Προς το περιεχόμενο

Προγραμματισμος c(γραφικο περιβαλλον)


LOLgamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι πάθατε;

 

Γνωρίζετε κάτι που δεν ξέρω; Ξέρετε π.χ. κανένα guide, βιβλίο, οτιδήποτε από την MS που να αναλύει Win32 API Programing με C και να μην είναι ξέρω γω καμιά 10αριά-15αριά ετών;

 

Έχει κυκλοφορήσει κανένα C εργαλείο η MS για Win32 API programming τα τελευταία ξέρω-γω 10-15 χρόνια και δεν το έχω πάρει χαμπάρι;

Εχει αλλαξει κατι στο winapi; 3 συναρτησεις ειναι ολες κι ολες. CreateWindow SendMessage GetMessage

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μερικά σχόλια για το non-spoiler μέρος το οποίο είναι "ανθρώπινο":

 

Αν θέλεις να λες ότι έχεις γνώση και εμπειρία και τη χρησιμοποιείς για να διαφωτίσεις τρίτους, κατά την άποψή μου έχεις την υποχρέωση να μην απαντάς στην κυριολεκτική ερώτηση που κάνει κάποιος μαθητευόμενος.

 

Νομίζω είναι προφανές ότι ακόμα και οι πιο αξιόλογοι μαθητές (να μη μιλήσω για random κόσμο για τον οποίο δεν ξέρεις τίποτα) πολύ συχνά πέφτουν στην παγίδα του XY problem ή δεν έχουν τις γνώσεις που χρειάζεται για να διατυπώσουν τη σωστή ερώτηση. Κάποιος που δεν ξέρει ότι υπάρχουν αυτοκίνητα θα σε ρωτήσει ποιό είναι το καλύτερο μονοπάτι για να περπατήσει εκεί που θέλει, είναι δική σου δουλειά να εκμαιεύσεις ότι αυτός ο άνθρωπος δε θέλει να περπατήσει αλλά να μετακινηθεί, και είπε "περπατήσω" γιατί δε γνώριζε πως υπάρχουν άλλες καταλληλότερες εναλλακτικές. Είδαμε ένα πρόσφατο παράδειγμα εδώ, όπου (άποψή μου) η απάντησή σου θα έκανε κακό σ' αυτόν που ρώτησε αν δεν υπήρχε αντίλογος.

 

Αν αυτό δε σε ενδιαφέρει γούστο σου καπέλο σου. Αλλά ο πραγματικός δάσκαλος κατευθύνει το μαθητή του, δε νίπτει τας χείρας του.

 

Επίσης το ίδιο πράγμα ισχύει και στον επαγγελματικό τομέα -- όταν κάποιος σου ζητάει να του κάνεις ένα custom flat file database σε C, η σωστή απάντηση δεν είναι "βεβαίως" αλλά "γιατί είπες custom? γενικά θα ήταν πολύ καλύτερο να χρησιμοποιήσεις sqlite". Παρότι υπάρχει κι εδώ κάτι σχετικό στο forum, δεν το συνεχίζω γιατί σκοπός μου δεν είναι να γυρίσω αγύριστα κατά την άποψή μου κεφάλια αλλά να παρουσιάσω τη θέση που θεωρώ σωστότερη.

 

ΥΓ: Το .NET είναι σε μεγάλο μέρος cross-platform, δεν ξέρω αν γνωρίζεις μέχρι πού φτάνει η χάρη του.

 

 

 

Και τέλος, κάνε ένα κόπο να κριτικάρεις αν θέλεις αυτά που γράφω και να μη το γυρνάς στις γνωστές παιδιάστικες "κρύβομαι-πίσω-από-το-δάχτυλό-μου-αλλά-ξέρεις-πολύ-καλά-πως-αναφέρομαι-σε-σένα" προσωπικές επιθέσεις τύπου black boxes, δε θέλω να χαλάσουμε τη μέρα των υπόλοιπων στο forum για άλλη μια φορά αλλά έτσι που πας είναι θέμα χρόνου να φτάσουμε στα άκρα και θα χαλαστείς.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω είναι προφανές ότι ακόμα και οι πιο αξιόλογοι μαθητές (να μη μιλήσω για random κόσμο για τον οποίο δεν ξέρεις τίποτα) πολύ συχνά πέφτουν στην παγίδα του XY problem ή δεν έχουν τις γνώσεις που χρειάζεται για να διατυπώσουν τη σωστή ερώτηση. Κάποιος που δεν ξέρει ότι υπάρχουν αυτοκίνητα θα σε ρωτήσει ποιό είναι το καλύτερο μονοπάτι για να περπατήσει εκεί που θέλει, είναι δική σου δουλειά να εκμαιεύσεις ότι αυτός ο άνθρωπος δε θέλει να περπατήσει αλλά να μετακινηθεί, και είπε "περπατήσω" γιατί δε γνώριζε πως υπάρχουν άλλες καταλληλότερες εναλλακτικές. Είδαμε ένα πρόσφατο παράδειγμα εδώ, όπου (άποψή μου) η απάντησή σου θα έκανε κακό σ' αυτόν που ρώτησε αν δεν υπήρχε αντίλογος.

