Προς το περιεχόμενο

Hannibal (TV series 2013)


alimentas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα δεύτερη σαιζόν είμαι αλλά χαίρομαι που διαβάζω καλά λόγια για το τέλος και ότι εκτός από season finale μπορεί να το δει κανείς και ως series finale. Ξέρουμε αν πλέον μετά την ακύρωση έκλεισε διαφορετικά ως σαιζόν απ ότι θα έκλεινε ή το πήγαν ακριβώς όπως το είχαν σχεδιάσει;

από ότι διάβασα από κάπου είπαν ότι το έκλεισαν όπως το είχαν σχεδιάσει

Γιατί δεν έχει βρεθεί το πού θα συνεχιστεί. Netflix και Amazon, που ήταν τα πιο βιώσιμα ως ενδεχόμενα, δεν συμφώνησαν.

Και οι ηθοποιοί έχουν αποδεσμευτεί από τα συμβόλαιά τους (ή δεν ανανεώθηκαν όσα έληγαν) και είναι ελεύθεροι να ψάξουν για άλλες δουλειές.

 

Φυσικά, στο απώτερο μέλλον ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται... Αλλά από το θέμα της σειράς, το ύφος της και την πορεία της ιστορίας που είπε, μαζί με το μικρό κοινό που είχε... είναι κάπως χλωμό να δούμε συνέχεια, κατά τη γνώμη μου.

 

μακάρι τουλάχιστον να κάνουν κάτι σαν ταινία στο μέλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 499
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω ότι χάνεις το νόημα. Το link απαντάει σε κάτι συγκεκριμένο που είπες, και αυτό που λες περι "τιμωρίας" δεν αναιρεί κάτι :)Επίσης δεν είναι ο μόνος που ο Hannibal ακρωτηριασε αλλά κράτησε ζωντανό.Δεν θα ασχοληθώ παραπάνω για το πόσο τραβηγμένη βρίσκω την εκδοχή που υποστηρίζεις.Μπορείς να πιστεύεις ό,τι βολεύει.Δεν πειράζει.

 

.

Το νόημα ειναι οτι ποστάρεις κατι, σου απαντάω, μου πετάς ενα λινκ που δεν λέει τπτ σε αυτο που υποστηρίζεις και συνεχίζεις να ποστάρεις κάνοντας λόγω σε καποιο clue απο προηγούμενες σεζόν μιας και ελπιζω να μην ειναι η missing agent...

 

Επίσης, το ίδιο ισχύει και για εσένα.

=]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι ο Χ. ενω συμπαθουσε τον Γ. εκανε...

τοσες αποπειρες εναντιον του. Ειδικα η σκηνη με τον τροχο που θα του κοβε το κρανιο, με τσατισε αφανταστα. Δεν στεκει αυτη η συμπεριφορα, οπως κ οταν εστειλε το δρακο στη γυναικα του Γ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι ο Χ. ενω συμπαθουσε τον Γ. εκανε...

τοσες αποπειρες εναντιον του. Ειδικα η σκηνη με τον τροχο που θα του κοβε το κρανιο, με τσατισε αφανταστα. Δεν στεκει αυτη η συμπεριφορα, οπως κ οταν εστειλε το δρακο στη γυναικα του Γ.

 

Στο λέει εμμέσως στον διάλογο με το "trains of thought" (στην εκκλησία με τον Ιταλό)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι ο Χ. ενω συμπαθουσε τον Γ. εκανε...

τοσες αποπειρες εναντιον του. Ειδικα η σκηνη με τον τροχο που θα του κοβε το κρανιο, με τσατισε αφανταστα. Δεν στεκει αυτη η συμπεριφορα, οπως κ οταν εστειλε το δρακο στη γυναικα του Γ.

 

 

 

Στο λέει εμμέσως στον διάλογο με το "trains of thought" (στην εκκλησία με τον Ιταλό)

 
 
Ο @viper2005 σου απάντησε σωστά
 
 
Hannibal follows several trains of thought at once without distraction from any.
One of the trains is always for his own amusement.
 
