Προς το περιεχόμενο

Φραπέδες, μακρυά !!


BLuE_PaNtHeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι το λενε και οι καπνιστες...για τις γευσεις του τσιγαρου του ταδε..και τις γευσεις του τσιγαρου του αλλου..δεν πειθομαι ιδιαιτερα.

 

Αν τον πινεις για την γευση και προφανως δεν εισαι εθισμενος και προφανως τον σταματας οποτε γουσταρεις...πασο.

Αλλα γιατι υποψιαζομαι οτι εισαι λιιιιιγακι εθισμενος στον καφε..και το "μου αρεσει η γευση" ειναι μια ακομα δικαιολογια ? :)

 

Δεν συγκρίνεται ο ένας εθισμός με τον άλλο.

Τον οργανισμό σου για αρκετό διάστημα τον "μαθαίνεις" να καπνίζει και να έχει ανάγκη το τσιγάρο, δεν είναι τυχαίο που στους περισσότερους η πρώτη τζούρα φέρνει αηδία. Στον καφέ δεν τίθεται τέτοιο θέμα, είναι ρόφημα, πολλοί το θεωρούν εύγευστο (μαζί τους κι εγώ μπδγ). Δηλαδή σε όσους αρέσει το τσάι τι; Κι αυτοί εξαρτημένοι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο καφές δεν είναι τσιγάρο. 1-2 γαλλικοί την ημέρα δεν θα σου κάνουν ούτε το νευρικό ούτε το στομάχι χαρτοπόλεμο - εκτός κι αν υπάρχει κάποια ιδιαίτερη ευαισθησία.

 

Κατατά, τι εξάρτηση, η γεύση του καφέ είναι εισαγωγής κατευθείαν από τον παράδεισο, πρώτα φέρνεις την κούπα κοντά στο πρόσωπο και παίρνεις βαθιά ανάσα, μετά έτσι ζεστή όπως είναι την αγκαλιάζεις με τα δυο χέρια και σλλλρρρρπ σε γεμίζει μια (γλυκό)πικρή θαλπωρή.

 

 

Ναι, είναι πολύ κοντά στο σεξ.

 

 

 

Υ.Γ.: Ο στιγμιαίος δεν είναι καφές. Είναι πυρηνικό απόβλητο.

 

 

ξεχνας το μυσταγωγικο μυρισμα του φρεσκοαγορασμενου/αλεσμενου καφε οταν ανοιγεις το πακετο. σαν το πρωτο φιλι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το λενε και οι καπνιστες...για τις γευσεις του τσιγαρου του ταδε..και τις γευσεις του τσιγαρου του αλλου..δεν πειθομαι ιδιαιτερα.

 

Αν τον πινεις για την γευση και προφανως δεν εισαι εθισμενος και προφανως τον σταματας οποτε γουσταρεις...πασο.

Αλλα γιατι υποψιαζομαι οτι εισαι λιιιιιγακι εθισμενος στον καφε..και το "μου αρεσει η γευση" ειναι μια ακομα δικαιολογια ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω! Απ' όσο γνωρίζω είμαστε αρκετοί που δε μας είναι χρήσιμος (δυστυχώς) αλλά τον πίνουμε. Είναι εύγευστο, είναι διαδεδομένο, γιατί να μην πίνω; Άλλος γουστάρει χυμό, άλλος καφέ, άλλος μπύρα (τεράστιο δίλημμα αυτό κατά τις 5-6 το καλοκαίρι).

 

Και εντάξει, προφανώς δε μπορείς να συγκρίνεις κάτι ακίνδυνο με κάτι που σου προκαλεί καρκίνο στον πνεύμονα.

 

 

ειναι λιγο ετερον εκατερον.Και εμενα δεν με πιανε η κοκα κολα..μπορουσα να πινω ασταματητα ολη μερα..αλλα σιγουρα στα σωθηκα μου κατι θα γαμουσε...

 

Γουσταρα ομως..αλλα ενταξ..αν το δεις αντικειμενικα ειχα εθιστει και αποφασισα να την κοψω..

 

Και συ μπορει να γουσταρεις την γευση του καφε..να μην σε πιανει...αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει ή δεν εχεις ηδη εθιστει..και απλα επειδη το γουσταρεις γευστικα..υποσυνηδειτα του δινεις "ποντους" εναντι αλλων ροφηματων λογω του εθισμου...

