Προς το περιεχόμενο

Η επίδραση της κάναβης


panos_90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που κολλανε αυτες οι ερωτησεις?

Άντε,πάλι απ΄την αλφαβήτα θα πάμε.

Κολάνε στη διάχυση της προσοχής.

Αν το μυαλό είναι κουρκούτι απ' τη μαστούρα,κάποιος πρέπει να τον ταΐζει/ντύνει/ποτίζει/βγάζει βόλτα κλπ.

 

Φερηνάφ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 263
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Άντε,πάλι απ΄την αλφαβήτα θα πάμε.

Κολάνε στη διάχυση της προσοχής.

Αν το μυαλό είναι κουρκούτι απ' τη μαστούρα,κάποιος πρέπει να τον ταΐζει/ντύνει/ποτίζει/βγάζει βόλτα κλπ.

 

Φερηνάφ;

αυτά απο που προκύπτουν ? απο ταινίες που έχεις δει ? απο ιστορίες που έχεις ακούσει ή απο αυτά που έχεις διαβάσει ?

έχεις προσωπική εμπειρία με άτομο που ήταν σε αυτή την κατάσταση και το μόνο που έκανε ήταν να πίνει τσιγάρα?

ή μιλάμε για κάποιον που έπινε ότι πίνετε  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το μαύρο ισχύει ό,τι για τη μαλακία:

Άλλο μία το πρωί και μία το  βράδυ κι άλλο απ' το πρωί ως το βράδυ

 

Ξεπεζέψ' τε γκάϋζ,είναι ατίθασο άλογο η μαστούρα...



αυτά απο που προκύπτουν ? απο ταινίες που έχεις δει ? απο ιστορίες που έχεις ακούσει ή απο αυτά που έχεις διαβάσει ?
έχεις προσωπική εμπειρία με άτομο που ήταν σε αυτή την κατάσταση και το μόνο που έκανε ήταν να πίνει τσιγάρα?
ή μιλάμε για κάποιον που έπινε ότι πίνετε  ?

Νομίζω ότι θα χαραμίσω την απάντησή μου σε σένα ειδικά,έχεις δεόντως καεί,το έχεις αποδείξει.

Παρακαλώ σε πολύ,αποδέσμευσέ με απ' την εξαναγκαστική downgrade που θα πρέπει να υποστώ,συγχρωτίζοντάς σε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι είναι βλαβερό για τον εγκέφαλο κατά τη διάρκεια της εφηβείας, ισχύει;

 

Αν μιλάς για το λεγόμενο «γονίδιο» που μπορεί να οδηγήσει σε ψύχωση, ισχύει, αλλά με πολλά «αλλά». Έχω γνωρίσει μόνο ένα άτομο (στα 25 τώρα) και απέφυγα να συζητήσω το θέμα μπροστά του, σύμφωνα με ψυχιάτρους με τους οποίους έχω μιλήσει όμως (ο ένας με παρακολουθεί για άσχετο θέμα) περισσότερο «κινδυνεύουν» όσοι έχουν ήδη ιστορικό ψύχωσης στην οικογένειά τους. 

 

Τώρα, οι περισσότεροι υποστηρίζουν πως η κάνναβη δεν προκαλεί ψύχωση σε αυτούς, οτι δηλαδή έτσι κι αλλιώς θα εμφάνιζαν ψύχωση και απλά η χρήση της επισπεύδει την εμφάνιση της. Άλλοι λένε πως ακόμα και να είχαν γενετική προδιάθεση για ψύχωση, χωρίς χρόνια χρήση κάνναβης μπορεί να μην εμφάνιζαν ποτέ (κάτι που μου φαίνεται λίγο ράδιο αρβύλα).

 

Άντε βγάλε άκρη, κάποια επίσημη έρευνα επάνω στο θέμα δεν γνωρίζω αν έχει γίνει.

 

αυτά απο που προκύπτουν ? απο ταινίες που έχεις δει ? απο ιστορίες που έχεις ακούσει ή απο αυτά που έχεις διαβάσει ?

έχεις προσωπική εμπειρία με άτομο που ήταν σε αυτή την κατάσταση και το μόνο που έκανε ήταν να πίνει τσιγάρα?

ή μιλάμε για κάποιον που έπινε ότι πίνετε  ?

 

Έχω προσωπική εμπειρία με άτομο που δεν ήταν σε θέση να φροντίσει τον εαυτό του επειδή κάπνιζε περισσότερα τσιγαριλίκια από όσα τσιγάρα καπνίζω εγώ τη μέρα.

