Προς το περιεχόμενο

τί γνώμη έχετε για το σεξ μετά το γάμο;


stavi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν ο γαμος στηριζεται μονο στο σεξ λογικο ειναι να προκυψει προβλημα οταν μπουν στην σκακιερα ευθυνες προβληματα υποχρεωσεις που φερνει η συμβιωση<br><br>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το ρωτάω γιατί έχω γνωρίσει 4-5 άντρες οι οποίοι, δεν ξέρω κατά πόσο το επιθυμούσαν, πάντως σίγουρα κάναν ή περιμένουν να κάνουν σεξ μετά το γάμο, όλοι θρήσκοι φυσικά.

 

Αν και τον έναν τον έβαλε κάτω η δικια του κάτι πρωινές ώρες που ακόμα δεν είχε ξυπνήσει και.... καταλαβαίνετε

 

Εμένα μου φαίνεται πολύ υποκριτικό  όλο αυτό, γιατί μετά κάνουν καμιά δεκαριά παιδιά, (αφού και μετά το γάμο, το σεξ επιτρέπεται μόνο με τη δικαιολογία της γονιμοποίησης). Το θέμα όμως είναι ότι βλέπω ότι δεν θέλουν πραγματικά τόσα πολλά παιδιά, ιδίως η γυναίκα φαίνεται πάρα πολύ κουρασμένη και σε κάθε εγκυμοσύνη δείχνει δυσαρηστημένη, ωστόσο όμως δεν λένε να αλλάξουν άποψη, επιτρέπουν στον εαυτό τους να κάνουν σεξ μόνο με πρόσχημα τη γονιμοποιήση. Κι αυτό πάντα γιατί το λέει η εκκλησία και κάποιοι πουριτανοί και κομπλεξικοί που μισούν οποιουδήποτε είδους απόλαυση.

Όλοι οι παραπάνω θέλουν να κάνουν όλους τους υπόλοιπους να νιώθουν ενοχές για οποιαδήποτε ηδωνή νιώθουν.

 

Όταν κάνεις μια σχέση βασικό κομμάτι της σχέσης είναι ο έρωτας με τον άλλον άνθρωπο, αν δεν ταιριάζεις σ'αυτό το καμμάτι είναι πολύ πιθανό να μην μπορείς να ζήσεις τη ζωή σου μαζί του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε λες οι αντιπροσωποι του Θεου στη γη να εχουνε κανει λιγουλακι λαθος ως προς τις συστασεις οσον αφορά το καλο της κοινωνιας αλλα να επηρεαστηκανε απο προσωπικες αποψεις διαμορφωμενες με τα τοτε κριτηρια της εποχης;

 

Κατσε να το σημειωσω καλου-κακου...

 

Χμμμ,  τροφη για σκεψη...

θενξ!

 

(προφανως κανω πλακα, αμα ξεκινησεις να ψαχνεις ολες αυτες τις επικτητες κοινωνικα δυσκοιλιες συνηθειες δεν θα σταματησεις - αστα να πανε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ρωτάω γιατί έχω γνωρίσει 4-5 άντρες οι οποίοι, δεν ξέρω κατά πόσο το επιθυμούσαν, πάντως σίγουρα κάναν ή περιμένουν να κάνουν σεξ μετά το γάμο, όλοι θρήσκοι φυσικά.

 

Αν και τον έναν τον έβαλε κάτω η δικια του κάτι πρωινές ώρες που ακόμα δεν είχε ξυπνήσει και.... καταλαβαίνετε

 

Εμένα μου φαίνεται πολύ υποκριτικό  όλο αυτό, γιατί μετά κάνουν καμιά δεκαριά παιδιά, (αφού και μετά το γάμο, το σεξ επιτρέπεται μόνο με τη δικαιολογία της γονιμοποίησης). Το θέμα όμως είναι ότι βλέπω ότι δεν θέλουν πραγματικά τόσα πολλά παιδιά, ιδίως η γυναίκα φαίνεται πάρα πολύ κουρασμένη και σε κάθε εγκυμοσύνη δείχνει δυσαρηστημένη, ωστόσο όμως δεν λένε να αλλάξουν άποψη, επιτρέπουν στον εαυτό τους να κάνουν σεξ μόνο με πρόσχημα τη γονιμοποιήση. Κι αυτό πάντα γιατί το λέει η εκκλησία και κάποιοι πουριτανοί και κομπλεξικοί που μισούν οποιουδήποτε είδους απόλαυση.

