Προς το περιεχόμενο

Στείρωση σε ΑμΕΑ


MovingShadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Haldol ο topicstarter έγραψε γενικά για κάποιες ασθένεις, οι οποιες δεν ειναι κατ ανάγκη εκ γενετής.

Ανεξάρτητα με αυτό, υποστήριξες νωρίτερα, οτι άτομα με μεγάλα προβλήματα, ζουνε ακριβως επειδη λαμβανουν βοήθεια απ τη κοινωνια μας. Σου απάντησα οτι αν δεν ζούσαμε σε κοινωνίες, πιθανόν (σίγουρα μάλλον)δε θα είχαμε επιβιώσει σαν είδος. Βάλε στο σκεπτικό σου και αυτή τη παράμετρο.

 

Ξαναλέω ότι κρίνω την ιδέα. Δεν απαιτώ, ούτε και περιμένω ο ts να έχει γνώσεις ιατρικής.

 

Στο σκεπτικό μου μια χαρά έχω βάλει και τις ανθρώπινες κοινωνίες. Εσύ από την άλλη, καλό θα ήταν να σκεφτείς τι είναι μια κοινωνία, πότε πρωτο-εμφανίστηκε, καθώς και το κατά πόσο είναι χαρακτηριστικό που έχει το ανθρώπινο είδος κατ' αποκλειστικότητα (hint: η «κοινωνία» είναι μια εξευγενισμένη έκδοση της λέξης «αγέλη»).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Ερώτηση, καθαρά ενημερωτικού χαρακτήρα: Είναι δυνατόν ένα ζευγάρι ανθρώπων με σύνδομο down να γεννήσουν ένα φυσιολογικό παιδί; Νομίζω όχι, αλλά ας επιβεβαιώσει κάποιος.

 

 

Είναι εξαιρετικά δύσκολο ένα άτομο με σύνδρομο down να τεκνοποιήσει μαζί με ένα άτομο που δεν έχει το σύνδρομο.

 

Ένα ζευγάρι που και οι δύο έχουν σύνδρομο down είναι απίθανο να τεκνοποιήσουν εν γένει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ελεεινά ηλίθιο πράγμα από το να θέλει να απαγορέψει κάποιος τις αμβλώσεις δεν πρέπει να υπάρχει πάντως.

 

Η υποχρεωτική στείρωση πάντως θα είναι επιτακτική σε πολλές κοινωνίες σε λίγα χρόνια. Αν ξεκινήσει από ΑΜΕΑ, δικηγόρους, οπαδούς του Ο.Σ.Φ.Π. δεν ξέρω. Ο πλανήτης δεν θα μπορεί να συντηρήσει πάνω από 2~3 βαριά 4 δις ανθρώπων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι εξαιρετικά δύσκολο ένα άτομο με σύνδρομο down να τεκνοποιήσει μαζί με ένα άτομο που δεν έχει το σύνδρομο.

 

Ένα ζευγάρι που και οι δύο έχουν σύνδρομο down είναι απίθανο να τεκνοποιήσουν εν γένει.

 

Μάλιστα, σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ακριβώς το λένε αυτό;

 

Αν και δεν μου φαίνεται παράξενο. Κάποτε είχα σκεφτεί πως μετά τους μετανάστες θα στοχεύσουν και άλλες περιθωριακές ομάδες, και μετά τους ηλικιωμένους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εθελοντική, αλλά και υποχρεωτική στείρωση, είχε εφαρμοσθεί στην Ινδία πριν χρόνια, ανεπιτυχώς. Αυτό όσον αφορά το πρόβλημα του υπερπληθυσμού.

