Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των DRAM μνημών θα συνεχίσουν την ανοδική πορεία τον Απρίλιο


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι ένα πράγμα τα φύγουν μερικές εκατοντάδες pages στο swap που δε ζητούνται πλέον από την εφαρμογή που τις κατέχει και άλλο να μεγαλώσει το working size σου πέρα από τη RAM.

 

Στην τελευταία περίπτωση, ναι θέλεις περισσότερη RAM ή αρχίζει το thrashing. Στην πρώτη πετάς τα λεφτά σου, γιατί το πραγματικό σου πρόβλημα είναι απλά μια ανεπαρκής ρύθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο, μια απορια εχω τα σημερινα λειτουργικα μπορουν να χρησιμοποιησουν τα φλασακια ως extra μνημη (readyboost) σαν επεκταση της μνημης, αν εχουμε ενα φλασακι των 8gb με συστημα 4gb ram, κατα ποσο αυτο θα βελτιωσει το συστημα? ξερω οτι η ταχυτητα στα φλασακια κυμαινεται γυρω στα 15-25mb/s μεχρι 70mb/s ενω οι ram κυμαινονται 10,664 MB/s 17,000 MB/s

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To readyboost θα σε βοηθήσει αν η ταχύτητα της cache που προσθέτεις είναι >> του δίσκου σου. Τα USB2 flashάκια δεν ανήκουν σε αυτή την κατηγορία. Τα USB3 ίσως... αλλά θα τα καταστρέψεις σχετικά γρήγορα φαντάζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασχετο, μια απορια εχω τα σημερινα λειτουργικα μπορουν να χρησιμοποιησουν τα φλασακια ως extra μνημη (readyboost) σαν επεκταση της μνημης, αν εχουμε ενα φλασακι των 8gb με συστημα 4gb ram, κατα ποσο αυτο θα βελτιωσει το συστημα? ξερω οτι η ταχυτητα στα φλασακια κυμαινεται γυρω στα 15-25mb/s μεχρι 70mb/s ενω οι ram κυμαινονται 10,664 MB/s 17,000 MB/s

Ότι πιο fail τεχνολογία βγήκε ποτέ! το φλασάκι είναι μακράν πιο αργό από τον σύγχρονο δίσκο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι πιο fail τεχνολογία βγήκε ποτέ! το φλασάκι είναι μακράν πιο αργό από τον σύγχρονο δίσκο...

εξαρταται πως το εννοεις, αν το θετεις σαν λειτουργια readyboost ναι, αν το θετεις σαν μεταφορα δεδομενων μονο fail δεν ειναι, τα φλασακια ειναι ενα τι πιο γρηγορα απο τα cd/dvd  και με μερικες δεκαδες χιλιαδες κυκλους εγγραφων, εγω εχω ενα san disk cruzer των 16gb γυρω στα 3 χρονια και εχω μεταφερει πανω απο 2 TB δεδομενα πανω του και ας το εχω χρυσοπληρωσει 35 ευρω, τα λεφτα του τα εχει βγαλει, σκεψου αν δεν υπηρχαν τα φλασακια ποσα λεφτα θα πεταγα σε cd/dvd ολα αυτα τα χρονια οποτε μονο fail δεν ειναι τα φλασακια, για τα dvd ισως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...