Προς το περιεχόμενο

Αγορά Laptop


Jazzman87

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες καλησπέρα!

 

Μετά από πολλές μέρες έντονης έρευνας (βασιζόμενης σε μεγάλο βαθμό στις προτάσεις σας) κατέληξα σε τρία μοντέλα και επισκέφτηκα τα καταστήματα για να τα δω από κοντά και να αποκομίσω μια ολοκληρωμένη άποψη.

 

"Δυστυχώς" κατέληξα πολύ εύκολα γιατί πολύ απλά ο νικητής ήταν τόσο καλύτερος από όλα τα υπόλοιπα!

 

Μιλάω ασφαλώς για το Lenovo Z500. Το μηχάνημα είναι φανταστικό, πέρα από το χαρακτηριστικά του που είναι πολύ καλά, η ποιότητα κατασκευής είναι αξεπέραστη! Πιστεύω ότι είναι ότι καλύτερο σε αυτή την κατηγορία

 

Ενθουσιασμένος γύρισα σπίτι να τσεκάρω το Skroutz γιατί θυμόμουν ότι είχα βρει αγγελία με 645€ - τιμή Media Markt 750€ - και ετοιμαζόμουν να παραγγείλω στο καπάκι! Δυστυχώς είχα κάνει λάθος ή έτρεχε κάποια προσφορά που δεν ήξερα. Η σημερινή προσφορά του Online καταστήματος είναι 700€...

http://www.specialprice.gr/shop/item.asp?itemid=22492&catid=19

 

Έχω προβληματιστεί πολύ γιατί το θέλω πραγματικά, από την άλλη προετοιμαζόμουν γενικότερα για κανένα 650άρι max!

 

Ποιες είναι οι σκέψεις της παρέας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 152
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι,το specialprice ανέβασε πρόσφατα την τιμή.

Δεν μπορείς να το πάρεις από άμαζον?Αυτή τη στιγμή έχει ~635€ και μέχρι πριν λίγες μέρες είχε ~575€!Μπορεί να ξαναπέσει σύντομα.

 

Άλλωστε και το specialprice την αγγλική έκδοση έχει,τζάμπα καπέλο δηλαδή πληρώνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Και για να περιπλεξω λιγο ακομα τα πραγματα <a href="http://www.amazon.co.uk/gp/product/B009R16S0E/ref=noref?ie=UTF8&psc=1&s=computers">http://www.amazon.co.uk/gp/product/B009R16S0E/ref=noref?ie=UTF8&psc=1&s=computers</a></p>

<p> </p>

<p>Επισης εχεις δει αυτον? (εγω θα ετρεχα)  <a href="http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200021842">http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200021842</a> (λεει κατοπιν παραγγελιας). Υποψην 730m=645m</p>

<p> </p>

<p>Απο τους 2 προτεινω παντως Acer (εχει λειτουργικο κ SSD)</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάλε το Ζ500 στο camel και περίμενε λιγάκι, και πριν λίγο καιρό ανέβηκε και μετά από λίγο επανήλθε στις 480 λίρες. Άσε που έχει ήδη βγει το Ζ500 με touch οθόνη (όπου να'ναι έρχεται και Ευρώπη) οπότε φαντάζομαι ότι η τιμή σε αυτό θα πέσει.

και για του λόγου το αληθές

amazon.png?force=1&zero=0&w=725&h=440&de

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@arxaggelos με έπιασες αδιάβαστο, δεν ξέρω τι είναι το Camel. Αν κατάλαβα καλά είναι κάποιο site/ πρόγραμμα που κάνει monitoring τιμών;

 

@liakjim η δεύτερη προσφορά είναι πάρα πολύ καλή, φοράει και τέλεια κάρτα γραφικών, έχει όμως i3 επεξεργαστή, δε θα χάνει σημαντικά από τον i5;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@arxaggelos με έπιασες αδιάβαστο, δεν ξέρω τι είναι το Camel. Αν κατάλαβα καλά είναι κάποιο site/ πρόγραμμα που κάνει monitoring τιμών;

 

To site είναι το www.camelcamelcamel.co.uk. Κάνει tracking τις τιμές των προϊόντων του amazon.co.uk.  Παίρνεις το url του προϊόντος που θέλεις από το amazon και το βάζεις στο σχετικό πεδίο μέσα στο camel, και αυτό σου εμφανίζει ιστορικό τιμών όπως αυτό που σου παρέθεσα.  Το γ@μάτο είναι ότι μπορείς να ζητήσεις από το site να παρακολουθεί την τιμή για πάρτη σου, να του ορίσεις μια "επιθυμητή τιμή", και το camel σε ειδοποιεί άμεσα με mail ή rss μόλις (εάν φυσικά) το άμαζον ρίξει ποτέ εκεί που θέλεις την τιμή του προϊόντος.  Δεν χρειάζεται sign up, απλά τοθ δίνεις το mail σου εάν θέλεις ειδοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πολύ καλή τιμή για Dell πιστεύω.  Ο Lenovo Z500 έχει σαφέστατα καλύτερη ποιότητα κατασκευής, αλλά σε specs ο συγεκριμένος τον σκίζει άνετα, καθώς επίσης και σε εγγύηση.  Επίσης ο Lenovo έχει σίγουρα καλύτερα ηχεία, και αυτό δεν το λέω επειδή έχω κολλήσει με τα υπεργαμάτα ηχεία του Toshiba A100 μου, είναι εντελώς αντικειμενική άποψη :) Μια βόλτα από τη MM που τα έχει δίπλα δίπλα θα σας πείσει. 

