Προς το περιεχόμενο

Καρέκλα γραφείου βυθίζεται


BLuE_PaNtHeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια καρέκλα γραφείου εδω και 2 χρόνια και τον τελευταίο μήνα όταν τραβάω τον μοχλό για να ανέβει και μετά κάθομαι μετά απο λίγη ώρα βυθίζεται μόνη της .Δεν είμαι χονδρός,80 κιλά είμαι.και μου είπανε οτι αντέχει μέχρι 150κιλά βάρος

Η εγγύηση έχει λήξει.Τι να κάνω για να την φτιάξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tιποτε ρε συ...Απλά χάλασε ο μηχανισμός της.

Η δικιά μου που την έχω 6 χρόνια, δοξα τον καρεκλά, δεν έχει κάτι, αλλά σπάνια παιζω με τον μοχλο. Την έχω σταθερή γιατι έτσι με βολευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KΛΑΣΣΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΒΛΑΒΗΣ.

 

Εγω πολυ απλα ξεβιδωσα την καρεκλα και εχωσα  τον ''κορμο''(αυτο στην εικονα τεσπα) μεσα σε ενα σωληνα

home-office-remodel-6.jpg

Και οταν επεφτε σταματουσε στον σωληνα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά ξέχασα να αναφέρω οτι είχε κάτσει πριιν λίγο καιρό ένας παχύς φίλος μου κάπου 125-130 κιλά πρέπει να ήτανε .Τεσπα ,ανταλαχτικό πάντως δε θα υπάρχει για το υδραυλικό σύστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ με την δικιά μου δεν έχω τέτοιο πρόβλημα παρόλο που την έχω πηδήξει. Σε στυλ ξαπλώνω πάνω, γλιστράω προς τα κάτω, βάζω όλη την δύναμη σε μία πλευρά κλπ.

 

Ώσπου μια μέρα έκανε ένα κρακ η πλάτη και άρχισε και κουνιόταν. Και μετά από λίγο καιρό άρχισε να με ενοχλεί στην πλάτη το μέσα σίδερο που είχε πεταχτεί. Και τα ροδάκια μαζέψανε τρίχες πολλές και κολλήσανε και μετά σπάσανε.

 

Και για κάτι μήνες την είχα στην γωνία για καλόγερο μέχρι προχθές που άδειασα να την φτιάξω.

 

Τα ροδάκια φύγανε και έβαλα από κάτω τσοχάκι και έβαλα 4 περαστές βίδες στην πλάτη και τώρα δεν θα ξανακουνηθεί ποτέ.

 

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι η δική μου το κάνει μερικές φορές, αλλά εξαρτάται, κάνει και το αντίθετο (ανεβαίνει ψηλότερα).

 

Έχω μια ιδέα πάντως. Επειδή αυτό είναι υδραυλικό, είναι κάτι σαν ανάρτηση με αέρα. Έχει μια βαλβίδα που συγκρατεί τον αέρα. Προφανώς, κάποιο λαστιχάκι στη βαλβίδα για κάποιο λόγο δεν κάνει τέλεια εφαρμογή (πχ έχει ξεραθεί) και λίγο λίγο περνάει ο αέρας. Η ιδέα μου είναι πως αν ρίξεις λίγο λεπτόρευστο γράσο/λάδι (ΟΧΙ μαγειρικό και κατάλληλο για λάστιχα να μη το διαλύσει χημικά) στο λαστιχάκι της βαλβίδας μετά θα κάνει πιο σωστή επαφή και πιστεύω πως θα φτιάξει. Χωρίς να το έχω προσπαθήσει, επειδή η βαλβίδα είναι στο πάνω μέρος, ένας τρόπος πρέπει να είναι να βγάλεις το πάνω μέρος της καρέκλας και να πιέσεις τη βαλβίδα (θέλει λίγο δύναμη) ώστε να ανοίξει και να ρίξεις το λαδάκι να περάσει μέσα. Ένα προβληματάκι σε αυτό είναι πως επειδή νομίζω είναι «περαστός» ο σωλήνας στις άκρες, ύστερα από καιρό λόγο του βάρους που δέχεται σφηνώνουν τα μέταλλα και είναι δύσκολο να τα βγάλεις. Αλλά και πάλι χωρίς να ξεσυναρμολογήσεις τίποτα νομίζω φαίνεται η βαλβίδα, αν πιέσεις το μοχλό της καρέκλας κι από το πλάι κάνεις τη μαγκιά να ρίξεις λίγο λαδάκι με κάποιο σωληνάκι/σταγονόμετρο, πρέπει να γίνεται εύκολα.

 

[edit] Παίζει να μη φταίει το λάστιχο της βαλβίδας, αλλά το λάστιχο που έχει ο λεπτότερος σωλήνας εσωτερικά. Για να ρίξεις λάδι που να φτάσει εκεί, απλά λούζεις το πάνω σωλήνα κοντά στη σύνδεση και το λαδάκι θα γλυστρήσει μέσα και θα φτάσει στο λάστιχό του στην άκρη. Παρόμοιο φαινόμενο συμβαίνει και στις χειροκίνητες τρόμπες αέρα, μόλις περάσει καιρός και ξεραθεί το λάστιχο πισωγυρίζει ο αέρας και γι αυτό θέλει λάδωμα ο σωλήνας εσωτερικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να σκέφτομαι καρχαρίες όταν κολυμπάω, θρίλλερ όταν σηκώνομαι τη νύχτα, αράχνες όταν χώνω το χέρι μου σε τρύπες και αποθήκες, αλλά νομίζω είναι ώρα να πάω στον καναπέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ με την δικιά μου δεν έχω τέτοιο πρόβλημα παρόλο που την έχω πηδήξει. Σε στυλ ξαπλώνω πάνω, γλιστράω προς τα κάτω, βάζω όλη την δύναμη σε μία πλευρά κλπ.

 

Ώσπου μια μέρα έκανε ένα κρακ η πλάτη και άρχισε και κουνιόταν. Και μετά από λίγο καιρό άρχισε να με ενοχλεί στην πλάτη το μέσα σίδερο που είχε πεταχτεί. Και τα ροδάκια μαζέψανε τρίχες πολλές και κολλήσανε και μετά σπάσανε.

 

Και για κάτι μήνες την είχα στην γωνία για καλόγερο μέχρι προχθές που άδειασα να την φτιάξω.

 

Τα ροδάκια φύγανε και έβαλα από κάτω τσοχάκι και έβαλα 4 περαστές βίδες στην πλάτη και τώρα δεν θα ξανακουνηθεί ποτέ.

 

Ροδακια, τα πηρα 2 ευρω την πενταδα. 

Απλα, πηγα ενα δειγμα (γιατι αλλαζει ο τροπος κουμπωματος), σε ενα καταστημα με εξοπλισμο, γραφειων - καταστηματων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...