 

Αυτό όμως δεν μου λέει και ούτε θα έπρεπε να μου λέει τίποτε για την κάνναβη, δεν είναι ο κανόνας (πράγμα περίεργο μιας και σαν έλληνες ξέρουμε να σκίζουμε το μέτρο).

 

Γεγονός είναι όμως οτι κάποιος που καπνίζει χασίς από τα 10 δεν κάνει λιγότερο κακό στον εαυτό του από κάποιον που καπνίζει τσιγάρα από τα 10.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το μαύρο ισχύει ό,τι για τη μαλακία:

 

Ξεπεζέψ' τε γκάϋζ,είναι ατίθασο άλογο η μαστούρα...

 

Νομίζω ότι θα χαραμίσω την απάντησή μου σε σένα ειδικά,έχεις δεόντως καεί,το έχεις αποδείξει.

Παρακαλώ σε πολύ,αποδέσμευσέ με απ' την εξαναγκαστική downgrade που θα πρέπει να υποστώ,συγχρωτίζοντάς σε

 

δεν νομίζω τίποτα , γράφεις μια βλακεία και σου γίνεται μια ερώτηση

δεν ξέρεις τι να πεις και ξαναγράφεις μια βλακεία για να βγεις από την δύσκολη θέση

κάνω λάθος?

 

 

Έχω προσωπική εμπειρία με άτομο που δεν ήταν σε θέση να φροντίσει τον εαυτό του επειδή κάπνιζε περισσότερα τσιγαριλίκια από όσα τσιγάρα καπνίζω εγώ τη μέρα.

 

 

σε αυτό θα συμφωνήσω

αλλα όταν μιλάμε για την επίδραση και πόσο επηρεάζει την ζωη του δεν μιλάμε για τέτοιες καταστάσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μιλάς για το λεγόμενο «γονίδιο» που μπορεί να οδηγήσει σε ψύχωση, ισχύει, αλλά με πολλά «αλλά».

 

Περί ψυχώσης ξέρω ότι η κάνναβη μπορεί να πυροδοτήσει  επεισόδιο εφ' όσον υπάρχει η προδιάθεση. Δεν αναφέρομαι όμως σε αυτό και δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει όπως λες κι εσύ. Αυτό που έχω ακούσει είναι οτι καταστρέφει τα εγκεφαλικά κύτταρα κάποιου που δεν έχει ενηλικιωθεί. Είναι το μόνο αρνητικό που κάνει; Ή δεν το κάνει; Ας στρίψουμε ένα και ας το κουβεντιάσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περί ψυχώσης ξέρω ότι η κάνναβη μπορεί να πυροδοτήσει  επεισόδιο εφ' όσον υπάρχει η προδιάθεση. Δεν αναφέρομαι όμως σε αυτό και δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει όπως λες κι εσύ. Αυτό που έχω ακούσει είναι οτι καταστρέφει τα εγκεφαλικά κύτταρα κάποιου που δεν έχει ενηλικιωθεί. Είναι το μόνο αρνητικό που κάνει; Ή δεν το κάνει; Ας στρίψουμε ένα και ας το κουβεντιάσουμε.

 

Με μια γρήγορη αναζήτηση χωρίς να αναζητήσω τις πηγές βρήκα αυτά:

 

Απο εδώ:

 

«A study by Block et. al (1999) yielded similar results, finding that “frequent marijuana use does not produce clinically apparent MRI abnormalities or detectable global or regional changes in brain tissue volumes of gray or white matter, or both combined”. However, the study notes that anatomical abnormalities could occur at a microscopic level that cannot be measured by an MRI, so the true results of the study remain somewhat unclear.»

 

Απο εδώ (σχετικά με επιπτώσεις στην ανάπτυξη):

 

It blocks memory formation

 

The active ingredient in marijuana acts in the part of the brain called the hippocampus to alter the way information is processed and how memories are formed. Animal studies have shown that this is particularly true while the brain is still developing — specifically why the legal smoking age is 21 in the states that have legalized it.

 

This blockage of memory formation can cause cognitive impairment in adulthood if use happens during adolescence, at least for rats (λολ). It can also quicken age-related brain cell loss, though marijuana has been shown to slow the progression of Alzheimer's disease.

