Προς το περιεχόμενο

Φορητός στα ~700€ στις 17"


LongTom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Ενδιαφέρομαι για έναν φορητό στα 700€(σε καλή περίπτωση δεν έχω πρόβλημα να αυξήσω το budget 50 ή 60€).

 

 

Η χρήση είναι που προορίζεται είναι η εξής:

Λίγο Atmel Studio,λίγο Visio,λίγο Office και το σημαντικότερο είναι να παίζει κανένα παιχνιδάκι επιπέδου 2007-8(βλέπε Men of War,NwN2,Oblivion).

 

Θέλω 17" γιατί με έχει βολέψει πολύ.

 

Η αυτονομία δεν είναι πρόβλημα,όπως και το βάρος γιατί ουσιαστικά θα χρησιμοποιηθεί σαν σταθερός με ελάχιστες μετακινήσεις.

 

Έχω ήδη έναν Toshiba C870D ο οποίος θα σκοτωθεί πάραυτα λόγω άθλιου επεξεργαστή.

Βέβαια για τα χρήματα του έχει εξαιρετική οθόνη και καλή ποιότητα κατασκευής.

Εάν υπάρχει περίπτωση που θα μπορεί να έχει τα παραπάνω χαρακτηριστικά του Toshiba ευχαρίστως θα αύξανα το budget.

 

Κάτι σαν και αυτό(αν και δεν είμαι σίγουρος για την κάρτα γραφικών):

http://www.msystems.gr/index.php?category=1142&product=15817

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέροντα όλα,το μόνο που αποκλείω εξ'αρχής είναι το TurboX.

Λόγω κακής εμπειρίας με το Πλαίσιο και την "μάρκα" το αποφεύγω όπως ο διάολος το λιβάνι.

 

Από εκεί και πέρα το Dell είναι μπουρί,αλλά από ότι είδα το Toshiba έχει εξαιρετική οθόνη(και εξαιρετική εγγύηση).

 

Μήπως ξέρει κανείς τι παίζει με την ποιότητα της οθόνης του Dell σε σχέση με το Toshiba;

Ακόμη με ποιότητα κατασκευής;Ποιο θεωρείται καλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει κ αυτο εδω http://www.skroutz.gr/s/2566606/Dell-Inspiron-17R-5720-i5-3210M-4GB-500GB-W8.html

Εχει λιγο δυνατοτερο επεξεργαστη αλλα πιο αδυναμη καρτα γραφικων.

 

Προσωπικα θα επαιρνα τον Turbo-X αλλα σαν 2η επιλογη τον 2ο Dell (με την 8730m)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει κ αυτο εδω http://www.skroutz.gr/s/2566606/Dell-Inspiron-17R-5720-i5-3210M-4GB-500GB-W8.html

Εχει λιγο δυνατοτερο επεξεργαστη αλλα πιο αδυναμη καρτα γραφικων.

 

Προσωπικα θα επαιρνα τον Turbo-X αλλα σαν 2η επιλογη τον 2ο Dell (με την 8730m)

 

Μάλλον για το πρώτο Dell θα πάω.

 

Το Turbo-X φαίνεται εξαιρετικό στα χαρτιά,αλλά ειλικρινά φοβάμαι ότι θα κλατάρει στον πρώτο μήνα ή θα βγάλει κάποιο περίεργο day-one πρόβλημα λόγω κακής ποιότητας κατασκευής.

Επίσης η οθόνη δεν φαίνεται να είναι ισάξια του ανταγωνισμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Επίσης η οθόνη δεν φαίνεται να είναι ισάξια του ανταγωνισμού.</p>

Που το ξέρεις ; Τον έχεις δει από κοντά ;

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το ξέρεις ; Τον έχεις δει από κοντά ;

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

 

Φυσικά και όχι,όπως δεν έχω και τους άλλους από κοντά.

Βασισμένος στο ότι οι άλλοι δυο αναφέρουν HD+(ή ανάλογης ποιότητας) οθόνες μιλάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Που το ξέρεις ; Τον έχεις δει από κοντά ;

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

Φυσικά και όχι,όπως δεν έχω και τους άλλους από κοντά.

Βασισμένος στο ότι οι άλλοι δυο αναφέρουν HD+(ή ανάλογης ποιότητας) οθόνες μιλάω.

Δεν σημαίνει κάτι αυτό . Ολες είναι LED , ανάλυση 1600X900 κ φαντάζομαι καμία IPS. Τώρα ποιο έχει την καλύτερη ( χρώματα , αντίθεση , μαύρο ) θα σε γελασω . Sent from my iPod touch using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και όχι,όπως δεν έχω και τους άλλους από κοντά.

