Προς το περιεχόμενο

Φραπέδες, μακρυά !!


BLuE_PaNtHeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 137
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μερικοι που ξυπνανε το πρωι και λενε "πωωω αν δεν πιω καφε δεν ανοιγει το ματι μου"...

 

Αυτοι δεν εχουν μαθει τον οργανισμο τους να εχει αναγκη τον καφε? Εχει σημασια αν η πρωτη τζουρα ηταν ευγεστη ή οχι ?

Και πολλοι μετα τους αρεσει η "γευση" του τσιγαρου..και εχουμε και ολοκληρες φιλοσοφικες συζητησεις...περι βαρυ τσιγαρου..καπνου..γευσεις...χαρτακια λεπτα χοντρα κλπ....

 

Αλλο μου αρεσει κατι.. και αλλο το πινω/τρωω ανελλιπως καθημερινα σε υπερβολικη ποσοτητα.

Και εμενα μου αρεσουν οι σοκολατινες..θα φαω μια...δεν θα αδειασω το ζαχαροπλαστειο.

Μ'αρεσουν οι πατατες..θα φαω ενα τηγανι ολοκληρο και τελος..

Δεν θα πω... "πωωωωω δωστε μου πατατα να ανοιξει το ματι μου"...

 

Δεν ξερω αν με εννοεις...αν καποιος πινει πρωι μεσημερι και βραδυ τσαι...ε ναι εχει εθιστει..αν και δεν νομιζω να εθιζει το τσαι...

Αν το πινει σε λογικες ποσοτητες...αλλη ιστορια....

 

Δηλ οκ να αρεσει σε καποιον κατι σε υπερβολικο βαθμο (ασχετα αν εθιζει η οχι)..αλλα η καταχρηση δεν δικαιολογειται...ΑΝ δεν εθιζει :)

 

 

 

εθισμος = καταναγκαστική συνήθεια που επηρεάζει τη συμπεριφορά και τον ψυχισμό και είναι δύσκολο να διακοπεί

 

αν εχεις καποιον διαφορετικο ορισμο στο μυαλο σου...ελα να το συζητησουμε...

 

ολα αυτα τα παραπανω που αναφερεις μπορουν να "μπουν" στον παραπανω ορισμο?

 

Γιατι και μενα μου αρεσει το σεξ (σε ποιον αλλωστε δεν αρεσει)..αλλα αν μου λειψει οκ δεν θα βγω εξω στον δρομο με την μαλαπερδα να κυνηγαω γυναικες....θα την παλεψω δηλ :)

 

Καπου μπλεκεις λιγο τα πραγματα, βαζεις μεσα τον εθισμο, βαζεις μετα την υπερκαταναλωση, ριχνεις μεσα και ενα εθιστικο αποδεδειγμενα καρκινογονο, και τελικα δε βγαινει και πολυ ακρη.

 

Ναι ο καφες ειναι εθιστικος. Απο κει και περα ξεκινανε τα αλλά. Εθισμενος ειμαι κι εγω στον καφε, αλλα σπανια θα πιω πανω απο εναν τη μερα. Αν δεν πιω ομως τον πρωινο, ολη μερα τρελαινομαι. Ο εθισμος λοιπον δεν ενεχει απαραιτητα και υπερκαταναλωση.

Απο την αλλη, εστω και 2 και 3 καφεδες ειτε φιλτρου, ειτε εσπρεσο, δεν προκειται ποτε να σου κανουν ουτε 1% κακο σε σχεση με οτι θα σου εκανε το τσιγαρο, εκτος κι αν εχεις ηδη το στομαχι ετοιμο να εκραγει, οποτε ειτε πινεις ειτε δεν πινεις καφε, κατι αλλο "παραξενο" (μια βαρια σαλτσα πχ που σου αρεσει), θα στο κανει σουρωτηρι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε κι εγώ άμα δεν έχω καφέ, δε θα πιω.

 

Συμφωνώ με τον αρχικό ορισμό μπδγ, αλλά όπως καταλαβαίνεις έχει ως προαπαιτούμενο ισχύος το "σύνδρομο στέρησης".

Ο τύπος "το πρωί δε μπορώ χωρίς καφέ" "δε μπορώ τσιγάρο χωρίς καφέ" ναι οκ, είναι σκαλωμένος.

Ο τύπος "πίνω 5 καφέδες τη μέρα αλλά αν μου τελειώσουν πίνω νερό", όχι.

 

 

Ο τυπος αυτος αποκλειεται να μην εχει εθιστει :) Ναι οκ δεν θα σκοτωσει ουτε θα αρχιζει να ουρλιαζει που δεν εχει καφε..αλλα προφανως καπως αλλιως θα την παλεψει.

