Προς το περιεχόμενο

Προγραμματισμος c(γραφικο περιβαλλον)


LOLgamer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

A ενταξει για εξωτερικο παω πασο. Δεν ξερω τι γινεται. Νομιζα οτι μιλαμε για Ελλαδα ομως...

 

Καλά δεν έχει νόημα νομίζω πλέον να μιλάμε για Ελλάδα ειδικά αν είναι για κάποιον προγραμματιστή που βγαίνει τώρα στην αγορά εργασίας. Οι πιθανότητες είναι ουσιαστικά ανύπαρκτες. Έχω πάει σε πάρα πολλές συνεντεύξεις, σε όλες τις γνωστές εταιρείες πληροφορικής στην Ελλάδα και πλέον το minimum που ζητάνε είναι 3+ χρόνια εμπειρίας + καμια 5-6 διαφορετικά frameworks, για 600-800, εκτός αν χωθείς σε καμια μεγάλη εταιρεία όπου οι μισθοί είναι σχετικά πιο αξιοπρεπείς. 

Για μενα οποιος κάτω των 25, 26 κάθεται ακόμα Ελλάδα απλά υπογράφει την επαγγελματική του καταδίκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 139
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

A ενταξει για εξωτερικο παω πασο. Δεν ξερω τι γινεται. Νομιζα οτι μιλαμε για Ελλαδα ομως...

 

Ναι Αγγλία, 10 χρόνια τώρα, και πολύ περισσότερα από 2κ καθαρά το μήνα. Και χωρίς πτυχίο.

 

Σε μία καπιταλιστική, ελεύθερη, οικονομία έτσι είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακο δεν ειναι... αλλα πιστευεις οτι με τετοια κριση θα δεχθει ο αλλος να σου δωσει 2000 ευρω για ενα σαιτ?

Ενα καρο επιχειρησεις εχουν ριξει την τιμη στο 50% εδω ο δασκαλος στην σχολη πολεμικων τεχνων που πηγαινω απο 50 ευρω το χει κατεβασει στα 30 επειδη ξερει οτι αν δεν το κατεβαζε οι μισοι θα διεκοπταν μιας και ειναι ανεργοι και το 30αρακι το μηνα το μαζευουν ευκολα απο εναν μπαμπα μια μαμα μια γιαγια αν ζει ακομα κτλπ. Και εσυ μου λες οτι θα παρεις δουλεια με πανω απο 2000 ευρω? ποιος εχει να στα δωσει? Εδω δεν πληρωνει η Microsoft που ειναι κολοσσος και ο αλλος εφυγε πηγε στο Σαν Φρατζισκο με ενα παιδακι ουτε 3 χρονων και την γυναικα του.....

 

Οι περισσοτεροι θα σου πουν μεγαλε εχουμε κριση κατεβασε την τιμη δεν μπορεις να παιρνεις τα ιδια με αυτα που επαιρνες προ κρισης. Δεν ειναι λογικο δηλαδη αυτο ο αλλος δεν εχει να σου δωσει εδω ρε σεις ειναι απληρωτοι μηνες οι εργαζομενοι στις επιχειρησεις για αυτο ρωταω αμα ξερετε εξω τι γινεται δεν ρωταω για να στην πω....

 

Στα ιδιαιτερα μαθηματα εκει που επαιρναν 20 ευρω την ωρα το εχουν κατεβασει στο 5ευρω..... μπες στην χρυση ευκαιρια να δεις... θες να σου δωσω λινκ? γιατι αν ειναι να μιλησουμε να μιλησουμε με στοιχεια.

 

ps Και φυσικα μιλαμε για τους παρανομους ελευεθερους επαγγελματιες γιατι δεν εχει γινει καθολου συζητηση για την φορολογηση στα 2000 ευρω :P ε νταξει αλλωστε και τα ιδιαιτερα μαυρα ειναι.

