Προς το περιεχόμενο

Λαπτοπ για gaming μεχρι 700 Ε


billvwrulez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στα χαρτια με την τιμη αυτη ειναι τρομερη ευκαιρια http://www.notebookcheck.net/Review-Acer-Aspire-V3-571G-53238G1TMaii-Notebook.88610.0.html

Σαν επιδοσεις ειναι πανω απο την 640m.  

Αλλα ειναι παρα-εισαγωγης , δεν εχει λειτουργικο κ αν κλεισει το e-shop παπαλα. Αλλα ειναι πολυ φθηνος. Το ρισκο δικο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εννοείς παρα-εισαγωγής και που είναι το αρνητικό;

Το ότι δεν έχει λειτουργικό καλύτερα δεν με ενοχλεί καθόλου, το αντίθετο κιόλας.

Τέλος, εάν κλείσει το e-shop πάπαλα και η εγγύηση, το καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά είναι το τελευταίο πράγμα που θα πρέπει να σκεφτεί πιστεύω κάποιος γιατί αυτό μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε αγορά που κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρα-εισαγωγης αρα δεν εχει εγγυηση επισημης αντιπροσωπιας Acer Ελλαδος (φαινεται απο το αγγλικο πληκτρολογιο κ απο την εγγυηση e-shop).

Με λιγα λογια , ΑΝ κλεισει το e-shop δεν θα εχεις εγγυηση. Σε οποιοδηποτε αλλο καταστημα θα ειχες εγγυηση αντιπροσωπιας. Εξου κ το ρισκο. 

Οσο για το λειτουργικο εσυ ξερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το γνώριζα τι σημαίνει παρα-εισαγωγή και σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.

 

Τώρα εάν σε 2 χρόνια που ισχύει η εγγύηση κλείσει το εν λόγω κατάστημα και χαλάσει και το laptop τι να πω... γκαντεμιά...

 

Αλλά εάν εξαιρέσουμε αυτό και το ότι δεν έχει λειτουργικό είναι μια καλά ευκαιρία;; Τα αξίζει τα λεφτά του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα δεν θα το ρισκαρα. Η επιλογη κ το ρισκο δικα σου. Αν ειχε κοντα στα 700Ε με 2 χρονια εγγυηση αντιπροσωπιας κ λειτουργικο τοτε με κλειστα ματια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω μπερδευτει ... Εχω καταληξει οτι θα παρω σιγουρα dell και ειμαι μεταξυ αυτων:<br>

<a href="http://www.e-gate.gr/notebooks-netbooks-pna-and-gps/notebooks-and-netbooks/notebooks-el/dell-inspiron-15r-5520-dlnbins0601.html">http://www.e-gate.gr/notebooks-netbooks-pna-and-gps/notebooks-and-netbooks/notebooks-el/dell-inspiron-15r-5520-dlnbins0601.html</a><br>

<a href="http://www.e-gate.gr/notebooks-netbooks-pna-and-gps/notebooks-and-netbooks/notebooks-el/dell-inspiron-15-3521-in3521-i5333741tw8.html">http://www.e-gate.gr/notebooks-netbooks-pna-and-gps/notebooks-and-netbooks/notebooks-el/dell-inspiron-15-3521-in3521-i5333741tw8.html</a><br>

<a href="http://www.e-gate.gr/notebooks-netbooks-pna-and-gps/notebooks-and-netbooks/notebooks-el/dell-inspiron-15r-special-edition-7520-471315250-302.html">http://www.e-gate.gr/notebooks-netbooks-pna-and-gps/notebooks-and-netbooks/notebooks-el/dell-inspiron-15r-special-edition-7520-471315250-302.html</a><br>

<a href="http://www.e-gate.gr/notebooks-netbooks-pna-and-gps/notebooks-and-netbooks/notebooks-el/dell-inspiron-17r-5721-dlnbins0622.html">http://www.e-gate.gr/notebooks-netbooks-pna-and-gps/notebooks-and-netbooks/notebooks-el/dell-inspiron-17r-5721-dlnbins0622.html</a><br>

Να υπενθημισω οτι τον θελω να παιζω WOW ...<br>

Ο πρωτος 5520 πιστευω οτι εχει την πιο αδυναμη καρτα γραφικων

Οσο αφορα για τον τελευταιο τον 17αρι με προβληματιζει ο 1.8 επεξεργαστης ...<br><br>

Sent from my iPhone using Insomnia

Ειμαι πιο κοντα στον 3521 με την 8730 και στον 7520 με την 7730 ...

