Προς το περιεχόμενο

Windows 8 - τα κρατάω ή τα πετάω;


newbie69

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

 

Πρόσφατα αγόρασα νέο laptop το οποίο και ερχόταν με προεγκατεστημένα Windows 8. Δουλεύω windows από εποχές 3.11 και η πρώτη εντύπωση μου είναι ότι τα 8 παρουσιάζουν τη μεγαλύτερη διαφοροποίηση σε σχέση με την προηγούμενη έκδοσή τους από οποιαδήποτε αντίστοιχη σύγκριση του παρελθόντος (95 vs 98, XP vs 7 κτλ.). Επίσης βλέπω ότι με σκοπό την καλύτερη εμπειρία χρήσης μέσω οθονών αφής έχουν δυσκολέψει κάποιες εργασίες όταν γίνονται με παραδοσιακά μέσα χειρισμού (ποντίκι-πληκτρολόγιο). Συνολικά η άποψη μου ως προς την πρακτικότητα τους σε έναν κλασσικό υπολογιστή είναι περισσότερο αρνητική και θεωρώ ότι προκειμένου η MS να περάσει και αυτή σε ένα "μοντέρνο" λειτουργικό με διαρρύθμιση που προστάζουν οι μόδες της εποχής (tiles, swipes, μενού που εμφανίζονται και εξαφανίζονται ανάλογα που βρίσκεται ο κέρσορας κτλ.) μάλλον ταλαιπωρεί χωρίς λόγο το χρήστη για χάρην της εμφάνισης. Θα μου άρεσαν πολύ περισσότερο στο κινητό (αν και προτιμώ android) ή στο tablet μου αλλά μάλλον όχι στο pc μου.

 

Βεβαίως έχω ξοδέψει μόνο 1 εβδομάδα μαζί τους αλλά θυμάμαι πχ. όταν δούλεψα τα 7 για πρώτη φορά πόσο λογικά και βολικά μου φαινόντουσαν όλα και ας ερχόμουν από συνεχόμενα χρόνια χρήσης XP.

 

Επίσης, μια απορία μου είναι η εξής: Πέραν της αισθητικής που ούτως ή άλλως είναι υποκειμενική, υπερτερούν κάπου σε σχέση με τα 7 από πλευράς πχ. ταχύτητας ή υπολογιστικής ισχύος; Θα αξιοποιήσουν καλύτερα τον i7 3630QM και την 670ΜΧ; Τι πλεονεκτήματα έχουν σε επίπεδο χρήσης και εφαρμογών; Μέχρι τώρα έχω δει μόνο ασυμβατότητες με 2 προγράμματα που αν και παλιά, στα 7 τρέχανε κανονικά.

 

Θα μου άρεσε να ακούσω κάποιες την άποψη χρηστών που τα έχουν περισσότερο καιρό πάνω σε αυτά τα θέματα γιατί αν είναι να κάνω το format και το στήσιμο των 7 σε 1 μήνα από τώρα, ας το κάνω μια ώρα αρχίτερα!

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κρατα τα ολα συνηθιζονται. Δεν εχεις παρατηρησει οτι το laptop ανοιγει πολυ πιο γρηγορα; Ο μονος λογος για να αλλαξεις ειναι αν τα προγραμματα ειναι βασικα και τα χρειαζεσαι και δεν υπαρχει ενααλκτικη. Στα properties τους υπαρχει καποια επιλογη συμβατοτητας; Ποια ειναι αυτα τα προγραμματα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κρατα τα ολα συνηθιζονται. Δεν εχεις παρατηρησει οτι το laptop ανοιγει πολυ πιο γρηγορα;

 

Ισχύει αυτό. Η εκκίνηση είναι εντυπωσιακά γρήγορη, σαν να γίνεται από sleep mode. Μόλις ξεκινήσουν όμως είναι το θέμα! lol

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κράτησε τα. Στην ίδια θέση ήμουν με εσένα αλλά με λίγες ημέρες υπομονή θα δεις τις αρετές τους και το νέο περιβάλλον δεν θα σε ενοχλεί (ίσα ίσα θα δεις και αρκετά θετικά).

