Προς το περιεχόμενο

Διαφήμιση σε αμάξι...και ο ρόλος του facebook


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ας μην την ανοιξουμε, απλα σου λεω οτι και στο πισω παρπριζ απαγορευεται και αυτη τη περιοδο γραφουν αβερτα

 

στα πισω τζαμια των επιβατων κανεις ο,τι θες

Sorry αλλά δεν έχεις δίκιο. Τα διαφημιστικά που μπαίνουν στο πίσω παρμπρίζ έχουν πολλές μικρές τρύπες και δεν μειώνουν την ορατότητα. Όπως ακριβώς και τα κουρτινάκια που μερικά αυτοκίνητα τα έχουν από το εργοστάσιο. Ο τροχονόμος κοιτάζει από το μπροστά παρμπρίζ, και αν βλέπει πίσω είσαι ok. Εκτός αν άλλαξε κάτι πολύ πρόσφατα και δεν το γνωρίζω.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

...............Και να τονίσω ότι 8 ώρες την ημέρα που είμαι στη δουλειά έχω το αμάξι σε πάρκινγκ στο οποίο υπάρχουν και κινούνται τουλάχιστον 200 αυτοκίνητα συναδέλφων.............

και γιατί ακριβώς να μην προτιμήσουν το αμάξι κάποιου άλλου ο οποίο πχ πηγαινει κάθε μέρα μέχρι κάποιο σταθμό του μετρό και αφήνει εκεί το αυτοκίνητο για να πάει στη δουλειά; σκέφτεσαι πόσοι θα το δούνε τότε (αφού με το μετρό κινούνται χιλιάδες άνθρωποι καθημερινά και όχι οι 200 συνάδελφοι).

επίσης, χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, όταν κάποιος κάνει διαφήμιση θέλει να το κάνει με "μουράτο" τρόπο. ή με ένα μαμάτο σύγχρονο αυτοκίνητο ή, αν θέλει να διαφημίζεται σε παλαιότερο, θα το κάνει με κάποια αντίκα ή cult αυτοκίνητο (πχ 2cv, σκαραβαίο, κλπ)

(για την αποφυγή παρεξηγήσεων και για να μην το πάρεις ως προσβολή να σου πω ότι εγώ έχω αρκετά παλιότερο αυτοκίνητο από σένα το οποίο όμως σε καμιά περίπτωση δεν χαρακτηρίζεται ως αντίκα ή cult. είναι απλά...παλιό)

συνεπώς συνέχισε το brainstorming για να βρεις κάποια άλλη ιδέα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω δεν μιλαμε για ελληνικο επιχειρηματικο δαιμονιο αλλα ενα βημα παραπερα. Ο Ελληνας διαμαρτυρεται για το γεγονος οτι

Α. εξελισσεται η τεχνολογια και του τρωει το χαρτζιλικι και

Β. Οτι βρεθηκε καποιος με πιο αποδοτικο τροπο να διαφημιζει εταιρειες σε σχεση με την ιδεα που σκεφτηκε ο ιδιος.

 

Σκεφτηκες ομως την περιπτωση, οτι κι εσυ διαφημιζοντας (στα ορια της νομιμοτητας) εταιρειες με το αμαξι σου, τρως το χαρτζιλικι και πιθανως το νομιμο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ αλλων (οι οποιοι πληρωνουν αδειες/υπαλληλους/ΦΠΑ/εφοριες κλπ για να κανουν αυτο που θες εσυ να κανεις τζαπα-μαυρα) ή απλα αρκεισαι στο να διαμαρτυρεσαι/να σου κακοφαινεται για τους επαγγελματιες που υπαρχουν και τρωνε το χαρτζιλικι των αλεξιπτωτιστων (!) ?

 

(στην πραγματικοτητα συμβαινει το αντιθετο αλλα anyway, ο καθενας οπως τον βολευει τα βλεπει...).