 

Επίσης, έρευνα για αυξημένο ρίσκο εμφάνισης κατάθλιψης στους νέους (πάλι για όσους έχουν προδιάθεση)

 

Εδώ συνοπτικά τα θετικά της χρήσης της κάνναβης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπερασματολογία

Στα αποτελέσματα της έρευνας προκύπτει πως η συστηματική χρήση κάνναβης επηρεάζει το επίπεδο ΙQ,όπου η μεγαλύτερη πτώση παρατηρήθηκε στους πιο εξαρτημένους.Έπειτα παρατηρήθηκε νευροψυχολογική δυσλειτουργία στα άτομα με επίμονη χρήση της ουσίας.Για να ελέγξουν αν τα αποτελέσματα επηρέαζονται από τους συγχυτικούς παράγοντες έλαβαν υπόψης τους την πρόσφατη χρήση κάνναβης,το αλκοόλ,τον καπνό,την σχιζοφρένεια και την χρήση σκληρών ναρκωτικών,αλλά και πάλι δεν είδαν κάποια διαφοροποίηση στα αποτελέσματα τους.Στην συνέχεια διαπιστώθηκε πως οι μαθητές που έκαναν χρήση της ουσίας δεν ήταν άτομα που είχαν λιγότερα χρόνια εκπαίδευσης με κύριο ενδιαφέρον να παρουσιάζει πως σε αυτά τα άτομα με επίμονη χρήση είχαν προβλήματα μνήμης και προσοχής τα οποία ήταν εμφανή από τρίτους.Επίσης οι χρήστες πριν τα 18 είχαν την τάση να γίνονται πιο εξαρτημένοι από την κάνναβη,αντιμετοπίζοντας και εκείνοι μείωση του IQ.Τέλος,κάτι άλλο που προκαλλέι ενδιαφέρον είναι πως η διακοπή χρήσης δεν επαναφέρει στα αρχικά επίπεδα την νευροφυσιολογία του εγκεφάλου.

 

ΥΓ:Παραπάνω σας παραθέτω συνοπτικά τα συμπεράσματα της έρευνας για όσους δεν είχαν τον χρόνο ή την δυνατότητα να διαβάσουν το πρωτότυπο άρθρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπερασματολογία

Στα αποτελέσματα της έρευνας προκύπτει πως η συστηματική χρήση κάνναβης επηρεάζει το επίπεδο ΙQ,όπου η μεγαλύτερη πτώση παρατηρήθηκε στους πιο εξαρτημένους.Έπειτα παρατηρήθηκε νευροψυχολογική δυσλειτουργία στα άτομα με επίμονη χρήση της ουσίας.Για να ελέγξουν αν τα αποτελέσματα επηρέαζονται από τους συγχυτικούς παράγοντες έλαβαν υπόψης τους την πρόσφατη χρήση κάνναβης,το αλκοόλ,τον καπνό,την σχιζοφρένεια και την χρήση σκληρών ναρκωτικών,αλλά και πάλι δεν είδαν κάποια διαφοροποίηση στα αποτελέσματα τους.Στην συνέχεια διαπιστώθηκε πως οι μαθητές που έκαναν χρήση της ουσίας δεν ήταν άτομα που είχαν λιγότερα χρόνια εκπαίδευσης με κύριο ενδιαφέρον να παρουσιάζει πως σε αυτά τα άτομα με επίμονη χρήση είχαν προβλήματα μνήμης και προσοχής τα οποία ήταν εμφανή από τρίτους.Επίσης οι χρήστες πριν τα 18 είχαν την τάση να γίνονται πιο εξαρτημένοι από την κάνναβη,αντιμετοπίζοντας και εκείνοι μείωση του IQ.Τέλος,κάτι άλλο που προκαλλέι ενδιαφέρον είναι πως η διακοπή χρήσης δεν επαναφέρει στα αρχικά επίπεδα την νευροφυσιολογία του εγκεφάλου.

 

ΥΓ:Παραπάνω σας παραθέτω συνοπτικά τα συμπεράσματα της έρευνας για όσους δεν είχαν τον χρόνο ή την δυνατότητα να διαβάσουν το πρωτότυπο άρθρο.

weed_ras.jpg

 

 

rasta-mon-side-view.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτή η μάνα πρέπει να κόψει τα παραισθησιογόνα γιατί βλέπει πτώματα εκεί που δεν υπάρχουν

bad trip sucks

 

 

φούλ ειρωνια η pic , έκλαψα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...