 

Τεσπα δεν κατακρινουμε κανεναν..ο καθενας πινει ο,τι γουσταρει με γνωση των επιπτωσεων....

Εγω απλα δεν καταδεχομουν να ειμαι εξαρτημενος απο οτιδηποτε...

 

ΥΓ: εγω προσωπικα με την κοκα κολα το ειχα παρει πατριωτικα..δηλ σαν τεστ χαρακτηρα...να την κοψω τελειως...οχι να υποτροπιαζω στα πρωτα πιτογυρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κακό να έχεις πάθη, αρκεί να ξέρεις που είναι το μέτρο για να μην σου κάνουν κακό. Για μένα ο καφές είναι μια απόλαυση/ανάγκη η οποία καλύπτεται πλήρως με μια κούπα το πρωί και μια το απόγευμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι λιγο ετερον εκατερον.Και εμενα δεν με πιανε η κοκα κολα..μπορουσα να πινω ασταματητα ολη μερα..αλλα σιγουρα στα σωθηκα μου κατι θα γαμουσε...

 

Γουσταρα ομως..αλλα ενταξ..αν το δεις αντικειμενικα ειχα εθιστει και αποφασισα να την κοψω..

 

Και συ μπορει να γουσταρεις την γευση του καφε..να μην σε πιανει...αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν μπορει ή δεν εχεις ηδη εθιστει..και απλα επειδη το γουσταρεις γευστικα..υποσυνηδειτα του δινεις "ποντους" εναντι αλλων ροφηματων λογω του εθισμου...

 

Τεσπα δεν κατακρινουμε κανεναν..ο καθενας πινει ο,τι γουσταρει με γνωση των επιπτωσεων....

Εγω απλα δεν καταδεχομουν να ειμαι εξαρτημενος απο οτιδηποτε...

 

ΥΓ: εγω προσωπικα με την κοκα κολα το ειχα παρει πατριωτικα..δηλ σαν τεστ χαρακτηρα...να την κοψω τελειως...οχι να υποτροπιαζω στα πρωτα πιτογυρα...

Μάλλον έχουμε διαφορετικό ορισμό για τον εθισμό. Αλλιώς θα ήμουν εθισμένος στον ύπνο, το διάβασμα, το σεξ, τη ρίγανη και τις χνουδωτές κάλτσες το χειμώνα. Δεν πάει να πει πως επειδή κάτι μου αρέσει τόσο ώστε να μπορώ να το επαναλαμβάνω χωρίς να σταματάει να είναι εξίσου ωραίο, είμαι και εθισμένος.
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν συγκρίνεται ο ένας εθισμός με τον άλλο.

Τον οργανισμό σου για αρκετό διάστημα τον "μαθαίνεις" να καπνίζει και να έχει ανάγκη το τσιγάρο, δεν είναι τυχαίο που στους περισσότερους η πρώτη τζούρα φέρνει αηδία. Στον καφέ δεν τίθεται τέτοιο θέμα, είναι ρόφημα, πολλοί το θεωρούν εύγευστο (μαζί τους κι εγώ μπδγ). Δηλαδή σε όσους αρέσει το τσάι τι; Κι αυτοί εξαρτημένοι;

 

Μερικοι που ξυπνανε το πρωι και λενε "πωωω αν δεν πιω καφε δεν ανοιγει το ματι μου"...

 

Αυτοι δεν εχουν μαθει τον οργανισμο τους να εχει αναγκη τον καφε? Εχει σημασια αν η πρωτη τζουρα ηταν ευγεστη ή οχι ?

Και πολλοι μετα τους αρεσει η "γευση" του τσιγαρου..και εχουμε και ολοκληρες φιλοσοφικες συζητησεις...περι βαρυ τσιγαρου..καπνου..γευσεις...χαρτακια λεπτα χοντρα κλπ....

 

Αλλο μου αρεσει κατι.. και αλλο το πινω/τρωω ανελλιπως καθημερινα σε υπερβολικη ποσοτητα.

Και εμενα μου αρεσουν οι σοκολατινες..θα φαω μια...δεν θα αδειασω το ζαχαροπλαστειο.

Μ'αρεσουν οι πατατες..θα φαω ενα τηγανι ολοκληρο και τελος..

Δεν θα πω... "πωωωωω δωστε μου πατατα να ανοιξει το ματι μου"...