Δεν ξερω ισως υπαρχουν ανθρωποι που να εχουν αντοχες/ανοσια στους εθισμους ..αλλα χλωμο το βλεπω...

 

@Υιν

 

Για αυτο ειπα οτι υπαρχουν διαβαθμισεις στις εξαρτησεις..με ψυχολογικες προεκτασεις πολλες φορες...

Και προφανως η οποια εξαρτηση καποιου απο τον καφε μπορει να θεωρηθει ελαφριας κατηγοριας..αλλα δεν παυει να υπαρχει.

Οτι και να λεει καποιος..για γευση..αρωμα..θαλπωρη..μυρωδια...φιλια..σεξ με το φλυτζανι....οταν πινει ΚΑΜΠΟΣΟΥΣ την ημερα..θελει δεν θελει εχει εθιστει σε καποιον βαθμο :)

 

Καπου μπλεκεις λιγο τα πραγματα, βαζεις μεσα τον εθισμο, βαζεις μετα την υπερκαταναλωση, ριχνεις μεσα και ενα εθιστικο αποδεδειγμενα καρκινογονο, και τελικα δε βγαινει και πολυ ακρη.

 

Ναι ο καφες ειναι εθιστικος. Απο κει και περα ξεκινανε τα αλλά. Εθισμενος ειμαι κι εγω στον καφε, αλλα σπανια θα πιω πανω απο εναν τη μερα. Αν δεν πιω ομως τον πρωινο, ολη μερα τρελαινομαι. Ο εθισμος λοιπον δεν ενεχει απαραιτητα και υπερκαταναλωση.

Απο την αλλη, εστω και 2 και 3 καφεδες ειτε φιλτρου, ειτε εσπρεσο, δεν προκειται ποτε να σου κανουν ουτε 1% κακο σε σχεση με οτι θα σου εκανε το τσιγαρο, εκτος κι αν εχεις ηδη το στομαχι ετοιμο να εκραγει, οποτε ειτε πινεις ειτε δεν πινεις καφε, κατι αλλο "παραξενο" (μια βαρια σαλτσα πχ που σου αρεσει), θα στο κανει σουρωτηρι.

 

 

ο εθισμος δεν ενεχει απαραιτητα και υπερκαταναλωση , αλλα το αναποδο ισχυει ...αν οχι απολυτα , σε μεγαλο βαθμο.

 

Επισης ο εθισμος δεν εχει να κανει με το ποσο επιβλαβες ειναι το "προιον".Ειτε μιλαμε για σκληρα ναρκωτικα ειτε για κοκακολιτσα και καφεδακι...οταν ο αλλος το χει "αναγκη"..ειτε μια ειτε διακοσιες φορες την μερα...λεγεται εθισμος...σε καποιον βαθμο τελοσπαντων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξεχνας το μυσταγωγικο μυρισμα του φρεσκοαγορασμενου/αλεσμενου καφε οταν ανοιγεις το πακετο. σαν το πρωτο φιλι...

 

Μαστούρα από τις λίγες.. Συγκρίνεται μόνο με τη μυρωδιά του εδάφους μετά τη βροχή και με αυτή της βενζίνης!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαστούρα από τις λίγες.. Συγκρίνεται μόνο με τη μυρωδιά του εδάφους μετά τη βροχή και με αυτή της βενζίνης!

 

πωπω ναι..θυμαμαι παλια που σταματαγε ο πατερας μου να βαλει βενζινη..ανοιγα το παραθυρο και ρουφουσα τζουρες απο την μυρωδια της βενζινης....αργοτερα εμαθα οτι αποτελει υπουλο ναρκωτικο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο εθισμος δεν ενεχει απαραιτητα και υπερκαταναλωση , αλλα το αναποδο ισχυει ...αν οχι απολυτα , σε μεγαλο βαθμο.

 

Επισης ο εθισμος δεν εχει να κανει με το ποσο επιβλαβες ειναι το "προιον".Ειτε μιλαμε για σκληρα ναρκωτικα ειτε για κοκακολιτσα και καφεδακι...οταν ο αλλος το χει "αναγκη"..ειτε μια ειτε διακοσιες φορες την μερα...λεγεται εθισμος...σε καποιον βαθμο τελοσπαντων...

 

Δεκτο, ως αναλυση της εννοιας, αλλα δε βλεπω το κακο (η μαλλον το μεγαλυτερο κακο απο ολες τις αλλες συνηθειες μας), πανω στον εθισμο του καφε. Και ειδικα οταν αυτος ο εθισμος συνεχιζει να σου προκαλει ευχαριστα συναισθηματα (εδω η yin κοντευει να κοψει μεχρι και το sex)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στοιχηματιζω πως όσοι συμφώνησαν με το πρώτο post, συμφωνούν και με το "μας ψεκαζουν"... Δεν έχουμε καμία τύχη!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεκτο, ως αναλυση της εννοιας, αλλα δε βλεπω το κακο (η μαλλον το μεγαλυτερο κακο απο ολες τις αλλες συνηθειες μας), πανω στον εθισμο του καφε. Και ειδικα οταν αυτος ο εθισμος συνεχιζει να σου προκαλει ευχαριστα συναισθηματα (εδω η yin κοντευει να κοψει μεχρι και το sex)...