 

Από άποψη ταχύτητας μόνο θετικά έχω να πω. Προσωπικά μου φαίνονται πιο γρήγορα από τα 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι θα αναγκάζομουν να δώ tutorial video στο YouTube για τα 8 δεν το περίμενα. Μετά απο μια εβδομάδα ακόμα μου φαίνονται δυσλειτουργικα. Αν επιμείνει έτσι θα πάω πίσω στα 7.

My two cents.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε το startisback ειναι το καλυτερο, δες ενα trial απο εδω http://startisback.com/ εγω ειχα το start8 πριν αλλα αυτο με βολεψε περισσοτερο. Μπορεις να τα κανεις ιδια με τα 7 σε ελαχιστο χρονο χωρις να χασεις τα καλα των 8. Ενα τετοιο feature θα επρεπε να το εχει optional η ms αυτο θεωρω οτι ειναι απαραδεκτο απο τη μερια της για desktop PCs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να δοκιμασεις και linux αμα θελεις, οπου υπαρχουνε αμετρητες επιλογες εμφανισης και μπορεις να το προσαρμοσεις ευκολα στα μετρα σου εχοντας παραλληλα τις τελευταιες διαθεσιμες εκδοσεις.. 

 

δεν χρειαζεται να το εγκαταστησεις καν για να το δοκιμασεις, αρκει να bootαρεις απο καποιο liveusb ή dvd και δεν θα πειραχτει τιποτα απο την τωρινη εγκατασταση, δλδ δεν επηρεαζεται ο σκληρος δισκος..

 

περισσοτερα εδω http://el.wikibooks.org/wiki/Linux_%CE%B3%CE%B9%CE%B1_%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%AC%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%85%CF%82/%CE%A0%CF%89%CF%82_%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%81%CF%8E_%CE%BD%CE%B1_%CE%B4%CE%BF%CE%BA%CE%B9%CE%BC%CE%AC%CF%83%CF%89_%CF%84%CE%BF_Linux;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να δοκιμασεις και linux αμα θελεις, οπου υπαρχουνε αμετρητες επιλογες εμφανισης και μπορεις να το προσαρμοσεις ευκολα στα μετρα σου εχοντας παραλληλα τις τελευταιες διαθεσιμες εκδοσεις.. 

 

δεν χρειαζεται να το εγκαταστησεις καν για να το δοκιμασεις, αρκει να bootαρεις απο καποιο liveusb ή dvd και δεν θα πειραχτει τιποτα απο την τωρινη εγκατασταση, δλδ δεν επηρεαζεται ο σκληρος δισκος..

 

περισσοτερα εδω http://el.wikibooks.org/wiki/Linux_για_αρχάριους/Πως_μπορώ_να_δοκιμάσω_το_Linux;

Δε ξερω αν το'χεις προσεξει, αλλα το λαπτοπ που αναφερεται το παιδι, ειναι GAMING!:P
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει linux (ubuntu) αλλά λόγω του ότι δουλέυω κάποιες ιδιαίτερες εφαρμογές οι οποίες δεν υποστηρίζονταν όλες το απέρριψα. Ωστόσο για απλή χρήση ήταν αρκετά καλό.

 

Το startisback φαίνεται ενδιαφέρον. Θα το δοκιμάσω γιατί για την ώρα δουλεύω ακόμα στο παλιό notebook περιμένοντας να αποφασίσω ποιο λειτουργικό θα στήσω!

 

Μια άλλη μου απορία είναι τι υποδοχή θα έχει το συγκεκριμένο λειτουργικό σε περιβάλλοντα εργασίας. Η όλη υλοποίηση του Metro UI είναι εντελώς δύσχρηστη και αντι-πρακτική για τον χρήστη που δεν ενδιαφέρεται να βλέπει φώτο ή τον καιρό σε full-screen αλλά να έχει ανοιχτές 4-5 εφαρμογές και να εναλλάσει συνεχώς από τη μία στην άλλη. Μια υπόθεση εργασίας που ισχύει και για μένα σε μεγάλο βαθμό.

