Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με το ios 6.1.3 σε 4s


nmainas
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από iMarilina,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι κάτοχος του iphone 4s. To κινητό λειτουργούσε μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα. Από την στιγμή που εγκατέστησα το τελευταίο update ios 6.1.3 εμφανίστηκε πρόβλημα με το wi-fi και το bluetooth. Συγκεκριμένα η επιλογή του wi-fi ηταν λευκή και δεν μπορούσα να το ενεργοποιήσω. Το bluetooth δεν έβρισκε το handsfree μου το οποίο ήταν αποθηκευμένο στην μνήμη του. Δοκίμασα και με άλλα bluetooth handsfree και δεν υπηρξε αποτέλεσμα. Έκανα soft reset αλλά καμία αλλαγή... Μετά από πολλες επανεκκινήσεις, η επιλογή του wi-fi έγινε πάλι κανονική. Την γύρισα στο on αλλά δεν μπορούσε να συνδεθεί στο router μου το οποίο λειτουργούσε κανονικά αφού είχα internet στο laptop μου. To bluetooth το ιδιο. Έκανα επανεγκατάσταση του 6.1.3 αλλά δεν είδα καμια διαφορά. Έτρεξα το κινητό σε DFU mode (mode το οποιο επαναφέρει τη συσκευή σε κατάσταση πρώτης λειτουργιας) αλλά παλι τα ίδια. Μερικές φορές το wi-fi καταφερνε να συνδεθει στο router μου αλλα μετά από λίγο, αποσυνδεόταν με αποτέλεσμα να μην είναι λειτουργική η σύνδεση. Έκανα ότι ήταν δυνατόν (reset network settings, dfu mode, επανεγκατασταση ios, επαναφορά...) αλλά κανένα αποτέλεσμα. Μάλιστα μετά από αναζήτηση στο internet διαπίστωσα ότι είναι χιλιάδες οι κάτοχοι iphone κυρίως 4s και 5 με το ίδιο πρόβλημα... Και καμία επίσημη απάντηση από την apple... Θεωρώ ότι είναι απαράδεκτο από μέρος της εταιρίας η σιγή ιχθύος που τηρεί ενώ υπαρχουν τόσοι πελάτες της που διαμαρτύρονται στο discussion board του επίσημου site της... Ο λόγος που δημιούργησα το θέμα είναι για να διαμαρτυρηθώ για την ανύπαρκτη τεχνική υποστήριξη της apple ειδικά στην Ελλαδα καθώς πήρα τηλέφωνο στην apple και μου είπαν ότι λυπούνται αλλα δεν μπορούν να μου παρέχουν κάποια βοήθεια και να απευθυνθώ σε κάποιον από τους τρεις παροχους κινητής τηλεφωνίας οι οποίοι είναι υπεύθυνοι και αποκλειστικοί αντιπρόσωποι για τα iphone. Μετά από επισκεψή μου σε έναν από τους τρεις μου είπαν ότι θελουν ένα μήνα για να το στείλουν στην apple και αν διαπιστώσουν ότι με καλύπτει η εγγύηση να μου στείλουν ένα ανακατασκευασμένο... Για καίνουργιο ούτε συζήτηση. Και όλα αυτα μετά από εγκατάσταση του επίσημου ios update της apple.....

Υ.Γ. ΜΗΝ κάνετε εγκατασταση το 6.1.3 για να έχετε το κεφάλι σας ησυχο και να μην μπλέξετε σε περιπέτειες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο δεν υπάρχει apple store θα έχουμε τέτοια αντιμετώπιση τύπου μαγαζιών Γερμανός και Vodafone .. Είχα πρόσφατη εμπειρία με iphone 4 που έπεφτε η μπαταρία μετα απο την αναβάθμιση της 6 έκδοσης..

Γενικότερα η λογική λέει οτι αν δουλεύει καλά μην αναβαθμίζεις.. Μονο αν συντρέχει λόγος εχει νόημα η αναβάθμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