Όλοι οι παραπάνω θέλουν να κάνουν όλους τους υπόλοιπους να νιώθουν ενοχές για οποιαδήποτε ηδωνή νιώθουν.

 

Όταν κάνεις μια σχέση βασικό κομμάτι της σχέσης είναι ο έρωτας με τον άλλον άνθρωπο, αν δεν ταιριάζεις σ'αυτό το καμμάτι είναι πολύ πιθανό να μην μπορείς να ζήσεις τη ζωή σου μαζί του.

 

ακριβως αυτο ισχυει με τους θρησκους,αλλα ειναι τραγικο κατ' εμε,φυσικα ξερω ατομα θρησκους που εχουν μυαλο να σκεφτουν απο μονοι τους αντι να τρωνε οπως οτι τους πασαρει η καθε θρησκεια,που κανουν προγαμιαιο σεξ και σεξ για απολαυση και μετα το γαμο και δεν πιστευω οτι ειναι λαθος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μωρε λες οι αντιπροσωποι του Θεου στη γη να εχουνε κανει λιγουλακι λαθος ως προς τις συστασεις οσον αφορά το καλο της κοινωνιας αλλα να επηρεαστηκανε απο προσωπικες αποψεις διαμορφωμενες με τα τοτε κριτηρια της εποχης;

 

Κατσε να το σημειωσω καλου-κακου...

 

Χμμμ,  τροφη για σκεψη...

θενξ!

 

(προφανως κανω πλακα, αμα ξεκινησεις να ψαχνεις ολες αυτες τις επικτητες κοινωνικα δυσκοιλιες συνηθειες δεν θα σταματησεις - αστα να πανε)

 

 

Τελικά ποια είναι η αποψή σου; δεν  μπόρεσα να καταλάβω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά ποια είναι η αποψή σου; δεν  μπόρεσα να καταλάβω

 

Η αποψη μου ειναι οτι το να απασχολει καποιον το προγαμιαιο σεξ σαν θεμα ειναι αντιστοιχης σοβαροτητας με το οτι αντιμετωπιζουν ως ιερες τις αγελαδες στην Ινδια.

Ναι συμβαινει, αυτοι που το υποστηριζουνε δεν ειναι τρελοί, εχουνε μεσα στο μυαλο τους τα δικια τους. Αλλα ως εκει.

Δυσκολο να τους πεισω για την πλανη τους, αλλα τι να κανεις;

 

Εγω για την ιστορια πιστευω οτι και ο γαμος ειναι λιγο ηλιθια υποθεση (ακομα κι αν ειναι σε δημαρχειο)

Απο το δειγμα του κοσμου που εχω γνωρισει στην ζωη μου, δεν θεωρω οτι παραπανω απο 10% των ανθρωπων γυρω ειναι υλικο για γαμο, αλλα αυτη ειναι αλλη ιστορια...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως ξέρω κατι θρήσκους που δεν εκαναν σεξ πριν το γάμο και μετά εκαναν 4 παιδιά σε 4 χρόνια και τώρα πανε στα συσσιτια της εκκλησίας μαζι με τα παιδιά.
 

ontopic τωρα το σεξ πριν το γάμο κατ εμε είναι οτι και μετά αρκεί να μην υπάρχουν χιλιοι κοινωνικοι λόγοι που μας ριχνουν ψυχολογικά και σωματικα. Οι ευθύνες και το βάρος της οικογένειας και των κοινωνικών ευθυνών που δεν προυπηρχαν του γαμου πολλές φορές πέφτουν στη πλάτη του ζευγαριου συν τη φυσιολογική φθορά του χρονου που θαμπώνει τον αρχικό ενθουσιασμό της σχεσης.