 

 


Δε ξερω αν το'χεις προσεξει, αλλα το λαπτοπ που αναφερεται το παιδι, ειναι GAMING! :P

 

Είσαι γάτος! Ωστόσο οι εργασίες μου στον υπολογιστή εκτείνονται πολύ περισσότερο από το gaming, απλά επειδή ήθελα να καλύψω και τον συγκεκριμένο τομέα επέλεξα ένα λαπτοπ αυτής της κατηγορίας με τη λογική, αν κάνει για δυνατό gaming τότε κάνει για όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δοκιμάσει linux (ubuntu) αλλά λόγω του ότι δουλέυω κάποιες ιδιαίτερες εφαρμογές οι οποίες δεν υποστηρίζονταν όλες το απέρριψα. Ωστόσο για απλή χρήση ήταν αρκετά καλό.

 

Το startisback φαίνεται ενδιαφέρον. Θα το δοκιμάσω γιατί για την ώρα δουλεύω ακόμα στο παλιό notebook περιμένοντας να αποφασίσω ποιο λειτουργικό θα στήσω!

 

Μια άλλη μου απορία είναι τι υποδοχή θα έχει το συγκεκριμένο λειτουργικό σε περιβάλλοντα εργασίας. Η όλη υλοποίηση του Metro UI είναι εντελώς δύσχρηστη και αντι-πρακτική για τον χρήστη που δεν ενδιαφέρεται να βλέπει φώτο ή τον καιρό σε full-screen αλλά να έχει ανοιχτές 4-5 εφαρμογές και να εναλλάσει συνεχώς από τη μία στην άλλη. Μια υπόθεση εργασίας που ισχύει και για μένα σε μεγάλο βαθμό.

 

 

 

 

Είσαι γάτος! Ωστόσο οι εργασίες μου στον υπολογιστή εκτείνονται πολύ περισσότερο από το gaming, απλά επειδή ήθελα να καλύψω και τον συγκεκριμένο τομέα επέλεξα ένα λαπτοπ αυτής της κατηγορίας με τη λογική, αν κάνει για δυνατό gaming τότε κάνει για όλα.

μα υπαρχει desktop αν δε θες apps δεν τα χρησιμοποιεις αλλα εχεις το πολυ βελτιωμενο search.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαλε το start is back η οποιο αλλο προγραμματακι με τις αναλογες δυνατοτητες θες και ρυθμισε το να bootarei κατευθειαν στο desktop να μην δειχνει τις γωνιες και οταν πατας start button να μη δειχνει το metro καθολου(εγω το εχω κανει να μπαινει μονο απο το windows key σε περιπτωση που το θελω). Απο κει και περα πρακτικα εχεις w7 σε εμφανιση με ολα τα παρελκομενα και τα θετικα των 8.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Metro UI δεν σε αναγκάζει κανένας να το χρησιμοποιήσεις. Απλά μείνε στο desktop και χρησιμοποίησε το Metro UI σαν launcher για τις εφαρμογές σου. Οι οποίες είναι πολύ καλυτερα να τις έχεις σε κατηγορίες στο Metro με αποτέλεσμα να τις βρίσκεις άμεσα. Και φυσικά έχεις και το εξαιρετικό search (μόνο και μόνο για αυτό δεν θα γύριζα ποτέ σε 7).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δώσω άλλη μια ευκαιρία με το startisback γιατί για την ώρα, χρησιμοποιώ συνεχώς keyboard shortcuts για να κάνω τη δουλειά μου. Πχ: Για να δω τους δίσκους και τις συσκευές μου, my computer δεν υπάρχει οπότε Win+E. Για να κλείσω οποιοδήποτε metro app Alt+F4. Για shutdown, Ctrl+Alt+Del...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δώσω άλλη μια ευκαιρία με το startisback γιατί για την ώρα, χρησιμοποιώ συνεχώς keyboard shortcuts για να κάνω τη δουλειά μου. Πχ: Για να δω τους δίσκους και τις συσκευές μου, my computer δεν υπάρχει οπότε Win+E. Για να κλείσω οποιοδήποτε metro app Alt+F4. Για shutdown, Ctrl+Alt+Del...

Εχεις τον explorer για αμεση προσβαση στους φακελους σου!

Οσο για τα υπολειπα βαλε το classicshell που ειναι και δωρεαν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...