 

Μόνο προσοχή στα τεχνικά χαρακτηριστικά, ο 3521 δεν διαθέτει έξοδο VGA.

Γιατί ρε γμτ δεν βγάζουν μια προσφορά για 5521;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim

Και τα δύο που έχεις βάλει απο άμαζον δεν στέλνονται Ελλάδα,και είναι αρκετά ακριβότερα έτσι κι αλλιώς

 

Πολύ καλή τιμή για Dell πιστεύω.  Ο Lenovo Z500 έχει σαφέστατα καλύτερη ποιότητα κατασκευής, αλλά σε specs ο συγεκριμένος τον σκίζει άνετα,

Σε Ram είναι σίγουρα καλύτερος ο Dell.Στα υπόλοιπα δεν βλέπω να υπερτερεί και μάλιστα τόσο άνετα όσο περιγράφεις.Με μια γρήγορη ματιά στα γνωστά πινακάκια,ο i5 είναι δυνατότερος του i7 και η 635 είναι σε καλύτερη θέση από την 8730.Δεν έκατσα να ψάξω ενδελεχή benchmark,αν έχω λάθος διορθώστε με.

 

Επίσης μην ξεχνάμε τα 130€ διαφορά από την "συνηθισμένη" τιμή του Lenovo.Είναι αρκετά πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim

Και τα δύο που έχεις βάλει απο άμαζον δεν στέλνονται Ελλάδα,και είναι αρκετά ακριβότερα έτσι κι αλλιώς

 

Σε Ram είναι σίγουρα καλύτερος ο Dell.Στα υπόλοιπα δεν βλέπω να υπερτερεί και μάλιστα τόσο άνετα όσο περιγράφεις.Με μια γρήγορη ματιά στα γνωστά πινακάκια,ο i5 είναι δυνατότερος του i7 και η 635 είναι σε καλύτερη θέση από την 8730.Δεν έκατσα να ψάξω ενδελεχή benchmark,αν έχω λάθος διορθώστε με.

 

Επίσης μην ξεχνάμε τα 130€ διαφορά από την "συνηθισμένη" τιμή του Lenovo.Είναι αρκετά πιστεύω.

 

Για  την κάρτα δεν ξέρω σίγουρα, ίσως υπέθεσα αφελώς ότι είναι καλύτερη από την 635 γιατί υποτίθεται ότι είναι από τις "καλές" Radeon γαι laptop.  Αλλά γαι τον επεξεργαστή δώσε κανένα λινκ να δω γιατί έχω μπερδευτεί. 

 

Για την εγγύηση πάντως δεν νομίζω ότι το συζητάμε.  Και φυσικά εννοούμε την τωρινή τιμή του Lenovo, στη χαμηλή εννοείται ότι είναι πολύ περισσότερο vfm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι γι ακόμα μια φορά δώσατε μάλλον την απάντηση, Λενόβο στα 635 (αν όχι λιγότερο) από άμαζον!

 

Το ερώτημα είναι, ψωνίζω άφοβα; Από άμαζον κάνω αγορές συνέχεια αλλά ποτέ κάτι τόσο ακριβό. 

 

καιβέβαια δε φοβάμαι τα αγγλάκια ή το Αμαζον, τα δικά μας τελωνεία φοβάμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τελωνείο από Αγγλία, και το κατάστημα είναι πολύ πιό αξιόπιστο από το μέσο ελληνικό. Προσωπικά δεν έχω αγοράσει κάτι τόσο ακριβό από εκεί, αλλά δεν θα δίσταζα καθόλου. Για την ακρίβεια, το Z500 το έχω ακόμη μέσα στη λίστα μου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Arxaggelos μα το ατιμο είναι πολύ καλό!

 

Το είδα σήμερα από κοντά και με κέρδισε αμέσως

 

http://www.amazon.co.uk/Lenovo-Ideapad-15-6-inch-Laptop-Chocolate/dp/B00B2HVYT6/ref=sr_1_1?s=computers&ie=UTF8&qid=1366399787&sr=1-1&keywords=lenovo+z500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@arxaggelos

Δες εδώ http://www.notebookcheck.net/Mobile-Processors-Benchmarklist.2436.0.html Μην ξεχνάς ότι ο i7 είναι U έκδοση.Σε νούμερα είναι ίδιος (ελάχιστα κάτω) με τον "νορμάλ" i5

 

@jazzman

Προχώρα άφοβα με amazon.Έχω ψωνίσει αρκετά λάπτοπ.Αν έχεις περιθώριο,περίμενε λίγες μέρες μπας και ξαναπέσει η τιμή,το παρακολουθώ κι εγώ και θα σου στείλω μήνυμα αν είναι.Αλλιώς αν βιάζεσαι πάρτο τώρα,αλλά είναι αρκετή η διαφορά.Επίσης σκέψου ότι μόλις παραγγείλεις,σε 2 εργάσιμες το πολύ θα το έχεις στα χέρια σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...