 

Μιλάω βάση της δικής μου προσωπικής εμπειρίας ώς ελεύθερος επαγγελματίας. Και για να είμαι ειλικρινής δεν έχω παράπονο. Αν κλαιγόμαστε ι εμείς της πληροφορικής οι άλλοι θα έπρεπε απλά να αυτοκτονήσουν. Ναι αν κάθεσαι ολη μέρα σπιτι και περιμένεις να σου έρθει η δουλειά δεν θα βγάλεις οχι 2,000 αλλα ούτε 200 ευρώ το μήνα. Ο καθένας αμείβεται βάση της δουλειάς που ρίχνει.

 

ΥΓ. Όλα νόμιμα, και όχι μαύρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω βάση της δικής μου προσωπικής εμπειρίας ώς ελεύθερος επαγγελματίας. Και για να είμαι ειλικρινής δεν έχω παράπονο. Αν κλαιγόμαστε ι εμείς της πληροφορικής οι άλλοι θα έπρεπε απλά να αυτοκτονήσουν. Ναι αν κάθεσαι ολη μέρα σπιτι και περιμένεις να σου έρθει η δουλειά δεν θα βγάλεις οχι 2,000 αλλα ούτε 200 ευρώ το μήνα. Ο καθένας αμείβεται βάση της δουλειάς που ρίχνει.

 

ΥΓ. Όλα νόμιμα, και όχι μαύρα

 

Εγω προσωπικα δεν κλαφτηκα σε κατι.... παρεθεσα ονομαστικα και συγκεκριμενα παραδειγματα για το τι παιζεται στην αγορα εργασιας αυτη τη στιγμη.Αν μη τι αλλο αυτο περιμενω και απο εναν εντιμο συνομιλητη. Με μισολογα και ασαφεις αναφορες δεν μπορει να γινει σωστη συζητηση.Η αμοιβη καθοριζεται απο την αγορα... αμα η αγορα απαρτιζεται απο απενταρους πρεπει να βαλεις λιγο νερο στο κρασι σου.Παλια πχ ειχα παρει και 15 ευρω την ωρα σε ιδιαιτερο τωρα αμα με φωναξουν θα τους πω 9-10 ευρω και τιμη συζητησιμη. Μπορω να το ριξω και στα 8 ευρω δηλαδη με αλλα λογια 50% σχεδον μειωση στην τιμη πριν 2 - 3 χρονια.

 

Οταν λες ολα νομιμα.... επειδη δεν ξερω και δεν εχω προλαβει και να τα ψαξω. Μηπως μπορεις να μου πεις

αν παρεις μια δουλεια των 2000 ευρω ποσα θα σου πάρει το κράτος σαν ελευθερος επαγγελματιας και ποσα θα σου μεινουν τελικα? Βαλε και το ΤΕΒΕ μεσα..... ολα νομιμα εννοεις οτι κοβεις κανονικα αποδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ZAKKWYLDE πόση προυπηρεσία έχεις;

 

Σε προγραμματισμό έχω περίπου στα 3 (αποφάσισα να κάνω στροφή στο programming μετα τα 30 :P), οπότε γενικότερα οριακά πληρώ τις προυποθέσεις για τις περισσότερες θέσεις.  Συνήθως με καλούνε δηλαδή αλλά μετά παίρνω το μπούλο :P. Φαντάσου ότι ζητούσα π.χ. 800 καθαρά και στραβώνανε!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προγραμματισμό έχω περίπου στα 3 (αποφάσισα να κάνω στροφή στο programming μετα τα 30 :P), οπότε γενικότερα οριακά πληρώ τις προυποθέσεις για τις περισσότερες θέσεις.  Συνήθως με καλούνε δηλαδή αλλά μετά παίρνω το μπούλο :P. Φαντάσου ότι ζητούσα π.χ. 800 καθαρά και στραβώνανε!!! 

 

Το ωράριο της δουλειας ποιο ηταν?

