύστυχώς είναι πολλά τα λεφτά Άρη στην γαλακτοβιομηχανία. Κ χέστε τις μελέτες, παρατηρήστε τις παρενέργειες που σας προκαλεί όταν πίνετε.

δηλαδή συγνώμη..λες έμμεσα ότι είμαι μοσχάρι(γάλακτος);

παρ'το πίσω τώρα,γιατί θα μαλώσουΜΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο δεν το διατύπωσα σωστά. Με άλλα λόγια λοιπόν, gigisoni, πιστεύεις στη μοίρα;

  

 

Άλλον κάνεις quote, εμένα ρωτάς; Πας καλά;

Όχι δεν πιστεύω.

 

Για να μην παρεξηγηθούμε, δεν ήταν πρόθεση μου να σε κρίνω στο προηγούμενο post. Κι εγώ καπνίζω κατά προσέγγιση 1-1.5 πακέτο κάθε μέρα, δεν έγραψα όμως πως είμαι πρότυπο υγιούς ανθρώπου, άτρωτος ή πως το τσιγάρο δεν είναι τόσο βλαβερό όσο λένε. Κατά τα άλλα δεν πίνω καφέ σε σταθερή βάση, σε φάση να νιώθω την ανάγκη να πιω τουλάχιστον έναν κάθε μέρα, αλλά είναι γνωστό γενικώς πως ο φραπές είναι απ' τους χειρότερους. Ε και η τελευταία πρόταση του post σου φυσικά...

Είπα εγώ ότι είμαι πρότυπο υγείας; Τα διαβάζεις τα ποσταρίσματα, ή τα προσπερνάς απαντώντας μόνο ότι σου κάτσει στο μάτι;

Είπα εγώ ότι το τσιγάρο δεν είναι βλάβερό;

Την τελευταία πρόταση του ποσταρίσματος, είδες σε ποια τελευταία πρόταση ποσταρίσματος που προηγήθηκε απαντούσα;

Μάλλον όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζω χωρις καφεδες για πανω απο 30 χρονια... δοκιμαστε το :)

και εγώ, μπορεί να περάσουν 2-3 μήνες και να μην έχω πιει καφέ, θα μου πείτε, καλά δεν πας για καφέ εσύ? πολύ σπάνια και συνήθως παίρνω χυμούς

 

Δεν είναι ότι φοβάμαι κάτι, ότι προσέχω ρε παιδί μου!!! απλά έτσι έχω μάθει, δεν νιώθω τίποτα όταν πίνω καφέ, ούτε με ξυπνάει, ούτε με τονώνει ούτε τίποτα και πραγματικά αναρωτιέμαι όταν βλέπω άτομα να λένε "δεν μπορώ χωρίς καφέ!"

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως μερικοί είναι τόσο εξαρτημένοι που αν δεν πιουν καφέ δεν ξεκινάνε ξέρω γω για τη σχολή[δεν μιλάω για 8 ωρα αλλα για 10-11 που ξυπνάνε μερικοι] (για όσους δουλεύουν, ναι χρειάζεται και τους καταλαβαίνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ, μπορεί να περάσουν 2-3 μήνες και να μην έχω πιει καφέ, θα μου πείτε, καλά δεν πας για καφέ εσύ? πολύ σπάνια και συνήθως παίρνω χυμούς

 

Δεν είναι ότι φοβάμαι κάτι, ότι προσέχω ρε παιδί μου!!! απλά έτσι έχω μάθει, δεν νιώθω τίποτα όταν πίνω καφέ, ούτε με ξυπνάει, ούτε με τονώνει ούτε τίποτα και πραγματικά αναρωτιέμαι όταν βλέπω άτομα να λένε "δεν μπορώ χωρίς καφέ!"

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως μερικοί είναι τόσο εξαρτημένοι που αν δεν πιουν καφέ δεν ξεκινάνε ξέρω γω για τη σχολή[δεν μιλάω για 8 ωρα αλλα για 10-11 που ξυπνάνε μερικοι] (για όσους δουλεύουν, ναι χρειάζεται και τους καταλαβαίνω)

 

 

Λεγεται εξαρτηση και ψευτομαγκια...οπως ακριβως με το τσιγαρο...και για να πεισουν τον εαυτο τους ακουμε τα ωραια

 

"το σηκωνει η ωρα" "Εε μετα το σεξ επιβαλλεται" "μετα το φαι , ενα τσιγαρακι" "Πριν πιασουμε δουλεια ενα καφεδακι" κλπ...

