Προς το περιεχόμενο

Καρέκλα γραφείου βυθίζεται


BLuE_PaNtHeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κι η δική μου το κάνει μερικές φορές, αλλά εξαρτάται, κάνει και το αντίθετο (ανεβαίνει ψηλότερα).

 

Έχω μια ιδέα πάντως. Επειδή αυτό είναι υδραυλικό, είναι κάτι σαν ανάρτηση με αέρα. Έχει μια βαλβίδα που συγκρατεί τον αέρα. Προφανώς, κάποιο λαστιχάκι στη βαλβίδα για κάποιο λόγο δεν κάνει τέλεια εφαρμογή (πχ έχει ξεραθεί) και λίγο λίγο περνάει ο αέρας. Η ιδέα μου είναι πως αν ρίξεις λίγο λεπτόρευστο γράσο/λάδι (ΟΧΙ μαγειρικό και κατάλληλο για λάστιχα να μη το διαλύσει χημικά) στο λαστιχάκι της βαλβίδας μετά θα κάνει πιο σωστή επαφή και πιστεύω πως θα φτιάξει. Χωρίς να το έχω προσπαθήσει, επειδή η βαλβίδα είναι στο πάνω μέρος, ένας τρόπος πρέπει να είναι να βγάλεις το πάνω μέρος της καρέκλας και να πιέσεις τη βαλβίδα (θέλει λίγο δύναμη) ώστε να ανοίξει και να ρίξεις το λαδάκι να περάσει μέσα. Ένα προβληματάκι σε αυτό είναι πως επειδή νομίζω είναι «περαστός» ο σωλήνας στις άκρες, ύστερα από καιρό λόγο του βάρους που δέχεται σφηνώνουν τα μέταλλα και είναι δύσκολο να τα βγάλεις. Αλλά και πάλι χωρίς να ξεσυναρμολογήσεις τίποτα νομίζω φαίνεται η βαλβίδα, αν πιέσεις το μοχλό της καρέκλας κι από το πλάι κάνεις τη μαγκιά να ρίξεις λίγο λαδάκι με κάποιο σωληνάκι/σταγονόμετρο, πρέπει να γίνεται εύκολα.

 

[edit] Παίζει να μη φταίει το λάστιχο της βαλβίδας, αλλά το λάστιχο που έχει ο λεπτότερος σωλήνας εσωτερικά. Για να ρίξεις λάδι που να φτάσει εκεί, απλά λούζεις το πάνω σωλήνα κοντά στη σύνδεση και το λαδάκι θα γλυστρήσει μέσα και θα φτάσει στο λάστιχό του στην άκρη. Παρόμοιο φαινόμενο συμβαίνει και στις χειροκίνητες τρόμπες αέρα, μόλις περάσει καιρός και ξεραθεί το λάστιχο πισωγυρίζει ο αέρας και γι αυτό θέλει λάδωμα ο σωλήνας εσωτερικά.

χμμ οκ ευχαριστώ θα το δοκιμάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει αυτό με την έκρηξη. Το πάτησα στο youtube γιατί αδυνατούσα να το πιστέψω, κι όμως συνέβη...

 

*** είναι δύο ξεχωριστά βίντεο για ΔΥΟ περιπτώσεις, αν ψάξετε θα δείτε πως έχει συμβεί δύο φορές!

 

WTF και καμιά φορά είχα τη συνήθεια να κάθομαι με φόρα κιόλας για πλάκα, με αυτό που είδα τώρα δε το ματακάνω.

 

Πώς γίνεται κι ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κινέζικο μπορεί να εκραγεί; Επίτηδες το κάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα την,την βρήκα αυτην ακριβως την καρεκλα εχω

http://hptzivas.gr/karekles-grafeiou/1191-bf2008-o5182-.html

 

δε νομίζω οτι διατρέχω κίνδυνω να μου εκραγεί και να μου καρφωθεί το παλούκι στον κώλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα την,την βρήκα αυτην ακριβως την καρεκλα εχω

http://hptzivas.gr/karekles-grafeiou/1191-bf2008-o5182-.html

 

δε νομίζω οτι διατρέχω κίνδυνω να μου εκραγεί και να μου καρφωθεί το παλούκι στον κώλο..