 

8ωρο καθημερινα και σαββατοκυριακο off??? (Ιδανικο αυτο βεβαια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω προσωπικα δεν κλαφτηκα σε κατι.... παρεθεσα ονομαστικα και συγκεκριμενα παραδειγματα για το τι παιζεται στην αγορα εργασιας αυτη τη στιγμη.Αν μη τι αλλο αυτο περιμενω και απο εναν εντιμο συνομιλητη. Με μισολογα και ασαφεις αναφορες δεν μπορει να γινει σωστη συζητηση.Η αμοιβη καθοριζεται απο την αγορα... αμα η αγορα απαρτιζεται απο απενταρους πρεπει να βαλεις λιγο νερο στο κρασι σου.Παλια πχ ειχα παρει και 15 ευρω την ωρα σε ιδιαιτερο τωρα αμα με φωναξουν θα τους πω 9-10 ευρω και τιμη συζητησιμη. Μπορω να το ριξω και στα 8 ευρω δηλαδη με αλλα λογια 50% σχεδον μειωση στην τιμη πριν 2 - 3 χρονια.

 

Οταν λες ολα νομιμα.... επειδη δεν ξερω και δεν εχω προλαβει και να τα ψαξω. Μηπως μπορεις να μου πεις

αν παρεις μια δουλεια των 2000 ευρω ποσα θα σου πάρει το κράτος σαν ελευθερος επαγγελματιας και ποσα θα σου μεινουν τελικα? Βαλε και το ΤΕΒΕ μεσα..... ολα νομιμα εννοεις οτι κοβεις κανονικα αποδειξη.

 

Καταρχήν δεν μίλησα για δουλειά των 2,000 αλλά στο σύνολο τους ότι δεν είναι κάτι τραγικά δύσκολο να καταφέρεις καθαρά κερδη 2,000+ ευρώ.  Υπάρχουν και δουλειές των 2000+ άλλα οχι συνέχεια στην περίπτωση μου.Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς θέλεις να σου αναλύσω. Δεν πρόκειται να αναλύσω τις προσωπικές μου δουλειές για διασφάλιση προσωπικών μου στοιχείων και της προσωπικής μου δουλειάς. Δεν έχω λόγο να πω ψέματα  και ούτε σε κατηγόρησα για κάτι, δεν μίλησα βασικά προσωπικά σε κανέναν. Απλά είπα την άποψη μου.

 

Τα έξοδα είναι τα γνωστά, ΤΕΒΕ 451, 23% ΦΠΑ , επιμελητήριο, φορολογική δήλωση κλπ

 

Γενικά στην κοινωνία υπάρχει κακή ψυχολογία με συνέπεια όλα να τα βλέπουμε μαύρα και άσχημα. Εγώ είμαι της άποψης ότι αν δεν προσπαθήσεις για κάτι και δεν είσαι αισιόδοξος δεν πρόκειται να καταφέρεις ποτέ κάτι καλό σε οποιοδήποτε επίπεδο. Και γενικά θα πρέπει να έχει την ψυχολογία και την επίγνωση ότι ο πελάτης σε χρειάζεται καθώς από την δουλειά που θα του κάνεις τουλάχιστον ο στόχος είναι να ανεβάσει τα κέρδη του, η την παραγωγή του or whatever. Δεν κάνει μια δουλειά για μόδα, ούτε για πλάκα το κάνει επειδή το έχει ανάγκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπική μου υποκειμενική άποψη είναι ότι αυτό είναι "χτύπημα δημοτικού". Και γιατί χρησιμοποιείς μειωτικά τη λέξη δάσκαλος ? Και εσύ και όλοι μας όταν δίνουμε σε κάποιον συμβουλές γινόμαστε προσωρινά δάσκαλοι του και έχουμε την ηθική υποχρέωση να του δώσουμε εμπεριστατωμένη και σωστή συμβουλή στο βαθμό που μπορούμε φυσικά.Μπορεί να χτυπάει στο μάτι ως απίθανο αλλά αν παρακολουθήσεις για καιρό το φόρουμ θα δεις ότι το "XY problem" υφίσταται πάρα πολύ συχνά. Ειδικά αν παρακολουθείς το Stack Overflow, θα δεις ότι υφίσταται καθημερινά με το κιλό.