Βασικα κατα 99.99% ο τσ εχει βαρεθει την κονσολα με αποτελεσμα να θελει κατι πιο "πιασαρικο" πανω στην εν λογω γλωσσα. Αρα δεν ειναι κακο να δει αυτα που λεει ο μιγ, βεβαια καλο ειναι να δει και αυτα που λες εσυ, αλλα οχι τωρα, εφοσον τωρα ασχολειται με c καλυτερα να δει αυτα που λεει ο μιγ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι όντως λίγο τραγικό (δεν ξέρω κιόλας γιατί το έκαναν) αλλά μπορείς να το κανονίσεις πανεύκολα αν κάνεις ClickOnce deployment, ή να το κάνεις manually μέσω του installer αν κάνεις detect πως είσαι σε 8.

 

Με το Win32 το αντίστοιχο πρόβλημα είναι πως είτε το functionality που χρησιμοποιείς είναι ο ελάχιστος κοινός παρονομαστής (π.χ. Windows XP = tragic το 2013) είτε θα πρέπει ο κώδικάς σου να είναι γεμάτος feature detection.

 

Ακόμα και τότε, άντε καλά αν μιλάμε για κάτι που μπορείς να το δεις σαν optional feature (παράδειγμα) αλλά αν είναι κάτι σοβαρό (παράδειγμα) τότε θα πρέπει είτε να ανεβάσεις τα minimum requirements είτε να ξοδέψεις χρόνο και ενδεχομένως να φτύσεις αίμα για να κάνεις μόνος σου ένα fallback implementation το οποίο δε θα είναι στην τελική το ίδιο αξιόπιστο με το native. Επομένως στην πράξη όταν γράφεις εφαρμογή Win32 σήμερα δε σε παίρνει να έχεις "compatibility all the way" εκτός αν έχεις enterprise πελάτες με legacy συστήματα οι οποίοι θα πληρώσουν όσα ζητήσεις.

 

Μάλλον ακόμα και η Microsoft καταλαβαίνει πως το κάτι λιγότερο από το 20% των εγκατεστημένων Windows εν έτη 2013 είναι αρκετός λόγος για να το υποστηρίξει. Μάλλον καταλαβαίνει πως το εν δυνάμει 18% πελατολόγιο των developers γενικώς (κατά περιπτώσεις και περισσότερο ειδικώς) δεν είναι για πέταμα. Legacy ή όχι, υπάρχει. Κι εφόσον υπάρχει και είναι και τόσο μεγάλο, η αγορά δεν θέλει, δεν μπορεί (και δεν πρέπει) να το αγνοήσει.

 

...

Αν αυτό δε σε ενδιαφέρει γούστο σου καπέλο σου. Αλλά ο πραγματικός δάσκαλος κατευθύνει το μαθητή του, δε νίπτει τας χείρας του.

...

 

Και ποιος σου είπε πως θεωρώ την συμμετοχή μου στο φόρουμ ως δάσκαλο του insomnia.gr? Επίσης ποιος σου είπε πως ο οποιοσδήποτε στο φόρουμ οφείλει να αναγνωρίζει εσένα ως δάσκαλό του και μάλιστα αυτοπροσδιοριζόμενο;

 

