Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των DRAM μνημών θα συνεχίσουν την ανοδική πορεία τον Απρίλιο


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

This, ποιος ο λόγος να φορτώσεις 32GB Ram την στιγμή που έρχονται οι DDR4.

Όχι ότι θα έχουν τίποτα τρελές διαφορές αλλά λέμε..

αν ειναι ομως να στησει καποιος νεα πλατφορμα αυτες θα βαλει και ισως αυτες αναγκαστει να βαλει 

 

καλη η επενδυση σε παλιοτερα δε λεω, αλλα ποσοι χρειαζονται αυτη τη στιγμη ddr2;

 

παντως επειδη δε ξερω ποσο αμεσα θα γινει κατι τετοιο, σκεφτομαι να τσιμπησω 8GB ddr3 με το σκεπτικο οτι μαλλον θα τις κρατησω σε επομενο pc/πλατφορμα που λογικα θα αποκτησω μεσα στον επομενο χρονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λέω με τη λογική που οι DDR2 πωλούνται ακριβά σήμερα.

ναι αλλα ποσα pc εχεις που θελουν ddr2 αυτη τη στιγμη; 

 

οτι παλιο εχει ο καθενας εχει ηδη τη μνημη που χρειαζεται επανω και ακομα και να εχεις βλαβη εχουμε και τις lifetime εγγυησεις 

 

τωρα αν καποιος εχει μεινει με 2GB πασο, κι εγω εδω που τα λεμε στο λαπτοπ μου εχω 2GB που γεμιζουν για πλακα, αλλα για αυτα που θελω να κανει το μηχανημα αυτο ειναι μια χαρα 

 

σιγα μην παω να αγορασω ram για το χρεπι , τροφοδοτικο που του καηκε πηγα και του πηρα με βαρια καρδια και τσιγκουνευομαι εδω και μηνες να του παρω μπαταρια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά στο μυαλό μου έχω τις τιμές των μεταχειρισμένων DDR2, οι οποίες προφανώς εξαρτώνται απ' την προσφορά και τη ζήτηση.

 

Μη νομίζεις, υπάρχει αρκετός κόσμος που θα ήθελε λίγη ακόμη DDR2 επειδή δεν τον παίρνει ν' αλλάξει πλατφόρμα και θέλει απλά το σύστημά του να τον βγάλει λίγα χρόνια ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με τις τιμες που εχουν καποια μεταχειρισμενα πραγματα που εχουν ζητηση (πχ 4πυρηνοι σε 775) , ειλικρινα πολλες φορες σκεφτομαι οτι αξιζει να πας να παρεις κατι απο την αρχη καινουριο.. 

 

αλλα οπως λες η ζητηση καθοριζει τις τιμες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα το επενδυση απλα δεν παιζει. Παιρνεις οσο χρειαζεσαι η απλα γουσταρεις κ απο κει και περα οταν ειναι να πουλησεις τα πουλας. Με απλα λογια..εχεις λεφτα κ απλα θες πολυ μνημη με usage 20% max; Παρε 32 gb και δωσε 200 ευρω.. Το να δψσεις 200 ευρω σαν επενδυση απλα δεν εχει κανενα νοημα.Ναι οκ.μπορει σε 5 χρονια να τις πουλησεις 210 ευρω.Μπορει 180. Σιγα τα αυγα ακομα και 220 να τις δωσεις..Παραπανω χρηματα δε παιζει να παρει καποιος..Και οι ddr2 στα χαμηλα τους γυρω στα 10 ευρω ανα gb ηταν.Οσο πουλιουνται σημερα οι μεταχειρισμενες δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ με 4GB ακόμα είμαι κομπλέ και έχω και δυάρες ddr3 αν χρειαστεί να βάλω και άλλη πάνω απλά δεν τις έχω βάλει γιατί δεν έχει χρειαστεί ακόμα.

τώρα τα ddr4 θα βγουν μόνο και μόνο για να βοηθήσουν τα apus που τρώνε μπούκωμα απο τις ddr3 μνήμες και δεν μπορούν να τα τουμπανιάσουν σε δύναμη γιατί δεν θα έχει νοημα με ddr3@1800 γιατί τις ταχύτητες μνήμης έστω και μιας παλιάς κάρτας γραφικών με ddr3 στα 1800 αλλά με 256bit δεν τις φτάνει ένα με τίποτα το ddr3 του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως ξαναλέω ότι όταν είχα 8GB και έπαιζα Crysis 1 σε 2560*1440, στο τελευταίο boss είχα errors και έπρεπε να κλείσω browser και aMSN για να βελτιωθεί η κατάσταση, όχι να εξαλειφθεί τελείως το πρόβλημα.

 

Βέβαια είχα κλειστό Pagefile. Έβαλα άλλα 8GB και κομπλέ.

 

Η μνήμη «απλώνει» πολύ μετά τα XP. Άνοιγα Task Manager και είχα 6-7GB memory usage.

ειχες errors επειδη ειχες κλεισει το pagefile.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν οφείλεται στο Pagefile, αλλά πρωταρχικά στο memory usage :-)

 

Το pagefile ήταν ένας από τους τρόπους να αντιμετωπίσω το πρόβλημα, που ήταν η έλλειψη μνήμης, σωστά;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...