Προς το περιεχόμενο

Παραξενος ηχος απο το κουτι του υπολογιστη μου..!


agipaok

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μηπως καποιο τσακαλι μπορει να καταλαβει απο τι ειναι αυτος ο εκνευριστικος ηχος που ακουγεται σχεδον καθε 30 δευτερολεπτα...! Το κουτι ειναι καινουργιο...δηλαδη ολος ο υπολογιστης...! Και δεν μπορω να καταλαβω απο που βγαινει..! 

 

Ηχογράφηση (1).mp3

 

Ηχογράφηση.mp3

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καρτα γραφικων ή τροφοδοτικο    μου ακουγεται για το φυσικο φενομενο coil whine   οταν ενα πηνιο πχ εχει προβλημμα αυτο τον ηχο κανει κι εγω τον εχω αυτο τον ηχο, παρομοιο με τον δικο σου,  επισης μπωρει να ειναι και καποιος ανεμηστιρας, 

 

βαλε το αυτι σου στο κουτι και προσπαθισε να καταλαβεις απο που ειναι  ξεσυνδεσε και τα ανεμιστηρια εκτος απο επεξεργαστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καρτα γραφικων ή τροφοδοτικο    μου ακουγεται για το φυσικο φενομενο coil whine   οταν ενα πηνιο πχ εχει προβλημμα αυτο τον ηχο κανει κι εγω τον εχω αυτο τον ηχο, παρομοιο με τον δικο σου,  επισης μπωρει να ειναι και καποιος ανεμηστιρας, 

 

βαλε το αυτι σου στο κουτι και προσπαθισε να καταλαβεις απο που ειναι  ξεσυνδεσε και τα ανεμιστηρια εκτος απο επεξεργαστη

 

 

 

Λογικα ειναι το λεγομενο coil whine.Το πιο πιθανο ειναι να προερχεται απο το τροφοδοτικο σου αλλα τσεκαρε και την καρτα γραφικων.

 

 

Καθησα κανα 20λεπτο και εβαλα το αυτι και δεν μπορουσα να καταλαβω απο που ειναι...!

 

Νομιζω απο την καρτα γραφικων...! Γιατι το τροφοδοτικο ητανε πιο κατω και δεν ερχοτανε εκει...! 

 

Ειναι προβλημα αυτο ? Να το παω να το κοιταξουνε ? Η απλα ειναι ο εκνευριστικος ηχος..?

 

Σκεφτομαι 2 επιλογες....

 

1) να το ψιλοφυσηξω

 

2) να παω απο κει που το πηρα , τωρα που ειναι φρεσκο , να το δουνε...! Εννοωντας οτι αυτο επισκευαζεται ? η δεν ειναι βλαβη για να κανουνε κατι...! 

Επεξ/σία από agipaok
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι απίθανο να σου πει κάποιος από που είναι από τον ήχο και μόνο.Εδώ εσύ το έχεις μπροστά σου και δεν μπορείς να καταλάβεις.

Αν είναι πυκνωτής και να το φυσήξης ,δεν κάνεις κάτι

Πήγαινε το στο κατάστημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Είναι απίθανο να σου πει κάποιος από που είναι από τον ήχο και μόνο.Εδώ εσύ το έχεις μπροστά σου και δεν μπορείς να καταλάβεις.</p>

<p>Αν είναι πυκνωτής και να το φυσήξης ,δεν κάνεις κάτι</p>

<p>Πήγαινε το στο κατάστημα</p>

 

Το κακό είναι ότι αν είναι από την κάρτα γραφικών πρέπει να κάνει ολόκληρο ταξίδι η κάρτα !! Αυτό διορθώνεται ;; Η απλά αντικατάσταση ;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο ήχος ακούγεται και σε idle η μόνο σε full load;

 

Τι εννοεις idle ? Οταν ας πουμε δεν κανω κατι βαρυ (gaming κτλ κτλ ? )  ναι και στο ιντερνετ να ειμαι...! 

 

Για να σιγουρευτεις βγαλε την καρτα γραφικων και ξεκινα το pc.

 

Και να περιμενω αν ακουστει...? Λες εε ? Θα το κανω και αυτο...! 

 

Αλλα ειπαμε αυτο φτιαχνεται ? η απλα θα παιδευομαι με τα μαγαζια που το αγορασα και δεν θα εχω Pc ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακου παοκι... επειδη αυτος ο ηχος ειναι πολυ υψηλης συχνοτητος, απο κει που νομιζεις οτι το ακους, μονο απο εκει δεν ειναι λογω της ευκολιας ανακλασης των υψηλων. Κατα το πλειστον προερχεται απο τους μετασχηματιστες του τροφοδοτικου και δε θεωρειται προβλημα. Αν μπορεις ριχνεις ζεστη θερμοκολλα πανω στα πηνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακου παοκι... επειδη αυτος ο ηχος ειναι πολυ υψηλης συχνοτητος, απο κει που νομιζεις οτι το ακους, μονο απο εκει δεν ειναι λογω της ευκολιας ανακλασης των υψηλων. Κατα το πλειστον προερχεται απο τους μετασχηματιστες του τροφοδοτικου και δε θεωρειται προβλημα. Αν μπορεις ριχνεις ζεστη θερμοκολλα πανω στα πηνια.

 

Κοιτα ητανε τελικα απο την καρτα γραφικων γιατι το εδωσα και σε κατι τεχνικους και το ακουσανε...! ΕΙπανε λιγο αλλα ενταξει 310 ευρω εχει η καρτα ας μου την αλλαξουνε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανερχομαι αφου εστειλα πισω την καρτα μου ειπανε δεν ειναι αυτη μετα απο ελεγχο 3 ημερων...πηγα ολο το κουτι εκει που το εφτιαξα...το συνδεσαμε το αφησαμε λιγο δεν ακουγεται τιποτα...! Με το που το ξαναεβαλα στο σπιτι παλι ο θορυβος..! Τι σκ@τα μπορει να ειναι ... ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...