Αν θέλεις να το παίζεις δάσκαλος του φόρουμ και θεωρείς τους υπόλοιπους μαθητευόμένους σου, γούστο σου και καπέλο σου. Εμένα πάντως μην με πρήζεις με διδασκαλίκια και προσωπικές σου ματαιοδοξίες. Όταν θέλω να μάθω κάτι που δεν γνωρίζω δόξα το θεό ξέρω να ρωτάω επί τούτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μάλλον ακόμα και η Microsoft καταλαβαίνει πως το κάτι λιγότερο από το 20% των εγκατεστημένων Windows εν έτη 2013 είναι αρκετός λόγος για να το υποστηρίξει. Μάλλον καταλαβαίνει πως το εν δυνάμει 18% πελατολόγιο των developers γενικώς (κατά περιπτώσεις και περισσότερο ειδικώς) δεν είναι για πέταμα. Legacy ή όχι, υπάρχει. Κι εφόσον υπάρχει και είναι και τόσο μεγάλο, η αγορά δεν θέλει, δεν μπορεί (και δεν πρέπει) να το αγνοήσει.

 

Δηλαδή επειδή it makes sense για τη Microsoft να υποστηρίζει τα XP σε βαθμό Χ, αυτό σημαίνει πως αυτόματα it makes sense για οποιονδήποτε γράφει Windows application να υποστηρίζει τα XP στον ίδιο βαθμό; Λογικό άλμα grand canyon?

 

Αν υποθέσουμε ότι γράφω μια εφαρμογή που θα την αγοράσουν όλοι οι χρήστες Windows στον πλανήτη, τι είναι καλύτερο:

  1. Να υποστηρίξω ΧP+ (100 sales με π.χ. 20 ώρες κόστος, ήτοι 5 sales/ώρα)
  2. Να υποστηρίξω Vista+ με 10 ώρες κόστος και μετά σε άλλες 10 ώρες να γράψω άλλη μια τέτοια εφαρμογή (80 + 80 = 160 sales, ήτοι 8 sales/ώρα)

Για να μην αναφέρω καν ότι π.χ. μπορεί οι "20" ώρες να απαιτούν έξτρα developer, το compatibility με XP να απαιτεί extra tester κλπ κλπ κλπ.

 

Κοντός ψαλμός: ο καθένας βρίσκει το business model που δουλεύει γι' αυτόν. Γενικολογίες του στυλ "η αγορά δεν θέλει και δεν πρέπει" συνήθως τις ακούμε από πολιτικούς.

 

 

Και ποιος σου είπε πως θεωρώ την συμμετοχή μου στο φόρουμ ως δάσκαλο του insomnia.gr?

 

Κανένας. Να υποθέσω ότι εννοείς πως δεν τη θεωρείς τέτοια; Να πιστεύω ότι μπορεί σήμερα να είναι η μέρα που θα πάρω μια απάντηση στα ίσια;

 

Επίσης ποιος σου είπε πως ο οποιοσδήποτε στο φόρουμ οφείλει να αναγνωρίζει εσένα ως δάσκαλό του και μάλιστα αυτοπροσδιοριζόμενο;

 

Βασικά ας αρχίσουμε ένα βήμα νωρίτερα: εσένα ποιός σου είπε ότι πιστεύω πως ο οποιοσδήποτε οφείλει να με αναγνωρίζει ως οτιδήποτε? Δεν το πιστεύω, οπότε η ερώτησή σου είναι άκυρη.

 

Αν θέλεις να το παίζεις δάσκαλος του φόρουμ και θεωρείς τους υπόλοιπους μαθητευόμένους σου, γούστο σου και καπέλο σου. Εμένα πάντως μην με πρήζεις με διδασκαλίκια και προσωπικές σου ματαιοδοξίες. Όταν θέλω να μάθω κάτι που δεν γνωρίζω δόξα το θεό ξέρω να ρωτάω επί τούτου.

 

Αυτό με τις προσωπικές επιθέσεις πρέπει να το πω σε C για να το καταλάβεις;

 

Αυτό που κάνω είναι να φέρομαι σα να ήμουν δάσκαλος (όσο μπορώ) ακόμα και όταν δεν είμαι, γιατί μόνο έτσι μπορώ όντως να είμαι δάσκαλος εκεί που θέλω. Αν εσύ νομίζεις ότι μπορείς να την αράζεις όλη μέρα στον καναπέ και όταν πατάς στο παρκέ να μεταμορφώνεσαι σε σούπερ Γκούφη ως δια μαγείας, κάντο διαφορετικά.

 

Θυμάσαι πριν λίγο καιρό που μου έλεγες πάλι κάτι χαριτωμένα σχετικά με το ότι αυτοχαρακτηρίζομαι super duper elite godlike developer (πράγμα που φυσικά δεν ισχύει)? Λοιπόν a little something for you. Θεωρώ τον εαυτό μου αυτό που λένε στην αγορά "senior developer".