 

ΥΓ. Μην ξεχνας οτι για καθε φορα που εσενα σου κακοφαινεται το γεγονος οτι το facebook-τεχνολογια τραβαει εταιρειες για διαφημιση και σου "τρωει" τη δουλεια, κι εσυ μαζι με εκεινον που εφηυρε την ροδα και τον βενζινοκινητηρα (και λοιπες τεχνολογικες εξελιξεις), τρωτε την δουλεια απο αυτον που ειχε ενα γαιδαρο και τον γεμιζε διαφημιστικες ταμπελες κανοντας βολτες το χωριο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι να βάλω στο σμαρτάκι μου αυτοκόλλητα για την επιχείρηση μου αλλά δεν ξέρω αν αξίζει. Μένω κεντρικά στην Θεσσαλονίκη και το κινώ. Πόσο πάει περίπου για ένα τόσο μικρό αμάξι; Full body όμως. Το 450 που γράφτηκε πιο πάνω είναι κάπως βαρύ. 

 

Έχει κανείς κανένα online κατάστημα με τιμές; Αν θέλει κάποιος ας στείλει pm. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι παραλογο αυτό που ζητάς αλλα οχι ανέφικτο.

 

Θα γίνοταν ωστόσο σίγουρα σε ένα αυτοκίνητο "εμπορικό"-trendy, όπως για παραδειγμα ένα smart.

Σήμερα μπορείς να πας μάλιστα να παρεις ενα smart 2500€ φθηνότερα απο την τιμή βιτρίνας βάζοντας πάνω για ένα χρονο διαφήμιση (π.χ. Βικος).

-2500-3000 για να εχεις διαφημισεις πανω στο αυτοκινητο 2-3 χρονια!!!!ή καθε χ μερες μαζευονται ολα τα σμαρτ με την ιδια διαφημιση σε καποιο πολυσυχναστο σημειο.τεσπα  διαβαζω για κατι 450κμ τον μηνα για 150ε!!!!

Δεν συμφερει κανεναν ιδιωτη.εκτος αν εχεις βυσμα και στο δωσουν τσαμπα για να πηγαινεις στα meetings.για τα ταξι ειναι οκ

 

http://www.google.gr/#q=%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CF%86%CE%B7%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7+%CF%83%CE%B5+%CE%B1%CF%85%CF%84%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%BF&hl=el&ei=dhNnUcekF8itO_zPgQg&start=10&sa=N&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.45107431,d.ZWU&fp=8b90349969a242d&biw=1680&bih=887

http://www.smartmovingmedia.com/index.php λαινοπουλος(?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μην τον κράζετε τον άνθρωπο έλεος δηλαδή.Προσπαθεί να βρει έναν τρόπο να κερδίσει κάποια χρήματα χωρίς τρέξιμο μπορεί όντως να μην είναι τόσο εφικτό αλλά μην τον κράζουμε.Στο θέμα μας πάντως,η πιο καλή συμβουλή που δώθηκε ήταν να μην πάρεις το αμάξι για ένα μήνα,αν όντως σε καίει τόσο πολύ να εξοικονομήσεις κάποια χρήματα σίγουρα θα το κάνεις.Τώρα αν λες πως τα λεφτά αυτά θα τα χαλάσεις για το σπίτι οκ,αλλά και με την ίδια λογική και από την διαφήμιση εκεί θα τα χάλαγες και λογικό αφου θες να καλύψεις τα απαραίτητα πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry αλλά δεν έχεις δίκιο. Τα διαφημιστικά που μπαίνουν στο πίσω παρμπρίζ έχουν πολλές μικρές τρύπες και δεν μειώνουν την ορατότητα. Όπως ακριβώς και τα κουρτινάκια που μερικά αυτοκίνητα τα έχουν από το εργοστάσιο. Ο τροχονόμος κοιτάζει από το μπροστά παρμπρίζ, και αν βλέπει πίσω είσαι ok. Εκτός αν άλλαξε κάτι πολύ πρόσφατα και δεν το γνωρίζω.

 

Μα τέτοιο διαφημιστικό εννοώ. Δεν το έγραψα γιατί το θεώρησα αυτονόητο. Αυτοκόλλητο το οποίο έχει τρύπες και βλέπεις κανονικά πίσω τι γίνεται

 

και γιατί ακριβώς να μην προτιμήσουν το αμάξι κάποιου άλλου ο οποίο πχ πηγαινει κάθε μέρα μέχρι κάποιο σταθμό του μετρό και αφήνει εκεί το αυτοκίνητο για να πάει στη δουλειά; σκέφτεσαι πόσοι θα το δούνε τότε (αφού με το μετρό κινούνται χιλιάδες άνθρωποι καθημερινά και όχι οι 200 συνάδελφοι).