 

Δεν ξερω αν με εννοεις...αν καποιος πινει πρωι μεσημερι και βραδυ τσαι...ε ναι εχει εθιστει..αν και δεν νομιζω να εθιζει το τσαι...

Αν το πινει σε λογικες ποσοτητες...αλλη ιστορια....

 

Δηλ οκ να αρεσει σε καποιον κατι σε υπερβολικο βαθμο (ασχετα αν εθιζει η οχι)..αλλα η καταχρηση δεν δικαιολογειται...ΑΝ δεν εθιζει :)

 

Μάλλον έχουμε διαφορετικό ορισμό για τον εθισμό. Αλλιώς θα ήμουν εθισμένος στον ύπνο, το διάβασμα, το σεξ, τη ρίγανη και τις χνουδωτές κάλτσες το χειμώνα. Δεν πάει να πει πως επειδή κάτι μου αρέσει τόσο ώστε να μπορώ να το επαναλαμβάνω χωρίς να σταματάει να είναι εξίσου ωραίο, είμαι και εθισμένος.

 

 

εθισμος = καταναγκαστική συνήθεια που επηρεάζει τη συμπεριφορά και τον ψυχισμό και είναι δύσκολο να διακοπεί

 

αν εχεις καποιον διαφορετικο ορισμο στο μυαλο σου...ελα να το συζητησουμε...

 

ολα αυτα τα παραπανω που αναφερεις μπορουν να "μπουν" στον παραπανω ορισμο?

 

Γιατι και μενα μου αρεσει το σεξ (σε ποιον αλλωστε δεν αρεσει)..αλλα αν μου λειψει οκ δεν θα βγω εξω στον δρομο με την μαλαπερδα να κυνηγαω γυναικες....θα την παλεψω δηλ :)

 

 

ΥΓ : και προφανως υπαρχουν διαβαθμισεις στις εξαρτησεις..αλλη η εξαρτηση π.χ. στον καφε..αλλη στο τσιγαρο...αλλη στα ναρκωτικα , αλλη στο αλκοολ...

Αλλη ενταση , αλλες συνεπειες κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το λενε και οι καπνιστες...για τις γευσεις του τσιγαρου του ταδε..και τις γευσεις του τσιγαρου του αλλου..δεν πειθομαι ιδιαιτερα.

 

Αν τον πινεις για την γευση και προφανως δεν εισαι εθισμενος και προφανως τον σταματας οποτε γουσταρεις...πασο.

Αλλα γιατι υποψιαζομαι οτι εισαι λιιιιιγακι εθισμενος στον καφε..και το "μου αρεσει η γευση" ειναι μια ακομα δικαιολογια ? :)

 

Με άλλα λόγια τον λες ''φραπάκι''? (κατά το πρεζάκι)  :P

Μόνο εμένα με αηδιάζει εντελώς η μυρωδιά (και η γεύση) του καφέ;

ΒΑΝ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ε κι εγώ άμα δεν έχω καφέ, δε θα πιω.

 

Συμφωνώ με τον αρχικό ορισμό μπδγ, αλλά όπως καταλαβαίνεις έχει ως προαπαιτούμενο ισχύος το "σύνδρομο στέρησης".

Ο τύπος "το πρωί δε μπορώ χωρίς καφέ" "δε μπορώ τσιγάρο χωρίς καφέ" ναι οκ, είναι σκαλωμένος.

Ο τύπος "πίνω 5 καφέδες τη μέρα αλλά αν μου τελειώσουν πίνω νερό", όχι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοι που ξυπνανε το πρωι και λενε "πωωω αν δεν πιω καφε δεν ανοιγει το ματι μου"...

 

Αυτοι δεν εχουν μαθει τον οργανισμο τους να εχει αναγκη τον καφε? Εχει σημασια αν η πρωτη τζουρα ηταν ευγεστη ή οχι ?

 

Είναι εθιστική ναι, αλλά παίζει ρόλο και η τοξικότητα της ουσίας. Μη συγκρίνεις για κανένα λόγο καφεϊνη με νικοτίνη. Επιπλέον μη συγκρίνεις το αφέψημα με την κόκα κόλα. Στην δεύτερη περίπτωση πίνεις γράμματα (όπως και στην περίπτωση του νες).

 

Μπδγ, αν σου λείψει το σεξ θα την παλέψεις με υποκατάστατο οπότε ξες. Άστο =ρ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...