Προς το περιεχόμενο

Αποριες σχετικα με RMA


skoulas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι αιωνιες αποριες μου σχετικα με το RMA:

 

1.Πρεπει να επικοινωνησω με το καταστημα που αγορασα το προιον ή μπορω να απευθυνθω κατευθειαν στην κατασκευαστρια εταιρια;

 

2.Πρεπει να έχω την αρχική συσκευασία του προιοντος;

 

3.Τα εξοδα αποστολης τα επιβαρυνομαι εγω; - αν ναι σε ποιες περιπτωσεις;

(πχ#1 αγορασα κατι απο καταστημα σε αλλη πολη πχ#2 στελνω τον hdd στα κεντρικα που ειναι αμερικη -λεμε τωρα-...)

 

4.Χωρις αποδειξη αγορας μπορει να γινει RMA;

 

5.Εστω οτι εχω χασει την αποδειξη και το μαγαζι εχει κλεισει...Χάνω την εγγύηση;

 

6.Ισχυουν σε ολα τα προιόντα hardware (ssd/hdd/ram/gpu κτλ) αυτα;

 

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις απαντησεις σας...

 

(Αν ειναι σε λαθος μερος ας μεταφερθει απο καποιον διαχειριστη. Eπισης νομιζω οτι θα ηταν χρησιμο να φτιαχτει ερωτηση-απαντηση και να γινει pinned γιατι βλέπω συχνα ερωτησεις σχετικά με RMA)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω κατι συγκεκριμενα...γι'αυτο εβαλα και την τελευταια ερωτηση...Αλλα αν πρεπει να τα κατηγοριοποιησουμε ας πουμε για hdd/ssd που ειναι και το πιο ευαλωτο hardware...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου παίζει κάποιο ρόλο το κατάστημα απ' όπου έχεις κάνει την αγορά.

 

Μερικά καταστήματα μπορείς να τα εμπιστευτείς σε τέτοιες περιπτώσεις, ενώ κάποια άλλα όχι, και είναι σοφότερο να προσπαθήσεις να βγάλεις άκρη απευθείας με την εταιρεία.

 

Η συσκευασία και τα παρελκόμενα απαιτούνται στις περισσότερες, αν όχι όλες, περιπτώσεις.

 

Η απόδειξη αγοράς ενδέχεται να μην απαιτείται, αν υπάρχει ηλεκτρονική απόδειξη, π.χ. σε μορφή mail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...