 

Σεβαστή η προσωπική σου άποψή σου, αλλά κατά την δική μου προσωπική και υποκειμενική άποψη η άποψη που εκφράζεις παραπάνω είναι "χτύπημα νηπιαγωγείου".

 

Διότι το να αντιμετωπίζεις apriori και κατά κανόνα τον οποιονδήποτε συνομιλητή σου, σε οποιοδήποτε νήμα, ως μαθητευόμενό σου και να τον αρχίζεις στο κήρυγμα χωρίς καν πρώτα να απαντάς σε αυτό που ρώτησε, δεν έχει απολύτως καμία σχέση με το να απαντάς πρώτα σε αυτό που σε ρωτάνε και κατόπιν να προσθέτεις συμληρωματικά ότι άλλο θέλεις να προσθέσεις. Επίσης, δεν έχει απολύτως καμία σχέση το "κάνε χάρη στον εαυτό σου και γράψε με άλλη γλώσσα" από κάτι του στυλ  "δεν μπορώ να σε βοηθήσω ακριβώς στο συγκεκριμένο που ρωτάς, αλλά σύμφωνα με την πείρα μου η C δεν θεωρείται κατάλληλη γλώσσα για GUI, γιατί έχουν βγει άλλες που διευκολύνουν πολύ περισσότερο την ανάπτυξη GUI, όπως π.χ. αυτή, αυτή κι αυτή."

 

Η δική μου προσωπική και υποκειμενική άποψη είναι λοιπόν πως οι παραπάνω προσεγγίσεις έχουν τεράστια διαφορά και σημασία αν μη τι άλλο σε ήθος, παιδεία και πολιτισμό.

 

Τώρα γιατί γίνεσαι Star_Light ? Τι θα πει δηλαδή "δεν έχει προγραμματίσει επαγγελματικά" ή "δείξε μας τι πτυχία έχεις" ή "πες μας που δουλεύεις" και λοιπά ?

 

Ο Einstein δούλευε στο γραφείο ευρεσιτεχνιών, ο Καβάφης ήταν δημόσιος υπάλληλος και κάποιος άλλος μπορεί να πουλούσε πατάτες. Το μόνο πράγμα που έχει αξία είναι τα επιχειρήματα. Αν έχεις επιχειρήματα να χρησιμοποιήσεις "εναντίον" του (και αυτός εναντίον σου για να μην νομίζεις ότι έχω κάτι μαζί σου), τότε κάνε το. Αν δεν έχεις επιχειρήματα τότε δέξου αυτό που λέει.Επίσης έχω να προσθέσω πως ο defacer είναι άσχημος, έχει μεγάλη μύτη και βρωμάνε τα πόδια του.

 

Τώρα γιατί γίνεσαι defacer? Δασκάλευε ποτέ ο Einstein, o Καβάφης και οποιοσδήποτε άλλος εννοείς όποιον πιθανό κι απίθανο έβρισκε μπροστά του με ύφος 10 καρδιναλίων ότι π.χ. η αλφάβητος αρχίζει από το κ ή ότι το υ είναι σύμφωνο;

 

Σε ότι αφορά τα επιχειρήματα, ήταν ακριβώς κάτω από την παράγραφο που επέλεξες να παραθέσεις και να απαντήσεις. Απλώς επέλεξες επίσης να μην τα συμπεριλάβεις στην παράθεση που έκανες.

 

@elis88:

 

Η δική μου άποψη είναι πως όποιος σκοπεύει να ασχοληθεί επαγγελματικά με τον προγραμματισμό κι έχει φιλοδοξίες υψηλού επιπέδου, οφείλει να είναι εξοικειωμένος με τουλάχιστον μια γλώσσα από το καθένα από τα 3 βασικά programming paradigms: imperative (η γνώμη μου είναι C), OOP (η γνώμη μου είναι Java) και functional (η γνώμη μου είναι Lisp).

