Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των DRAM μνημών θα συνεχίσουν την ανοδική πορεία τον Απρίλιο


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σαφώς, απλά κάποιοι ασχολούμαστε όλη την ώρα με PC, είτε τα δικά μας, είτε άλλων, και όλο και κάτι χρειαζόμαστε εδώ κι εκεί ;)

 

Άσε που είναι σχεδόν σίγουρο ότι δεν ισχύει αυτό που λες και ότι δεν εκμεταλλεύεσαι στο 100% τις δυνατότητες του συστήματός σου, άρα και θα μπορούσες να έχεις πιο αδύναμο κι ενδεχομένως και πιο φθηνό.

Κι αν όχι εσύ, η πλειοψηφία των χρηστών. Απλά δεν είναι μετρήσιμο αυτό, όπως είναι με την αγορά μνήμης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει όριο στη ραμ και στο πόσο χρειάζεται κάποιος... Θυμάται κανεις στα xp να είχε πρόβλημα με 3gb μνήμης? Και όμως οι καιροί αλλάζουν...

Εγώ πχ εχω 16gb και χρησιμοποιώ μερικές φορές 14gb σε εφαρμογές αλλά αν μπορούσα να έβαζα παραπάνω θα έβαζα και θα έκανα την δουλειά μου πιο εύκολα. Σε ένα server που έχουμε στο πανεπιστήμιο έχουν 2tb μνήμης... και μερικές φορές ακόμη και έτσι μερικά πράγματα "σκάνε.." (όχι από προγραμματιστικά λάθη...)

 

και μην ξεχνάτε το πολυσυζητημένο quote :

 

640K is more memory than anyone will ever need on a computer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ έβαλα πρίν 4 μήνες 16gb corsair 1600αρες με 98 ευρώ ακρίβως για τον λόγο που γράφει το άρθρο.   Δεν ξέρω αν ποτέ θα φτάσω να χρησιμοποιήσω το 50-60% αλλά τουλάχιστον θα με κρατήσουν για χρόνια ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα θα έχεις αλλάξει σύστημα μέχρι να γίνουν το ελάχιστο standard τα 16GB.

This, ποιος ο λόγος να φορτώσεις 32GB Ram την στιγμή που έρχονται οι DDR4.

Όχι ότι θα έχουν τίποτα τρελές διαφορές αλλά λέμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας που μου έρχεται αυτή τη στιγμή και τον ανέφερα και λίγο πριν, είναι ότι όταν βγουν οι DDR4, κάποια στιγμή οι DDR3 θα πωλούνται ακριβά, όπως οι DDR1 κάποτε (και σήμερα ακόμα ίσως), και οι DDR2 εδώ και καιρό.

 

Επένδυση φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...