 

You can call yourself a Senior when: You lead others, or others look to you for guidance.

 

When should you call yourself a senior developer?" - When I started to mentor junior developers.

 

Τα ίδια αναφέρονται και εδώ.

 

Οπότε, αντί να πεις "προσωπικές ματαιοδοξίες" το οποίο κάποιος θα μπορούσε να κακοχαρακτηρίσει εχθρικό και κοντόφθαλμο, μπορείς να πεις ότι "I 'm putting my money where my mouth is".

 

Και με την ευκαιρία: αν πιστεύεις πρώτον ότι δεν είσαι δάσκαλος και δεύτερον ότι δε θέλεις και δάσκαλο, τα συλλυπητήριά μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει αλλαξει κατι στο winapi; 3 συναρτησεις ειναι ολες κι ολες. CreateWindow SendMessage GetMessage

 

Σαφώς και δεν έχει αλλάξει ρε συ πάπι (κάτι ψιλά έχουν αλλάξουν στο Win64 api, αλλά σε πιο μετά επίπεδο). Μάλλον παρερμήνευσες το "υποστηρίζει" που έγραψα.

 

Προφανώς δεν εννοούσα πως δεν μπορεί να γράψει σε C Win32 apps (ότι π.χ δεν θα του τρέχουν), αλλά το ότι η Microsoft έχει παρατήσει εδώ και πάρα πολλά χρόνια τη C ως βασικό (επιθυμητό, προτεινόμενο, υποστηριζόμενο, πείτε όπως θέλετε) εργαλείο για ανάπτυξη Win32 apps. Αν ξαναδιαβάσεις το αρχικό μου ποστ δεν λέω κάτι άλλο. Αφού μάλιστα του δίνω και link για Win32 apps αποκλειστικά σε C.

 

Ακόμα και στο msdn για παράδειγμα, τα tutorials που έχει η Microsoft εκτός του ότι γράφουν C++ στην επικεφαλίδα, ξεκινάει τα absolute basics σε C στα πολύ γρήγορα, και κατόπιν σε όλο το υπόλοιπο χρησιμοποιεί C++ .

 

@defacer:

 

 

Αυτοπροσδιορίσου senior developer, δάσκαλος, καλλιτέχνης και ότι άλλο τραβά η ψυχή σου και μας έχεις γνωστοποιήσει κατά καιρούς. Πούλα όση μούρη θέλεις... είπαμε τσάμπα είναι. Κι όποιος "μασήσει" μάσησε. Εμένα ευτυχώς ούτε με αφορά, ούτε με ενδιαφέρει τι νομίζεις ότι είσαι, παρά μόνο όταν με προκαλείς.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@defacer:

 

 

Αυτοπροσδιορίσου senior developer, δάσκαλος, καλλιτέχνης και ότι άλλο τραβά η ψυχή σου και μας έχεις γνωστοποιήσει κατά καιρούς. Πούλα όση μούρη θέλεις... είπαμε τσάμπα είναι. Κι όποιος "μασήσει" μάσησε. Εμένα ευτυχώς ούτε με αφορά, ούτε με ενδιαφέρει τι νομίζεις ότι είσαι, παρά μόνο όταν με προκαλείς.

 

 

 

 

 

Επίσης όπως φαίνεται δε σε ενδιαφέρει -- ή δε μπορεις -- να αρθρώσεις κάποια σοβαρή απάντηση. Έστω και σ' αυτά που δεν έχουν να κάνουν με το άτομο κανενός απο τους 2 (πχ αυτά τα σχετικά με το τι θέλει η αγορά), τα οποία για άλλη μια φορά αμολάς και μετά δε γυρνάς να στηρίξεις. Fire and forget.

 

Λοιπόν δεν έχει νόημα να συνεχιστεί η φάση, οπότε στο λέω στα ίσια: αυτά τα "όταν με προκαλείς" λέγε τα εκεί που περνάνε και σταμάτα επιτέλους να φέρεσαι σαν παιδάκι. Δεν ήμουν εγώ αυτός που ξεκίνησε να προκαλεί στο spoiler, γκέγκε;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες να σου πω και για την αγορά σχετικά με τις θεωρητικές υποθέσεις που κάνεις;

 

Να σου το πω κι αυτό λοιπόν κύριε καλλιτέχνη, δάσκαλε, senior-developer: στην αγορά υπάρχει υπάρχον πελατολόγιο, το οποίο δεν το πετάς στα σκουπίδια μαζί με τον Windows XP εξοπλισμό του επειδή η Microsoft έβγαλε τα Windows 8. Υπάρχει επίσης δικός σου κώδικας εγκατεστημένος στο πελατολόγιό σου τον οποίο δεν τον πετάς στα σκουπίδια κάθε φορά που βγαίνει νέα έκδοση των Windows ή νέα διανομή του Linux/Unix.