 

Είναι επίσης καθαρά προσωπική μου άποψη (προφανώς ως συμπέρασμα της δικής μου εμπειρίας) δεν έχει απολύτως καμιά σημασία σε ποιο από τα 3 θα εμβαθύνει πρώτα και με ποια ακριβώς γλώσσα από το συγκεκριμένο paradigm (συνήθως αυτό το καθορίζει η 1η του δουλειά, αλλά όχι απαραίτητα).

 

Επίσης, πάντα κατά την προσωπική μου άποψη, δεν έχει απολύτως καμία σημασία αν δεν χρειαστεί ποτέ να χρησιμοποιήσει κάποιο ή κάποια από αυτά τα paradigms (ή/και γλώσσες), διότι αφενός δεν μπορεί να το γνωρίζει εκ των προτέρων και αφετέρου είναι πιθανόν να τα χρειαστεί και τα 3 όσο εξελίσσεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ωράριο της δουλειας ποιο ηταν?

 

8ωρο καθημερινα και σαββατοκυριακο off??? (Ιδανικο αυτο βεβαια)

 

Ε στην πλειοψηφία των περιπτώσεων αυτό που άκουγα είναι ότι φεύγουν "όταν τελειώσει η δουλειά :p". To 8άωρο εντάξει απλά δεν υπάρχει... Βέβαια υπάρχουν και ελάχιστες εξαιρέσεις όταν αφορά μεγάλες εταιρείες. Αν είναι μαγαζάκι άστο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@elis88:

 

Η δική μου άποψη είναι πως όποιος σκοπεύει να ασχοληθεί επαγγελματικά με τον προγραμματισμό κι έχει φιλοδοξίες υψηλού επιπέδου, οφείλει να είναι εξοικειωμένος με τουλάχιστον μια γλώσσα από το καθένα από τα 3 βασικά programming paradigms: imperative (η γνώμη μου είναι C), OOP (η γνώμη μου είναι Java) και functional (η γνώμη μου είναι Lisp).

 

Είναι επίσης καθαρά προσωπική μου άποψη (προφανώς ως συμπέρασμα της δικής μου εμπειρίας) δεν έχει απολύτως καμιά σημασία σε ποιο από τα 3 θα εμβαθύνει πρώτα και με ποια ακριβώς γλώσσα από το συγκεκριμένο paradigm (συνήθως αυτό το καθορίζει η 1η του δουλειά, αλλά όχι απαραίτητα).

 

Επίσης, πάντα κατά την προσωπική μου άποψη, δεν έχει απολύτως καμία σημασία αν δεν χρειαστεί ποτέ να χρησιμοποιήσει κάποιο ή κάποια από αυτά τα paradigms (ή/και γλώσσες), διότι αφενός δεν μπορεί να το γνωρίζει εκ των προτέρων και αφετέρου είναι πιθανόν να τα χρειαστεί και τα 3 όσο εξελίσσεται.

 

Δεν διαφωνώ, απλά συνήθως σε κάτι από αυτά εμβαθύνεις περισσότερο από τα άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν δεν μίλησα για δουλειά των 2,000 αλλά στο σύνολο τους ότι δεν είναι κάτι τραγικά δύσκολο να καταφέρεις καθαρά κερδη 2,000+ ευρώ.  Υπάρχουν και δουλειές των 2000+ άλλα οχι συνέχεια στην περίπτωση μου.Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς θέλεις να σου αναλύσω. Δεν πρόκειται να αναλύσω τις προσωπικές μου δουλειές για διασφάλιση προσωπικών μου στοιχείων και της προσωπικής μου δουλειάς. Δεν έχω λόγο να πω ψέματα  και ούτε σε κατηγόρησα για κάτι, δεν μίλησα βασικά προσωπικά σε κανέναν. Απλά είπα την άποψη μου.

