Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με οθόνη hp dv5-1299EV


Silenzio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα,

 

παιδιά η οθόνη αυτου του λαπτοπ καταστράφηκε οπότε πρέπει να βρω ανταλλακτικό.

δεν έχω συναρμολογήσει ποτε μου λαπτοπ, μπορει καποιος να μου πει ειναι έυκολο να τη βγάλω και να βάλω άλλη στη θέση της ? είναι αυτες οι 3 βιδίτσες που βλέπω απο κατω ή θέλει κάποια ειδικη διαδικασια ?

συνδέεται μια οποιαδηποτε οθονη hp ίδιου μεγέθους ? ή θέλει το συγκεκριμένο μοντέλο ?

 

που μπορώ να βρω τέτοια οθόνη ?

 

θα παρακαλούσα να με βοηθήσετε στο τι ενέργειες πρέπει να κάνω ώστε να περιορίσουμε το κόστος όσο γινεται.

α και e-bay και τετοια αποκλειονται καθως δε κανω αγορες απο εξωτερικο.

 

ευχαριστω εκ των προτερων.



π.χ. αν παρω αυτο για ανταλλακτικα  http://www.insomnia.gr/classifieds/laptops/hp/142019-hp-pavilion-dv6000/

κάνει αυτη η οθονη ? λειτουργικα εννοω..

post-112914-0-96792300-1365496160_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι κάνει

15.4 διαγώνιος

30Pin connector

1280x800 ανάλυση

έχετε ακριβώς τα ίδια χαρακτηριστικά

η βάσεις και η θέσεις για το "βίδωμα" είναι το ίδιο σε όλες(σε αυτές της διαστάσεις 15.4inc)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα κοιτάω 15.4 ιντσες, ιδια ανάλυση να ειναι ακριβως ? , το 30 πιν connector πως το βλεπω ?

ποιά ειναι τα βήματα για να τη βγάλω την οθόνη και να βάλω τη νεα ?

μπορει καποιος να μου πει ποιες βιδες ξεβιδωνω και τι προσεχω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα κοιτάω 15.4 ιντσες, ιδια ανάλυση να ειναι ακριβως ? , το 30 πιν connector πως το βλεπω ?

ποιά ειναι τα βήματα για να τη βγάλω την οθόνη και να βάλω τη νεα ?

μπορει καποιος να μου πει ποιες βιδες ξεβιδωνω και τι προσεχω ?

κοίτα εδώ Link.png Site: http://www.insidemylaptop.com/remove-lcd-screen-from-hp-pavilion-dv5-laptop/comment-page-2/#comments"> remove LCD screen from a HP Pavilion dv5

το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι να μην έχει καθόλου ρεύμα η μητρική σου την ώρα που αλλάζεις την οθόνη.

βγάζεις την μπαταρία και πατάς για μερικά sec το power button για να φύγει και το υπολοίπο ρεύμα που έχει απομείνει στους πυκνωτές.

στο πίσω μέρος υπάρχει αυτοκόλλητο με όλα τα στοιχεία της οθόνης.

η οθόνη σου είναι με 30pin connector

κάποιος έμπειρος το ξεχωρίζει(30 pin),κάποιος που δέν το κατέχει πάει βάση κωδικού

 

**και στο youtube

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εγώ ειχα φανταστει οτι έβγαινε ολη η οθονη απο τη βαση κ οχι οτι την ανοιγεις και βγάζεις απο μεσα το panel..άρα το εξωτερικό περίβλημα το κρατάω και αλλάζω το panel μονο ε ?

 

έχει 2 connectors απο οτι ειδα στο βιντεο.  άρα αν πάρω μια μεταχειρισμενη απο εδω οπως αυτη που μου ειπες οτι ειναι οκ τοτε την ανοιγω παιρνω το δικο της panel χωρις το πλαισιο και το βαζω στο δικο μου λαπτοπ. σωστα ?

να το επιχειρησω αμα βρω οθονη ? ρωταω γτ ειναι πρωτη φορα δεν εχω ασχοληθει με λαπτοπ ποτε μου..

 

σορυ για τις πολλες ερωτησεις αλλα εχω αγχωθει κάπως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα,

 

λοιπόν οθόνη βρήκα και έχω τώρα ένα άλλο θεμα που με τρελαίνει !!

και στα 2 που μου προτεινες αλλα και σε οσα link έψαξα το screen bezel είναι χοντρο σχετικα και έχει έντονο χώρισμα απο το μπροστινο panel της οθονης. σε μενα δεν έχει τέτοιου είδους χώρισμα ειναι εννιαιο και συνεχομενο με το πανελ και το bezel ουσιαστικα ειναι ενα πολυ λεπτο πλαστικο πλαισιο γυρω απο την οθόνη..

 

αυτο το λεπτο πλαισιο πρεπει να βγαλω για να μπορέσω να τη ξεβιδώσω ? και πως το βγάζω ? το τραβάω και δε θα πάθει κάτι ? γτ ειναι ζόρικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια sos αν ξερει κάποιος ας βοηθήσει !

υπάρχει περίπτωση να ειναι μονο με κολλα η οθονη και δε βγαινει ??

δηλαδη εχω ανοιξει απο πισω το καπακι και η οθονη ειναι κολλημενη μπροστα ?

τοπ bezel hpvw de bgainei kai thn τραβαω απλα ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια sos αν ξερει κάποιος ας βοηθήσει !

υπάρχει περίπτωση να ειναι μονο με κολλα η οθονη και δε βγαινει ??

δηλαδη εχω ανοιξει απο πισω το καπακι και η οθονη ειναι κολλημενη μπροστα ?

τοπ bezel hpvw de bgainei kai thn τραβαω απλα ???

όλες η οθόνες 15.4 ιντσών είναι ίδιες,μην ΚΟΛΛΑΣ οτι δέν κάνει,όλες κάνουν η 15.4.

από την μέσα πλευρά του "φιλέτου" στο μπροστινό κομμάτι έχουν εργοστασιακά διπλής όψης κόλλας(σαν σελοτέιπ)!

για να μην κάνεις ζημιά,μπορείς να πάρεις κάποιο πιστόλι/πιστολάκι μαλλιών που να μέν έχει θερμότητα αλλά δεν θα σου "τσαπατσάρει" τα πλαστικά.σιγά-σιγά και θα τα καταφέρεις να το ξεκολλήσεις,όμορφα και ωραία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ ολα καλα τα καταφερα με μαχαιρακι απλα δε βρηκα λινκ που να δειχνει αυτο το τυπο οθονης ολα δειχνουν αυτο που κουμπωνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

ξεθαβω αυτο το θρεντ μιας και με ενδιαφερει.

γνωστος μου εχει ο συγκεκριμενο μοντελο hp pavilion dv5-1299ev

και θελει φορτιστει καθως χαλασε.

ψαχνω απο ελλαδα.ο αυθεντικος κοστιζει στα 60+ευρω.

απο που να παρω;

κανενα λινκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...