- Will
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελειώνοντας τη δεύτερη σαιζόν, παρόλο που τη βρήκα εξαιρετική, δε μπορώ να πω με σιγουριά αν μου άρεσε περισσότερο από τη πρώτη. Ισως προτιμώ μια πιο αργή και βαθιά ανάπτυξη των χαρακτήρων καθώς και μια πιο αργή εξέλιξη της ιστορίας. Ολα αυτά που είδαμε στη δεύτερη ήταν ίσως too much για μένα, νομίζω πάντως ότι χρειάζομαι και δεύτερη θέαση.

 

 

 

Μου άρεσε η επιλογή του Jeremy Davis (Faraday από Lost) για το ρόλο-καθρέφτη του Will Graham κάπου στα μέσα της δεύτερης σαιζόν. Από τα πρώτα επεισόδια της σειράς είχα σκεφτεί πόσο μοιάζουνε οι 2 ηθοποιοί μεταξύ τους, τόσο εμφανισιακά όσο και ερμηνευτικά στο ύφος των ρόλων τους.

 

Το τέλος (της δεύτερης σαιζόν παντα) με άφησε λίγο μπερδεμένο σχετικά με το τι νιώθει ο Γουίλ για τον Χάνιμπαλ και κατά πόσο ήταν έτοιμος να μείνει πιστός στον Crawford. Ισως επειδή υποτίθεται πως ένιωθε και ο ίδιος κάπως μπερδεμένος. Τη μια επιθυμεί να σκοτώσει τον Χάνιμπαλ την άλλη προσπαθεί να τον προστατεύσει. Στο τέλος τουλάχιστον μου δόθηκε η εντύπωση ότι επιθυμούσε να αποφευχθεί κάποια σύγκρουση μαζί του, το ερώτημα είναι γιατί; Για να τη γλυτώσει ο Χάνιμπαλ, για να τη γλυτώσει ο Τζακ; Ισως για να τη γλυτώσουν όλοι.

Ενδιαφέρον είναι ότι λίγο πριν το μεγάλο φινάλε ο Γουίλ τηλεφωνεί στον Χάνιμπαλ και τον ακούμε να λέει ακριβώς αυτό που ο Χανιμπαλ είχε πει στον Hobbs, όταν τον είχε καλέσει για να τον προειδοποιήσει, δηλαδή "they know".

 

 

 

Επίσης ο Γουίλ του λέει στο τέλος "you were supposed to leave" πριν σφαχτεί... και καλά που μας μπλέκεις τώρα...

 

lol

 

Την ιστορία με την Abigail τη βρήκα λίγο ξενέρωτη στο τέλος. Από την αρχή ήμουν σίγουρος ότι θα τη ξαναβλέπαμε ζωντανή (χωρίς το αυτί της πλέον...). Νομίζω δε πρόσφερε και πολλά η συγκεκριμένη εξέλιξη στο στόρυ, απλά ήταν ένας τζόκερ του Χάνιμπαλ στο τέλος για να παίξει με τα αισθήματα του Γουίλ. Ισως ήταν too much όμως.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε χρειάζονται σπόιλερ πλέον; Anyway.

 

Το τι ήθελε ο Χάνιμπαλ το κατάλαβα, αφού του λέει "we couldn't leave without you". Απλά λέω ότι η συγκεκριμένη ιδέα μου φάνηκε κάπως υπερβολική για το χαρακτήρα του Χάνιμπαλ. Οχι βέβαια ότι δε προσφέρει και τίποτα στο στόρυ, στο τέλος ο Γουίλ τιμωρείται επιπλέον με αυτόν τον τρόπο που τον πρόδωσε. Επίσης ο Χάνιμπαλ του αποδεικνύει έτσι για άλλη μια φορά ότι είναι ανίκανος να προστατεύσει κάποιον δικό του άνθρωπο (σε προηγούμενη συζήτηση του είχε ρίξει μπηχτή ότι δε μπόρεσε να προστατεύσει την Abigail).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Είδα τώρα το τελευταίο καιρό και το τρίτο κύκλο. Καταρχάς δε βρίσκω απαραίτητα κακή την ακύρωση της σειράς στο σημείο αυτό. Η ιστορία μια χαρά έκλεισε και έτσι, όπως μια χαρά θα έκλεινε και με το τέλος του δεύτερου κύκλου (με τη προσθήκη κάποιων διευκρινήσεων για το τι απέγιναν συγκεκριμένοι χαρακτήρες). Η ταινία Hannibal του 2001 πχ, ως αυτόνομη ιστορία ίσως και να είναι πιο "ανολοκλήρωτη".