Προτείνω, πριν αρχίσουμε να έχουμε μεγάλες ιδέες και προτάσεις, να αποκτήσουμε λίγη γνώση παραπάνω, μα κυρίως, παιδεία. Τότε, δεν θα χρειάζονται καν οι στειρώσεις. Διαφορετικά, το μόνο που θα κάνουμε, είναι να αναθρέφουμε ολοκληρωτικές αντιλήψεις, ωσάν του 7% και των αντιπροσώπων τους, οι οποίες βρίσκονται στον πάτο της πνευματικής αλυσίδας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο ελεεινά ηλίθιο πράγμα από το να θέλει να απαγορέψει κάποιος τις αμβλώσεις δεν πρέπει να υπάρχει πάντως.

 

Η υποχρεωτική στείρωση πάντως θα είναι επιτακτική σε πολλές κοινωνίες σε λίγα χρόνια. Αν ξεκινήσει από ΑΜΕΑ, δικηγόρους, οπαδούς του Ο.Σ.Φ.Π. δεν ξέρω. Ο πλανήτης δεν θα μπορεί να συντηρήσει πάνω από 2~3 βαριά 4 δις ανθρώπων.

Άρα σωστά κάνει η Πιονγιάνγκ που θέλει να ξεκινήσει πυρηνικό πόλεμο αφού έτσι και γίνει καμία στραβή και μπει στο παιχνίδι και η Κίνα θα κλαίμε τον μισό πληθυσμό άρα θα είμαστε κοντά στα τρία δις.Τώρα αν πάρει η μπάλα και σένα που είσαι υγιείς shit hapens.Αντί να δούμε πως θα θρέψουμε τον πληθυσμό που υπάρχει τρόπος πάμε στις ευγονικές και στις άρειες φυλές.Ωρέ μπράβο πρόοδος η σημερινή κοινωνία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστημονικά δεν είμαι σίγουρος πως τα "ελαττωματικά" γονίδια καθυστερούν ένα είδος.



Άρα σωστά κάνει η Πιονγιάνγκ που θέλει να ξεκινήσει πυρηνικό πόλεμο αφού έτσι και γίνει καμία στραβή και μπει στο παιχνίδι και η Κίνα θα κλαίμε τον μισό πληθυσμό άρα θα είμαστε κοντά στα τρία δις.Τώρα αν πάρει η μπάλα και σένα που είσαι υγιείς shit hapens.Αντί να δούμε πως θα θρέψουμε τον πληθυσμό που υπάρχει τρόπος πάμε στις ευγονικές και στις άρειες φυλές.Ωρέ μπράβο πρόοδος η σημερινή κοινωνία

 

Ακριβώς. Κάποιοι πρέπει να πεθάνουν για να ζήσουν άλλοι. Συμβαίνει και τώρα. Ο υπερπληθυσμός είναι υπαρκτό πρόβλημα και θα δοθεί λύση. Με τον έναν ή άλλο τρόπο. Θα είναι μετεωρίτης, θα είναι βόμβα...

 

Για να έχω εγώ μία Α ποιότητα ζωής πρέπει να σκοτώνω κατά μέσω όρο ένα μωρό στην Αφρική τον χρόνο. Τώρα αν είναι στην Αφρική ή αν είναι του γείτονα δεν με ενδιαφέρει και τόσο. Δεν έχω αυταπάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα γενικα καλο θα ηταν να μην μπορουσε ο καθενας να κανει παιδι, υπαρχουν "γονεις" που κανουν παιδια και παιρνουν τα χιλια κυμματα τα βγαζουν να πουλανε ναρκοτικα, τα βιαζουν και τα βαρανε, τα εχουν στην φτωχεια και στην εξαθλιωση κλπ κλπ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστημονικά δεν είμαι σίγουρος πως τα "ελαττωματικά" γονίδια καθυστερούν ένα είδος.

 

 

Ακριβώς. Κάποιοι πρέπει να πεθάνουν για να ζήσουν άλλοι. Συμβαίνει και τώρα. Ο υπερπληθυσμός είναι υπαρκτό πρόβλημα και θα δοθεί λύση. Με τον έναν ή άλλο τρόπο. Θα είναι μετεωρίτης, θα είναι βόμβα...

