Προς το περιεχόμενο

καλό Modem-Router WiFi


saber-raider

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε 30 ευρω το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι το vigor 2710vg αλλα θελει firmware update.θα το προτιμουσα προσωπικα απο tp link κτλ αλλα το wireless ειναι g.μετα σε λιγο πιο πανω λεφτα ναι υπαρχε το 2640r της d -link.τωρα κατι αλλο δεν μπορω να σκεφτω.και το netgear to 1000 θα βγει πανω κατω εκει αλλα ειναι n150 και οχι η super επιλογη.

poulinos,τι upgrade θελει το vigor?κατι σε dd wrt?η κατι αλλο?

 

αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω ενα tplink repeater πανω στο αλκατελ της hol και μου εχει σπασει τα νευρα...και ψαχνομαι για ενα καλο οικονομικο ρουτερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

poulinos,τι upgrade θελει το vigor?κατι σε dd wrt?η κατι αλλο?

 

αυτη τη στιγμη χρησιμοποιω ενα tplink repeater πανω στο αλκατελ της hol και μου εχει σπασει τα νευρα...και ψαχνομαι για ενα καλο οικονομικο ρουτερ

το vigor ερχεται με firmware τις altec-net πανω.εσυ πρεπει να το βγαλεις αυτο και να περασεις το official απο το site Της vigor.

εδω εχει οδηγιες

http://www.insomnia.gr/topic/413712-%CE%BE%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%B4%CF%89%CE%BC%CE%B1-vigor-2700vg-adsl2-2-modem/page-9

 

δεν ειναι κατι δυσκολο.δεν ειναι dd wrt.ειναι official firmware.απλα θελει διαφορετικη διαδικασια για να περασεις το official επειδη η altec το ειχε λιγο κλειδωμενο.αν φταιει το alcatel της Hol οκ θα λυσεις το θεμα σου.αν φταιει το tp link τοτε θα εχεις παλι θεμα.στο tp link μην ξεχασεις να περασεις το τελευταιο firmware.επισης αν μπορεις λεμε τωρα να ριξεις καλωδιο απο το tp link μεχρι της hol η μεχρι το vigor αν το παρεις τοτε θα παιζεις ακομα πιο καλα.δηλαδη το tp link να μην παιζει σαν repeater αλλα σαν access  point.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Λέω να ξεθάψω το θέμα, έχω το μοντεμ του οτε (ένα zte) μαζί με ένα wifi extender της netgear (wn2000RPTv2) , πολλές φορές το extender δεν το βλέπει το ρουτερ, μπορείτε να προτείνετε κάποιο modem-router για να αντικαταστήσω το zte με έμφαση στο wifi πάντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω να ξεθάψω το θέμα, έχω το μοντεμ του οτε (ένα zte) μαζί με ένα wifi extender της netgear (wn2000RPTv2) , πολλές φορές το extender δεν το βλέπει το ρουτερ, μπορείτε να προτείνετε κάποιο modem-router για να αντικαταστήσω το zte με έμφαση στο wifi πάντα?

αν δεις στο adsl routers θα βρεις πανω απο 100 θεματα για αγορα ρουτερ.

σε φτηνα πας σε tp link μετα υπαρχουν και Netgear μετα  σε πολυ καλα υπαρχουν και τα draytek.

οτι και να παρεις βεβαια θα ειναι σιγουρα καλυτερο απο το zte το οποιο εχει απειρα προβληματα.απο αποσυνδεσεις ,χαμηλο sync μεχρι χαλια wireless με αδυναμο σημα.

σε φτηνα καποιοι αγοραζουν Tp link 8970,8980.καποιοι πανε σε netgear dgn2200 και σε draytek 2710n και σε adsl/vdsl για μελλοντικη χρηση 2760n.

υπαρχουν βεβαια και πιο φτηνα tp link των 30 ευρω γιατι αυτα που σου εβαλα ειναι του 55 ευρου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω δοκιμασει asus δεν μπορω να πω γνωμη.για καρτες γραφικων και motherboard ναι με κλειστα τα ματια.για ρουτερ δεν ξερω.αν ηταν να φτασω στα 100 + θα πηγαινα στο 2760 της draytek να εχω και vdsl.δεν ειναι τοσα χαρακτηριστικα βεβαια οσο το asus ουτε ειναι στην ιδια τιμη αλλα παλι θα προτιμουσα την draytek λογω οτι ειναι απο τις κορυφη εταιρειες.το 2760 βεβαια δεν ειναι dual band οχι οτι το βρισκω πολυ χρησιμο.ειναι n300,εχει  gigabit ,ειναι vdsl,adsl


Για αυτό εδώ τι γνώμη έχετε?