 

Τα έξοδα είναι τα γνωστά, ΤΕΒΕ 451, 23% ΦΠΑ , επιμελητήριο, φορολογική δήλωση κλπ

 

Γενικά στην κοινωνία υπάρχει κακή ψυχολογία με συνέπεια όλα να τα βλέπουμε μαύρα και άσχημα. Εγώ είμαι της άποψης ότι αν δεν προσπαθήσεις για κάτι και δεν είσαι αισιόδοξος δεν πρόκειται να καταφέρεις ποτέ κάτι καλό σε οποιοδήποτε επίπεδο. Και γενικά θα πρέπει να έχει την ψυχολογία και την επίγνωση ότι ο πελάτης σε χρειάζεται καθώς από την δουλειά που θα του κάνεις τουλάχιστον ο στόχος είναι να ανεβάσει τα κέρδη του, η την παραγωγή του or whatever. Δεν κάνει μια δουλειά για μόδα, ούτε για πλάκα το κάνει επειδή το έχει ανάγκη.

 

Ο πελατης μολις στριψεις θα ρωτησει καμια 10αρια ακομη και αμα σε κοψει υπερτιμημένο θα σε απορριψει.

Εγω σε ρωτησα απο μια δουλεια των 2000 ευρω ποσα θα σου μεινουν καθαρα με βαση την φορολογηση και το ΤΕΒΕ και ολα μαζι.Λογικα εφοσον την κανεις την δουλεια αυτη καιρο θα πρεπει να μπορεις να μου απαντησεις σε χρονο dt :P

 

Και απαντησε και για 500 ευρω αμα θες και για 1000 δεν εχω προβλημα..... σου ειπα εξαρχης οτι δεν γνωριζω τι παιζει με αυτα.Δεν κοβεις αποδειξη?Ποσα θα σου μεινουν καθαρα στην τσεπη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πελατης μολις στριψεις θα ρωτησει καμια 10αρια ακομη και αμα σε κοψει υπερτιμημένο θα σε απορριψει.

Εγω σε ρωτησα απο μια δουλεια των 2000 ευρω ποσα θα σου μεινουν καθαρα με βαση την φορολογηση και το ΤΕΒΕ και ολα μαζι.Λογικα εφοσον την κανεις την δουλεια αυτη καιρο θα πρεπει να μπορεις να μου απαντησεις σε χρονο dt :P

 

Και απαντησε και για 500 ευρω αμα θες και για 1000 δεν εχω προβλημα..... σου ειπα εξαρχης οτι δεν γνωριζω τι παιζει με αυτα.

 

Την δουλειά αυτην την κάνω κοντά στο χρόνο και όχι για καιρό όπως λες, επίσης είναι off topic.  Εκφράζεις άποψη για κάτι που δεν ξέρεις. Ναι ο πελάτης θα ρωτήσει άλλους 10. Αν έρθει κάποιος και σου πει σου φτιάχνω e-shop για 1000 ευρώ πόσο σοβαρά θα τον έπαιρνες; Εγώ προσωπικά καθόλου.

 

Με ρωτάς από μια δουλειά των 2,000 πόσα θα μου μείνουν   έξυπνο παιδί είσαι πάρε ένα μολύβι και ένα χαρτι και κάνε τους λογαριασμούς. Δεν είναι σωστός γενικά ο τρόπος που σκέφτεσαι. Καταρχήν πρέπει να υπολογίσεις τα μηνιαία σου έξοδα. Και στο τέλος του μήνα τα μηνιαία έσοδα για να δεις το πλεόνασμα. Σαφώς δεν μπορείς να βασίσεις τον μήνα σου σε έναν μόνο πελάτη ακόμα και αν είναι δουλειά των 10,000 ευρώ για ευνόητους λόγους.

 

Και καλό θα ήταν να μην το αναλύσουμε άλλο αυτό γιατί είμαστε εκτός θέματος. Φτιάξε ένα άλλο θέμα αν το έχεις απορία να το αναλύσουμε εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω..., αυτέ τις συζητήσεις κάνετε εδώ μέσα και μόλις καταλαγιάσει το ξεκατίνιασμα μας πιάνει ψυχοπλάκωμα για το όταν έρθει η ώρα να βγούμε στην γαμ..νη αγορά εργασίας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...