Προς το περιεχόμενο

Διαγωνισμός Γνώσεων με Θέμα "Τι φταίει???"


MrSp0ck

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι γιατί δεν θα βοηθάει στην σωστή απαγωγή της θερμότητας.

ουπς...

 

και εχω εδω και ποσες μερες αναρωτιεμαι: μα γιατι ζεσταινεται ?

τωρα εαν το ανοιξω και δω κατι σαν το παρακατω εχω προβλημα ?

paste2_small.jpg

 

 

οποιαδηποτε παστα κανει ή πρεπει να ειναι καποια ειδικη για καρτα γραφικων ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιαδηποτε παστα κανει ή πρεπει να ειναι καποια ειδικη για καρτα γραφικων ?

οποιαδήποτε θερμοαγώγιμη πάστα και αν είναι και ποιοτική , ακόμα καλλίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Παρόλο που τις τελευταίες 2 μέρες είμαι με 50 λεπτά ύπνο, ακόμα αντέχω!!)

Επειδή το 3ο πράγμα που παρατήρησα στη βλάβη έχει να κάνει με τα 2 παραπάνω post θα το κατοχυρώσουμε στον vaiosgtr γιατί ακριβώς αυτό είναι το τρίτο σφάλμα που έχει κάνει ο αντιπρόσωπος.

 

Υπάρχουν θερμοαγώγιμες πάστες διαφόρων τύπων και χρήσεων.

Για ευκολία να τις χωρίσουμε σε 4 κατηγορίες.

 

Απλές > Κανονικές > Καλές > Extreme

 

Ο διαχωρισμός έχει να κάνει με την ικανότητα απαγωγής θερμότητας.

 

Η πιό απλή πάστα που μπορείς να βρεις είναι αυτή για χρήση σε transistor (διακριτά ηλεκτρονικά κυκλώματα) που κατά κύριο λόγo έχει άσπρο χρώμα και είναι ότι χειρότερο σε θέμα απαγωγής. Όπως αυτή στη φώτο!!!

 

Οι κανονικές έχουν ψήγματα αλουμινίου και χρώμα γκρί. Είναι ικανοποιητικές όσο αφορά την απαγωγή σε φυσιολογική χρήση.

 

Οι καλές έχουν συνήθως ψήγματα χρυσού ή ασημιού και έχουν και το ανάλογο χρώμα. Πανάκριβες και χρήση σε συγκεκριμένες περιπτώσεις.

 

Οι Extreme είναι άπιαστο όνειρο(οικονομικώς) με μόρια με ειδικά σχήματα για καλύτερη επαφή μεταξύ τους και μιλάμε για θερμοκρασίες από -40C μέχρι και πάνω απο 100C.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτρια??

Νομίζω ότι είναι στις πολύ καλές!!!

Έχει ασήμι μέσα και αρκετά καλές θερμοκρασίες!!!

Σκέψου ότι δίνεις 6€ για 2,5 γραμμάρια!!!!

Αυτό που βάλανε στο laptop της φώτο με 2€ παίρνεις κοντά στα 50 γραμμάρια!!!!

Θα κάνει πολύ καλή δουλειά αλλά όχι από μόνη τής,

Να καθαρίσεις τις επιφάνειες με καθαρό οινόπνευμα ή ασετόν (όχι λοσιόν λεμόνι για τα νύχια) πριν βάλεις την πάστα και να την απλώσεις καλά με κάτι σαν σπατουλάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αναφερομαι παντα στην καρτα γραφικων πιστευω και εσυ το ιδιο

δεν εχω καθαρο οινοπνευμα κανει το μπλε ?

το σπατουλακι το ειχε και αυτο η συσκευασια αλλα ξερεις τι μικρο τσιπ που ειναι? μια σταγονιτσα εαν ριξω μετα με την ψυκτρα απο επανω βγαινει και απ'εξω. δηλαδη το ειδα απο μια χαραμαδα που ξεχυλισε καπως σαν τη φωτογραφια που εβαλα πιο πανω

 

edit: (συγνωμη εαν ειμαι εκτος κανονισμων που γραφω εδω)

 

edit 2: και σε παρακαλω πες οτι κανει το μπλε γιατι τις προαλες αγορασα μια ψυκτρα για τον επεξεργαστη και την παλια την παστα την καθαρισα με αυτο... αρχιζω να φοβαμαι. θα παθει κατι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τέτοιες περιπτώσεις κι εγώ χρησιμοποιώ αυτή την τεχνική(με τη σταγόνα), αλλά θέλει εξάσκηση για να βάλεις τη σωστή ποσότητα.

Το να κάνει "μάγουλο" η πάστα γύρω από την θερμή επιφάνεια του συγκεκριμένου chip δεν πειράζει. Το να καλύψει SMD πυκνωτάκια και αντιστάσεις είναι αυτό που πειράζει γιατί στη χειρότερη περίπτωση η πάστα που έχεις είναι ημιαγώγιμη!!

 

Η αλλαγή πάστας δεν εγγυάται ότι θα φτιάξουν οι μπλέ οθόνες.

Αν το θέμα είναι ότι βγάζει λάθη λόγο θερμοκρασίας οκ τότε, αλλά αν λόγο θερμοκρασιών έχει "σπάσει" μία επαφή του GPU τότε μπορεί ακόμα και να "χάνει" (να ανεβαίνει τόσο πολύ η αντίσταση της κόλλησης που να είναι σαν να έχει ξεκολλήσει) την επικοινωνία του.

 

Εκεί πας σε επισκευή μητρικής.

Link.png Site: http://www.insomnia.gr/topic/482932-διαγωνισμός-γνώσεων-με-θέμα-τι-φταίει/?p=52301894">Φώτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον πήρες τέτοια πάστα, καλύτερα καθαρό οινόπνευμα ή ασετόν.

Αν όμως δεν έχεις, θα κοιτάμε όλοι αλλού και αν "τύχει" να πέσει λίγο μπλε οινόπνευμα το καθαρίζεις με μπλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρητικά πάντα , αν θυμάμαι καλά από τη σχολική χημεία και ας με διορθώσει οποίος γνωρίζει καλλίτερα, το άσπρο είναι αιθυλική αλκοόλη και το μπλε έχει και μεθυλική.

 Έχουν και τα δυο τις ίδιες ακριβώς ιδιότητες, εκτός από τη μυρωδιά και το ότι η μεθυλική (το μπλε)  είναι τοξικότερη για τον ανθρωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισοπροπυλικη αλκοολη,το ιδανικοτερο.

Απο το φαρμακειο.

το βρηκα και στο google αυτο που λες και πηγα αγορασα

μπορω να πω οτι τωρα εχω 10 βαθμους κατω !

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...