Προς το περιεχόμενο

Η Intel παρουσιάζει τη νέα και πολύ πιο γρήγορη γενιά του Thunderbolt


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

http://www.engadget.com/2013/04/08/intel-announces-next-gen-thunderbolt-20-gbps-throughput/

 

new controller, new cables etc...

αλλα ναι, και εκει λεει οτι θα ειναι b.c.

προφανώς new controller (cable λέει απλά thinner, όχι ότι θα είναι αναγκαίο) για να υποστηρίζει τα 20gbps, αλλά θα πάιζουν κανονικά οι 10gbps συσκευές πάνω του με τα παλιά καλώδια...

 

τι περίμενες, να κάνουν πχ firmware upgrade και ο παλιός controller που έχουμε στα τωρινά motherboards να υποστηρίζει 20gbps? ούτε στo usb δεν έγινε κάτι τέτοιο, πουθενά βασικά δεν έγινε...

 

αρα μιλάμε για έναν ορίζοντα τουλαχιστον δυετίας μια και οι τωρινές 4k ακόμα και οι πρόσφατες τις samsung ξεκινάνε από τα 3,5k ευρώ.

Αλλά και φτηνές να ήταν ακόμα δεν υπάρχουν ούτε καν διαθέσιμες ταινίες ούτε έχει ανακοινωθεί κάτι τέτοιο ακόμα.

ε και τι έγινε που είναι ορίζοντας 10ετίας? θα πρέπει να περιμένουν οι εταιρίες και τον τελευταίο καταναλωτή για να βγάλουν γρηγορότερο πρότυπο μετάδοσης? άστο να υπάρχει σε κάποια μοντέλα κι όποτε πάρεις 4Κ TV/Monitor θα είσαι ok...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα περα απο τα αστειακια σχετικα με την Μac, και ενω φαινεται ωραια τεχνολογια η Θαντερ, μπορειτε εσεις να φανταστειτε φλασακια, mp3, καμερες και δεν ξερω και εγω τι αλλο, να αρχισουν να βγαινουν με το συγκεκριμενο πρωτυπο???

 

Δε μας φτανει η USB? το firewire ειδαμε τι τυχη ειχε.... ετρεχες με τον super wow δισκο σου να βρεις συμβατο υπολογιστη...

 

Αλλα οχι η Μac μια ζωη να νιωθει special.... Και επαναλαμβανω (πριν τρεξουν οι γνωστοι special αγνωστοι) οτι φαινεται ωραια και χρησιμη τεχνολογια, ηδη απο την πρωτη εκδοση της, αλλα το 90% των συσκευων ειναι usb... Ας αναβαθμιζαν το hdmi, εαν προφανως δεν προοριζεται για εκτυπωτες η Θαντερ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δε μας φτανει η USB? το firewire ειδαμε τι τυχη ειχε.... ετρεχες με τον super wow δισκο σου να βρεις συμβατο υπολογιστη...

 

Αλλα οχι η Μac μια ζωη να νιωθει special.... Και επαναλαμβανω (πριν τρεξουν οι γνωστοι special αγνωστοι) οτι φαινεται ωραια και χρησιμη τεχνολογια, ηδη απο την πρωτη εκδοση της, αλλα το 90% των συσκευων ειναι usb... Ας αναβαθμιζαν το hdmi, εαν προφανως δεν προοριζεται για εκτυπωτες η Θαντερ....

ναι μόνο το το Thunderbolt δεν είναι σαν το Firewire, δεν παίζει μόνο με δίσκους...

 

ας το ξαναπόυμε, δεν έχουν μόνο οι συσκευές της Apple Thunderbolt, υπάρχουν αρκετές μητρικές Z77 που το έχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είστε αρνητικοί για την είδηση που παρουσιάζουν. Κάθε νέα τεχνολογία όταν ανακοινώνεται είναι ακριβή αλλά αν δεν γίνει η αρχή δεν θα υπάρχει εξέλιξη. Όταν δουν οτι δεν θα πουλάει πολύ απλά ρίχνουν τις τιμές και τότε όλοι τρέχουν σαν τα πρόβατα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα μιλάμε για έναν ορίζοντα τουλαχιστον δυετίας μια και οι τωρινές 4k ακόμα και οι πρόσφατες τις samsung ξεκινάνε από τα 3,5k ευρώ.

Αλλά και φτηνές να ήταν ακόμα δεν υπάρχουν ούτε καν διαθέσιμες ταινίες ούτε έχει ανακοινωθεί κάτι τέτοιο ακόμα.

 

ακριβως. υπολογιστε τουλαχιστον καμια δεκαετια μεχρι το 4k αρχισει να υιοθετειται ευρεως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση (παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος) ότι θα έβγαιναν εξωτερικές κάρτες γραφικών για φορητούς που θα συνδέονταν με thunderbolt

Δηλαδή έχεις ένα καλούλη φορητό με καλό επεξεργαστή - ram, κλπ για τη φορητότητα και όταν πας γραφείο / σπίτι (αναλόγως τις ανάγκες) τον "τουμπανιάζεις" (για να το πω έτσι "λαϊκά") με την εξωτερική κάρτα γραφικών που θα συνδέεται με thunderbolt

 

ΑΝ ισχύει κάτι τέτοιο και υπάρχει αυτή η δυνατότητα τότε την περιμένω με χαρά αλλιώς, ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ, δε βλέπω να με επηρεάζει.

 

Κατά τα άλλα, κάθε νέα τεχνολογία είναι ακριβή και σιγά σιγά θα γίνει προσιτή και αυτή. Πάντα έτσι γίνεται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μόνο αν το χρησιμοποιήσει η Sony μπορεί να γίνει αλλαγή προτύπου..

Apple και Intel δεν μπορούν,δεν έχουν το εύρος

επειδή?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παρουσιάσει τη φτηνότερη έκδοση ή ακόμα καλύτερα όταν αρχίσει να το ενσωματώνει στα chipset της τότε τα ξαναλέμε. Μέχρι τότε USB rules και τέλος. Δεν θα είναι άλλωστε το πρώτο πρότυπο που θα χαθεί ενώ είναι τεχνολογικά ανώτερο. Ρωτήστε και τους ανθρώπους του firewire.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχω δοκιμάσει ούτε την πρώτη έκδοση , δεν ξέρω.

 

αυτό που ξέρω είναι ότι ειδικά στον χώρο του κινηματογράφου, το πρόβλημα πλέον είναι στο περιεχόμενο, και όχι στην ανάλυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

δεν έχω δοκιμάσει ούτε την πρώτη έκδοση , δεν ξέρω.

 

αυτό που ξέρω είναι ότι ειδικά στον χώρο του κινηματογράφου, το πρόβλημα πλέον είναι στο περιεχόμενο, και όχι στην ανάλυση.

 

huahauhauhauhauhua! Αυτό είναι γεγονός, έχεις απόλυτο δίκιο αλλά για το περιεχόμενο δεν μπορούν να κάνουν τίποτα οι εταιρείες τεχνολογίας!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...