 

παντρεμένος δεν ειμαι. ας μιλησουν οι παντρεμενοι εδω

 

παντως δε νομίζω οτι πλεον υπαρχει θεμα στο σεξ πριν το γαμο. ελαχιστοι ειναι αυτοι που δεν το κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν λες σεξ μετα τον γαμο εννοεις με την γυναικα σου, με αλλες η μονος σου;

 

Sex και με την γυναικά δεν λέγετε sex, οπότε ξεχνάτε ότι κάνατε sex

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνώρισα πρόσφατα πάντως ένα παληκάρι που μου έλεγε ότι αν κάνεις σεξ με κάποια και χωρίσεις δε γίνεται να γνωρίσεις μετά κάποια άλλη και να την παντρευτείς.

 

Πολύ θρήσκος φυσικά... αλλά κατα τ'άλλα, αν εξαιρέσεις αυτό, πολύ προοδευτικός και κουλ...

 

Δεν μπορώ να πω ότι δε συγκινούμαι και δεν τις βρίσκω ρομαντικές τέτοιες δηλώσεις από άντρες

 

από την άλλη όμως με κάνουν να σκέφτομαι πόσο πολύ τους έχει γαμήσει το μυαλό η εκκλησία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μόνο σίγουρο είναι ότι αυτοί που δεν το κάνουν πριν το γάμο δε θα το παραδεχτούν εδώ πέρα γιατί ντρέπονται..

 

Γιατί; Εγώ το παραδέχομαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

το ρωτάω γιατί έχω γνωρίσει 4-5 άντρες οι οποίοι, δεν ξέρω κατά πόσο το επιθυμούσαν, πάντως σίγουρα κάναν ή περιμένουν να κάνουν σεξ μετά το γάμο, όλοι θρήσκοι φυσικά.

 

γνώρισα πρόσφατα πάντως ένα παληκάρι που μου έλεγε ότι αν κάνεις σεξ με κάποια και χωρίσεις δε γίνεται να γνωρίσεις μετά κάποια άλλη και να την παντρευτείς.

 

Πολύ θρήσκος φυσικά...

Εκτος απο τις εκκλησιες και τα κατηχητικα συχναζεις πουθενα αλλου?

 

Αυτες οι κουλες αποψεις πηγαζουν απο συνθηκες παλαιότερων εποχων. Εκει που η γυναικα και ο αντρας παντρευονταν στα 16-18, ετσι 1-2 χρονια αγαμίας δεν ήταν και μεγαλο πραγμα, λιγο με την προβατινα τα αγορακια, λιγο με δαχτυλακια τα κοριτσακια περνουσε ο καιρος μεχρι τον γαμο και το ξεσαλωμα. Αντε πες τωρα μια γυναικα να μεινει χωρις σεχ μεχρι τα 25-30 που θα παντρευτει? Θα της σαλεψουν οι ορμονες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο τις εκκλησιες και τα κατηχητικα συχναζεις πουθενα αλλου?

 

Αυτες οι κουλες αποψεις πηγαζουν απο συνθηκες παλαιότερων εποχων. Εκει που η γυναικα και ο αντρας παντρευονταν στα 16-18, ετσι 1-2 χρονια αγαμίας δεν ήταν και μεγαλο πραγμα, λιγο με την προβατινα τα αγορακια, λιγο με δαχτυλακια τα κοριτσακια περνουσε ο καιρος μεχρι τον γαμο και το ξεσαλωμα. Αντε πες τωρα μια γυναικα να μεινει χωρις σεχ μεχρι τα 25-30 που θα παντρευτει? Θα της σαλεψουν οι ορμονες.

 

σκεψου το σαν αντρας χωρις σεξ μεχρι τα 25-30 (εφιαλτης)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...