 

 

οοοοοοοοοοοοχι ρε yin μην το κοψεις :)

 

κοιτα με λιγα λογια λες οτι μιας και οι επιπτωσεις του καφε ειναι οχι ιδιαιτερα καταστροφικες...εε δεν χαλασε και ο κοσμος.

Δεκτο απο αυτη την αποψη...εγω απλα επεσημανα οτι απλα και ο καφες εθιζει με τον τροπο του και σε καποιον βαθμο.

Και στην τελικη ο καθενας επιλεγει το τι θα "πιει". 

Απλα δεν πειθομαι οταν πλεκουν καποιοι τα εγκωμια του χ , ψ "ροφηματος" και διατεινονται οτι δεν εχουν εθιστει :)

 

 

ΥΓ : καλα το θυμομουν  οτι λεγεται τζινα.

 

ΤΖΙΝΑ: Είναι η σύγχρονη εφεύρεση των πιτσιρικάδων. Παίρνουν καθαρή βενζίνη και την ρίχνουν πάνω σε ένα στουπί. Στην συνέχεια το στουπί αυτό το βάζουν στην μύτη τους και εισπνέουν τις αναθυμιάσεις. Η μέθοδος αυτή προκαλεί σοβαρή βλάβη στα αγγεία του εγκεφάλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τέτοιο νικ ήταν ψιλοαυτονόητη η άποψή σου επί του θέματος.

 

 

δυστυχως το νικ μπηκε υπο αλλη εννοια..αλλα οταν στροφαρα (μου λειπε καφες ισως? :) ) οτι εχει διπλη εννοια..ηταν πλεον αργα..ειχα καθιερωθει στο καλλιτεχνικο στερεωμα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωπω ναι..θυμαμαι παλια που σταματαγε ο πατερας μου να βαλει βενζινη..ανοιγα το παραθυρο και ρουφουσα τζουρες απο την μυρωδια της βενζινης....αργοτερα εμαθα οτι αποτελει υπουλο ναρκωτικο :)

 Oπότε η λέξη ''μαστούρα'' ταίριαξε γάντι.  <_<

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οοοοοοοοοοοοχι ρε yin μην το κοψεις :)

 

κοιτα με λιγα λογια λες οτι μιας και οι επιπτωσεις του καφε ειναι οχι ιδιαιτερα καταστροφικες...εε δεν χαλασε και ο κοσμος.

Δεκτο απο αυτη την αποψη...εγω απλα επεσημανα οτι απλα και ο καφες εθιζει με τον τροπο του και σε καποιον βαθμο.

Και στην τελικη ο καθενας επιλεγει το τι θα "πιει". 

Απλα δεν πειθομαι οταν πλεκουν καποιοι τα εγκωμια του χ , ψ "ροφηματος" και διατεινονται οτι δεν εχουν εθιστει :)

 

 

ΥΓ : καλα το θυμομουν  οτι λεγεται τζινα.

 

ΤΖΙΝΑ: Είναι η σύγχρονη εφεύρεση των πιτσιρικάδων. Παίρνουν καθαρή βενζίνη και την ρίχνουν πάνω σε ένα στουπί. Στην συνέχεια το στουπί αυτό το βάζουν στην μύτη τους και εισπνέουν τις αναθυμιάσεις. Η μέθοδος αυτή προκαλεί σοβαρή βλάβη στα αγγεία του εγκεφάλου.

 

Οχι, δε λεω οτι δεν ειναι ιδιαιτερα καταστροφικες (που θα σημαινε, αρκετα καταστροφικες). Λεω οτι ειναι τοσο κακες για τον ανθρωπινο οργανισμο, οσο ειναι η καταναλωση κρεατος, οι καυτερες σαλτσες, το με μετρο ποτο κλπ. Ολα σε ενα φυσιολογικο πλαισιο (εκτος του τσιγαρου και του υπερ του δεοντος αλκοολ), εχουν καποια Α επιπτωση στον οργανισμο, δεν νομιζω ο καφες να εχει καποια παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειλικρινα, ειστε στο internet, και αντι να ψαξετε να δειτε πως φτιαχνεται ο στιγμιαιος καφες, λετε οτι αλλο σας κατεβει...

Επεξ/σία από Toufas
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...