Προς το περιεχόμενο

μαχαιρι chef!


lostresam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκιμασε καποιον reshipper?

Και εγω θελω να παρω ενα yanagi απο εκει, και τα Tojiro ITK Shirogami Wa-Gyuto, Tojiro ITK Kiritsuke Gyuto, Tojiro Shirogami Nakiri και μαλλον για reshipper θα παω. Πηρα κατι παπουτσια τωρα για την δουλεια που δεν υπαρχουν ευρωπη και μου πηγε +40 δολλαρια στην τιμη.

Παντως να ξερεις οτι θα πρεπει να κοιταξεις να μαθεις απο ακονισμα με πετρες, μιας και ενα μαχαιρι που δεν κοβει μετα απο καιρο, ειναι αχρηστο, οσο ακριβο και να ειναι.
 

 

 
 

 

Μονο ενα λινκ?

 

Τα χω γραψει ρε πολλες φορες εδω μεσα! Κατανταω κουραστικος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες εδω

 

ναι ισχυει αυτο π λες για το ακονισμα και εχω σκεφτει να διατηρω τη λεπιδα χρησιμοποιοντας κεραμικο μασατι και οταν η λεπιδα κλαταρει τελειως τοτε θα αρχισω με την πετρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

global gs8, global g17, global g10, 1 henckels 28 cm chefs, 2 henckels 24cm chefs (διαφορετικες λαβες), 1 damascus VG10 steel 19cm, 1 Tojiro-DP Gyutou 21cm, 1 Tojiro-DP Honesuki 15cm, 1 fibrox victorinox 24cm, κατι αλλα fibrox μικρα για οτι ναναι δουλειες (αστερια για τα λεφτα τους), 1 victorinox scalloped slicer, 1 victorinox boning

Νομιζω οτι δεν ξεχασα κατι, αλλα δεν παιρνω και ορκο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τη δουλειά η καλύτερη επιλογή και οικονομικά είναι τα global,εύκολα στο πέρασμα με πέτρα και δεν "χάνουν" γρήγορα.

 τώρα για την καούρα του κολλήμένου το http://www.chefknivestogo.com/ είναι παράδεισος όπως επίσης και το http://www.japanesechefsknife.com/ που έχει τα απίστευτα hattori

 

 

Fujiwara έχω την σειρά fkv με το nakiri,yanagi,deba και δεν θα σου προτεινα να πάς σε τόσο δύσκολο κατασκευαστή απο το 0,θέλουν πολύ προσοχή και φροντίδα τέτοια μαχαίρια και αργότερα θα τσαντίζεσαι με τον εαυτό σου που δεν θα είχαν τη φροντίδα που τους άξιζε.

 

 Γνώμη μου για πρωτάρη μάγειρα είναι να ξεκινήσει με wusthof που είναι εύκολα στο πέρασμα και ανθεκτικά,μέχρι να μάθει τα κολπά και να πηγαίνει το χέρι μόνο του είναι κρίμα να την πληρώνει το global η όποιο άλλο ανώτερης ποιότητας.

 Για μένα το μασάτ είναι ένα άχρηστο πράγμα,ποτέ δεν το χρειάστηκα,ακόμα κ όταν δεν ήξερα, πάνω σε wusfhof και μερικά fibrox έμαθα να περνάω μαχαίρια στη πέτρα.Μπορείς να βρείς αξιόλογες πέτρες με 50-80ε σε 250-1000 grit και μετά σε 2000-4000 grit για φινίρισμα,αλλά θέλουν χρόνο και κόπο για να μη καταστρέψεις τη λεπίδα.

 

Εάν και εφόσον βρίσκεσαι Αθήνα :

Wusthof θα βρεις στη μπενάκη 17 στο chef in love,σε τιμες απο 70+

Global αν θυμάμαι καλά έχει στη στο φεξή αυτός εδώ ο τύπος http://www.athanasiou-k.gr/products.html που εμένα προσωπικά δεν μου γεμίζει το μάτι,και τσιμπάει τις τιμές σχετικά.

 

Μόνο μέσω internet και κατα κύριο λόγο στα site που έχουν δωθεί θα βρείς άκρη.

 

 

Για τους λάτρεις του αθλήματος,προτείνω τα παρακάτω

 

Watanabe

Moritaka 

Kanehiro

Tojiro

Hattori

Konosuke

 

ειδικά τα Konosuke-Wa είναι μαγικές κατασκευές,έρωτας!Αγκαλία κοιμάμαι με το  Yanagi Ginsan!

Επεξ/σία από ravend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη το κοιταζα για global και ειδικοτερα το g-2 δεν υπαρχει πουθενα σε οποιο μαγαζι και αν ρωτησα σχεδον απο ολη την ελλδα...ολοι μ λεγανε πως υπαρχει ελλειψη σε αυτο το μοντελο και στο g7 ..τωρα με τα wusthof δεν μπορω να πω πως τα αγαπησα καθως δεν μαρεσε καθολου το βαρος τους συν οτι τα 20αρια ξεκινανε στα 90 ενω ενα γλομπαλ που κατεμε μακραν καλυτερο ειναι φθηνοτερο...

 

στο site που εστειλες αυτα τα brieto αξιζουν και το σημαντικοτερο σε τι τιμες παιζονται κυριως τα 20αρια ασε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα brieto δεν ξέρω να σου πω τιμές,δεν χάνεις κάτι να πας να ρωτήσεις πάντως,αν και δεν τα προτείνω ιδιαίτερα.

έχω την εντύπωση πως είχε και global αυτός το 09 που είχα περάσει μια βόλτα.

globaλακι θα βρείς και εδώ απο ευρωπαικό κατάστημα http://www.chefsknivesonline.com/

 

εγώ προτείνω wusthof για αρχή,μιας και υποθέτω δεν έχεις πολύ εμπειρία απο μαχαίρια,είναι καλό value for money.

η και τα korin αν τα βρείς πουθενά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μ και ο λαζαριδης τα περιμενει εδω κ 2 μηνες περιπου!

 

στο fujiwara με βλεπω να καταληγω καθως μ βγαινει περιπου στα 62ε συν τα μεταφορικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

επειδη ψαχνω και εγω για ασε μεχρι 30-35Ε και στο coozina που εμπιστευομαι εχει εξαντληθει αυτο που θελω(ενα henckels) ειχα παει προχθες στο cook shop και χαζευα και επεσα πανω σ ενα μαχαιρακι του Jamie Oliver

αυτο εδω:

 

http://www.point-virgule.be/images/www.ghecom.be/photolib/82660.jpg

 

δεν ξερω με ενθουσιασε,καλο μαχαιρι,βαρυ,ιδανικο μηκος,εχει πολυ γερο κρατημα αν και δεν μ αρεσει καθολου η λαβη απο σιλικονη.Για 22Ε νομιζω ειναι πολυ τιμιο και το σκευτομαι.Το εχει δουλεψει κανενας να πει μια γνωμη πως τα παει σε βαθος χρονου,φτουραει καθολου η θα θελει ακονισμα καθε μερα?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγάλε τσέκαρε μαχαίρι από πίεσμενο κεραμικΟ...δεν παίζεται:-/κόβει απίστευτα αν και είναι πιο εύθραυστο αλλά δεν θα σ χρειαστεί ακονίσμα ποτέ άλλωστε θα το χαλάσεις αν το ακονίσέις:-/απλά θεικα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...