 

Λοιπόν άσε με σε παρακαλώ με τις θεωρίες και τα σινιοροντιβελοπελίκια σου γιατί έχω πολλή δουλειά να κάνω σήμερα στην πράξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για τις συμβουλες..παιζει κανα video tutorial απο youtube(gtk+) για να ξεκινησω?βασικα δεν εχω ξαναδουλεψει γραφικο περιβαλλον και θα δυσκολευτω σιγουρα οποτε ποσταρετε links  για αρχαριους να βγαλω ακρη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εψαξα youtube...Δεν βρηκα κατι που να με βοηθησει ιδιαιτερα..Τωπα ψαχνομαι απο αυτο εδω το site http://www.cs.dartmouth.edu/~xy/cs23/gtk.html  ..αν μπορειτε ποσταρετε παρομοια site...ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως στην πράξη όταν γράφεις εφαρμογή Win32 σήμερα δε σε παίρνει να έχεις "compatibility all the way" εκτός αν έχεις enterprise πελάτες με legacy συστήματα οι οποίοι θα πληρώσουν όσα ζητήσεις.

 

 

Δηλαδή επειδή it makes sense για τη Microsoft να υποστηρίζει τα XP σε βαθμό Χ, αυτό σημαίνει πως αυτόματα it makes sense για οποιονδήποτε γράφει Windows application να υποστηρίζει τα XP στον ίδιο βαθμό; Λογικό άλμα grand canyon?

 

Αν υποθέσουμε ότι γράφω μια εφαρμογή που θα την αγοράσουν όλοι οι χρήστες Windows στον πλανήτη, τι είναι καλύτερο:

 

 

Θες να σου πω και για την αγορά σχετικά με τις θεωρητικές υποθέσεις που κάνεις;

 

Να σου το πω κι αυτό λοιπόν κύριε καλλιτέχνη, δάσκαλε, senior-developer: στην αγορά υπάρχει υπάρχον πελατολόγιο, το οποίο δεν το πετάς στα σκουπίδια μαζί με τον Windows XP εξοπλισμό του επειδή η Microsoft έβγαλε τα Windows 8. Υπάρχει επίσης δικός σου κώδικας εγκατεστημένος στο πελατολόγιό σου τον οποίο δεν τον πετάς στα σκουπίδια κάθε φορά που βγαίνει νέα έκδοση των Windows ή νέα διανομή του Linux/Unix.

 

Are you talking to me?

 

Αφού κουβεντιάζεις με τον εαυτό σου, γιατί ποστάρεις δημόσια; Μπορείς απλούστερα να μιλάς στον καθρέφτη εφόσον φανερά ή δε διαβάζεις ή δεν καταλαβαίνεις τι γράφω ή το αγνοείς για δικούς σου λόγους. Εκτός κι αν σκοπεύεις αφού γράψεις την εφαρμογή να γυρίσεις στο παρελθόν για να δημιουργήσεις πελατολόγιο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν τελείωσα!

 

Καταρχήν πρέπει να μου πεις αν είσαι σε Windows ή σε Linux... αν είσαι σε Windows η επίσημη τελευταία stable έκδοση αφορά το GTK+2 (έχουν βγει και ανεπίσημες GTK+3 εκδόσεις, δες το νήμα που λέω στην επόμενη παράγραφο) ενώ για Linux είναι η GTK+3.

 

Σε αυτό εδώ το νήμα δίνω ένα link προς το github ενός toy GTK+2 app που το έχω ονομάσει gtk_dice, όπου έχω ένα ReadMe αρχείο που περιέχει πολλά και διάφορα GTK+ related links. Και στο νήμα αυτό κάθε αυτό δίνω κάποια tips για χρήση του GTK+2 σε Windows.

 

Το επίσημο reference manual για GTK+3 είναι αυτό εδώ, ενώ για το GTK+2 αυτό εδώ.

