Προς το περιεχόμενο

τυρί φέτα και μυρωδιές


nicoc89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα μισό κιλό φέτα απο το mini market στην γειτονιά μου και μύριζε πόδι
το πήγα πίσω και ο τύπος μου είπε οτι είναι λογικό να μυρίζει έτσι γιατι είναι φρέσκο (λολ)
τελικά το επέστρεψα και πήρα άλλη μάρκα που δεν μύριζε .
δεν θα ψωνίσω ξανά απο εκεί αλλα το ερώτημα μένει ..
αν ήταν χαλασμένο απο τι χάλασε ? είχε μείνει εκτός ψυγείου ?
είναι ασφαλές να το καταναλώσουμε? δηλαδή αν είχα βουλωμένη μύτη και δεν μπορούσα να το μυρίσω θα μπορούσα να πάθω τροφική δηλητηρίαση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παλιότερα είχα πιει καταλάθος ληγμένο γάλα δυο εβδομάδων και δεν έπαθα τίποτα , αλλά δεν μύριζε και δεν έδειχνε να έχει τίποτα γιατί το είχα στο ψυγείο , αυτό το τυρί γιατί μύριζε πατούσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν και τα τυρια το αρωμα τους.

Αλλα :

Σαν παιδια της πολης δεν εχουμε μαθει να τα ξεχωριζουμε και μαλλον τρωμε το πιο...μιζερο .Και φυσικα δεν εμπιστευομαστε κανενα πωλητη  :-)

Και με την ευκαιρια , εχει δοκιμασει κανεις vieux boulogne ? Eιχα διαβασει καποτε οτι εχει ενα , χμμ , ιδιαιτερο αρωμα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φέτα, αν δεν βρωμάει, (που δε συμβαίνει συχνά να βρωμάει,ειδικότερα οι φέτες του εμπορίου είναι σπάνιο να βρωμάνε nicoc89 πήγαινε παίξε κανένα τζόκερ.. :P ) είναι μακράν το καλύτερο τυρί στον κόσμο.Τώρα για το πόδι που λες.. υποθέτω εννοείς τη χαρακτηριστική-και άκρως αηδιαστική το παραδέχομαι-μυρωδιά του ζώου την οποία παίρνουν κάποιες φορές τα τυριά,αυτή που στο χωριό μου αποκαλούν μπουρτζίλα (sic).Aν εννοούμε την ίδια μυρωδιά τότε το τυρί δεν είναι χαλασμένο,απλώς δεν τρώγεται.Προσωπικά,και μια μπουκιά μόνο να φάω από φέτα με τέτοια γεύση δε μπορώ να τη χωνέψω.Αν ήταν χαλασμένο δε θα μύριζε ''πόδι'' αλλά... χταπόδι.  :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαν το γάλα μετα απο δυο βδομάδες εχει γίνει φέτα. δε τάδες τα κομματια?

συνήθως στη φέτα βρωμάει το ζουμί που την έχουνε μεσα. αμα βάλεις το κεφάλι σου να μυρισεις το βαρελι θα πεσεις ξερος...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φέτα, αν δεν βρωμάει

 

 

H φετα παντα βρωμαει...πρωτα γεννιεται η βρωμα της και μετα η φετα :)

 

@andreapaog328

 

λεγεται αρμη και ειναι ο,τι πιο αηδιαστικο εχω δει/μυρισει στην ζωη μου.

 

Η χειροτερη εμπειρια σε ολοκληρη την στρατιωτικη μου θητεια ηταν οταν αναγκαστικα να βαλω το χερι μου μεσα σε εναν τενεκε..μεσα στην αρμη..να βγαλω ενα κομματι φετα (με ειχανε βαλει στο εστιατοριο της μοναδας για καποια φεγγαρια).