Είμαι κάτοχος του iphone 4s. To κινητό λειτουργούσε μια χαρά χωρίς κανένα πρόβλημα. Από την στιγμή που εγκατέστησα το τελευταίο update ios 6.1.3 εμφανίστηκε πρόβλημα με το wi-fi και το bluetooth. Συγκεκριμένα η επιλογή του wi-fi ηταν λευκή και δεν μπορούσα να το ενεργοποιήσω. Το bluetooth δεν έβρισκε το handsfree μου το οποίο ήταν αποθηκευμένο στην μνήμη του. Δοκίμασα και με άλλα bluetooth handsfree και δεν υπηρξε αποτέλεσμα. Έκανα soft reset αλλά καμία αλλαγή... Μετά από πολλες επανεκκινήσεις, η επιλογή του wi-fi έγινε πάλι κανονική. Την γύρισα στο on αλλά δεν μπορούσε να συνδεθεί στο router μου το οποίο λειτουργούσε κανονικά αφού είχα internet στο laptop μου. To bluetooth το ιδιο. Έκανα επανεγκατάσταση του 6.1.3 αλλά δεν είδα καμια διαφορά. Έτρεξα το κινητό σε DFU mode (mode το οποιο επαναφέρει τη συσκευή σε κατάσταση πρώτης λειτουργιας) αλλά παλι τα ίδια. Μερικές φορές το wi-fi καταφερνε να συνδεθει στο router μου αλλα μετά από λίγο, αποσυνδεόταν με αποτέλεσμα να μην είναι λειτουργική η σύνδεση. Έκανα ότι ήταν δυνατόν (reset network settings, dfu mode, επανεγκατασταση ios, επαναφορά...) αλλά κανένα αποτέλεσμα. Μάλιστα μετά από αναζήτηση στο internet διαπίστωσα ότι είναι χιλιάδες οι κάτοχοι iphone κυρίως 4s και 5 με το ίδιο πρόβλημα... Και καμία επίσημη απάντηση από την apple... Θεωρώ ότι είναι απαράδεκτο από μέρος της εταιρίας η σιγή ιχθύος που τηρεί ενώ υπαρχουν τόσοι πελάτες της που διαμαρτύρονται στο discussion board του επίσημου site της... Ο λόγος που δημιούργησα το θέμα είναι για να διαμαρτυρηθώ για την ανύπαρκτη τεχνική υποστήριξη της apple ειδικά στην Ελλαδα καθώς πήρα τηλέφωνο στην apple και μου είπαν ότι λυπούνται αλλα δεν μπορούν να μου παρέχουν κάποια βοήθεια και να απευθυνθώ σε κάποιον από τους τρεις παροχους κινητής τηλεφωνίας οι οποίοι είναι υπεύθυνοι και αποκλειστικοί αντιπρόσωποι για τα iphone. Μετά από επισκεψή μου σε έναν από τους τρεις μου είπαν ότι θελουν ένα μήνα για να το στείλουν στην apple και αν διαπιστώσουν ότι με καλύπτει η εγγύηση να μου στείλουν ένα ανακατασκευασμένο... Για καίνουργιο ούτε συζήτηση. Και όλα αυτα μετά από εγκατάσταση του επίσημου ios update της apple.....

Υ.Γ. ΜΗΝ κάνετε εγκατασταση το 6.1.3 για να έχετε το κεφάλι σας ησυχο και να μην μπλέξετε σε περιπέτειες..

Εχεις κάνει Restore/SETUP AS NEW? ή απλά έκανες αναβάθμιση? Το DFU δεν επαναφέρει τη συσκευή σε κατάσταση πρώτης λειτουργίας, απλά την προετοιμάζει για restore πιο εύκολα (για να στο πώ με απλά λόγια). 

 

Δοκίμασε να κάνεις restore/setup as new και να δεις αν δουλεύει. Και ΜΗΝ περάσεις restore from previous backup, απλά ξανακάνε συγχρονισμό και ξανασετάρισε τα δεδομένα και τις εφαρμογές σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εχεις κάνει Restore/SETUP AS NEW? ή απλά έκανες αναβάθμιση? Το DFU δεν επαναφέρει τη συσκευή σε κατάσταση πρώτης λειτουργίας, απλά την προετοιμάζει για restore πιο εύκολα (για να στο πώ με απλά λόγια). 

 

Δοκίμασε να κάνεις restore/setup as new και να δεις αν δουλεύει. Και ΜΗΝ περάσεις restore from previous backup, απλά ξανακάνε συγχρονισμό και ξανασετάρισε τα δεδομένα και τις εφαρμογές σου. 

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου. Eίναι το μόνο που δεν είχα κάνει. Ελπίζω να μην χρειαστεί. Το έχω πάει στην arvato και περιμένω απάντησή τους, ελπίζοντας σε αντικατάσταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την βοήθεια σου. Eίναι το μόνο που δεν είχα κάνει. Ελπίζω να μην χρειαστεί. Το έχω πάει στην arvato και περιμένω απάντησή τους, ελπίζοντας σε αντικατάσταση..