 

Επειδή όμως τα reference manuals είναι χρήσιμα αφού έχεις πρώτα πάρει το... κολάι, σου δίνω link και για το επίσημα tutorial για GTK+2... για GTK+3 δε έχω βρει κάτι εκτός από κάποια σκόρπια, εδώ: https://developer.gnome.org/gnome-devel-demos/unstable/c.html.en (βασικά δεν έχω ψαχτεί με GTK+3). Ένα πιο παλιό για GTK+2 είναι κι αυτό εδώ, ένα ακόμα είναι αυτό εδώ, ενώ αν είσαι πιο μεθοδικός τύπος μπορείς να τυπώσεις αυτό εδώ το pdf που είναι 250 σελίδες.

 

Τα περισσότερα από αυτά σου λένε πως να δημιουργείς δυναμικά το user interface σου, αλλά είναι πολύ πιο εύχρηστο και πιο maintenable να τα φτιάχνεις στο Glade, τον visual editor του GTK+. Για GTK+2 θέλεις το Glade 3.10.xx ενώ για GTK+3 θέλεις το Glade 3.14.xx... μια πολύ καλή πηγή με Glade tutorials για GTK+2 είναι αυτή εδώ.

 

Τέλος αν θέλεις να ασχοληθείς και με internationalization/localization μια καλή αρχή νομίζω είναι από αυτό το άρθρο: http://www.ibm.com/developerworks/opensource/library/os-gtk2/index.html Αρκετά για internationalization γράφω και σε εκείνο τον κώδικα που σου είπα στη 2η παράγραφο, στο GitHub (δλδ στο gtk_dice). Επίσης, στο λινκ της υπογραφής μου μπορείς να πας στην σελίδα μου, όπου μπορείς να κατεβάσεις μια τρίλιζα που είχα φτιάξει παλαιότερα σε GTK+2.

 

Btw, για GTK+2 θα βρεις πολύ περισσότερες πηγές από ότι για GTK+3 οπότε νομίζω είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με αυτό (ειδικά αν είσαι σε Windows τότε νομίζω πως είναι μονόδρομος προς το παρόν). Το GTK+3 έχει βγει καιρό κι έχει ωραίες μαγκιές μέσα (π.χ. μπορείς να χρησιμοποιήσεις CSS για να κάνεις styling) αλλά σε αρκετά σημεία είναι ασύμβατο με GTK+2.

 

ΥΓ. Κι ο βιολάρης το βιολί του... καλά είπα πριν "καλά  κρασιά".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όταν ξεκινάει κάποιος ένα νήμα ρωτώντας που να κοιτάξει για GUI programming με C, η δική μου τουλάχιστον αντίληψη είναι πως θέλει να του προτείνουμε που να κοιτάξει για GUI programming με C.

 

Τα "άσε τη C και πιάσε άλλη γλώσσα", "κάνε χάρη στον εαυτό σου και γράψε GUI με άλλη γλώσσα, κλπ" σύφωνα πάντα με τη δική μου αντίληψη, είναι 1η απάντηση σε άλλου είδους ερώτηση, π.χ. "ποιες γλώσσες να κοιτάξω για GUI programming".

 

Ξέρεις για παράδειγμα ότι η ερώτηση του αφορά την άμεση επαγγελματική του αποκατάσταση στην Ελλάδα και όχι π.χ. την εκπαίδευσή του ή την επαγγελματική του αποκατάσταση στο εξωτερικό ή π.χ. την... τάβλα του να ασχοληθεί με open-source;

 

Θα του προκαταβάλλεις δηλαδή τα θέλω του σύμφωνα με τα δικά σου κριτήρια χωρίς καν να στο έχει ζητήσει;

 

Μπορείς φυσικά να το κάνεις, αλλά επίσης φυσικά μπορεί και ο καθένας να απαντήσει στην ερώτηση όπως τέθηκε.

 

 

 

@forum:

 

ΥΓ. Σε ότι αφορά τα GUI οι σημερινοί δημοφιλείς GUI "κόσμοι" είναι οι εξής, χωρίς να τους βάζω σε σειρά προτεραιότητας:

 

1. .net γλώσσες σε Windows (και σε 2η μοίρα C++)

2. C μέσω GTK+ για Gnome σε Linux/Unix

3. C++ μέσω QT για KDE σε Linux/Unix

4. Objective C μέσω Cocoa για MacOSX/iOS

5. Android API (Java) για Android OS.

6. Java Swing/FX κλπ για platform agnostic.

 

Τα 2, 3 και 6 "τυγχάνει" να είναι και cross-platform.

