Προς το περιεχόμενο

μαχαιρι chef!


lostresam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 παιδια  γεια  σας  μολις  γραφτικα  σε  σχολη  μαγειρικης και  ενδειαφερομε  για  μαχαιρια ! δεν  θελω  να  παρω  της  σχολης το  σετακι  75 ευρω θελω  να  παρω   ενα  του  σεφ , καλο  νορμαλ κοστολογιο  ! τα  υπολοιπα  τα  εχω .  εαν    καποιος  φιλος    εχει  να  μου  προτεινει κατι   αναμενω  της  γνωσης  σας

  email   [email protected]   τα  φωτα  σας  !

ευχαριστω.

 

https://el-gr.facebook.com/AnkoAcademy

Επεξ/σία από vagos65
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω έχετε ασχοληθεί αρκετά με το θέμα, θέλω μια βοήθεια για επιλογή μαχαιριού γενικής χρήσης.

Είμαι μεταξύ αυτών των 2 : Victorynox 19cm (οδοντωτή λαβή) και το απλό.Ποιό να επιλέξω;

Επίσης σαν μάρκα είναι καλά αυτά τα μαχαίρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Victorinox ειναι τιμια μαχαιρια, σε αυτο το ευρος τιμης ειναι απο τα καλυτερα που μπορεις να αγορασεις. Για γενικης χρησης μαχαιρι θα σου ελεγα να παρεις το απλο και οχι το οδοντωτο.

 

Επισης στο φιλο πιο πανω που ξεκιναει τωρα τη σχολη θα το συμβουλευα να κανει οτι εκανα και εγω περσι. Να αγορασει ενα Victorinox fibrox 21 cm η 23 αμα θελει και να μαθει με αυτο. Εμενα μου εβγαλε 6 μηνες τωρα στη σεσον μια χαρα.

 

Και μια δικη μου ερωτηση που δεν απαντησε κανεις, τι πετρα να αγορασω γιατι μετα απο 6 μηνες την χρειαζεται το καημενο :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Victorinox ειναι τιμια μαχαιρια, σε αυτο το ευρος τιμης ειναι απο τα καλυτερα που μπορεις να αγορασεις. Για γενικης χρησης μαχαιρι θα σου ελεγα να παρεις το απλο και οχι το οδοντωτο.

 

Επισης στο φιλο πιο πανω που ξεκιναει τωρα τη σχολη θα το συμβουλευα να κανει οτι εκανα και εγω περσι. Να αγορασει ενα Victorinox fibrox 21 cm η 23 αμα θελει και να μαθει με αυτο. Εμενα μου εβγαλε 6 μηνες τωρα στη σεσον μια χαρα.

 

Και μια δικη μου ερωτηση που δεν απαντησε κανεις, τι πετρα να αγορασω γιατι μετα απο 6 μηνες την χρειαζεται το καημενο :P

 

ΦΙΛΕ  ΜΟΥ  ΣΕ  ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ  ΠΟΛΥ ! Victorinox fibrox 21 cm ΕΙΝΑΙ  ΤΟ  ΟΔΟΝΤΩΤΟ !  ΕΓΩ  ΤΗ  ΠΡΕΠΕΙ  ΝΑ  ΠΑΡΩ ΙΣΙΟ ? Η ΟΔΟΝΤΩΤΟ ?  ΤΟ  23 cm   ΕΙΝΑΙ  ΟΚ ΤΟ  ΙΣΙΟ .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://coozina.gr/store/product.php?productid=7353&cat=0&page=1

 

Εγω αυτο εχω, δεν ειναι 21 τελικα λαθος μου. Ειναι 20 με φαρδια λαμα. Με εχει βολεψει πολυ εως τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς να προσέχω τι κόβω και να το τροχίζω υποθέτω. Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος σε παρακαλώ;

 

Επίσης ποιά πέτρα (ή κάτι άλλο) από ebay μου προτείνεις να αγοράσω για τρόχισμα;

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. :)

http://www.ebay.co.uk/itm/Shapton-JAPAN-ceramic-whetstone-120-30000-for-professional-magnesia-stone-/281436672970?pt=UK_Kitchen_Accessories&var=580471218715&hash=item4186eed3ca

 

Αυτη ειναι πολυ καλη πετρα για να φτιαξεις την κοψη. Δεν θα κανει τρομερη δουλεια αν εχεις ξεσκισει το μαχαιρι και εχει φαει κουτουλιες σε κανα τραπεζι (ή σαν του allantin) μιας και εκει θες πιο λιγα grits για να φαει κανονικα το μεταλο.

 

Εγω εχω το edge pro με shapton πετρες, αλλα για μασατι εχω αυτο http://www.chefknivestogo.com/12distsacuro.htmlπου κανει πραγματικα καλη δουλεια. Τωρα θελω να αρχισω να κανω και stropping μιας και το μαχαιρι μου μπορει να κανει αυτο με stropping

(το συγκεκριμενο μαχαιρι ειναι δικο μου, το ειχα στειλει για να αλλαχτει η λαβη)

 

 

 

 

Σκεφτομαι τωρα να πουλησω τα μαχαιρια που δεν ακουμπαω ποτε μου (henckels, global) αλλα αντε να τρεχεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ξερει κανεις τιποτα για αυτο το μαχαιρι?

 

Να πω την αμαρτια μου το παρηγγειλα, γιατι τα 40 ευρω δεν θα τα κλαψω πολυ αμα ειναι μουφα.

Φοβαμαι γιατι μου φαινεται αρκετα πιθανο να κοστιζει οντως καπου τοσο και η εκπτωση 90% να ειναι ψιλοαπατη.

Εψαξα λιγο για την μαρκα, αλλα με βγαζει παλι σε παρομοιες σελιδες που απλα τα πουλανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λίγο off topic (αφού το νήμα είναι για επαγγελματικά μαχαίρια) αλλά θέλω, μια και βλέπω ότι υπάρχουν γνώστες εδώ, να ρωτήσω σχετικά με ακόνισμα.

Τα μαχαίρια γενικής χρήσης που χρησιμοπούμε οι απλοί χρήστες (aka άσχετοι) στην κουζίνα τα οποία όμως έχουν πολύ μικρή οδόντωση, ακονίζονται; Και αν ναι, σε πέτρα ή κάτι άλλο;

(Φυσικά δεν μιλάω σε καμιά περίπτωση για μαχαίρια των 60 ή 100 ευρώ αλλά πολύ πιο cheap καταστάσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το φανταζόμουν αλλά σίγουρα αισθάνομαι μεγαλύτερη σιγουριά ακούγοντάς το από γνώστη

Σε ευχαριστώ και καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...