 

Εχω πιει 2-3 φορες στην ζωη μου καφε..φραπεδες..τοτε παλια που ημουν νεος..δεν μου εκανε αισθηση..δεν μου αρεσε ιδιαιτερα η γευση...και στην τελικη οπως και με το τσιγαρο..δεν βρισκω καποιον λογο να το κανω...

 

Καποιοι ισως τον καφε να τον εχουν λογω δουλειας..π.χ. πολυ πρωι ή αργα το βραδυ...ή για να διαβασουν σε ακραιες ωρες..ή δεν ξερωγω τι αλλο απαιτει παραταση του "ξυπνιου"..

Αυτο καποια στιγμη θα βγαλει προβλημα...ασε που ιδεολογικα ειναι λαθος.

Σαν να λεμε κανω καθιστικη ζωη...για να χασω κιλα..θα κανω διαιτα..αν δεν κουνησεις τον κωλο σου..δεν πα να κανεις 20 διαιτες..

Ετσι και με τον οργανισμο..αν θελει υπνο..παει τελειωσε..θελει υπνο..η παραταση με κατασκευασματα (βλεπε καφε)...δεν ωφελει σε τελικη αναλυση...

Αλλαξε τροπο ζωης και κοιμησου ανθρωπινες ωρες (ξερω μερικες φορες δεν γινεται εκ των πραγματων...)

 

Ολα τα αλλα ειναι εξαρτηση..και τα ακουω βερεσε :) Και η εξαρτηση απο οτιδηποτε ειναι μαλακια...

 

 

ΥΓ: καποτε κυκλοφορουσα με ενα μπουκαλι κοκα κολα στο χερι...ειχα να πιω νερο απο την εποχη του νωε...ε καταλαβα οτι ηταν μαλακια..κοπηκε μαχαιρι....για μενα καφες/τσιγαρο δεν εχουν λογο υπαρξης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καφές δεν είναι τσιγάρο. 1-2 γαλλικοί την ημέρα δεν θα σου κάνουν ούτε το νευρικό ούτε το στομάχι χαρτοπόλεμο - εκτός κι αν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη ευαισθησία.

 

Κατατά, τι εξάρτηση, η γεύση του καφέ είναι εισαγωγής κατευθείαν από τον παράδεισο, πρώτα φέρνεις την κούπα κοντά στο πρόσωπο και παίρνεις βαθιά ανάσα, μετά έτσι ζεστή όπως είναι την αγκαλιάζεις με τα δυο χέρια και σλλλρρρρπ σε γεμίζει μια (γλυκό)πικρή θαλπωρή.

 

 

Ναι, είναι πολύ κοντά στο σεξ.

 

 

 

Υ.Γ.: Ο στιγμιαίος δεν είναι καφές. Είναι πυρηνικό απόβλητο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουμε κι εμείς που δε μας πιάνει αλλά μας αρέσει η γεύση.

Τι φάση;

 

 

Ναι το λενε και οι καπνιστες...για τις γευσεις του τσιγαρου του ταδε..και τις γευσεις του τσιγαρου του αλλου..δεν πειθομαι ιδιαιτερα.

 

Αν τον πινεις για την γευση και προφανως δεν εισαι εθισμενος και προφανως τον σταματας οποτε γουσταρεις...πασο.

Αλλα γιατι υποψιαζομαι οτι εισαι λιιιιιγακι εθισμενος στον καφε..και το "μου αρεσει η γευση" ειναι μια ακομα δικαιολογια ? :)

 

@Υιν

 

Αγκαλιαζουμε και ενα καλοριφερ για να μην πω τιποτα αλλο για να βρουμε θαλπωρη...στον καφε θα την βρεις?

Οποιος γουσταρει πινει καφε..κοκα κολα...τσιγαρα κλπ...

 

Απλα τα εγκωμια δεν πειθουν..τουλαχιστον εμενα :)

 

Και γω οταν επινα την κοκα κολα με το χωνι ελεγα τι ωραια που ειναι..δροσιστικη..παει μετα τα πιτογυρα..με το ποπκορν..μολις ξυπναω...εεε ολα δικαιολογιες ηταν.....μην κοροιδευομαστε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω! Απ' όσο γνωρίζω είμαστε αρκετοί που δε μας είναι χρήσιμος (δυστυχώς) αλλά τον πίνουμε. Είναι εύγευστο, είναι διαδεδομένο, γιατί να μην πίνω; Άλλος γουστάρει χυμό, άλλος καφέ, άλλος μπύρα (τεράστιο δίλημμα αυτό κατά τις 5-6 το καλοκαίρι).

 

Και εντάξει, προφανώς δε μπορείς να συγκρίνεις κάτι ακίνδυνο με κάτι που σου προκαλεί καρκίνο στον πνεύμονα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...