 

Αυτά περί GUI κόσμων από εμένα.

 

@DirectX: Όπως πάντα συνοπτικός και εύστοχος :)

 

 

 

 

Πρόσφατα είχες πει στον StarLight πως όταν εκείνος επαιζε με Playmobil εσύ έβγαζες τα πρώτα σου χρήματα από προγραμματισμό. Θα σου απαντήσω λοιπόν αντίστοιχα κι εγώ: όταν εσύ ήσουν με το μπιμπερό εγώ έγραφα compiler, assembler, linker & loader ως φοιτητής CS στην Αμερική. Όταν εσύ άρχισες να παίζεις με playmobil εγώ είχα βγάλει ήδη το 1ο μου αυτοκίνητο... και πάει λέγοντας.

 

Το τι έμαθα πρόσφατα εγώ και τι όχι είσαι ο τελευταίος που θα μπορούσε να έχει έστω και την παραμικρή ιδεά.

 

 

 

 

 

 

Μπορείς να μου απαντήσεις αν η απάντηση που μαζί με τον defacer δώσαμε στον φίλο, αν δεν είναι λογική; 

 

Γιατί γράφεις ένα κατεβατό κριτική, σε μία συμβουλή που δίνουμε σε κάποιον που δεν έχει ιδέα, ώστε αύριο να μπορεί να βρει μία δουλειά; 

Θέλει να μάθει GTK, γούστο του. 

 

Αλλά δεν μπορώ να αφήσω κάποιον στον νέο στο χώρο μέσα στο σκοτάδι. Σκοτάδι ενός απαρχαιωμένου εκπαιδευτικού συστήματος επίσης.  

 

Γιατί έχω ένα φιλότιμο και θέλω να βοηθήσω πραγματικά κάποιον,  με την εμπειρία δεκαετιών στον χώρο επαγγελματικά. 

 

Ανεξάρτητα των δυνατοτήτων της GTK ή QT κλπ, η αγορά θέλει .ΝΕΤ. Αν δεν ξέρεις, δεν πα να φτιάχνεις παπάδες σε GTK, δεν σε προσλαμβάνει. 

 

Και δεν του είπα ότι αυτό που πραγματικά χρειάζεται να ξεκινήσει, γιατί τον κόβω για αρχάριο και θα πελαγώσει. Αλλά μιας είμαστε εδώ, χρειάζεται

WPF, WCF,  Linq, Entity Framework, MVC αρχιτεκτονική, MS SQL (και Triggers, και πολύ καλή TSQL), .NET Framework 4+, XSLT, XML, Ajax, ASP.NET, HTML, SL (ίσως και Blend για να κάνει την ζωή πιο εύκολη)  και είτε C# ή VB. Καλύτερα και τις δύο.

Μεθοδολογία εργασίας σε Agile/SCRUM περιβάλλον θεωρούνται πάντα bonus. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μπορείς να μου απαντήσεις αν η απάντηση που μαζί με τον defacer δώσαμε στον φίλο, αν δεν είναι λογική;

 

Η απάντηση έχει μια λογική (το οποίο διαφέρει από το ότι είναι πλήρως λογική, βάση της ερώτησης και του τίτλου του νήματος) το ύφος όμως είναι τελείως παράλογο.

 

Γιατί γράφεις ένα κατεβατό κριτική, σε μία συμβουλή που δίνουμε σε κάποιον που δεν έχει ιδέα, ώστε αύριο να μπορεί να βρει μία δουλειά; 

Θέλει να μάθει GTK, γούστο του. 

 

Αλλά δεν μπορώ να αφήσω κάποιον στον νέο στο χώρο μέσα στο σκοτάδι. Σκοτάδι ενός απαρχαιωμένου εκπαιδευτικού συστήματος επίσης.  

 

Γιατί έχω ένα φιλότιμο και θέλω να βοηθήσω πραγματικά κάποιον,  με την εμπειρία δεκαετιών στον χώρο επαγγελματικά. 

 

Ανεξάρτητα των δυνατοτήτων της GTK ή QT κλπ, η αγορά θέλει .ΝΕΤ. Αν δεν ξέρεις, δεν πα να φτιάχνεις παπάδες σε GTK, δεν σε προσλαμβάνει. 

