Προς το περιεχόμενο

Server 2003 k Outlook


makisg133

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου έβγαλέ παραθυρό στο kaspersky να το επιτρέπω η όχι (πάτησα ναι) κ μετα απο λιγο μου έβγαλε στο cmd ότι η σύνδεση με τη συγκεκριμένη πόρτα άπέτυχε

OI browser εχουν συνδεση?

Αν ναι, δοκιμεσα να απενεργοποιησεις για λιγο το "τειχος"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε σας έχουν κλειστές τις πόρτες απο το firewall του server είτε εφόσον αναφέρεις και το kaspersky σε εμποδίζει αυτό. Δοκίμασε να κάνεις disable το kaspersky πρώτα.

Στον server δε βάζεις χέρι εσύ. Μόνο ο IT σας. Δεν βάζεις χέρι γιατί μπορεί να αφήσεις και όλη την εταιρεία χωρίς internet.

 

Υποθέτω είστε σε domain. Μπέρδεψες αρκετούς με το αρχικό σου post.

 

Όλοι έχουν τερματικά σε domain και σας δίνει internet ο DC που είναι σε Win2003.

 

Μπορεί να σας έχουν κόψει απο το domain την πρόσβαση σε gmail. Απο web browser ανοίγει το gmail?

 

Εχεις δίκιο domain ειναι...οσο για το kaspesky το δοκίμασα απενεργοποιημένο αλλα τπτ,απο broswer μια χαρα...ετσι γινονταν τοσα χρονια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, άρα δεν έχεις πρόσβαση στην 110 στο gmail.

Κάνε τώρα πάλι το ίδιο, αλλά γράψε "telnet mail.otenet.gr 110"

 

Αν σου βγάλει το ίδιο, τότε σας έχουν κόψει την πρόσβαση στην πόρτα 110. Αυτό γίνεται είτε από τον server, είτε από τον router σας.

Υπάρχει κάποιος υπεύθυνός για αυτή την δουλειά εκεί? Ρώτησε τον αν μπορεί να σας ανοίξει την 110, διαφορετικά βολέψου με το webmail :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, άρα δεν έχεις πρόσβαση στην 110 στο gmail.

Κάνε τώρα πάλι το ίδιο, αλλά γράψε "telnet mail.otenet.gr 110"

 

Αν σου βγάλει το ίδιο, τότε σας έχουν κόψει την πρόσβαση στην πόρτα 110. Αυτό γίνεται είτε από τον server, είτε από τον router σας.

Υπάρχει κάποιος υπεύθυνός για αυτή την δουλειά εκεί? Ρώτησε τον αν μπορεί να σας ανοίξει την 110, διαφορετικά βολέψου με το webmail :)

Το router δεν χωρά συζήτηση...δεν παίζει ρόλο γτ όπως είχα πει...πρόσφατα αλλάξαμε πάροχο κ δεν άλλαξε κάτι...Το πρόβλημα είναι στις ρυθμίσεις του server κ γιαυτο άνοιξα το θέμα...μήπως γνωρίζει κάποιος από τον Server 2003 να με βοηθήσει...Τώρα αν ήταν κάποιος εδώ ο οποίος ήξερε θα το είχαμε λυσει το θέμα αλλά τον server τον εγκατέστησε μια εταιρία κ θέλει πολύ "ψωμί" για να έρθει τώρα να κάνει αυτή την απλή ρύθμιση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλε,

 

Επειδη νομίζω οτι όλοι μας μπερδεύτηκαμε λιγο-πολυ, απάντησε στις παρακάτω ερωτήσεις και το προβλημα σου θα λυθεί άμεσα!!

 

1) τι ακριβώς θες να κανείς;

2) γιατι θες να το κανείς;

 

Αυτο που έχω καταλάβει εγω, είναι οτι θες να ρυθμίσεις στο outlook να σου έρχονται τα e-mail απο το gmail σου. Σωστα;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως είσαι σίγουρος ότι βγαίνετε internet από τον server και όχι από τον ρούτερ κατευθείαν ?

 

Αν βγαίνετε από τον server, πες μας τι έχει εγκατεστημένο πάνω για τον έλεγχο να σου πούμε τι να κάνεις.

Έχει isa server ή κάτι άλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλέω. Μπαίνεις σε χωράφια που δε τα ξέρεις και μπορεί να αφήσεις όλη την εταιρεία χωρίς δίκτυο.

Είτε φώναξε την εταιρεία που στο έστησε είτε κάποια άλλη εταιρεία.

Παίζουν πολλά απο πίσω που αν δε τα δείς απο κοντά δε μπορείς να ξέρεις.

Μπορεί να σου έχουν κόψει την πόρτα απο το κάποιο software firewall. Και άλλες 10 περιπτώσεις μου έρχοντε στο μυαλό.

 

Φώναξε τον ΙΤ. Στην τελική σε χρεώνει για κάτι που γνωρίζει. Έχει σπουδάσει-ασχοληθεί-ξέρει και εσύ δεν ξέρεις. Είναι η δουλειά του και κάπως πρέπει να βγάλει το ψωμί του για να τσουλήσει αυτή η αλυσίδα που λέγετε "εμπόριο". Βέβαια δεν είναι εδώ μέρος για να το συζητήσουμε και μπορεί να έχεις πετύχει και πιασοκόλληδες. Μπορείς να ψαχτείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλε,

 

Επειδη νομίζω οτι όλοι μας μπερδεύτηκαμε λιγο-πολυ, απάντησε στις παρακάτω ερωτήσεις και το προβλημα σου θα λυθεί άμεσα!!

