Προς το περιεχόμενο

έλλειψη ενζύμου και σαλικυλικο οξύ


iwanna30

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ! Το θέμα μου είναι το εξής έχω έλλειψη ενζύμου και αγόρασα μια κρέμα που μου πρότεινε μια φίλη για το πρόσωπο η οποία περιέχει 2% σαλικυλικο οξύ...και ως γνωστόν οποιος έχει έλλειψη ενζύμου g6pd δεν κάνει να πάρει ασπιρίνη(ακετυλοσαλικυλικο οξύ) μήπως ξέρει κανείς αν το ακετυλοσαλικυλικο είναι ίδιο με το σαλικυλικο? Ευχαριστώ! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαινεις οτι την ασπιρινη την καταπινεις..και δεν την αλειφεις στο προσωπο σου ? :)

 

Δεν ξερω τι ρολο βαραει το ενζυμο..αλλα μηπως η επαλειψη δεν θα χει τις ιδιες επιπτωσεις με την καταποση ?

 

Δεν ειμαι γιατρος δεν γνωριζω σιγουρα..αλλα ξερωγω..βαλε λιγο στην αρχη..αν ζησεις συνεχιζεις ...πλακα κανω εε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! :-) θα ρωτήσω και δερματολόγο βέβαια..ευχαριστώ πάντως! :-)

 

<p>Καταλαβαινεις οτι την ασπιρινη την καταπινεις..και δεν την αλειφεις στο προσωπο σου ? :)</p>

<p> </p>

<p>Δεν ξερω τι ρολο βαραει το ενζυμο..αλλα μηπως η επαλειψη δεν θα χει τις ιδιες επιπτωσεις με την καταποση ?</p>

<p> </p>

<p>Δεν ειμαι γιατρος δεν γνωριζω σιγουρα..αλλα ξερωγω..βαλε λιγο στην αρχη..αν ζησεις συνεχιζεις ...πλακα κανω εε :)</p>

 

Χαχα απλά επειδή απορροφάται στο δέρμα γι'αυτό ρώτησα..βασικά το ένζυμο g6pd μου λείπει (σε φωτησα τώρα ε?χαχα :-P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς επειδή απορροφάται, δεν τη χρησιμοποιείς.

Η ουσία είναι το trigger, αν η ποσότητα έπαιζε τον κύριο ρόλο, δε θα την πάθαινες με μια ασπιρίνη ή απλώς μυρίζοντας ναφθαλίνη.

 

Προφανώς υπάρχουν διαβαθμίσεις ανάλογα τον βαθμό έλλειψης του ενζύμου, αλλά το ακετυλοσαλυκιλικό είναι, απ' όσο γνωρίζω, οριζόντιος και ενιαίος παράγοντας κινδύνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Ακριβώς επειδή απορροφάται, δεν τη χρησιμοποιείς.</p>

<p>Η ουσία είναι το trigger, αν η ποσότητα έπαιζε τον κύριο ρόλο, δε θα την πάθαινες με μια ασπιρίνη ή απλώς μυρίζοντας ναφθαλίνη.</p>

<p> </p>

<p>Προφανώς υπάρχουν διαβαθμίσεις ανάλογα τον βαθμό έλλειψης του ενζύμου, αλλά το ακετυλοσαλυκιλικό είναι, απ' όσο γνωρίζω, οριζόντιος και ενιαίος παράγοντας κινδύνου.</p>

 

Aha....ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...