Βοηθηστε παιδια για να τον αγορασω σημερα η αυριο ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο αφορα για τον τελευταιο τον 17αρι με προβληματιζει ο 1.8 επεξεργαστης ...<br><br>

Sent from my iPhone using Insomnia

Ειμαι πιο κοντα στον 3521 με την 8730 και στον 7520 με την 7730 ...

Βοηθηστε παιδια για να τον αγορασω σημερα η αυριο ...

Έχεις κολλήσει με τον επεξεργαστή...Το δεύτερο (3521) έχει τον ΙΔΙΟ επεξεργαστή και κάρτα γραφικών με το τέταρτο για το οποίο έχεις ενδοιασμούς (5721).Και είναι κατώτερο σε όλα τα υπόλοιπα.

 

Συνοπτικά,αν θες 15άρι παίρνεις το τρίτο (7520) που σου είπε και ο liakjim.

Αν θες 17άρι παίρνεις το τέταρτο (5721).

 

Δεν το γνώριζα τι σημαίνει παρα-εισαγωγή και σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.

 

Τώρα εάν σε 2 χρόνια που ισχύει η εγγύηση κλείσει το εν λόγω κατάστημα και χαλάσει και το laptop τι να πω... γκαντεμιά...

 

Αλλά εάν εξαιρέσουμε αυτό και το ότι δεν έχει λειτουργικό είναι μια καλά ευκαιρία;; Τα αξίζει τα λεφτά του;

Αφού είσαι συνειδητοποιημένος και δεν σε ενοχλεί η πιθανή απώλεια της εγγύησης(καλά κάνεις-προσωπική άποψη),τότε να το πάρεις.Είναι ότι καλύτερο σε αυτά τα χρήματα και λίγο παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω μπερδευτει ...

Οσο αφορα για τον τελευταιο τον 17αρι με προβληματιζει ο 1.8 επεξεργαστης ...<br><br>

Sent from my iPhone using Insomnia

πολυ γρηγορα και γενικα...

 

για να μην μπερδευεσαι, ολα τα laptops που εβαλες εχουν 2 ειδων cpu. 

 

1. 3337U 1.80 GHz (2.70 GHz Turbo Boost)  

2. 32102.50 Ghz (3.10GHz Turbo Boost)

 

γενικα και παλι ιδιας αρχιτεκτονικης cpu οσο ανεβαινουν τα Hz τοσο περισσοτερη ενεργεια θελουν και θερμοτητα βγαζουν, η U σειρα ειναι  λιγο διαφορετικης σχεδιασης και απαιτει παντα λιγοτερη ενεργεια

 

 

οπου βλεπεις στον 3337U ασχετα αν γραφει 2,7 μονο ή 1.8 -2,7 ειναι το ιδιο

 

θα παιζει  1.8 χωρις σημαντικο φορτο (ακομα και στα site που γραφουν 2,7 μονο ) για εξοικονομιση ενεργειας και μικρη θερμοτητα αρα και ησυχια και οπου επιβαλλεται θα ανεβαινει 

στα 2,7. Αυτο ισχυει και για το 17αρι και για ΟΠΟΥ βλεπεις 3337U 

 

αντιστοιχα ο 3210θα παιζει παντα στα 2,5 και οπου επιβαλλεται θα ανεβαινει στα 3.1

 

ελαφρα προβαδισμα εχει ο 3210M,

απο πλευρας επιδοσεων και οι 2 ειναι πολυ δυνατοι και πρακτικα δεν θα δεις καμια διαφορα πουθενα, και οι 2 ειναι ειναι υπεραρκετοι για οποιαδηποτε mobile GPU (καρτα γραφικων) 

αλλα οι U καταναλωνουν περιπου την μιση ενεργεια ζεστενονται λιγοτερο εχεις μεγαλυτεροι αυτονομια με την ιδια μπαταρια και χρηση 

και λογικα θα εχεις και πιο αθορυβο pc ειναι ακομα πιο laptop dedicated δλδ. 

 

σ αυτα που κοιτας...

3Χ20 5Χ20 ειναι η προηγουμενη σειρα της της Dell και δεν εχει numpad δεξια στο πληκτρολογιο

3Χ21 5Χ21 ειναι η τωρινη και εχει. 

 

οπου Χ 5 για 15αρι και 7 για 17αρι

 

σ αυτη την κατηγορια που κοιτας η Dell βαζει συνηθως την U σειρα και εχει αντικαταστησει την

 

 δλδ στα ετοιμα Dell που βλεπεις στην Ελλαδα, συνηθως αν οχι παντα οτι λειγει σε χχχ0 θα εχει την Μ σειρα

και οτι σε χχχ1 την U σειρα. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα που κοιτας...