 

Έλα μωρέ, υπερβολές, το πολύ πολύ να σε τσούξει λίγο.;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

παιδιά στην βάση τις καρεκλα μου που ενώνει την μπουκάλα με την βάζει έχει ένα δαχτυλίδι πλαστικό που στην oυσια δενει τι μπουκάλα με την βάση, έσπασε και βγαίνει μήπως γνωρίζει κανεις εάν υπάρχει ανταλλακτικό ???

 

 

DSC_0051.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εμένα έχει σπάσει αυτό και πλέον έχει φύγει τελείως.

 

Δεν το έψαξα όμως. Απλώς την έχω και κάθομαι πιο χαμηλά και δεν την σηκώνω γιατί όταν είναι ψηλά κάνει τραμπάλα και νομίζω πως θα φύγω.

 

Θα συνηθίσεις

 

post-217321-0-63435800-1398691904_thumb.png

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?page=productview&iID=15349

"Σκελετός καθίσματος: Κοντραπλακέ από ξύλο ευκαλύπτου."

Μήπως να ανησυχώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...
  • 1 χρόνο αργότερα...

Εγω έκοψα στις διαστάσεις που ήθελα μια μολυβοθήκη και την έβαλα ανάμεσα στο καθισμα και το στήριγμα με τα ροδάκια απο κατω και μου κράτησε για κανα εξάμηνο. Μετά έσπασε η μολυβοθήκη και αναγκάστικα να βάλω κάτι άλλο. Καλές είναι και οι σωλήνες νερού εφόσον είναι απο σκληρό πλαστικό και στις διαστάσεις που το θες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Στις 12/4/2013 στις 9:08 ΜΜ, Cossutius. είπε

Tιποτε ρε συ...Απλά χάλασε ο μηχανισμός της.

Η δικιά μου που την έχω 6 χρόνια, δοξα τον καρεκλά, δεν έχει κάτι, αλλά σπάνια παιζω με τον μοχλο. Την έχω σταθερή γιατι έτσι με βολευει.

Αν καποιος, δεν ανεβοκατεβαζει μια καρεκλα με το μοχλο, κρατα περισσοτερο ο μηχανισμος;

Η 'μπουκαλα' (δεν ξερω αν υπαρχει καποιος ειδικοτερος ορος), ποσο κοστιζει αν την αλλαξει κανείς; Αν και φανταζομαι οτι για φτηνες καρεκλες ισως να μην αξιζει η αλλαγη και το κοστος αλλα μαλλον αγορα μιας καινουριας...

Στις 12/4/2013 στις 9:08 ΜΜ, Cossutius. είπε

Tιποτε ρε συ...Απλά χάλασε ο μηχανισμός της.

Η δικιά μου που την έχω 6 χρόνια, δοξα τον καρεκλά, δεν έχει κάτι, αλλά σπάνια παιζω με τον μοχλο. Την έχω σταθερή γιατι έτσι με βολευει.

Αν καποιος, δεν ανεβοκατεβαζει μια καρεκλα με το μοχλο, κρατα περισσοτερο ο μηχανισμος;

Η 'μπουκαλα' (δεν ξερω αν υπαρχει καποιος ειδικοτερος ορος), ποσο κοστιζει αν την αλλαξει κανείς; Αν και φανταζομαι οτι για φτηνες καρεκλες ισως να μην αξιζει η αλλαγη και το κοστος αλλα μαλλον αγορα μιας καινουριας...

Στις 12/4/2013 στις 9:08 ΜΜ, Cossutius. είπε

Tιποτε ρε συ...Απλά χάλασε ο μηχανισμός της.

Η δικιά μου που την έχω 6 χρόνια, δοξα τον καρεκλά, δεν έχει κάτι, αλλά σπάνια παιζω με τον μοχλο. Την έχω σταθερή γιατι έτσι με βολευει.

Αν καποιος, δεν ανεβοκατεβαζει μια καρεκλα με το μοχλο, κρατα περισσοτερο ο μηχανισμος;

Η 'μπουκαλα' (δεν ξερω αν υπαρχει καποιος ειδικοτερος ορος), ποσο κοστιζει αν την αλλαξει κανείς; Αν και φανταζομαι οτι για φτηνες καρεκλες ισως να μην αξιζει η αλλαγη και το κοστος αλλα μαλλον αγορα μιας καινουριας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...