 

Επλενα το χερι μου επι 1 ωρα με χλωρινη.......απλα φαντασου το :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρησιμοποιούν ξύλινο βαρέλι, και είναι φρέσκια, μυρίζει. Βέβαια όταν "ψηθεί" καλύτερα η φέτα (40+ μέρες), θα έχει  τρομερή γεύση. (η μυρωδιά θα έχει φύγει) 

Εν αντιθέση με αυτή του μεταλλικού τενεκέ που είναι  άοσμη αλλά και άγευστη, ανεξάρτητα του χρόνου που θα "ψηθεί". 

 

Όσον αφορά τυριά που μυρίζουν, όσοι έχουν δοκιμάσει Γαλλικά, Ιταλικά ή Αγγλικά τυριά, όσο πιο πολύ μυρίζει, τόσο πιο καλό είναι.  Stinking Bishop, και Stinking Archbishop, είναι τα δύο πρώτα με την "χειρότερη" μυρωδιά μάλιστα. 

 

Και όσοι έχουν πάει σε τυροκομεία στην Ελλάδα, εκεί να δείτε. Ιδίως αυτά που χρησιμοποιούν κατσικίσιο γάλα αποκλειστικά, για να φτιάχνουν μυζήθρες ή σκληρά τυριά.  

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρησιμοποιούν ξύλινο βαρέλι, και είναι φρέσκια, μυρίζει. Βέβαια όταν "ψηθεί" καλύτερα η φέτα (40+ μέρες), θα έχει  τρομερή γεύση. 

Εν αντιθέση με αυτή του μεταλλικού τενεκέ που είναι  άοσμη αλλά και άγευστη, ανεξάρτητα του χρόνου που θα "ψηθεί". 

 

Apoll , και στο διαστημα να την βαλεις την φετα... β ρ ω μ α ε ι . Μην αυταπατασαι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H φετα παντα βρωμαει...πρωτα γεννιεται η βρωμα της και μετα η φετα :)

Όχι. :)   Βρωμάει όταν έχει αυτή τη χαρακτηριστική μυρωδιά που εξηγώ πιο πάνω (που και αυτό προσωπική άποψη είναι,σε άλλους τους αρέσει) πως να σου το εξηγήσω  σα βαρβατίλα ρε παιδί μου.Τώρα εσένα αν σου βρωμάει  η άοσμη εντάξει άστο που να φας και από την άλλη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι. :)   Βρωμάει όταν έχει αυτή τη χαρακτηριστική μυρωδιά που εξηγώ πιο πάνω (που και αυτό προσωπική άποψη είναι,σε άλλους τους αρέσει) πως να σου το εξηγήσω  σα βαρβατίλα ρε παιδί μου.Τώρα εσένα αν σου βρωμάει  η άοσμη εντάξει άστο που να φας και από την άλλη...

 

Αυταπατασαι και μονο αν νομιζεις οτι πλησιαζω σε φετα :) Αν με ακουμπησει στο χερι μπορει και να το κοψω !!

 

Μια φορα ριξανε σε φαγητο μου ενα μικρουλι κομματι φετα..και εφυγα.Δεν εφαγα οπως καταλαβαινεις :)

 

Β ρ ω μ α ε ι . Δεν πρεπει καν να υπαρχει σαν κατασκευασμα.Πρεπει να υπνωτισουν ολο τον πλανητη.Να αφαιρεσουν την γνωση κατασκευης της, οποιαδηποτε μνημη που εχει το ανθρωπινο γενος για αυτην και να πεταξουν οτιδηποτε υπαρχει σε φετα απο τον πλανητη στο κενο του διαστηματος.Και μετα να μας ξυπνησουν.

 

Δεν υπαρχει α ο σ μ η φετα.Παμε καλα ?!

 

Αν με πιασουν εξωγηινοι και μου πλησιασουν ενα κομματι φετα στα μουτρα..ναστε σιγουροι ΟΤΙ ΘΑ ΚΕΛΑΗΔΗΣΩ ΣΑΝ ΚΑΝΑΡΙΝΙ.!!!

θα τα ξερασω ο λ α !!