3Χ20 5Χ20 ειναι η προηγουμενη σειρα της της Dell και δεν εχει numpad δεξια στο πληκτρολογιο

3Χ21 5Χ21 ειναι η τωρινη και εχει. 

 

οπου Χ 5 για 15αρι και 7 για 17αρι

 

σ αυτη την κατηγορια που κοιτας η Dell βαζει συνηθως την U σειρα και εχει αντικαταστησει την

 

Εεπιδή κι εγώ κοιτ'αω το 5521, να προσθέσω και άλλες διαφορεές εκτός του πληκτρολογίου.  Σήμερα που τα κοιτούσα μου φάνηκε αρκετά λετπότερο από το 5520, αλλά έτσι θυσιάστηκε η VGA (αν τη χρειάζεσαι, φυσικά).  Επίσης, to 5521 σίγουρα ήταν ελαφρύτερο από το 5520.  Το κακό είναι ότι και τα δύο τα είδα χωρίς μπαταρία, οπότε δεν είμαι 1000% σίγουρος, αλλά και μόνο το σασί είχε διαφορά. 

 

Επιπλέον, εάν κάποιος έψαχνε την φορητότητα του ultrabook 15z, με την έλευση του 5521 (15r) δεν βλέπω γιατί να δώσει παραπάνω χρήματα. Σχεδόν το ίδιο πάχος, επεξεργαστές U για οικονομία, ιδες παροχές - ελλείψεις (ανάλογα για τί μιλάμε) αλλά το 15r επιπλεόν αναβαθμίζεται εύκολα αφού πρόκειται για "κανονικό" λαπτοπ και όχι ultrabook.  .

 

Προφανώς μιλάω για το Inspiron 15z και όχι για το XPS 15z

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εεπιδή κι εγώ κοιτ'αω το 5521, να προσθέσω και άλλες διαφορεές εκτός του πληκτρολογίου.  Σήμερα που τα κοιτούσα μου φάνηκε αρκετά λετπότερο από το 5520, αλλά έτσι θυσιάστηκε η VGA (αν τη χρειάζεσαι, φυσικά).  Επίσης, to 5521 σίγουρα ήταν ελαφρύτερο από το 5520.  Το κακό είναι ότι και τα δύο τα είδα χωρίς μπαταρία, οπότε δεν είμαι 1000% σίγουρος, αλλά και μόνο το σασί είχε διαφορά. 

 

Επιπλέον, εάν κάποιος έψαχνε την φορητότητα του ultrabook 15z, με την έλευση του 5521 (15r) δεν βλέπω γιατί να δώσει παραπάνω χρήματα. Σχεδόν το ίδιο πάχος, επεξεργαστές U για οικονομία, ιδες παροχές - ελλείψεις (ανάλογα για τί μιλάμε) αλλά το 15r επιπλεόν αναβαθμίζεται εύκολα αφού πρόκειται για "κανονικό" λαπτοπ και όχι ultrabook.  .

 

 

ισχυει, απλα 

 

δεν θυσιαζεται η VGA, ειναι αναλογα το customization του "ετοιμου" Dell που εισαγεται.

 

η καινουρια σειρα, ερχεται με την 8 (π.χ 8730) series AMD gpu αντι της 7 (π.χ 7670)

που ειναι πιο power efficient και μαλλον πιο συμαζεμμενη 

ετσι η κατασκευη μπορει να ειναι λεπτοτερη. 

 

 

 

π.χ.  η 1η η 8730 "καιει" λιγοτερο απο την 7670 αλλα εχει τις ιδιες αν οχι λιγο καλυτερες επιδοσεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν βλέπω πουθενά 5521 στην Ελλάδα να έχει VGA. Κρίμα.  Αλλά και από εξωτερικό δεν μπορώ να εντοπίσω κάτι. Είσαι σίγουρος ότι δεν την ξήλωσαν ενετλώς από το σγκεκριμένο μοντέλο; Επίσης με σειρά 8 AMD έχει μόνο σε 5521 με i7 δηλαδή αρκετά ακριβά μηχανήματα. Μακάρι να αλλάξει αυτό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, την έξοδο εννοούσα. Τώρα κατάλαβα ότι ο φίλος εννοεί κάρτα :) Παρεμπιπτόντως, αυτά τα specs με 730 ευρώ απλά δεν υπάρχουν Ελλάδα. Αν δεν ήταν το θέμα της εγγύησης (που δεν ξέρω αν και πώς μεταφέρεται) και το γερμανικό πληκτρολόγιο θα ήταν μέσα στα υπόψιν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...