Προς το περιεχόμενο

μαχαιρι chef!


lostresam

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγόρασα ένα Victorinox 22cm. Είναι τόσο κοφτερό όσο περίμενα. ΕΚτός από μαρούλια και ρόκα, την πλήρωσε ένα σφουγγάρι και μια A4. Δεν είχα ντομάτα . Πανάλαφρο επίσης σε σχέση με κάτι άλλα που είδα. 

 

Με το μαχαίρι που κόβεις ρόκα,δεν κόβεις ντομάτα..ή θα το κάνεις με πριονωτό ή θα χαλάς το μαχαίρι αργα και σταθερά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 223
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα παιδια, γυρισα και εγω απο την πρακτικη και το καημενο το victorinox μου τα ψιλο εφτυσε... Μονο το μασατι δεν κανει τιποτα οποτε θελω να αγορασω πετρα (να μαθω κιολας να περναω απο πετρα). Ποσα grit να ειναι? 400/1000 ειναι καλα για αρχη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα,

 

ασχολούμαι αρκετά στο σπίτι με τη μαγειρική και θα ήθελα να μου προτείνετε ένα φθηνό μαχαίρι σεφ στην τιμή των 40-50€.

 

Π.χ. αξίζει κάτι τέτοιο ή σε αυτή την κατηγορία είναι καλύτερο να πάρω ένα μαχαίρι σεφ από τα ΙΚΕΑ; Κάτι καλύτερο σε αυτό το εύρος τιμής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To συγκεκριμένο tojiro ήταν το 2ο μου μαχαίρι πριν από 7 χρόνια και το χρησιμοποιώ σχεδόν κάθε μέρα στην δουλειά. Είναι κατα πολύ καλύτερο από ότι θα πάρεις από ικεα

 

Αλλά αν δεν το προσεχείς θα το αχρηστευσεις στο τέλος.

 

Για πιο πάνω έχει εγκοπές η κόψη του μαχαιριού; Η απλά δεν είναι κοφτερό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To συγκεκριμένο tojiro ήταν το 2ο μου μαχαίρι πριν από 7 χρόνια και το χρησιμοποιώ σχεδόν κάθε μέρα στην δουλειά. Είναι κατα πολύ καλύτερο από ότι θα πάρεις από ικεα

 

Αλλά αν δεν το προσεχείς θα το αχρηστευσεις στο τέλος.

 

Εννοείς να προσέχω τι κόβω και να το τροχίζω υποθέτω. Μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος σε παρακαλώ;

 

Επίσης ποιά πέτρα (ή κάτι άλλο) από ebay μου προτείνεις να αγοράσω για τρόχισμα;

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειχε ενα παλικαρι στη δουλειά ένα 30άρi, καλο ήταν για τα 300 σχεδον ευρά του.

 

μιας και βρηκα το θέμα, ΠΟΤΕ μην αφηνετε τα μαχαίρια σας εκτεθιμένα σε πάγκους κοπής γιατι....

 

 

 

 

1461810_10152854827844375_46543373681788

 

10710289_10152854827914375_8836328680873

 

'ολο και κάποιο ζώο/καθυστερημένος/ατάλαντος θα πάει να ανοίξει τον τενεκέ με το λάδι με το petty σου. Και φυσικά το βρήκα σπασμένο/παρατημένο και κανείς δεν ήξερε τίποτα. 

 

"Δεν με πειράζει που έσπασε, θα μπορούσε να συμβεί. Με πειράζει που ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΕΣΑΣ είναι "pussy. He doesnt have the balls to come forward and say I DID IT." Φλωροι. /rage out

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το shun edo κανει γυρω στα 120 ευρω. 21cm.Eχει πολυ ωραιο design αλλα δε ξερω αν ειναι πολυ κοφτερο κ αν κραταει.


Εχω σταμπαρει κ το http://www.chefknivestogo.com/shunpremier21.html#reviews. Εχει κανεις καποια γνωμη η να γνωριζει κατι για αυτα τα μαχαιρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...