επίσης, χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, όταν κάποιος κάνει διαφήμιση θέλει να το κάνει με "μουράτο" τρόπο. ή με ένα μαμάτο σύγχρονο αυτοκίνητο ή, αν θέλει να διαφημίζεται σε παλαιότερο, θα το κάνει με κάποια αντίκα ή cult αυτοκίνητο (πχ 2cv, σκαραβαίο, κλπ)

(για την αποφυγή παρεξηγήσεων και για να μην το πάρεις ως προσβολή να σου πω ότι εγώ έχω αρκετά παλιότερο αυτοκίνητο από σένα το οποίο όμως σε καμιά περίπτωση δεν χαρακτηρίζεται ως αντίκα ή cult. είναι απλά...παλιό)

συνεπώς συνέχισε το brainstorming για να βρεις κάποια άλλη ιδέα

Σίγουρα προτιμάνε μουράτο αυτοκίνητο. Μαζί σου είμαι και εγώ.

 

Εδω δεν μιλαμε για ελληνικο επιχειρηματικο δαιμονιο αλλα ενα βημα παραπερα. Ο Ελληνας διαμαρτυρεται για το γεγονος οτι

Α. εξελισσεται η τεχνολογια και του τρωει το χαρτζιλικι και

Β. Οτι βρεθηκε καποιος με πιο αποδοτικο τροπο να διαφημιζει εταιρειες σε σχεση με την ιδεα που σκεφτηκε ο ιδιος.

 

Σκεφτηκες ομως την περιπτωση, οτι κι εσυ διαφημιζοντας (στα ορια της νομιμοτητας) εταιρειες με το αμαξι σου, τρως το χαρτζιλικι και πιθανως το νομιμο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ αλλων (οι οποιοι πληρωνουν αδειες/υπαλληλους/ΦΠΑ/εφοριες κλπ για να κανουν αυτο που θες εσυ να κανεις τζαπα-μαυρα) ή απλα αρκεισαι στο να διαμαρτυρεσαι/να σου κακοφαινεται για τους επαγγελματιες που υπαρχουν και τρωνε το χαρτζιλικι των αλεξιπτωτιστων (!) ?

 

(στην πραγματικοτητα συμβαινει το αντιθετο αλλα anyway, ο καθενας οπως τον βολευει τα βλεπει...).

 

ΥΓ. Μην ξεχνας οτι για καθε φορα που εσενα σου κακοφαινεται το γεγονος οτι το facebook-τεχνολογια τραβαει εταιρειες για διαφημιση και σου "τρωει" τη δουλεια, κι εσυ μαζι με εκεινον που εφηυρε την ροδα και τον βενζινοκινητηρα (και λοιπες τεχνολογικες εξελιξεις), τρωτε την δουλεια απο αυτον που ειχε ενα γαιδαρο και τον γεμιζε διαφημιστικες ταμπελες κανοντας βολτες το χωριο...

Σε καμία περίπτωση δεν είπα να μην αναλάβω ευθύνες. Φυσικά και μπορώ να κόψω απόδειξη δαπάνη αν κάποιος θέλει να μου προσφέρει χρήματα κάθε μήνα για διαφήμιση. Δεν είπα να μου χαρίσουν αυτά που θέλω. Και ούτε έχω σκοπό να πάρω κάτι χωρίς να αναλάβω και εγώ ευθύνες απέναντι σε αυτόν που μου κάνει την εξυπηρέτηση.

Κοινώς δεν έχεις άδικο με το υστερόγραφο που υπογράφεις. Σωστά τα λες. Η τεχνολογία εξελίσσεται αλλά είναι παράλληλα και υπεύθυνη σε ένα βαθμό για τις διαφημιστικές που έχουν κλείσει , για τα έντυπα και τα περιοδικά που πλέον δεν τους ενοχλεί κανένας για να του βάλουν διαφημίσεις κλπ κλπ. Δεν είμαι σε αυτό το χώρο αλλά βλέπω τι γίνεται?Και είναι άδικο για πολλά άτομα που έχουν περάσει όλη τους την ζωή μέσα στα περιοδικά , μέσα στα τυπογραφεία και μέσα στις διαφημιστικές να γυρίσεις ένα πρωί και να τους πεις αλλάξτε επάγγελμα η σταματήστε να δουλεύετε γιατί υπάρχει το facebook Πλέον και το κάθε facebook.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...