Βασισμένος στο ότι οι άλλοι δυο αναφέρουν HD+(ή ανάλογης ποιότητας) οθόνες μιλάω.

HD+ ονομαζεται η 1600χ900 αναλυση.

Εχω παρομοια τουρμπο χ και εχει μετρια οθονη (συγκριτικα με αλλες ανωτερες που ειχα συνηθισει).

Παιζει να ειναι και ματ (τουλαχιστον ετσι ειναι αυτη που εχω).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μένεις Αττική , μπορείς να πεταχτεις στο mall , όπου θα δεις σίγουρα τον 1 από τους 3 κ πιθανόν κ τους άλλους 2 .

Υ.γ. Δεν νομίζω να ειναι matte η οθόνη του turbo - X ( όχι πως ειναι κ μειονέκτημα αυτό )

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αττική δεν είμαι,αλλά με αυτά που το λέτε μάλλον θα το σκεφτώ για το Turbo-X.

Βλέπω ότι 

Αλλά από την άλλη διστάζω.

 

liakjim βλέπω έχεις Turbo-X.

Πως είναι;Βελτίωσαν την ποιότητα κατασκευής;

Γιατί τελευταία φορά που έπιασα το 2008(; ) ήταν επιεικώς άθλια πλαστικούρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου επιτρέπεις να πεταχτώ πάλι :-P

Το σασι του maestro το ορίζω ως απλά καλή κατασκευή. Από πλαστικο εξ'ολοκλήρου, δεν τρίζει σαν άλλων εταιρειών. Βέβαια τα ακουστικά θα μπορούσαν να τα έβαζαν σε καλύτερη θέση και όχι από δεξιά και μάλιστα να προηγείται η θύρα του μικροφώνου από εκείνη των ακουστικών (σαν θέση εννοώ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου επιτρέπεις να πεταχτώ πάλι :-P

Το σασι του maestro το ορίζω ως απλά καλή κατασκευή. Από πλαστικο εξ'ολοκλήρου, δεν τρίζει σαν άλλων εταιρειών. Βέβαια τα ακουστικά θα μπορούσαν να τα έβαζαν σε καλύτερη θέση και όχι από δεξιά και μάλιστα να προηγείται η θύρα του μικροφώνου από εκείνη των ακουστικών (σαν θέση εννοώ)

Σιγά μην σε μαλώσω επειδή θέλεις να πεις την γνώμη σου. :-D

 

Μάλιστα,είχα ένα Dell που έτριζε λίγο,αλλά είχε αντέξει πολλά.

Τα άλλα που περιγράφεις είναι λεπτομέρειες βέβαια που λόγω τιμής εύκολα παραβλέπονται. 

 

Το θέμα είναι εάν οι τωρινοί χρήστες του Turbo-X είστε ευχαριστημένοι με την εμπειρία σας.

Γιατί δεν έχω πρόβλημα να αλλάξω ιδέες για τα κομμάτια του Πλαισίου(η εμπειρία μου είναι 5+ ετών και έτσι δεν ξέρω τι παίζει τώρα).

 

Τώρα βέβαια με βάζετε σε σκέψεις,γιατί είχα αποφασίσει στο Dell και τώρα βλέπω ότι με 20€ λιγότερα μπορώ να πάρω πολύ καλύτερο μηχάνημα(που εάν είναι έστω και μέτριο από κατασκευαστικής άποψης θα αξίζει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν είμαι προκατειλημμένος με τις μάρκες.

Βέβαια το έχω πολύ μικρό χρονικό διάστημα και δεν ξέρω τι παίζει σε περίπτωση σέρβις.

Δεν θέλω να το μάθω κιόλας βέβαια. :-P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και παλι πλαστικουρες ειναι . Οχι ομως οπως παλια. Θα ελεγα οπως των υπολοιπων εταιριων (εκτος μερικων εξαιρεσεων) .Το maestro ειναι καλουτσικο με οθονη στον μεσο ορο. Ο Furious ειναι σαφως ανωτερος (κ ακριβοτερος). 

 

Προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος. 4,5 χρονια περασαν κ ακομα σκυλι.

 

Γενικα στα λεφτα του ειναι ασυναγωνιστος. Εκει που δεν συμφωνω ειναι στην αθλια πολτικη του 1 χρονου εγγυηση. Θελει οπωσδηποτε επεκταση στα 3 χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...