 

 

ΥΓ : ενταξει ξερω οτι μου λειπει καποιο ενζυμο και τα λεω ολα αυτα..αλλα πραγματικα δεν μπορω να διανοηθω οτι θα μπορουσε να μην μου βρωμαει η φετα :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυταπατασαι και μονο αν νομιζεις οτι πλησιαζω σε φετα :) Αν με ακουμπησει στο χερι μπορει και να το κοψω !!

 

Μια φορα ριξανε σε φαγητο μου ενα μικρουλι κομματι φετα..και εφυγα.Δεν εφαγα οπως καταλαβαινεις :)

 

Β ρ ω μ α ε ι . Δεν πρεπει καν να υπαρχει σαν κατασκευασμα.Πρεπει να υπνωτισουν ολο τον πλανητη.Να αφαιρεσουν την γνωση κατασκευης της, οποιαδηποτε μνημη που εχει το ανθρωπινο γενος για αυτην και να πεταξουν οτιδηποτε υπαρχει σε φετα απο τον πλανητη στο κενο του διαστηματος.Και μετα να μας ξυπνησουν.

 

Δεν υπαρχει α ο σ μ η φετα.Παμε καλα ?!

 

Αν με πιασουν εξωγηινοι και μου πλησιασουν ενα κομματι φετα στα μουτρα..ναστε σιγουροι ΟΤΙ ΘΑ ΚΕΛΑΗΔΗΣΩ ΣΑΝ ΚΑΝΑΡΙΝΙ.!!!

θα τα ξερασω ο λ α !!

 

 

ΥΓ : ενταξει ξερω οτι μου λειπει καποιο ενζυμο και τα λεω ολα αυτα..αλλα πραγματικα δεν μπορω να διανοηθω οτι θα μπορουσε να μην μου βρωμαει η φετα :)

Πολλά περισσότερα πρέπει να σου λείπουν αλλά τεσπα.Η σημερινή γενιά είναι πολύ ευαίσθητη ρε αδερφάκι μου.Αρχίζω να πιστεύω ότι αν είσαστε παιδιά την δεκαετία του 80 μπορεί και να μην επιβιώνατε.Άκου εκεί βρωμάει η φέτα.Θα μας τρελάνετε τελείως.Α και όταν θα έρθουν οι εξωγήινοι θα τις κρύψουμε τις φέτες μην φοβάσαι.Αν είναι να χάσουμε έναν ήρωα σαν και σένα θα την υποστούμε την θυσία. :devil:

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά περισσότερα πρέπει να σου λείπουν αλλά τεσπα.Η σημερινή γενιά είναι πολύ ευαίσθητη ρε αδερφάκι μου.Αρχίζω να πιστεύω ότι αν είσαστε παιδιά την δεκαετία του 80 μπορεί και να μην επιβιώνατε.Άκου εκεί βρωμάει η φέτα.Θα μας τρελάνετε τελείως.Α και όταν θα έρθουν οι εξωγήινοι θα τις κρύψουμε τις φέτες μην φοβάσαι.Αν είναι να χάσουμε έναν ήρωα σαν και σένα θα την υποστούμε την θυσία. :devil:

 

 

η σημερινη γενια τι σχεση εχει μενα ρε παλιουρα?Εγω ειμαι παιδι του '70 , σου κανω σκληροτραχηλε ? Εκει στα '80ς σου μαθανε απο πλακα και αστεια ?

 

Η φετα βρωμαει.Για αυτους που την τρωνε προφανως οχι παντα.Για αυτους που δεν την τρωνε και την σιχαινονται (οπως εγω και καποιοι αλλοι που τους λειπει καποιο ενζυμο) απλα δεν αντεχεται...ενταξει δεν θα αυτοκτονησω ρε φιλε..αλλα ειπα να δωσω λιγο δραμα στο φορουμ.

 

Αλλη φορα θα ζηταω την αδεια σου....

 

Τι ειν' τουτος.......δυσκολη ωρα για να ποσταρεις ε??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...