 

Σχετικά με το τρίτο κύκλο:

 

Πολλές εξελίξεις, όπως και η κατάληξη του, μου φάνηκαν υπερβολικές και λιγότερο ρεαλιστικές από όσα είχαμε δει μέχρι στιγμής (για τα δεδομένα της σειράς πάντα). Από κάποιες "λεπτομέρειες" όπως τη κατάληξη της μάχης του Κρόφορντ με τον Χάνιμπαλ στο μουσείο ή την επιβίωση της πτώσης του Γουίλ από το τραίνο προς Φλορεντία, τη συχνή επανάληψη "ποιητικών" σκηνών (εφιάλτες, παραισθήσεις, slow-mos), μέχρι και τη συμπεριφορά και την εξέλιξη των διάφορων χαρακτήρων. Η Αλάνα το γύρισε ολίγον προς ψυχοπάθεια, οι Γουίλ και Φρέντερικ ακόμα περισσότερο, και όλοι τους ενεργούσαν ξαφνικά τελείως ανεύθυνα και εκτός χαρακτήρα... Και στο τέλος ο Γουίλ ευθύνεται στην ουσία για το θάνατο πολλών αστυνομικών για χάρη του Χάνιμπαλ.

 

 

Γενικά δεν έχαψα το όλο δράμα πλέον... Ηταν too much για τα γούστα μου. Ενιωθα λίγο σαν να έβλεπα κάποια αρχαία ελληνική τραγωδία. Στα υπόλοιπα, σκηνοθεσία, φωτογραφία, ατμόσφαιρα, μουσική εξακολουθούσε να είναι κορυφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Ξεκινησα τον τρίτο για να την τελειώσω. Τέτοιους ύπνους δεν έχω ξαναρίξει στην ζωή μου, και δεν το λεω για πλάκα. Με νανουρίζει μεχρι εκει που δεν πάει. Και οι άλλες σεζόν ήταν αργές και υποτονικές, αλλά τουλάχιστον κάτι γινόταν. Σε αυτήν ειμαι στο 4ο επεισόδιο και παρακαλάω για λίγη εξέλιξη. Το μονο που βλέπω ειναι ανάσημα του σεζόν φινάλε με ότι πιθανό οπτικό εφέ έχουν βρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τρίτη σεζόν, μετά την ανώτερη σα σύνολο 2η (και το τρομερό φινάλε), μέχρι την μέση ούτε εμένα μου είπε κάτι γενικά ιδιαίτερο... είχε μικροστιγμές αλλα γενικά με απογοήτευσε... από τη μέση και μετά όμως, που σκάει το στόρυ του Κόκκινου Δράκου, για μένα απογειώνεται, μιλάμε για τα καλύτερα επεισόδια όλης της σειράς... με αποκορύφωμα το φινάλε όπου τα τελευταία 10λεπτά του, νομίζω είναι από τα καλύτερα που έχω δεί σε φινάλε τηλεοπτικής σειράς μέχρι και σήμερα, αποζημιώνουν για όλο τον ύπνο του πρώτου μισού...

 

 

για τη σειρά συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με αυτό που λέει ο Vangelis παραπάνω, δλδ λίγο ''too much'' η όλη φάση αλλά σα σύνολο με άφησε ικανοποιημένο σε πολύ μεγάλο βαθμό...δεν ήμουν φαν της ταινίας του 2001 ούτε του ''Κόκκινου Δράκου'' κτλ, μόνο της ''Σιωπής...'' και γενικά με κάλυψε φουλ στο θέμα Λέκτερ και ψυχοσύνθεσή του (με μεγάλη συμβολή από τον Μίκελσεν, πραγματικά εξαιρετικός ηθοποιός σε ότι και αν τον έχω δεί)

 

οπότε γνώμη μου, προφανώς, λίγη υπομονή ακόμα :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Ειχα ''αγορασει'' τη σειρα εδω και κανα 2-3 χρονια αλλα τωρα καθισα να την δω.

Και νομιζα οτι το dexter ηταν κορυφη στο ειδος του και δυσκολα θα εβρισκα παρομοια σειρα 😊

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...