 

Για να έχω εγώ μία Α ποιότητα ζωής πρέπει να σκοτώνω κατά μέσω όρο ένα μωρό στην Αφρική τον χρόνο. Τώρα αν είναι στην Αφρική ή αν είναι του γείτονα δεν με ενδιαφέρει και τόσο. Δεν έχω αυταπάτες.

 

Παρ όλα αυτά ο πληθυσμός αυξάνεται αλλά εσύ μιλάς για μείωση και μάλιστα στο 50%.Αντιλαμβάνεσαι τι προτείνεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιστημονικά δεν είμαι σίγουρος πως τα "ελαττωματικά" γονίδια καθυστερούν ένα είδος.

 

 

Ακριβώς. Κάποιοι πρέπει να πεθάνουν για να ζήσουν άλλοι. Συμβαίνει και τώρα. Ο υπερπληθυσμός είναι υπαρκτό πρόβλημα και θα δοθεί λύση. Με τον έναν ή άλλο τρόπο. Θα είναι μετεωρίτης, θα είναι βόμβα...

 

Για να έχω εγώ μία Α ποιότητα ζωής πρέπει να σκοτώνω κατά μέσω όρο ένα μωρό στην Αφρική τον χρόνο. Τώρα αν είναι στην Αφρική ή αν είναι του γείτονα δεν με ενδιαφέρει και τόσο. Δεν έχω αυταπάτες.

Ο πλανητης μια χαρα μπορει να θρεψει ολο τον κοσμο το θεμα ειναι ομως αυτη η Α ποιοτητα ζωης που λες που κανει την διαφορα.

Ο θανατος σου η (πολυτελης) ζωη μου με λιγα λογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ακριβως μιμηση των ενεργιων του Χιτλερ. Στην ναζιστικη Γερμανια ειχαν περασει οχι απλα σε στειρωση αλλα και σε ευθανασια ατομων με ειδικες αναγκες, θυματων τροχαιων η μετεπειτα ασθενιων μακροχρονιων με την δικαιολογια οτι επιβαρυνουν την οικονομια του κρατους. Βασικα ολα αυτα ειναι βλακιες. Ειναι στηριγμενα σε μια φρουδα ιδεα περι ανωτερης φυλης , ευγονικης ,κτλ. Το θεμα ειναι οτι η ανωτερη φυλη ηταν ψηλοι ,ξανθοι και αρειοι. Αρα εμας ως μεσογιακα μαυροτσουκαλα μαλλον θα μας θελουν για υπηρετες των Γερμανων. Που ειναι ψηλοι , ξανθοι και ολα αυτα. Πως τα καταφεραμε για να ξεφυγουμε απο τους Γερμανους να πρεπει να τους μοιασουμε δεν ξερω.

 

Επιπλεον το συνθημα αιμαι τιμη χρυση αυγη ειναι ξεπατικωτουρα του αντιστοιχου συνθηματος του Χιτλερ.

 

Το γεγονος οτι χρησιμοποιουν πολυ την προπαγανδα και μεσω διαδικτυου θυμιζει την προπαγανδα που ειχε γινει στην Γερμανια.

 

Ακριβως τα ιδια βηματα..

 

συμπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πλανητης μια χαρα μπορει να θρεψει ολο τον κοσμο το θεμα ειναι ομως αυτη η Α ποιοτητα ζωης που λες που κανει την διαφορα.

Ο θανατος σου η (πολυτελης) ζωη μου με λιγα λογια.

Κατά αρχήν αν δεις κανείς το λύμα στην Βικιπαίδεια  γη θα δει ότι μόλις το 18% της γης καλλιεργείτε οπότε βγαίνουν πολλά συμπεράσματα.Επίσης εύκολος τρόπος παραγωγής τροφής είναι με την  υδροπονική όπου δεν χρειάζεται καθόλου γη.Αλλά αν τους χορτάσουμε όλους ποιος θα πάει στα ορυχεία να βγάλει διαμάντια και χρυσό με ένα δολάριο την μέρα;Τεσπα το κλείνω γιατί θα ξεφύγει το θέμα πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...