 

Και δεν του είπα ότι αυτό που πραγματικά χρειάζεται να ξεκινήσει, γιατί τον κόβω για αρχάριο και θα πελαγώσει. Αλλά μιας είμαστε εδώ, χρειάζεται

WPF, WCF,  Linq, Entity Framework, MVC αρχιτεκτονική, MS SQL (και Triggers, και πολύ καλή TSQL), .NET Framework 4+, XSLT, XML, Ajax, ASP.NET, HTML, SL (ίσως και Blend για να κάνει την ζωή πιο εύκολη)  και είτε C# ή VB. Καλύτερα και τις δύο.

Μεθοδολογία εργασίας σε Agile/SCRUM περιβάλλον θεωρούνται πάντα bonus.

 

Κριτική γράφω αφενός διότι δεν συμφωνώ με την τοποθέτησή σου και κυρίως με το ύφος σου με το καλημέρα στο νήμα κι αφετέρου διότι οι δημόσιες τοποθετήσεις είναι εξορισμού εκτεθειμένες σε κριτική.

 

Σχετικά με τα σκοτάδια, τα απαρχαιωμένα συστήματα και τα λοιπά, υπάρχει κάτι που να σε κάνει να πιστεύεις ότι μόνο εσύ έχεις επαγγελματική εμπειρία δεκαετιών ή π.χ. ότι η δική σου επαγγελματική εμπειρία αποτελεί ΤΟΝ μπούσουλα που πρέπει να ακολουθήσουν όσοι σπουδάζουν δεκαετίες μετά από την εποχή που σπούδασες εσύ;

 

Όλα αυτά που γράφεις και στο προηγούμενο ποστ και σε αυτό θα μπορούσες να μου πεις για παράδειγμα πόσο ακριβώς θα του χρησιμεύσουν αν φιλοδοξεί να ασχοληθεί ας πούμε με system programming? Με ενσωματωμένα συστήματα; Με open source; Ακόμα, δεν βλέπω να περιλαμβάνεις ούτε Objective C ούτε Android API στις προτάσεις σου... θεωρείς με την εμπειρία των δεκαετιών σου να υποθέσω πως το iOS και το Android programming είναι ας πούμε απαρχαιωμένα; ασήμαντα να ασχοληθεί κανείς; Δεν τα ζητάει η αγορά; Και σε ποια ακριβώς αγορά αναφέρεσαι, διότι η δική μου εμπειρία υπαγορεύει πως υπάρχουν πάρα πολύ περισσότερες της μιας και γεωγραφικά αλλά και θεματικά.

 

Σε ξαναρώτησα και πριν και δεν μου απάντησες (δεν είναι βέβαια υποχρεωτικό). Θα του προκαταβάλεις εσύ τα θέλω του και τις φιλοδοξίες του και μάλιστα με ειρωνεία, χωρίς καν να στο έχει ζητήσει; Χωρίς καν να έχεις απαντήσει πρώτα σε αυτό που ρωτάει και μετά ας πούμε να συμπληρώσεις κάτι του στυλ "σύμφωνα όμως με τη δική μου εμπειρία, καλύτερα να κοιτάξεις κι άλλες γλώσσες";

 

Τον ρώτησες π.χ. αν σκοπεύει να δουλέψει στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό; Τον ρώτησες σε ποιον τομέα στοχεύει; Εγώ πάντως αυτό που είδα είναι πως δεν τον ρώτησες τίποτα, έβγαλες δικά σου συμπεράσματα για εκείνον, του απαξίωσες την σχολή του με 2 λέξεις και δεν του απάντησες κιόλας σε αυτό που ρώτησε.

 

Σε ρωτάει δηλαδή που θα βρει πηγές να διαβάσει για GUI προγραμματισμό σε C κι εσύ όχι μόνο δεν του λες που, αλλά την πέφτεις κιόλας με υφάκι σε όσους του απαντήσαμε σε αυτό που ρώτησε, του απαξιώνεις σε μια γραμμή αυτά που του μαθαίνουν (και ποιος ακριβώς είπαμε είσαι εσύ; σε ξέρουμε; είσαι κάποιος ειδικός επαγγελματικού προσανατολισμού στην πληροφορική; ποια είναι τα διαπιστευτήρια σου... για ποιον ακριβώς λόγο πρέπει να μείνουμε απαθείς στις ειρωνίες σου;

 

Με ρώτησες λοιπόν γιατί άσκησα κριτική, ορίστε σου απάντησα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...