Προς το περιεχόμενο

Κλείνει το PC μονο του


bukowski

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα! Πριν απο 2 μηνες αρχισε να κλεινει το pc μολις ετρεχα ενα παιχνιδι (συγκεκριμενα την Dota 2) μετα απο κανα μισαωρο. Αρχικα το αμελησα το προβλημα γιατι μου το παρουσιαζε μονο στην Dota ενω με αλλα παιχνιδια δεν ειχα θεμα. Πριν 3 μερες το προβλημα ενταθηκε και εμφανιζεται σε οποιοδηποτε παιχνιδι και αν παιξω. 
Πρωτα απο ολα δοκιμασα αλλο τροφοδοτικο και συνεχιζει τα ιδια. Μετα κατεβασα το furmak το ετρεξα η καρτα γραφικων δεν ειχε προβλημα θερμοκρασιας ουτε εκλεισε το pc οσο το ετρεχα. Επειτα ετρεξα το prime95, ανεβασε θερμοκρασια και εκλεισε στους 84 βαθμους. Για να δω αν ανεβαζει θερμοκρασια οταν τρεχω την Dota ο επεξεργαστης και αν ειναι αυτος ο λογος που κλεινει κατεβασα το cpuid-hwmonitor που παρατηρησα οτι οντως οταν παιζω ανεβαζει θερμοκρασια. Σημερα αλλαξα την παστα στην ψυκτρα του επεξεργαστη, συνεχιζει να εχει το ιδιο προβλημα απλα η θερμοκρασια δεν ανεβαινει το ιδιο γρηγορα (πριν εκλεινε στα 15 λεπτα τωρα κλεινει στα 35 περιπου). Τελος με το που κλεινω οποιδηποτε παιχνιδι η θερμοκρασια πεφτει αμεσως στους 40. Format εχει ηδη γινει.

τροφοδοτικο: corsair gs600 gaming series
cpu: amd fx4100
ram: 2x4gb corsair
καρτα γραφικων: ati radeon hd6850
mb: gigabyte ga-990xa-ud3
hdd: 1 ssd ocz 60gb + 1 hdd 320gb western digital caviar green

Τι μπορει να φταιει και τι μπορω να κανω;
Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι πέφτει αμέσως η θερμοκρασία όταν κλείνεις το παιχνίδι, είναι φυσιολογικό.

 

Δε μας λες όμως τι βαθμούς πιάνει ενώ παίζεις.

 

Φαντάζομαι είσαι με τη stock ψύκτρα του FX4100, έτσι; Μήπως έχεις πειράξει κάποια ρύθμιση στο BIOS και δεν ανεβάζει στροφές το ανεμιστήρι ανάλογα με τη θερμοκρασία;

 

Επίσης δεν είπες αν έχεις κλοκάρει, αν και δεν το νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι είμαι με τη stock ψύκτρα, οταν παίζω ανεβαίνει σταδιακά, θα φτάσει 82-83 όπου και θα κλείσει,αφού άλαξα την πάστα μέσα σε 35 περίπου λεπτά είχε φτάσει 72-73 και έκλεισα το παιχνίδι αν το άφηνα θα ανέβαινε κιάλλο. Όσοω αφορά το ΒΙΟS δεν ξέρω ποιά είναι η ρύθμιση γιαυτό .Έχω κάνει απλά ένα update τα bios πριν 3-4 μήνες περίπου δεν θυμάμαι ακριβώς.Σήμερα επειδή κάπου διάβασα ότι επιρεάζει τα έβαλα στο Load Fail-Safe Defaults.και όχι δεν έχω κλοκάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστό ότι οι stock ψύκτρες της AMD είναι κωμικοτραγικές, αλλά να μη μπορούν να ανταπεξέλθουν σε stock clocks και χωρίς να έχουν μπει οι καλές ζέστες;

 

Ποιο κουτί έχεις; Τι επικρατεί εκεί μέσα;

 

Τσέκαρε με το CPU-Z ή το HWMonitor με πόση τάση λειτουργεί ο επεξεργαστής σου, τόσο σε Idle, όσο και σε load.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πάλι από την άλλη είμαι 99,9999999999999999% σίγουρος οτι δεν έχει πατήσει καλα η ψυκτρα

 

Η δεν ανεβάζει για κάποιο λόγο στροφές ο ανεμιστήρας της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εξαιρετικά δύσκολο να μην έχει κουμπώσει σωστά η ψύκτρα, αφού μιλάμε για AMD και όχι για το άλλο τραγικό push pin σύστημα της Intel.

 

Συνήθως οι ψύκτρες της AMD ή κουμπώνουν, ή δεν κουμπώνουν. Τώρα αν έχει καταφέρει ο bukowski να την κουμπώσει 2+ φορές λάθος, πάσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ψυκτρα ειναι σταθερη πιστευω εχει κουμπωσει καλα. Σου παραθετω καποια prnt screen απο το hwmonitor. To load 1 και load 2 μεταξυ τους εχουν 5 λεπτα διαφορα. Λογικα στην συνεχεια θα αυξηθει κι αλλοη θερμοκρασια.

post-263785-0-31294000-1365892728_thumb.png

post-263785-0-57505300-1365892730_thumb.png

post-263785-0-72717000-1365892731_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν απ' ότι καταλαβαίνω δεν τίθεται θέμα airflow στο κουτί, η θερμοκρασία της 6850 είναι φυσιολογική.

 

Όταν έβγαλες την ψύκτρα, υπήρχε ποσότητα θερμοαγώγιμης στον επεξεργαστή αλλά και στην ψύκτρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπηρχε και στην ψυκτρα και στον επεξεργαστη απλα στο επεξεργαστη ειχε γινει σαν δαχτυλιδι δηλαδη ειχε γυρω γυρω και στο κεντρο κενο και ηταν ξεραμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι αν δεν πατάει καλά η ψύκτρα, μπορείς να το καταλάβεις αν όταν τη βγάλεις, δεν υπάρχει η αναμενόμενη ποσότητα θερμοαγώγιμης σε ένα απ' τα δύο μέσα, δηλαδή το καπάκι του επεξεργαστή ή την ψύκτρα.

Αν εσύ βγάλεις αυτή τη στιγμή την ψύκτρα και δεις πάστα και στα δύο, σημαίνει ότι η ψύκτρα πατάει σωστά, άρα αποκλείουμε αυτό το ενδεχόμενο.

 

Έτσι όπως το περιγράφεις, το πρόβλημα έγκειται στην υπερθέρμανση του επεξεργαστή.

 

Δεν απάντησες στο ερώτημά μου σχετικά με την εφαρμοζόμενη τάση σε αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός, δύσκολη ώρα γαρ, συγχώρεσέ με.

 

Ας πουν άλλοι αν είναι φυσιολογικά τα 1.4V+ σε load για τον συγκεκριμένο επεξεργαστή, ή αν η μητρική σου (μιας και φαντάζομαι είναι όλα στο Auto) εφαρμόζει αναίτια περίσσια τάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...