κατα τα αλλα τo asus δινει πολυ πραγμα πανω.απλα γενικα ταν βλεπεις να λεει καποιο για dual band καλο ειναι να κοιτας και στο site του κατασκευαστη γιατι μερικα ρουτερ δεν παιζουν ταυτοχρονα και στα 2 bands.δεν ειναι δηλαδη simultaneously.ενω αλλοι σου λενε n600 λεγοντας 300 στο n στα 2,4ghz και αλλα 300 στο n στα 5ghz.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Πάνω στο τελευταίο που είπες, στο site λέει:
 

Dual-Band Connectivity for Lag-Free Entertainment

 

Double your total wireless bandwidth and reduce Wi-Fi interference with the DSL-N55U’s simultaneous 2.4GHz and 5GHz bands at a combined speed of up to 600Mbps. Basic internet processes like web browsing or file downloads run under the 2.4GHz band, while simultaneous streaming of HD content occurs in the super-fast 5GHz band, always ensuring optimized speeds and allowing a smooth and buffer-free experience.

Επομένως, για να είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα σωστά, εξασφαλίζει τον ταυτοχρονισμό που λες, έτσι;

Τώρα, για τα draytek που είπες, και εγώ όσο το έψαξα διάβασα τα καλύτερα λόγια, αλλά το 2760n (που έχει και wireless) ανεβαίνει αρκετά σε τιμή δυστυχώς... :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Πάνω στο τελευταίο που είπες, στο site λέει:

 

Επομένως, για να είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα σωστά, εξασφαλίζει τον ταυτοχρονισμό που λες, έτσι;

 

Τώρα, για τα draytek που είπες, και εγώ όσο το έψαξα διάβασα τα καλύτερα λόγια, αλλά το 2760n (που έχει και wireless) ανεβαίνει αρκετά σε τιμή δυστυχώς... :/

ναι παιζει και στα 2 ταυτοχρονα.το λεω γιατι καποια draytek δεν το εκαναν αυτο .δεν θυμαμαι μοντελα.νομιζω ηταν το 2750.νομιζω.

ναι για τα draytek θα ακουσεις πολυ καλα λογια αλλα οι τιμες πανε αλλου.το 5 ghz το θεωρω λιγο useless για home use αλλα και αυτο να βγαλεις παλι το draytek ειναι πιο ακριβο.βεβαια εχει το καλο οτι ειναι draytek συν οτι παιζει και vdsl για future use.για τα asus δεν μπορω να πω γνωμη.στα router δεν ξερω τι ρολο βαραει αν ειναι τοσο καλα οσο τα motherboard,gpu.σιγουρα δινουν πολυ καλα χαρακτηριστικα και εχει δυνατα μοντελα και σε νορμαλ τιμες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία.
Ναι, το vdsl είναι ένα θέμα, αλλά, για να είμαι ειλικρινής, δε βλέπω να αλλάζω σε vdsl στα προσεχή χρόνια, καθώς η 24άρα (λέμε τώρα  - 12-14 στην ουσία) σύνδεση με καλύπτει μια χαρά. Απ'την άλλη, το asus είναι φορτωμένο με αρκετά καλούδια και διαβάζω και αρκετά θετικά σχόλια.
Ευχαριστώ και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία.

Ναι, το vdsl είναι ένα θέμα, αλλά, για να είμαι ειλικρινής, δε βλέπω να αλλάζω σε vdsl στα προσεχή χρόνια, καθώς η 24άρα (λέμε τώρα  - 12-14 στην ουσία) σύνδεση με καλύπτει μια χαρά. Απ'την άλλη, το asus είναι φορτωμένο με αρκετά καλούδια και διαβάζω και αρκετά θετικά σχόλια.

Ευχαριστώ και πάλι!

υπαρχει και το draytek 2710n που δεν ειναι vdsl αλλα παλι η τιμη του ειναι μεγαλη.αλλιως go for the asus αφου βρηκες και θετικα σχολια.σαν κατασκευη λογικα η asus μας εχει συνηθισει σε καλα hardware  .θελω να πιστευω οτι την καλη δουλεια που κανει στις καρτες γραφικων και τα Motherboard την κανει και στα ρουτερ.και μαλλον για να βλεπεις θετικα σχολια ετσι θα ειναι.οποτε αγορασε το ριξτου και κανα firmware update αμα εχει βγει και Happy testing.γραψε εντυπωσες ή κανα review αμα εχεις ορεξη γιατι λιγοι παιρνουν asus οποτε να υπαρχει ενα feedback

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...