Kακώς το πήγες εκεί, το πρώτο που κάνουμε όταν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα είναι restore/setup as new να δούμε αν λυθεί (στην οποία περίπτωση είναι software πρόβλημα). Το πρώτο που θα κάνουν αυτοί εκει πέρα (και το τελευταίο) είναι να κάνουν ακριβώς το ίδιο.

 

Να ξέρεις ότι αν στο αντικαταστήσουν εννοείται θα πάρεις ανακατασκευασμένο (με αλλαγμένα καπάκια μπρος πίσω, καινούριο ΙΜΕΙ και που έχει περάσει από διπλό έλεγχο). Στο λέω απλά πληροφοριακά να μη νομίζεις ότι θα πάρεις καινούριο σφραγισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kακώς το πήγες εκεί, το πρώτο που κάνουμε όταν υπάρχει οποιοδήποτε πρόβλημα είναι restore/setup as new να δούμε αν λυθεί (στην οποία περίπτωση είναι software πρόβλημα). Το πρώτο που θα κάνουν αυτοί εκει πέρα (και το τελευταίο) είναι να κάνουν ακριβώς το ίδιο.

 

Να ξέρεις ότι αν στο αντικαταστήσουν εννοείται θα πάρεις ανακατασκευασμένο (με αλλαγμένα καπάκια μπρος πίσω, καινούριο ΙΜΕΙ και που έχει περάσει από διπλό έλεγχο). Στο λέω απλά πληροφοριακά να μη νομίζεις ότι θα πάρεις καινούριο σφραγισμένο.

Το γνωρίζω περί ανακατασκευασμένου. Μετά από πολυήμερη παρακολούθηση του discussion board του site της apple κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν αξίζει να περιμένω τυχόν καινούργιο update που θα διορθώσει το πρόβλημα διότι πολλοι κάτοχοι που το πήγαν σε κάποιο apple store (για εξωτερικο μιλάω) και τους το αντικατέστησαν, τους είπαν οι τεχνικοί οτι η 6.1.3 δημιούργησε πρόβλημα στο hardware. Και προτίμησα τις τρεις εργάσιμες της arvatο παρα τις 3-4 εβδομάδες της vodafone. Σιγουρα παντως ένα restore/setup as new αξιζε μια προσπάθεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γνωρίζω περί ανακατασκευασμένου. Μετά από πολυήμερη παρακολούθηση του discussion board του site της apple κατέληξα στο συμπέρασμα ότι δεν αξίζει να περιμένω τυχόν καινούργιο update που θα διορθώσει το πρόβλημα διότι πολλοι κάτοχοι που το πήγαν σε κάποιο apple store (για εξωτερικο μιλάω) και τους το αντικατέστησαν, τους είπαν οι τεχνικοί οτι η 6.1.3 δημιούργησε πρόβλημα στο hardware. Και προτίμησα τις τρεις εργάσιμες της arvatο παρα τις 3-4 εβδομάδες της vodafone. Σιγουρα παντως ένα restore/setup as new αξιζε μια προσπάθεια..

καλά αυτό σίγουρα. Έτσι κι αλλιώς και η βόνταφον στην αρβάτο τα στέλνει, απλά κάνει περισσότερο χρόνο γιατί πάνε κάποια κομμάτια κλπ κλπ και καθυστερούν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι αρβάτο βρε παιδιά !! τι λέμε τόσο καιρό..! σε περίπτωση αντικατάστασης ή αν σου δώσουν το δικό σου πίσω τσεκαρε το καλά πριν το παραλάβεις σπιθαμή προς σπιθαμή.

Δεν είμαι υπερβολικός ουτε θέλω να σε τρομοκρατήσω.. συνεργαζόμουν χρόνια με αυτούς,τους ξέρω πολύ καλά.. 

ελπίζω να σου δώσουν ενα καινούργιο να ξεμπερδεύεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το γκρι wifi γνωστο προβλημα στα 4ς πλεον απο το ιος 6... παρα πολυ εχουν το προβλημα σου...  δε ξερω γιατι λετε αυτο για την αρβατο γιατι μου φενετε οτι τα κινητα ερχονται σφραγισμενα σε σακουλακι απο την αππλε... παντως απο το σερβις του γερμνανου που στο βγαζει με υγρασια με τη μια η αρβατο ειναι λιγο καλητερη/...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Tωρα τα'κανα με το συμπαθειο επανω μου παιδια.Το αισθημα εχει 4s,ως γυναικα κλασικα,εγω ειμαι κορεατης.