 

1) τι ακριβώς θες να κανείς;

2) γιατι θες να το κανείς;

 

Αυτο που έχω καταλάβει εγω, είναι οτι θες να ρυθμίσεις στο outlook να σου έρχονται τα e-mail απο το gmail σου. Σωστα;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Σωστά... αυτό θέλω να κάνω ρε παιδιά κάτι πολύ απλό που γίνεται επίσης πολύ απλά σε έναν οικιακό υπολογιστή....!

 

Πως είσαι σίγουρος ότι βγαίνετε internet από τον server και όχι από τον ρούτερ κατευθείαν ?

 

Αν βγαίνετε από τον server, πες μας τι έχει εγκατεστημένο πάνω για τον έλεγχο να σου πούμε τι να κάνεις.

Έχει isa server ή κάτι άλλο ?

Χρησιμοποιούμε proxy server!

 

Ξαναλέω. Μπαίνεις σε χωράφια που δε τα ξέρεις και μπορεί να αφήσεις όλη την εταιρεία χωρίς δίκτυο.

Είτε φώναξε την εταιρεία που στο έστησε είτε κάποια άλλη εταιρεία.

Παίζουν πολλά απο πίσω που αν δε τα δείς απο κοντά δε μπορείς να ξέρεις.

Μπορεί να σου έχουν κόψει την πόρτα απο το κάποιο software firewall. Και άλλες 10 περιπτώσεις μου έρχοντε στο μυαλό.

 

Φώναξε τον ΙΤ. Στην τελική σε χρεώνει για κάτι που γνωρίζει. Έχει σπουδάσει-ασχοληθεί-ξέρει και εσύ δεν ξέρεις. Είναι η δουλειά του και κάπως πρέπει να βγάλει το ψωμί του για να τσουλήσει αυτή η αλυσίδα που λέγετε "εμπόριο". Βέβαια δεν είναι εδώ μέρος για να το συζητήσουμε και μπορεί να έχεις πετύχει και πιασοκόλληδες. Μπορείς να ψαχτείς.

Όλα αυτά καλά είναι φίλε μου...αλλά την τελευταία φορά που έλεγξα ζούμε στο 2013 με οικονομική κρίση κ εταιρίες να κλείνουν κάθε μέρα από την αδυναμία τους να ανταπεξέλθουν...πιστεύεις οτι αξίζει για μια ρύθμιση να έρθει ο άλλος απο αθήνα μόνο για αυτό κ να πάρει 500 ε που θέλει...?Εσυ κάτι τέτοιο θα το δεχόσουν στην δικιά σου εταιρία?

Τώρα αν είναι πολύ πιο πολύπλοκο να επιτρέψει το firewall του server να επικοινωνεί το Outlook κ υπάρχει περίπτωση να αφήσουμε την εταιρία χωρίς νετ δεν αξίζει ο κόπος απλά ποσταρα εδώ μήπως κ κάποιος φίλος γνώρίζει να με βοηθήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ οτι 500€ δεν αξίζει. γιαυτό σου είπα μπορείς να ψαχτείς και αλλού. Η εταιρεία που σας στα έστησε θέλει να σας τον πιάσει.

Με 500€ μπορείς να κάνεις συμβόλαιο συντήρησης.

Μπορείς όμως να φωνάξεις εταιρεία να στα φτιάξει και να χρεώσει με την ώρα επίσης.

 

Επειδή δε μπορούμε να ξέρουμε τι έχει στηθεί ακριβώς και να πας να βάλεις χέρι θα μπλέξεις. πχ μας λές τώρα οτι έχει στηθεί proxy. Πριν ανέφερες μόνο win 2003. Κατάλαβες τι θέλω να πώ.

Δεν είναι πάντα λύση το ψάχνω ρωτάω μαθαίνω και κάνω και ειδικά για επιχειρήσεις και δίκτυα. Ο κάθε IT και εταιρεία σου στήνει το δίκτυο με κάποια λογική και κάποια προγράμματα. Αν δε ξέρεις ακριβώς τι γίνεται είτε αν δε δείς δε γίνεται να το πειράξεις χωρίς να χαλάσεις κάτι. Δεν είναι άνοιξα τον διακόπτη και δούλεψε.

 

Επειδή κατάλαβα οτι είσαι εκτός Αθηνών αλλά δεν ξέρω απο πού. Μπορεί να στο κάνει και απομακρυσμένα αν θέλει κάποιος. Γιατί θεωρώ οτι σου ζητάει 500€ για να σου φέρει τον τεχνικό εκεί με έξοδα μεταφοράς μέσα δικά σου. Πάρτους ένα τηλέφωνο και ρώτησε τους πριν βγάλεις αποφάσεις πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να συμφωνήσουμε οτι δεν ξέρω πολλά απο δίκτυα...δεν είναι κ η δουλειά μου άλλωστε...οπότε ξεκινάμε...Ειναι Windows Server 2003 χρησιμοποιούμε proxy server για την έξοδο στο νετ ,τώρα δεν ξέρω ποιος είναι αλά δεν ξέρω αν σας βοηθάω με το να σας πω οτι η θύρα εξόδου είναι 8080 (main-server)



Σε πια περιοχή είσαι ?

 

Ποιον proxy έχετε ? (με το τσιγκέλι στα βγάζουμε)

Στη περιοχή σου είμαι πατριώτη.... :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...