Της εκανα αναβαθμιση 6,1,3 οταν βγηκε.

Εκανα πατατα;

iMarilina,πες μου τι να κανω,διοτι με επιασε κρυος ιδρωτας!Μεχρι και τωρα που το τσεκαρισα δουλευουν ολα.

Γινεται να παω σε προηγουμενη εκδοση;

Oχι ρε φιλε.Αμα γινει τιποτε,τι θα πω μετα.Υπνος δεν θα με πιανει.

 

@iMarilina

Πες μου σε παρακαλω λεπτομερειες τι ειναι το Restore/SETUP AS NEW,πως γινεται,και τι πετυχενουμε με αυτον τον τροπο.

Αμα παθει τιποτε το 4s,αμερικη θα παω,οπου στου βοδιου το κερατο και να ειναι,και θα μου δωσουν καινουριο!

Θα παω επι τη ευκαιρια και κανα εκδρομουλα.

Αυτο με την Αρβατο δεν το καταλαβα παιδια.Δηλαδη εαν το πηρα απο πλαισιο,και τους το απω εκει με την προυποθεση οτι ειναι μεσα στην εγγυηση,εκει θα το στειλουν;

Τι μαθαινει ο ανθρωπος καθε μερα.

Και κανουν τετοια δουλεια;

Η apple δηλαδη δεν της φτανουν τα 600 και ανω;Εμ,την ειπα.Παρε κορεατη και android.

Οχι.Iphone θελω εγω.Μετα ασπριζουν τα μαλλια μας,και αναρωτιωνται γιατι;

Ουτε βιντεοκληση σε android δεν βρηκα τροπο να κανει ακομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Tωρα τα'κανα με το συμπαθειο επανω μου παιδια.Το αισθημα εχει 4s,ως γυναικα κλασικα,εγω ειμαι κορεατης.</p>

<p>Της εκανα αναβαθμιση 6,1,3 οταν βγηκε.</p>

<p>Εκανα πατατα;</p>

<p>iMarilina,πες μου τι να κανω,διοτι με επιασε κρυος ιδρωτας!Μεχρι και τωρα που το τσεκαρισα δουλευουν ολα.</p>

<p>Γινεται να παω σε προηγουμενη εκδοση;</p>

<p>Oχι ρε φιλε.Αμα γινει τιποτε,τι θα πω μετα.Υπνος δεν θα με πιανει.</p>

<p> </p>

<p>@iMarilina</p>

<p>Πες μου σε παρακαλω λεπτομερειες τι ειναι το Restore/SETUP AS NEW,πως γινεται,και τι πετυχενουμε με αυτον τον τροπο.</p>

<p>Αμα παθει τιποτε το 4s,αμερικη θα παω,οπου στου βοδιου το κερατο και να ειναι,και θα μου δωσουν καινουριο!</p>

<p>Θα παω επι τη ευκαιρια και κανα εκδρομουλα.</p>

<p>Αυτο με την Αρβατο δεν το καταλαβα παιδια.Δηλαδη εαν το πηρα απο πλαισιο,και τους το απω εκει με την προυποθεση οτι ειναι μεσα στην εγγυηση,εκει θα το στειλουν;</p>

<p>Τι μαθαινει ο ανθρωπος καθε μερα.</p>

<p>Και κανουν τετοια δουλεια;</p>

<p>Η apple δηλαδη δεν της φτανουν τα 600 και ανω;Εμ,την ειπα.Παρε κορεατη και android.</p>

<p>Οχι.Iphone θελω εγω.Μετα ασπριζουν τα μαλλια μας,και αναρωτιωνται γιατι;</p>

<p>Ουτε βιντεοκληση σε android δεν βρηκα τροπο να κανει ακομη.</p>

 

Τιποτα δε μπορείς να κανεις δεν πάει πίσω. Βίντεοκλήση σε αντροίντ δε γίνεται μόνο μεσω skype.

 

Το Restore/setup as new ειναι επαναφορά οχι αναβάθμιση. Κανεις επαναφορά και μετά οταν σου δώσει επιλογές για επαναφορά απο back up ή διαμόρφωση ως νέο iphone, επιλέγεις το δεύτερο, και μετά συγχρονίζεις πάλι όλα σου τα δεδομένα στο τηλέφωνο που ειναι πλέον καθαρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...